Спільна молитва
що моляться від серця. Досвід.
св. прав. Іоан Кронштадтський
Мистецтво спільної молитви відомо так давно, як існує Церква Христова — з часів перших християн.
У Святому Письмі читаємо, як «Петра стерегли у в’язниці, а тим часом церква (тобто зібрання християн) ревно молилася за нього Богові» /Діян. 12:5/, і янгол Господній звільнив первоверховного апостола, знявши з нього кайдани, провівши крізь сторожу та відчинивши замкнені двері.
З апостольських часів і до сьогодні спільна молитва вірян не припиняється. У кожної парафії є свої правила й відмінності, а суть полягає в одному — щодня люди моляться разом за тих, кому особливо важко, за те, що особливо потрібно. Така молитва ніколи не лишається непочутою: вона дає щедрий духовний плід — допомагає і тим, за кого моляться, і тим, хто молиться, як і провіщав наш Спаситель: «Істинно також кажу вам: якщо двоє з вас дійдуть згоди на землі просити про всяку річ, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного; бо, де двоє чи троє зібрані в ім’я Моє, там Я серед них» /Мф. 18:19–20/.
У нашій парафії здавна запроваджено спільну молитву. Вже багато років поспіль понад сорок вірян моляться неперервно за нашу стражденну Батьківщину, за Українську Церкву, за духовних отців, за тяжкохворих і тих, хто у важкому випробуванні чи на межі вирішальної події, за одержимих недугою пияцтва, наркоманії, ігроманії, ув’язнених, за тих, у кого руйнуються сім’ї; благають Бога і за спочилих, і за всіх, за кого нема кому помолитися.
Ми молимося словами Святого Письма з певними молитвами.
Чому ми вибрали для молитви читання Святого Письма? Тому що багато святих свідчили про величезну силу дії Євангелія та Псалтиря на тих, за кого моляться, і на самих молитвеників (див. наші видання «Для чого читати Псалтир», «Молитви за рідних і ближніх», а також «Помічник у молитві»). Така молитва освячує, просвічує і змінює на краще нас самих і, за свідченням багатьох людей, допомагає, втішає, дає сили долати труднощі.
Пропоноване нами молитовне правило — не стандарт, а один із варіантів, як можна молитися спільно. Ті, хто хоче збагатитися скарбом спільної молитви, можуть скористатися нашим досвідом і, змінивши, скоротивши або додавши певні молитви, пристосувати до своїх можливостей і обставин.
Кілька найважливіших передумов спільної молитви.
1. Молитву необхідно започатковувати лише з благословення духовного отця.
2. Молитвенику потрібно жити церковним життям: ходити на служби, сповідатися, причащатися, шанувати свята й пости, спілкуватися з духовним отцем і досвідченими в духовному житті людьми.
Ми молимося періодами у 40 днів. Наступні 40 днів наше правило читають інші парафіяни, і ми можемо відпочити. Але більшість людей, відчувши надзвичайну користь молитви, вже не переривають її, а читають то одне, то інше 40-денне правило неперервно.
Перед початком наступного читання (40-денного періоду) священик після служби благословляє нас на молитву.
Кожне молитовне правило починається зі вступних молитов, які також можна знайти на нашому сайті.
Перед тим, як роздати парафіянам читання, ми складаємо списки на Євангеліє і списки на Псалтир — роздивившись які, можна легко зрозуміти саму структуру читання спільної молитви.
Отже, далі подаємо взірці нашої молитви.
І. Молитва словами Святого Євангелія
Читати Євангеліє по одній главі на день — це заповідь святих отців. Молитися Євангелієм за здоров’я, спасіння й помилування ближніх вчив великий український святий прп. Парфеній Києво-Печерський, котрий бачив, що прочитане ним за ближніх Євангельське слово сходило з неба, мов Божественний вогонь, і спалювало їхні гріхи, як сухе терня.
20 наших парафіян моляться такою молитвою 40 днів поспіль, кожен — у себе вдома, у будь-який зручний час (головне, щоб глава Євангелія та певні молитви з іменами ближніх були прочитані протягом дня). Після 40 днів читців змінюють інші 20 парафіян.
Якщо з якихось причин хтось не може прочитати свою главу та молитви, ми просимо повідомити про це заздалегідь обраних координаторів, щоб молитва не перервалася. Якщо ж неможливо повідомити, то не сумуємо — Господь усе знає і доповнює нестачу Своєю милістю.
Читання Євангелія з молитвами триває близько 20-30 хвилин.
-1-
Євангеліє за здоров’я Звершують молитву 9-ро людей. Кожен читає по одній главі на день і певні молитви з іменами (див. взірець № 1). |
Така молитва дає змогу протягом 40 днів прочитують усі чотири Євангелія чотири рази. Цією молитвою ми молимося за хворих, тих, хто у скрутних обставинах, за нехрещених і неправославних. |
-2-
Євангеліє за духовного отця та парафіян з усіма рідними і ближніми Звершують молитву 4-ро людей. Кожен читає по одній главі на день і певні молитви з іменами. У суботу, замість Євангелія, читаємо Акафіст до Пресвятої Богородиці (див. взірець № 2). |
Такою молитвою ми молимося за нашу Святу Церкву, церковну владу, за духовних отців і парафіян храму. Протягом 40 днів читці разом прочитують усі чотири Євангелія. |
-3-
Євангеліє за тих, хто в негараздах і Акафіст за спочилих Звершують молитву 4-ро людей. Кожен читає по одній главі на день з молитвами та іменами. У суботу, замість Євангелія, читаємо Акафіст за спочилих (див. взірець № 3). |
Такою молитвою ми молимося за тих, у кого руйнуються сім’ї, за ув’язнених і одержимих недугою пияцтва, наркоманії та ігроманії. Протягом 40 днів читці разом прочитують усі чотири Євангелія. |
-4-
Акафісти і Євангеліє Звершують молитву 3-4 парафіян. Кожен читає у різні дні тижня певні акафісти, а в неділю й у п’ятницю — Євангеліє, по одній главі (див. взірець № 4). |
Це додаткове читання, без списків імен, яке підтримує всіх, хто читає спільну молитву. |
ІІ. Молитва святими словами Псалтиря
Для богослужбових і молитовних потреб книгу Псалтир розподілено на двадцять частин. Кожна частина називається «кафизмою». У кінці кожної кафизми святі подвижники вмістили прекрасні покаянні молитви. Відтоді читання Псалтиря – улюблена молитва, яку возносять і вдома, і в церкві. Саме таким Псалтирем моляться за померлих, його читають за здоров’я, й за всяку потребу. Святий Василій Великий казав, що жодна книга не прославляє Бога таким чином, як Псалтир, тому він особливо корисний для душі. «Краще сонцю спинитися у своєму русі, аніж залишити Псалтир».
Слід пам’ятати, що мова Псалтиря дуже символічна, що це мова пророка, який образно говорив про речі духовні. Для того, щоб зрозуміти, що мав на увазі пророк, говорячи ті чи інші слова, треба почитати тлумачення святих отців на Псалтир (таку книжку можна придбати у православній крамниці або взяти в церковній бібліотеці).
Читання Псалтиря з молитвами триває близько 30-40 хвилин. Час і місце читання довільні.
-1-
Псалтир за здоров’я Звершують молитву 20 парафіян. Кожен читає по одній кафизмі на день (див. взірець № 5). |
Таким чином ми разом щодня прочитуємо весь Псалтир, а протягом 40 днів – 40 разів. Цією могутньою молитвою ми молимося за нашу Святу Українську Православну Церкву, за рідну Матір Україну, за тяжкохворих і тих, хто в тяжкому випробуванні. |
-2-
Псалтир за спочилих Звершують молитву 4 парафіян. Кожен читає по одній кафизмі на день (див. взірець № 6). |
Протягом 40 днів за кожну душу прочитують Псалтир 8 разів. |
ІІІ. Молитва 17-ю кафизмою Псалтиря
В особливій потребі (коли людина на межі життя і смерті, у небезпеці, у вирішальні дні життя тощо) ми молимося 17-ю кафизмою Псалтиря. До цієї кафизми входить один-єдиний, але найдовший 118-й псалом. Про те, як його слід читати див. ц книжці «Для чого читати Псалтир» (с. 3). Таке читання 118-го псалма триває близько 40-50 хвилин.
Це єдине читання, яке ми, домовляючись, читаємо одночасно.
Кількість людей — від двох і більше.
ІV. Читання Апостольських послань
Після коротких молитов за ближніх до Господа та Божої Матері читаємо по дві глави Апостольських послань, починаючи з послання Якова. Читання Послань з молитвами триває близько 15–20 хвилин. Час і місце читання довільні.
Це читання ми називаємо «резервом», оскільки до цих цих молитвеників ми звертаємося, коли потрібно замінити тих, хто через певні обставини не може прочитати своє правило (див. взірець № 7).
Якщо у Вас виникнуть питання чи міркування, будемо раді почути Вас. Пишіть!
Доброго дня! Прошу помолитися за здоров’я моєї мами – раби Божої Ірини. Щиро дякую!
Добрий день. Прошу помолитися за раба божого Ігоря, який зараз в полоні, і за всіх полонених.
Слава Ісусу Христу! Щиро прошу молитви за подружжя рабів Божих Василя і Галини, за їхнє примирення і воз’єднання. Хай Господь дарує їм свою милість і пом’якшення сердець,усунення всіх перешкод і непорозумінь.
Слава Ісусу Христу. Прошу помолитися за новонародженого Михайлика, якому зараз роблять операцію на серденько і його маму Іванку.
Дуже потрібні ваші молитви 🙏🏻 Хай Господь благословить кожного
Потрібно прийняти дуже важливе рішення і я не знаю, яке рішення буде з волі Божої. Я молюся, щоб Господь дав мені підказку, вказав шлях.
Але прошу помолитися за мене і вас 🙏🏻 тому що рішення стосується проживання та подальшого життя (залишитися там де я є чи переїжджати)