Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Миколаївська церква, м. Бережани
Тернопільська область, Бережанський р-н, м. Бережани, передмістя Адамівка

Миколаївська церква (центральна група)
1691 рік

Патріотичні галичани датують церкву кінцем ХVІ століття, але Логвин укупі з іншими дослідниками вважає її молодшою на сто років.

Далі — прямий текст корифея УЦА: «В її планово-просторовій композиції наслідувано тип храму, відомого нам по Рогатину, але у неї менші розміри, багато нижче вівтарне приміщення, а баня має складну форму з двома заломами. Причому нижній прямокутний, а верхній — гранчастий. Таке поєднання — дуже рідкісне явище в українській дерев’яній архітектурі».(далі…)

Церква св. Іоана Богослова, с. Жуків
Тернопільська область, Бережанський р-н, с. Жуків

Церква св. Іоана Богослова (центральна група) та дзвіниця
1803 рік

За місцевим переказом церкву перевезли у Жуків із недалекого села Нараїв. Типологічно вона подібна до урманської, проте має верхи над усіма трьома зрубами. Цікава деталь — стіни і склепіння церкви стягнуті додатковими балками, які утворюють своєрідний напівзовнішній каркас. Та годі про архітектуру. На церковному обійсті є що згадати і що заспівати.(далі…)

Миколаївська церква, с. Надрічне
Тернопільська область, Бережанський р-н, с. Надрічне

Миколаївська церква (центральна група) та дзвіниця
1777 рік

Дата будівництва вирізьблена на одному з брусів зрубу. Але де на той момент знаходилася церква, достеменно невідомо. Іноді складається враження, що в Бережанському районі церкви не будували, а лише купували. Це, звісно, не так. Але і храм в Надрічному, як і в Урмані та Жукові, не тутешній. (далі…)

Петропавлівська церква, с. Урмань
Тернопільська область, Бережанський р-н, с. Урмань

Петропавлівська церква (центральна група)
1688 рік та дзвіниця, ХVІІІ ст.

Датується по напису на одвірку. У 1777 році перевезена в Урмань з Покуття (Івано-Франківська область). Напередодні Другої світової церква звершила ще одну мандрівку — правда, дуже близеньку. Її просто посунули вбік, аби на старому місці збудувати новий мурований храм. Стару дзвіницю наче не рухали. Залили фундаменти, аж грянула війна і все завмерло… Добудували храм вже у незалежній Україні.(далі…)

Миколаївська церква, с. Сапогів
Тернопільська область, Борщівський р-н, с. Сапогів

Миколаївська церква (центральна група) та дзвіниця