Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Сумська область, Путивльський р-н, с. Нова Слобідка

Покровська надбрамна церква Софроніївського монастиря
1757 рік
Архітектор: Іван Григорович-Барський ?

Церква вражає вишуканою столичною красою, дещо несподіваною у глухому прикордонні. Віктор Вечерський пов’язує такий факт із перебуванням у Софронієвій пустині імператриці Єлизавети, котра буцімто і доручила розробити проект церкви котромусь столичному зодчому. Тож, можливо, дарма правнук гетьмана Кирила Розумовського, Олексій Костянтинович Толстой (він же Козьма Прутков), свого часу жорстко покритикував монархиню — «Вєсьолая царіца била Єлісавєт: пойот и веселиіца — порядка только нєт»). У випадку з Покровською церквою спостерігаємо повний порядок.

Хто ж був автором прекрасного храму із ясним українським обличчям ? Дехто називає ім’я Івана Григоровича-Барського, творця подібних до Покровської церкви надбрамних дзвіниць Кирилівського (1760 р.) і Межигірського (1772 р.) монастирів. Справді, в його стилі і асиметрична, мовби «жива» статура церкви, і заломчаста покрівля, і розкішні карнизи з пілястрами, і шикарні віконні лиштви. Та хоч би хто виявися творцем шедевру, скажемо йому дружно: спасибі!

Усі фото