Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Львівська область, Бродівський р-н, м. Броди, вул. Великі Фільварки, 23

Троїцька церква та дзвіниця (центральна група)
1744 рік

Скільки автентики лишилося в існуючому нині храмі — напевне знає тільки Господь Бог. Адже його спочатку перебудували під клуб (1960-ті), а на початку 1990-х повернули до буцімто первісного вигляду. (далі…)

Львівська область, Бродівський р-н, с. Клекотів

Церква св. Іоана Богослова (центральна група)
1686 рік

У 1980-х рр. церкву хотіли переносити до Львівського скансена, але чи то громада спротивилася, чи не стачило коштів і талану. Відтоді церква суттєво занепала, хоча на ній і присутні видимі ознаки реставраційної діяльності.(далі…)

Церква св. мц. Параскеви, м. Буськ (передмістя Довга Сторона)
Львівська область, Буський р-н, м. Буськ (вул. Шашкевича, передмістя Довга Сторона)

Церква св. мц. Параскеви (П’ятниці) (архаїчна група)
1708 рік

За статурою П’ятницька церква належить до древнього, так званого ротондального типу, відомого від часів Київської Руси. Догматично храми-ротонди знаменують Вифлеємську зорю і прийшли в Україну із південних, переважно близькосхідних країв. Втім, існує гіпотеза, що аналогічну форму мали і давньоруські язичницькі храми. Цікаво, що подібні до П’ятницької дерев’яні церкви відомі на дуже широких українських теренах.(далі…)

Церква св. Онуфрія, м. Буськ (передмістя Воляни)
Львівська область, Буський р-н, м. Буськ (передмістя Воляни)

Церква св. Онуфрія (центральна група)
1642 (1680?) рік та дзвіниця ХVІІІ ст.

Онуфріївська церква добре захована на древньому городищі, наче узята в облогу старими валами і деревами. Храмова присвята (див. с. Липовий Скиток наддніпрянської школи) свідчить про те, що городище часів Червоної Русі пізніше перетворилося на цвинтар. В образі споруди домінує масивний верх нави, що недвозначно свідчить про належність пам’ятки до одного з типів центральної групи галицької школи.(далі…)

Львівська область, Буський р-н, с. Кути

Церква св. Архистратига Михаїла (архаїчна група)
1697 рік
та дзвіниця, ХVІІІ ст.

Чудова архаїчна церковця, збудована в кращих традиціях галицької школи. Вже у ХХІ ст. храм було врятовано від повільного руйнування студентами Університету банківської справи НБУ, які за допомогою вікопомного Бориса Возницького зібрали кошти на ремонт-реставрацію. (далі…)

Львівська область, Буський р-н, с. Кути

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (центральна група)
1750 рік
та дзвіниця, 1930 рік

Кути — село вельми багате, бо має дві чудові церкви. І хоч Різдвобогородичний храм виглядає скромніше Михайлівського, але тільки за рахунок зовнішнього оздоблення: він укритий не гонтом, а шалівкою і бляхою. (далі…)

Церква св. Іоана Хрестителя, смт. Городок
Львівська область, Городоцький р-н, смт. Городок (Черлянське передмістя, вул. В. Стуса, 12)

Церква св. Іоана Хрестителя (центральна група)
1754 рік

Точної назви церкви встановити не вдалося, оскільки ми особисто в ній не були. Ймовірно, це храм Різдва св. Іоана Хрестителя. Прибудована каплиця присвячена Всіченню глави Предтечі.(далі…)

Введенська церква, с. Заверещиця
Львівська область, Городоцький р-н, с. Заверещиця

Введенська церква (центральна група)
1693 рік та дзвіниця ХІХ ст.

Красиве місце, дивовижна церква… На жаль, нині не діюча. У селі зведено новий мурований храм, відтак старий занедбали. На нещодавніх світлинах видно, що з опасання місцями пообдирано бляху. Невже вона комусь знадобилася на господарстві?! Ні, краще будем вірити, що церкву готують до ремонту і музеєфікації…(далі…)

Михайлівська церква і дзвіниця, с. Комарно
Львівська область, Городоцький р-н, с. Комарно

Михайлівська церква (центральна група) і дзвіниця
1754 рік

Дата спорудження позначена на хрестовій бантині центральної бані, проте є думка, що церква давніша.
Справді, на своєму віку храм зазнав багато ремонтів і перебудов. Нинішній вигляд він здобув після радянської реставрації 1960-х років. Справедливості ради слід зазначити, що церкви, які потрапляли в охоронні списки червоної імперії, доглядалися непогано.(далі…)

Церква Перенесення мощів свт. Миколая, м. Борислав (присілок Тустановичі)
Львівська область, Дрогобицький район, м. Борислав (цвинтар присілку Тустановичі)

Церква Перенесення мощів свт. Миколая (центральна група)