Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква, с. Сапогів
Тернопільська область, Борщівський р-н, с. Сапогів

Миколаївська церква (центральна група) та дзвіниця
1777 рік

Церква чудова, гонтова, однотонова. (Правда, віднедавна ці епітети не стосуються нижнього ярусу, обшитого у недоречну «паркетну» ялиночку). За обрисами споруда не зовсім галичанка, а й трошки подоляночка. Гірше із феншуєм: сучасне оформлення садиби геть не українське. Веселенькі євродоріжки і кумедна металева брама навівають смуток. Але ж не влаштуєш у кожному селі Академію мистецтв, де продвинуті професори вчитимуть тонкощам всіляких стилів… Та й новітніх батюшок у семінаріях мабуть не тому вчать…

На щастя, дзвіниця на разі цілком автентична– небанальна, швидше подільська, а не галицька. Таке враження зміцнює і мурована огорожа обійстя.

Що діється у храмі всередині — не знаємо, не були. Знаємо тільки, що в церкві колись зберігалася чудова барокова ікона «Взбранній воєводі» 1748 року, яка нині експонується в Тернопільському краєзнавчому музеї. Чекаємо на її фото.

Усі фото

Миколаївська церква, с. Сапогів
Церква з північно-західного боку. Притвор зручний, але позастильовий, тому недоречний не менше, ніж тітка в кадрі
Вівтарна частина з охоронною дошкою. І нащо вже ті дошки? - Все одно всі роблять з церквами, що хочуть...
Хрест ХVІІІ ст. на обійсті
Дзвіниця - просто чудова