Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Миколаївська церква, м. Бережани
Тернопільська область, Бережанський р-н, м. Бережани, передмістя Адамівка

Миколаївська церква (центральна група)
1691 рік

Патріотичні галичани датують церкву кінцем ХVІ століття, але Логвин укупі з іншими дослідниками вважає її молодшою на сто років.

Далі — прямий текст корифея УЦА: «В її планово-просторовій композиції наслідувано тип храму, відомого нам по Рогатину, але у неї менші розміри, багато нижче вівтарне приміщення, а баня має складну форму з двома заломами. Причому нижній прямокутний, а верхній — гранчастий. Таке поєднання — дуже рідкісне явище в українській дерев’яній архітектурі».

На жаль, унікальність церкви не завадила її господарям у різні роки ХХ століття спочатку обшити її бляхою, а потім притулити до бабинця вельми неоковирну добудову, яку людською мовою важко й найменувати. В результаті геть утратило вигляд оригінальне опасання навколо храму, влаштоване на спеціальних скісних підпорках за допомогою гарненьких стовпчиків.

Та менш від того: церква й нині являє собою дуже яскраву пам’ятку УЦА. На жаль, всередину зазирнути не вдалося, тож ми не знаємо, в якому стані перебуває чудовий іконостас ренесансних форм, зафіксований у радянські часи тим же Логвиним.

В будь-якому разі, будучи в Бережанах, не проминіть Миколаївську церкву — вона гідна прекрасного галицького міста.

Усі фото

Миколаївська церква, м. Бережани
Церква з північно-східного боку
Вівтарний зруб
Справжня теслярська енциклопедія
Випусти вівтаря
Хрест на обійсті : «Преставися раба Божія Марія...» -- року Божія 1...21 (друга цифра збита). Царство Небесне!
Іконостас (фото Логвина)