Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. Іоана Богослова, с. Жуків
Тернопільська область, Бережанський р-н, с. Жуків

Церква св. Іоана Богослова (центральна група) та дзвіниця
1803 рік

За місцевим переказом церкву перевезли у Жуків із недалекого села Нараїв. Типологічно вона подібна до урманської, проте має верхи над усіма трьома зрубами. Цікава деталь — стіни і склепіння церкви стягнуті додатковими балками, які утворюють своєрідний напівзовнішній каркас. Та годі про архітектуру. На церковному обійсті є що згадати і що заспівати.

У 1880-х роках настоятелем церкви був о. Сильвестр Лепкий, письменник і батько визначних поетів і авторів чудових стрілецьких пісень Богдана та Левка Лепких. Не маємо сумніву, що на творчість сімейства неабияк вплинули служби у романтичній сільській церковці. Тут же, в Жукові, старшого Лепкого і було поховано; могила збереглася до наших днів. У 1991 році в селі встановили перший пам’ятник Богдану Лепкому, а на будинку, де проживала родина (з 1995 року тут діє музей), з’явилась меморіальна дошка. Та жодна дошка не розкаже, як вони любили свій край — і малий, бережанський, і великий, український.

Гей, іще видно село… Але ж тепер так рідко над ним чути журавлине кру, кру…

Усі фото

Церква св. Іоана Богослова, с. Жуків
Західний фасад
Архітектурні нюанси крупним планом
Випусти бабинця
Хрест на обійсті
Дзвіниця
Галерея на дзвіниці - вершина теслярської думки
Богдан Лепкий
Левко Лепкий