«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 7. Субота

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взи­ваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здиву­валися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Цер­кви, це — багатство Царства. Господи, що за нас по­страждав, слава Тобі.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взи­ваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Слава, і нині… богородичний (догматик): Воістину страшна й невимовна таємниця, що через Тебе, Чис­та, сталася; Ти бо породила Причину всього — Сло­во, що без причини і невимовно Духом Святим втіли­лося, тіло від Тебе прийняло і незмінним за своєю природою залишилося. Коли обидві природи само­бутньо в єдиній іпостасі з’єдналися, постав двоїстий за природами, істинний Бог і істинна людина, Який виявляє повноту однієї і другої природ через діяльні властивості; на хресті Він тілом постраждав, а Боже­ством — безстрасним залишився; помер як людина, а як Бог на третій день ожив, владу смерті знищивши й людство від тління визволивши. Його, як Визволи­теля й Спаса роду нашого, моли, Богомати, дарувати нам велику милість і щедроти Свої.

Потім Світло тихе… і Прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні.

Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і разом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.

Інші стихири Пресвятої Богородиці

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Ти, Діво, паросток від кореня Єссесвого, явно зро­стила Того, Хто з корінням плід омани знищив. Через те сміливість маючи, безперестанно моли Його, Всехвальна, викоренити пристрасті серця мого, прище­пити страх Його і спасти мене.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Врата Божі — Пресвята! Визволи мене від врат пе­кельних і покажи мені путь покаяння, щоб знайшов я двері, що до життя приводять. Провіднице заблудлих! Охорони рід людей вірних і спаси душі наші.

Слава, і нині… богородичний: Від Тебе, всесвята Діво Богородице, невимовно народився Христос Бог наш, воістину Бог предвічний і чоловік новий; перший Він од віку, а другим ради нас став; бо Він у Собі власти­вості одного й другого єства зберігає, одне чудесами виявляє, друге стражданням засвідчує. Тому один і той самий — і вмирає як людина, і встає як Бог. Його моли, Чиста безмужня, щоб спастися душам нашим.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропа­ря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 та співаємо стихир воскресних 7 і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні Восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взи­ваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.

Стих: 3 глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, по­чуй голос мій.

Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здиву­валися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Цер­кви, це — багатство Царства. Господи, що за нас постраждав, слава Тобі.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Хоч і ув’язнили Тебе, Христе, беззаконні мужі, але Ти Бог мій, і не посоромлюся; Тебе били по плечах, і не відрікаюся; Тебе на хресті розіп’яли, та я цим не таюся; хвалюся воскресінням Твоїм, бо смерть Твоя — життя моє. Всемогутній і чоловіколюбний Господи, слава Тобі.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Сповнивши пророцтво Давидове, Христос одкрив ученикам у Сіоні велич Свою, навчив про Себе, хва­лимого й повсякчас славленого з Отцем і Святим Ду­хом; як Слово спочатку безплотним був, а потім задля нас тіло прийняв і як людина умертвлений був і вос­крес владою Своєю як Чоловіколюбець.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Зійшов Ти, Христе, до пекла як хотів; переміг Ти смерть як Бог і Владика, і воскрес на третій день, з кайданів пекельних і тління воскресив з собою Ада­ма, що взивав, промовляючи: слава воскресінню Тво­єму, єдиний Чоловіколюбець.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

У гробі Тебе, Господи, немов сплячого, поклали, але як сильний кріпкістю Ти воскрес на третій день, воскресивши з Собою Адама від тління смертного — як всемогутній. ї

Слава… (з Мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Сла­ва, і нині… і цей Богородичний: Матір’ю надприродно стала Ти, Богородице, і невимовно і незбагненно Дівою залишилася; і чуда Різдва Твого язик сказати не може, бо зачаття Твоє, Чиста, предивним було, Різдво не­збагненним; бо де хоче Бог, там перемагається єства закон. Тому всі ми, знаючи Тебе як Матір Божу, щиро благаємо, моли, щоб спастися душам нашим.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на голос 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні: Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і ра­зом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Прийдіть, поклонімось Тому, Хто воскрес із мерт­вих і всіх просвітив, бо Він нас визволив від мук пе­кельних Своїм триденним воскресінням, дарувавши нам життя і велику милість.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Зійшовши до пекла, Ти, Христе, смерть полонив і, на третій день воскресши, з Собою і нас воскресив, що прославляємо Твоє всесильне воскресіння, Гос­поди Чоловіколюбче.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Дивним явився Ти, Господи, коли лежав у гробі, немов спав; але, на третій день воскресши як всемо­гутній, Ти воскресив Адама, що взивав: слава во­скресінню Твоєму, єдиний Чоловіколюбче.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Усі ми, земнородні, звертаємося під Твій, Владичице, покров, взиваючи до Тебе: Богородице, надіє наша, визволи нас від гріхів незліченних і спа­си душі наші.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний.

Зруйнував єси хрестом Твоїм смерть, відкрив Ти розбійнику рай, мироносицям плач на радість змінив і апостолам проповідувати повелів єси, що Ти во­скрес, Христе Боже, даючи світові велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Як скарб нашого во­скресіння, виведи тих, що надіються на Тебе, благо­словенна, з рову й безодні гріхів, бо Ти спасла єси вин­них у гріхах, народивши Спасіння наше; бо Ти перед Різдвом — Діва, і в Різдві — Діва, і після Різдва завжди перебуваєш Дівою.

Потім відпуст.

У суботу на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 7

Пісня 1

Ірмос: Тому, Хто сокрушив воїнство силою Своєю і вер­шників з колісницями потопив, співаємо, як нашому Виз­волителю Богу, бо Він прославився.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Як прикрасу співом і як дари приносимо Тобі по­дячну пісню богоподібну: радуйся нині, Чиста, бо Ти дарувала нам радість у печалі.

Благодать милості Твоєї і покрову кріпкість не за­мовчуємо, Діво Пречиста, бо Ти спасла нас від лютих бід.

Слава… Визволившись від різноманітних спокус і скорбот матерніми Твоїми молитвами, Пречиста, єди­нодушно оспівуємо Тебе тепло вдячними голосами.

І нині… Прикрашена чеснотами, як золотою ви­шивкою, і благодаттю Духа, Пречиста, як невіста Отця Небесного, воістину Ти стала Матір’ю Бога.

Пісня 3

Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм ут­вердив, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.

Величі божественної радості, як причині нашої радості, принесімо старанно подячний спів, шаную­чи Її як нашу Заступницю.

Ми всі, що Тобою визволилися від бід і заради Тебе отримали радість, Матір безневісну, прославляємо як благу подательку і всехвальну заступницю.

Слава… Приймаючи переміну гріхів і напастей, божественними Твоїми молитвами, Мати Христа Бога, як причину блага, вірні, оспівуємо Тебе вдяч­ними голосами.

І нині… Та, що є джерелом безсмертної радості, завжди виточує струмки веселості і спасає всіх Сама, як вічного життя нашого благодаяння, Мати Христа Бога.

Пісня 4

Ірмос: Покрила небеса, Христе Боже, провидінням Твоїм чеснота невимовної Твоєї премудрості, Чоловіколюбче.

Достойну пісню радування приносимо Тобі, Діво Чиста, визволившись від бід Твоїми молитвами.

Спів вдячності возносимо Тобі, Діво Чиста, душев­ними руками, радіючи божественними піснями, виз­волившись від великої печалі.

Слава… Піднялись на нас біди через многі при­страсні гріхи, але Ти позбав нас, Чиста, Твоїм боже­ственним покровом.

І нині… Блаженні воістину ті, що шанують Тебе, Богородице Пречиста, бо Тобою ми визволилися від гріха і печалі.

Пісня 5

Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, вірним же про­свіщений у солодкості слів Твоїх; заради цього зранку до Тебе молимось і оспівуємо Твоє Божество.

Гріха знищителя — Христа народила Ти, Діво, Яким спасся світ від напастей і хвороб; тому і ми взиваємо до Тебе: радуйся, визволившись від печалі.

Охоплені різними напастями, Владичице Чиста, і печаллю, і скорботами, і лютими обставинами, не ма­ючи радості, знайшли в Тобі надію.

Слава… Як вмістилище нашого спасіння, Чиста, відганяєш напасті від рабів Твоїх і зберігаєш неушкодженими; тому, будучи спільниками багатьох Твоїх благ, дякуємо Тобі піснями.

І нині… Дякуємо Тобі, визволившись Тобою від безлічі гріхів, і немочі, і хвороб, і лютих недуг, Пре­чиста Владичице. Бо Ти є твердою надією для вірних рабів Твоїх.

Пісня 6

Ірмос: У глибину гріховну впав я, Блаже; як Іона із кита взиваю до Тебе: виведи із тління життя моє і спаси мене, Чоловіколюбче.

Ангельські язики не можуть достойно Тебе оспі­вати похвалами, Чиста; ми ж нині як раби приноси­мо Тобі Гавриїлове «радуйся».

У глибину печалі і недолі упали ми через гріхи наші, але визволилися від недолі і напастей Тобою, Діво Богородице Чиста.

Слава… У боргах перебуває весь світ, Чиста, щоб дякувати, хвалити і прославляти благодать Твою побожно, бо Тобою ми визволилися від бід і печалей.

І нині… Вночі і вдень, явно і таємно, до Твого удає­мося покрову, Пречиста Діво, що Тебе прославляємо з вірою.

Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 7

Господи, ми є люди Твої і вівці Твого пасовища, знайди нас, заблудлих, як пастир, тлінням роз’їдених, збери нас; помилуй стадо Твоє, змилосердься над людьми Твоїми, молитвами Богородиці, Єдиний без­грішний.

Пісня 7

Ірмос: У піч вогняну вкинуті преподобні юнаки вогонь на росу перемінили і, оспівуючи, так взивали: благословен­ний, Господи, Боже отців наших.

Радування вдячності Тобі приносимо, Мати Божа; воістину Тобою ми визволилися від усякого злого діяння і одностайно Тобі співаємо: благословенна Ти.

Перебуваємо ввечері у плачу, і в печалі, і в очіку­ванні біди, але Твоїм, Діво, божественним покровом віджени колишнє, щоб уранці знайти радість, бо Ти спасла нас.

Слава… Як божественне пристановище, ми знай­шли покров Твій у Бога в напастях, і гоніннях, і грі­хах, і до Тебе звертаємося, і через Тебе, Пречиста, приймаємо переміни.

І нині… Благодать Твоєї молитви проповідуємо вустами і духом, Славна, бо заради Тебе визволяємо­ся від напастей, і бурі, і тяжкої печалі, і гріховних пристрастей.

Пісня 8

Ірмос: Страшного для херувимів, і дивного для сера­фимів, і Творця світові, священики, і раби, і душі правед­них, оспівуйте, благословляйте і прославляйте Його повіки.

Визволившись від гріховної бурі, і пристрастей, і напастей Твоїми молитвами, Богородице блага, вдяч­ними голосами до Тебе взиваємо: радуйся; бо через Тебе ми перейшли від печалі до радості.

Не зневаж нас, Блага, що перебуваємо у хворобах і напастях, але, почувши убогу молитву, визволи нас від великих скорбот, щоб ми з вірою оспівували Твою молитву, Чиста.

Слава… Причино прощення гріхів, нині визволи нас від печалі, напастей, і пристрастей людських, і спокус неподобства; Твоїми ж божественними молит­вами позбав нас від них преславно.

І нині… Щедроти Твої, Христе, завжди посилають­ся для всіх воістину благанням і благодаттю наро­дившої Тебе; бо від Тебе ми, християни, приймаємо милість Твою, Спасе многомилостивий.

Пісня 9

Ірмос: Надприродно Матір і за єством Діву, єдину в жо­нах благословенну, піснями, вірні, Богородицю величаємо.

Нині приносимо Тобі, Діво, з архангелом Гавриїлом радування достойне голосом великим, визволившись від різних спокус, Богородице, молитвами Твоїми.

Радість, і веселість, і божественне радування, Діво безневісна, примножилося нам від Бога: ось бо ті, що плачуть тяжко, радуються молитвами Твоїми.

Слава… Жертву хваління приношу Тобі, Діво, і язиком, і голосом пісню подячну, бо, звертаючись до Тебе з молитвою, в день печалі визволяюсь Тобою.

І нині… Радіємо з Тобою, Пречиста, Твоєму боже­ственному Різдву побожно, бо Ти подаєш нам радість у печалях і напастях; тому і ми вдячно приносимо Тобі пісню, з вірою оспівуючи Тебе.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 6. Субота | Зміст | Глас 7. Неділя


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору