«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 6. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні покаянні. Глас 6

Помишляю про страшний день і оплакую діяння мої лукаві: що я відповім безсмертному Царю і з якою сміливістю подивлюся на Суддю, блудний я? Благоутробний Отче, Сину Єдинородний і Душе Святий, помилуй мене.

Стих: Господи, не викривай мене у лютості твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

У долині плачу, на місці, яке Ти призначив, коли Ти, Милостивий, сядеш чинити праведний суд, не викривай моїх таємних гріхів і не посором мене пе­ред ангелами, але пощади мене, Боже, і помилуй мене.

Слава, і нині… богородичний:Милосердя двері відкрий нам, Благословенна Богородице Діво, щоб не загинули ми, що надіємось на Тебе, але визволи нас від бід, бо Ти єси спасіння роду християнського.

Після 2-ї кафизми сідальні. Глас 6

Душе моя, чому, засмучуючись, ти служиш гріху? І чому, хворіючи, ти не звертаєшся до лікаря? Піднімися від гріха, який вчинила, і взивай до Спа­са, промовляючи: надіє безнадійних, життя тих, що у відчаї, Спасе, підніми і спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене у лютості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

Мудрих дів даруй мені, Господи, пильнування і душі моєї світильник просвіти єлеєм щедрот Твоїх, щоб я співав Тобі ангельську пісню: алилуя.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Подвиг страстотерпців перетерпіли святі і почесті перемоги прийняли від Тебе; знищивши наміри без­законних, вони прийняли вінці нетлінні; їхніми мо­литвами умолений, Боже, даруй нам велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Уповання світу, бла­га Богородице Діво, благаємо Твоє єдине і всесильне заступництво: змилосердься над людьми безпомічни­ми, моли милостивого Бога визволитися душам на­шим від усякого покарання, єдина Благословенна.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 6

Ти, Іоане, показував людям путі життя, взиваючи: виправте серця ваші для Господа; спаси багатогрішну душу мою, приведи до зворушливості скам’янілі думки і визволи від майбутніх мук твоїми молитва­ми, Предтече Спасів.

Буря пристрастей і люте хвилювання гріхів потопи­ли мене у глибині відчаю, Спасе, але подай мені щед­ру Твою руку і спаси мене, як Петра, святими молит­вами Предтечі Твого із глибини лютих беззаконь моїх.

Слава, і нині… богородичний: Ти, що раніше віків від Отця без матері народженого Сина і Слово Боже, в останні літа народила втіленого від чистих кровей Твоїх, Богородице, без мужа, моли Його дарувати нам прощення гріхів раніше кінця.

Канон покаянний до Господа нашого Ісуса Христа і святих мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Помічник і покровитель був мені на спасіння, Цей е Бог мій, і прославлю Його, Бога Отця мого, і вознесу Його, славно бо прославився.

Визволителю мій Ісусе, як Ти визволив від многих гріхів блудницю, що колись добре покаялась; благаю Тебе: і мене визволи від численних гріхів, як Милос­тивий.

Плаваючи суєтними помислами життя, Ісусе, я упав у безодню многих гріхів; від них же визволи мене, Спасе.

Мученичий: Мужні страстотерпці, ви терпеливо постраждали, і ворога знищили, і прийняли від Бога вінці перемоги; вшануймо їх радісно.

Мученичий: Красномовні мудреці, ви сміливістю сво­єю перемогли злих ораторів, що були проти Бога Сло­ва, і, прийнявши усякі види ран, дуже прославилися.

Богородичний: Явилася Ти, врата життя, Чиста, і ворота смерті зачинила Різдвом Твоїм; явилася Ти, земля богообрана, через Тебе вознеслося від землі на небо людське змішане єство.

Інший канон святому і великому Іоану Предтечі.
Творіння Йосифове. Глас 6

Ірмос: Тілесний фараон був потоплений з усім воїнством, Ізраїль же пройшов посеред моря, взиваючи: Господу Богу нашому співаймо, бо Він прославився.

Святий Предтече, ангеле Божий, твоє народження Ангел божественний провіщає твоєму батькові; з ним же і нас пом’яни, щоб у день судний знайти нам милість.

Прекрасний плід, вирощений пустелею, Предтече Христів, вирви з коренем лінивство, що постійно росте в мені, і допоможи мені приносити плоди покаяння.

Утроба бездітна преславно народжує тебе; неплідне моє серце з вірою взиває до тебе: Хрестителю, вирви із мене неплідні помисли.

Богородичний: Лестощами ворог лукавий безпере­станно ловить мене; позбав мене, Всенепорочна, того ловіння і настанови мене, Богородице, творити бо­жественну владичну волю.

Пісня 3

Ірмос: Утверди, Господи, на камені заповідей Твоїх сер­це моє, що похитнулося, бо Ти єдиний святий і Господь.

Милостивим твоїм оком зглянься на мене, Госпо­ди, коли я стану перед Тобою й буду судитися, Єди­ний благозмінителю.

Прийми мене, зітхаючого із глибини душі, як ми­таря, і даруй мені покаяння, Спасе, визволяючи мене від усякого гріха.

Мученичий: Течею святої вашої крові, святі муче­ники, припинилася мерзотна кров, яка колись при­носилася бісам на требищах.

Мученичий: Укріплені Духом Пресвятим, святі му­ченики, ви зруйнували загибельні капища, утвер­джуючи всіх у вірі.

Богородичний: Зачала Ти, Пресвята, Того, Хто утри­мує весь світ; заради цього благаю Тебе, визволи мене від усякої муки.

Інший.

Ірмос: На твердому камені Твоєї віри утверди, Господи, помисли душі моєї, бо Тебе маємо, Благий, пристановище і утвердження.

Дай мені нині навернення від путі омани і простяг­ни мені руку, блаженний Предтече, бо я завжди пла­ваю в безодні лютих гріхів.

Живу я у лінивстві, і посічення наближається; Твої­ми молитвами, приснославний Предтече, визволен­ня подай мені, щоб я як безплідний не був відправле­ний у вогонь невгасимий.

Страшний день біля дверей, а я обтяжений важ­ким тягарем; полегши його для мене, Господній Хре­стителю, твоїми чистими молитвами.

Богородичний: Ти, Богородице, стала престолом Бо­жим, на якому плоттю сів Христос і від першого пад­іння підняв людей, що радісними голосами оспіву­ють Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про пришестя Твоє, Господи, — і убо­явся, бо Ти хочеш від Діви народитися і людям явитися, і промовив: почув слух Твій — і убоявся; слава силі Твоїй, Господи.

Подай мені струмки сліз, що висушують джерела пристрастей моїх, і омивають гріхів моїх болото, Щедрий і Многомилостивий, і гасять вічний вогонь геєни і невгасиме полум’я.

Безперестанно чухаю насолодами струп’я душі мо­єї і перебуваю невилікуваним, до тями сам прийти не можу; що буде? І що зроблю? Христе щедрий, зціливши, спаси мене.

Мученичий: Води загибельні і бурю злобну мучени­ки присноблаженні окормленням божественним пе­репливли безодню вірою і досягли Небесного Царства тихе пристановище.

Мученичий: Будучи просвітлені благочестям, світи­ла істин, ви знищили світлом ваших подвигів багатоболісну темряву безбожжя; зорею ж чудес розганяє­те морок пристрастей.

Богородичний: Тебе, Діво, як семисвітильний сві­тильник, що носить вогонь богопізнання, в давнині передбачив пророк, який світить тим, що перебува­ють у темряві невідання; тому взиваю до Тебе, Всенепорочна: просвіти мене, молюся.

Інший.

Ірмос: Почув слух про Тебе — і убоявся, зрозумів діла Твої — і вжахнувся; слава силі твоїй, Господи.

Вилікуй, Предтече, моє серце, уранене на дорогах розбійницьких, дійовим лікуванням божественних твоїх молитов, молюся тобі.

Подолай, Предтече, гріх, що ще живе в душі моїй, і даруй нині визволення мені, що сповз до насолод.

Будь пристановищем для нас, що знаходимось у безодні житейської бурі, і зміни її для всіх на тишу, всебагатий.

Богородичний: Не засуди мене, Господи, за діла мої, але будь милостивим до мене, Всещедрий; благає Тебе з Хрестителем Та, що народила Тебе.

Пісня 5

Ірмос: 3 ночі молюся, Чоловіколюбче, просвіти і наста­нови мене на повеління Твої і навчи мене, Спасе, творити волю Твою.

Ось я, що сховав Твій талант, Христе, лінивий раб Твій, і став недіючим через діяння лукавих пристра­стей; я є, тому не пошли мене у вогонь.

Будучи сином Твоєї благодаті, благоутробний Хри­сте, я поневолився ворогу, від Тебе віддалився, жи­вучи блудно; тому, навернувши, спаси мене.

Мученичий: Мученики стояли на судилищі, маючи щит віри; тому лютий відступник не міг уранити їх стрілами облесливими.

Мученичий: Умертвлені тілами, мученики умерт­вили всі підступи ворожі і перейшли, радіючи, до життя нестаріючого, прийнявши вінці перемоги.

Богородичний: Врата непроходимі, Чиста, відкрий мені врата істинного покаяння, молюся, і покажи мені стежки покаяння, Наставнице всіх.

Інший.

Ірмос: До Тебе зранку молюся, що заради милосердя при­низив Себе незмінно і до пристрастей нахилився безстрасно, Слове Божий; мир подай мені, впалому, Чоловіколюбче.

Ти був храмом Божественної Тройці, і в цьому тво­єму храмі святому, зібрані теплою вірою, молимо тебе, Предтече: визволи нас від спокус і скорбот, всехвальний.

Відстороненим від усяких чеснот розумом нині бла­гаю тебе, блаженний, що ходив у житті дивним шля­хом: привласни мене Богові всіх, кращим роблячи мене твоїми мольбами.

Ти, пророче, занурив у струмках Йорданських бе­зодню милосердя; висуши нині твоїми молитвами потоки пристрастей моїх, подаючи мені джерела сліз.

Богородичний: Прикрашена божественним промін­ням, Ти, Діво, народила прекрасного добротою; Його завжди моли спасти від тління нас, що вірою і любо­в’ю прославляємо Тебе.

Пісня 6

Ірмос: Взиваю всім серцем моїм до щедрого Бога, і по­чуй мене у пеклі підземному, і виведи із тління життя моє.

Не покажи мене в день судний радуванням для бісів, Христе Ісусе; щоб я не почув тоді голосу, який посилає мене у вогонь геєнський.

Занурив мене у глибину гріхів той, хто є ворогом праведних, і звертаюся до безодні щедрот Твоїх, Ісусе: направ мене нині до пристановища життя.

Мученичий: Многих болістей плугом ви, премудрі, оновили душевну борозну і божественним насінням віри принесли багатоплідний колосок мук.

Мученичий: Ранами уранили ви, побожні воїни, ворога, що вас уранив; тому, перейшовши до життя вічного, нині зціляєте пристрасті людські.

Богородичний: Храмом Бога стала Ти, Всенепорочна, в якому оселився свято і обожив людське єство, сотворивши вірних своїми храмами.

Інший.

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і, не терп­лячи більше хвилювання, як Іона, взиваю до Владики: виз­воли мене із тління.

Ти, пророче, паросток, що виріс із кореня; неплідні серця усяким богопізнанням благоплідними показав на похвалу Богові.

Сокруши незабаром лукавого ногами нашими і на­прав стопи наші духовні на путь миру заступницт­вом Твоїм, Предтече.

Огороди, пророче, правдою паству твою, визволя­ючи нас від усяких підступів бісівських і вічної муки.

Богородичний: Пісню подячну приносимо Тобі, Діво; бо Тобою, Чиста, ми були спасені від давньої клятви і приносимо плід благословення.

Пісня 7

Ірмос: Згрішили, чинили беззаконня і неправду перед Тобою; не зберегли і не сотворили того, що Ти заповідав нам, але не відкинь нас до кінця, отців Боже.

Дивлюся на милість Твою безмірну, безмірно згрі­шивший; знаю Твоє милосердя, знаю довготерпіння і незлобливість; даруй мені плоди покаяння, щедрий Христе, і спаси мене.

Вилікуй серця мого невилікувані пристрасті, Щед­рий, даруй прощення боргів моїх; важкий тягар полегши, щоб я у зворушенні завжди прославляв Тебе, отців Бога.

Мученичий: Божественні священні страстотерпці, вас в’язали, сікли, палили вогнем земним, віддава­ли на споживу левам, розтягали на колесах, але ви не відреклися від живого Бога нашого.

Мученичий: Вас, мученики, розлучили з тілом, а не відділили від Бога, Який заради божественного єднан­ня з’єднав Себе нетлінно з нами; Його ж завжди бла­гайте визволитися нам від усякої біди.

Богородичний: Народила Ти безмужньо, Якого на­роджує Отець нетлінно, і перебуваєш Дівою і після Різдва, як і до Різдва; тому ублажаємо Тебе і прослав­ляємо безперестанно, Пречиста, як сущу Матір Божу.

Інший.

Ірмос: Юнаки у Вавилоні вогню в печі не убоялися, але посеред полум’я зрошені співали: благословенний Ти, Гос­поди, Боже отців наших.

Будучи гласом Слова, нині прийми наші голоси, Хрестителю, і визволи людей твоїх від пристрастей, і бід, і тяжких обставин, і вічної муки.

Рукою показав Ти, пророче, на Агнця Божого, Який узяв на Себе гріхи світу; Його ж завжди моли очис­тити гріхи мої люті, застарілі в літах, і сподоби мене життя.

Душе моя, поспіши і взивай, залишивши затьма­рення безсловесними діяннями; ущедри мене, Ісусе, молитвами Хрестителя і визволи із болота діл моїх.

Богородичний: Того, перед Яким стоять із тремтін­ням небесні чини, Ти народила, Чиста, Який з’єднав­ся з людьми заради благості; Його ж старанно моли ущедрити рабів Твоїх.

Пісня 8

Ірмос: Його ж воїнства небесні славлять, і тремтять хе­рувими і серафими, все, що дише, і творіння, оспівуйте, бла­гословляйте і прославляйте по всі віки.

Дивлюсь я на велику милість щедрот Твоїх, Хрис­те, як Давид, згрішив більше нього, взиваю з ним, Єдиний милостивий: помилуй мене незабаром.

Нехай буде кінець мій благим, молюся; покласти ж кінець лукавим діянням не маю старання, маючи загрубіле моє серце; ущедри мене, благий Слове.

Мученичий: Як обрані і непорочні жертви, ви, страстотерпці, добровільно принесли себе Єдинородному Слову, Який заради нас приніс Себе в жертву, зни­щуючи всі жертви демонські.

Мученичий: Ви, мужні мученики, перетерпіли би­чування жилами, зубів вибивання, відсічення рук, розтрощення членів тіла та всякі інші страждання, оспівуючи Христа, єдиного подвигоположника.

Богородичний: Нове немовля Ти народила нам, дав­нього днями, Який показав нові путі на землі і заста­ріле єство оновив, Безневісна Богоблагодатна.

Інший.

Ірмос: За закони отцівські блаженні юнаки у Вавилоні страждали, обплювавши безумне повеління царя, і, будучи єдинодушними, не згоріли у вогні, Державному достойно співа­ючи пісню: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

На Слово, що хрестилося, ти бачив Святого Духа, Який у вигляді голуба сходив, і голос Отця чути спо­добився ти, блаженний: це є Син Мій співпрестольний, Його ж оспівує все творіння: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

Вогнем твоїх молитов, пророче, попали як хмиз пристрасті мого розуму і знову запали згаслий сві­тильник мого серця, щоб, ясно дивлячись, я оспіву­вав створившого світло повелінь: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

Раб, що сховав талант, який прийняв від Тебе для діяння, це я, окаянний; і що я зроблю, коли покли­чеш на суд, щоб випробувати діла кожного? Але по­щади мене молитвами Твого Предтечі і не на вогонь пошли мене, що взиваю: Господа оспівуйте діла і про­славляйте Його повіки.

Богородичний: Збережи мій розум у смиренні, Діво Богоблагодатна, що сокрушила Різдвом Твоїм горди­ню демонів; підніми мене із гноїща пристрастей і го­лодного насити Твоєю благодаттю мене, що співаю: Господа оспівуйте діла і прославляйте по всі віки.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа… і поклони.

Пісня 9

Ірмос: Безсіменного зачаття Різдво невимовне, Матері безмужньої нетлінний плід: Боже бо народження оновлює єство; тому Тебе всі роди як Богоневісну Матір православ­но величаємо.

Ісусе Чоловіколюбче, Ти єдиний знаєш нашу неміч, в яку Ти одягнувся заради милосердя, бажаючи її очистити; тому очисти мене від скверни лукавих і гно­їння гріха і спаси мене.

Як блудниця, приношу Тобі сльози, Чоловіколюб­че; як митар, стогнучи, взиваю до Тебе: очисти і спаси мене; як хананейка, взиваю: помилуй мене; як Петра, що покаявся, сподоби мене отримати прощення.

Мученичий: Плоттю об’єднавшись, подвигами стра­ждань ви, святі мученики, подолали безплотного миродержця і достойно прийняли вінці перемоги; тому старанно моліться за всіх, що з вірою прославляють вас.

Мученичий: Освятив Ти, Господи, землю святою кров’ю святих Твоїх мучеників, їхні святі душі при­єднав до святих душ праведників; завжди ними освя­чуєш тих, хто з вірою істинною Тебе прославляє.

Богородичний: Глас архангела приносимо Тобі, Чи­ста, благословенна; радуйся, вмістивша невмістимого Бога; радуйся, клятви знищення і введення благо­словення; радуйся, єдина відкривша нам райські двері.

Інший.

Ірмос: Вечері Владичної і безсмертної трапези на горньому місці духовним розумом, вірні, прийдіть насолодимося; прийшло Слово, від Слова навчимося, Його ж величаємо.

Вилікуй мій розум, що житейськими насолодами люто уранений, і втихомир дуже хвилюючу мене бурю, і покажи мені праві путі покаяння, Господній Предтече.

Видимо ти стояв посеред двох завітів: Старого і Нового; одному ти був закінченням, іншого ж ти явив світло; настанови нас совістю божественною ходити ними, щоб визволитися від вічної темряви.

З’єднався ти, богомудрий, з небесними воїнствами, з ними ж ублагай Христа нас, сущих на землі, спас­ти, що шанують тебе у святому цьому твоєму храмі, Хрестителю Іоане, Господній Предтече.

День, наповнений лютістю, день темряви для тих, що мають діла темні; суд страшний, Хрестителю Христів і Предтече: молитвами твоїми визволи тоді і від усякого засудження тих, що шанують тебе.

Богородичний: Явилася Ти святійшою за херувимів, як народивша Бога Пресвятого, всіх нас освяти, що з вірою голосами святих вночі і вдень Тебе прославля­ють.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія мала і світильний, псалми звичайні та інше.

На стиховні стихири покаянні. Глас 6

Ворог знайшов мене позбавленим чеснот і уранив гріховною стрілою; але Ти як Лікар душ і тіл болісті душі моєї зціли і помилуй мене.

Стих: Наповни нас уранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Серця мого струп’я, що утворилося від многих моїх гріхів, зціли, Спасе, як Лікар душ і тіл, подаючи нам, що просимо, прощення гріхів, завжди даруючи мені сльози покаяння і відпущення боргів, Господи, і по­милуй мене.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Господи, якби ми не мали святих Твоїх молитовників і милуючу Твою благостиню, як би ми насмілились оспівувати Тебе; Його ж славословлять безперестанно ангели, Серцевідче, пощади душі наші.

Слава, і нині… богородичний: Великих дарувань сподобилася Ти, Чиста Діво Богомати, бо народила плоттю Єдиного із Тройці, Христа Життєдавця, на спасіння душ наших.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш. Тропар, єктенія, час 1-й, псалми звичайні та інше і відпуст.

У вівторок блаженні, глас 6

Пом’яни мене, Боже, Спасе мій, коли Ти прийдеш у Царстві Твоїм; і спаси мене, як Єдиний Чоловіколюбець.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо ваше є Царство Небесне.

Ти, що Петрове прийняв ридання, прийми й моє, Христе, покаяння і даруй мені прощення гріхів.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Господній Хрестителю і Предтече, ти проповідував покаяння; молися, щоб і я покаявся від душі.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Страстотерпці, ви перетерпіли хвилювання страж­дань і нині зціляєте недуги людей; тому ублажаємо вас.

Слава… Тебе прославляють пророки Бога в Тройці, простій же і не злитній; Предтечі молитвами спаси мене.

І нині… Заступництво кріпке сущим у скорботах, захисти мене, що приєднався до житейських пристра­стей, і спаси мене, молюся.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 6

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Коли Ти розіп’явся, довготерпеливий Господи, тоді сколихнув усю землю, вірних же серця утвердив; тому Тебе оспівуємо і любов’ю поклоняємося незбагненній силі Твоїй.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

По щоках били Тебе, Спасе, і обплювали, Ти ж зло­бу отруйного ворога змія побив, знявши падіння, яке вчинив Адам, і був украдений заради бачення забо­роненого плоду.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Сонце затьмарилося, і земля вся затряслася, і ка­міння розкололося, коли побачили Тебе неправедно розіп’ятим на хресті і віддавшим дух.

Далі стихири з Мінеї святому, якщо є; якщо ж нема, інші стихири, глас 6.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Стояла біля хреста в час розп’яття Діва з дівственним учеником і, плачучи, взивала: горе Мені, як Ти страждаєш, Христе, будучи безстрасним?

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Зачаття Твоє безмужнє, і, помишляючи про пре­чисте Різдво, дуже дивуюся: як Ти благозволив як злодій померти, Спасе, взивала Пречиста.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Розпинаюся ж на древі, і прицвяховуюся як люди­на, і у гробі покладаюся як мертвий, Мати Діво Чис­та; як Бог же у славі знову воскресну триденним.

Слава, і нині… богородичний: Люди беззаконні не­праведно розіп’яли Тебе на древі, Діва і Чиста Мати Твоя, бачачи, як прорік Симеон, утробою розрива­лася, Спасе.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Сподоби, Госпо­ди, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 6

Хрест Твій, Господи, життя і заступництво людям Твоїм є, і, надіючись на нього, Тебе, розіп’ятого плот­тю Бога нашого, оспівуємо, помилуй нас.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Хрест Твій, Господи, рай відкрив роду людському, і, від тління визволившись, Тебе, розіп’ятого плоттю Бога нашого, оспівуємо, помилуй нас.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від ба­гатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Страстотерпці заради Тебе, Христе, великі муки перетерпіли і прийняли вінці на небе­сах, щоб молитися за душі наші.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Бачачи життя наше розіп’ятим на древі, Богородиця як Мати, ри­даючи, взивала: Сину Мій і Боже Мій, спаси тих, що з любов’ю оспівують Тебе.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Ридаю за осквернене моє життя і безліч моїх безмеж­них гріхів: що ж сповідую я перед Тобою, Чиста? Не розумію і жахаюся, але допоможи мені, Владичице.

Звідки почну говорити про лукаві і люті мої падін­ня, пристрасний я? Горе мені, що буде далі; але ра­ніше кінця, Владичице, ущедри мене.

Слава… Про смертний час і про судилище страш­не я завжди помишляю, Пречиста, звичаями ж гріхов­ними спокушаюся люто, але допоможи мені.

І нині… Розтлитель добра, бачачи, що я позбавле­ний божественних щедрот і далеко відійшов і відсту­пив від Бога, намагається мене поглинути; Влади­чице, попередь.

Пісня 3

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідан­ня Твого.

Душу осквернив я, пристрасний, безмежними мої­ми гріхами, Богородице Владичице; і куди піду далі, охоплений весь відчаєм?

І те, що за образом, я осквернив блудом і марно­славною волею; горе мені, Чиста; за подобою ж сотво­рив безумне і ділом, і словом, і помислом.

Слава… Нема іншого серед людей, хто народився на світ, як я, що вчинив неподобство, будучи затьма­реним розумом, Блага, бо осквернив я хрещення.

І нині… Досягнув я вершини гріха, Пресвята Діво, Ти допоможи мені незабаром: небо і земля взивають гірко від безумних діянь неподобства.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Ангельські чини і воїнства небесних сил жахають­ся держави Сина Твого, Чиста; нині ж я у відчаї, охоп­лений безстрашністю.

Здивувалася вся земля і вжахнулася, побачивши мої люті, злі і безумні діяння, і дивується великому милосердю Твого Сина.

Слава… Церкву тілесну осквернив я гріхом і церк­ву Господню, в яку люди входять з тремтінням, я ж, блудний, входжу без сорому, горе мені!

І нині… Не показуй, не показуй мене, Владичице, таким, що відійшов із дому Сина Твого як недостойний; але омий мене від скверни гріхів моїх.

Пісня 5

Ірмос: Божественним Твоїм світлом, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зранку линуть до Тебе, пізнаючи Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Божественним Твоїм сяянням, Блага, зціли ду­шевні мої пристрасті, які посіяв у мені спокусник, і визволи мене із цього гіркого полону; бо він насмі­хається наді мною, бачачи, що я беззахисний.

Адам порушив єдину заповідь Сина Твого, Діво, і був вигнаний; як же ридаю я, законопорушник, за безодню моїх гріхів, і є відступником Його.

Слава… Вбивцею став у давнині і братовбивцею Каїн і був проклятий Богом; що ж зроблю я, лука­вий, нині убив душу і не соромлюся.

І нині… Ісаву поревнував лютому черевоугодництвом і ситністю; душу осквернив пияцтвом і ласо­любством — життя моє, і хто мене оплакує, горе мені!

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею пристрастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, бла­гаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Життя моє блудне, душа моя осквернена, і все жит­тя моє окаянне, тіло ж моє все гріхами забруднене; тому поспіши, Діво, допомогти мені.

Кінець наближається, і не витримую, Блага; со­вість викриває мене: бо вчинив я лукаві діяння, і житіє моє блудне; і жахаюся судилища Сина Твого, Чиста.

Слава… Плоті моєї розпалення, воістину чекає мене ріка вогняна, страшна і невгасима, і черва невмиру­ща; але погаси це молитвами Твоїми, Пречиста.

І нині… Нині охоплений я тремтінням, Блага, і жахаюся лукавого ловіння; раніше бо кінця хоче спо­кусник убити мене, тримаючи мене як полоненого і нагим без чеснот.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 6

Уповання і стіна, пристановище людей Твоїх, Діво, із Тебе бо народився безстрасно Спас усіх і спасає тих, що уповають на Тебе; як Ти оплакувала Сина Твого на хресті, Його і нині благай визволити із тління всіх, хто оспівує Тебе.

Пісня 7

Ірмос: Росоносну піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя спонукало взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Сімдесят по сім розпалив лукавий полум’я при­страстей моїх і любодіянням серце моє завжди умер­твляє; тому струмками сліз моїх погаси його, Мати Божа, і спаси мене.

Оскверненого болотом гріхів моїх, не відкинь мене, Владичице Блага; бо, дивлячись на мене у відчаї, насміхається наді мною лукавий ворог; але Ти Сама Твоєю державною рукою підніми мене.

Слава… Страшне судилище, пристрасна і нечуттєва душе моя, муки ж безкінечні і суворі; але припади нині до Матері Судді Твого і Бога і не впадай сама у відчай.

І нині… Затьмарився я, пристрасний, безліччю без­межних гріхів і осквернив душу, і тіло, і розум; тому, Пречиста, світлом Твого сяяння швидко введи мене до насолоди безстрастя.

Пісня 8

Ірмос: Із полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї, Тебе прославляємо по всі віки.

Ти, що народила одного із Тройці єдиного Бога і на руках носила, Діво Мати, погаси пристрастей вогне­пальну піч і струмками сліз омий душу мою.

Приходу смерті жахаюся я, Пречиста, і боюся нині того суду; чинячи ж гріхи, ніскільки не соромлюсь; ущедри мене раніше кінця молитвами Твоїми, Діво.

Слава… Стогнання невмовкне даруй мені і сліз хмари подай, щоб я обмив мої многі гріхи і невиліковані рани, щоб я успадкував життя вічне.

І нині… Гріхів моїх безліч Тобі сповідав, Владичи­це, бо ніхто в світі не прогнівав Бога, Сина і Господа Твого так, як я; гнів Свій незабаром, Діво, переміни на милість/“-

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитися; через Тебе, Пречиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з не­бесними силами Тебе ублажаємо.

Ось приходжу до Тебе, Пречиста, з великим стра­хом і любов’ю, бо знає раб Твій кріпкість молитви Твоєї, бо воістину багато може молитва матерня до Сина, Владичице, бо милосердям прихиляється.

Прийми чин архангелів і безліч вишніх воїнств Сотворителя мого; апостолів же і пророків собори, і мучеників, і преподобних, і священномучеників; і сотвори за нас молитву Богу, Чиста.

Слава… І нині, і тоді, коли вийде мій дух, нехай знайду я поміч Твою, Чиста; визволи мене незаба­ром від бісівських мук, Всенепорочна, і не залиш мене, Блага, відданим бути їм.

І нині… Суддю щедрого чекаю, чоловіколюбивого Твого Сина, Чиста; не зневаж мене, але вчини Його благісним, постанови мене тоді праворуч, Всенепо­рочна, судилища Його, бо на Тебе уповаю.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 6. Понеділок | Зміст | Глас 6. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору