«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 6. Субота

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерті, по­милуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як ка­зав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: Джерело життя, Світло неосяжне, всемо­гутній Спасе, помилуй нас.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втече­мо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Влади­ко. До Тебе звертаємося, Тобі, припадаючи, молимо­ся: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерті, по­милуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Слава, і нині… богородичний (догматик): Достойно є воістину славити Тебе, Богородицю, бо Творець усьо­го в Твою Пречисту утробу ввійшов і тіло прийняв, не змінивши природи, і діло спасіння не в помислі вчинив, а, прийнявши від Тебе розумне одушевлене тіло, іпостасно з’єднався; тому ми побожно розрізняє­мо дві явлені природи. Моли Його, Пречиста, пре­свята, дарувати нам мир і велику милість.

Потім Світло тихе… і Прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу стихиру на стиховні: Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим сер­цем Тебе славити.

Інші стихири Пресвятої Богородиці

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Клятву, що нею колись клявся передвічний Бог праотцеві Твоєму, в останні часи сповнив Той, Хто вийшов із Твоєї, Пречиста, Божественної утроби; бо воістину від Тебе народився Господь, що рукою три­має світу кінці. Прихили Його, Діво Маріє, милос­тивим бути до мене в день суду, щоб я, зростаючи в чеснотах, а пристрасті умертвляючи, Царства Його сподобився.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Ісая чистотою розуму раніше провістив про Тебе, свята Пречиста Діво, як про Ту, що має Творця тво­ріння породити: Ти бо одна од віку всенепорочною є. Тому молюся Тобі: очисти моє осквернене серце і вчи­ни мене учасником Божественного світла Сина Тво­го, Діво, щоб стояв я праворуч Нього, коли Він сяде, як написано, світ увесь судити.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Через Різдво Твоє смерть була знищена, Ти бо, Діво, стала оселею Життя безсмертного. Тому благаю Тебе, Діво, підніми мене, що лежу в безодні пекельних при­страстей моїх, направ до оживлення і блаженної відплати і сподоби невмирущої Божественної радості там, де насолода вічна, де світло невечірнє.

Слава, і нині… богородичний: Прийдіть, усі люди, радісною піснею прославмо пресвяту Діву і Богоро­дицю, горнило людської істоти, джерело невимовних чудес, бо в Ній сталося надзвичайне: безпочатковий починається, Слово тіло приймає, Бог стає людиною, щоб людину Богом учинити не через зміну природ, а через іпостасне з’єднання. Бо з двох незмінних при­род являється Один, що у двох довершених природах нероздільно пізнається, у волі і в діянні, у згоді з однією і другою природою. Він Сам, Христос Бог наш, що воістину дає запоруку діла спасіння, дарує світові очищення, мир і велику милість.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропа­ря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7 і святого дня З, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні Восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з собою тих, що в темряві смертній перебували; Сам вільний від смерті, поми­луй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Сво­го світла.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як ка­зав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: джерело життя, світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.

Стих: 3 глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, по­чуй голос мій.

Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втече­мо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подо­лав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Влади­ко. До Тебе звертаємося, Тобі, припадаючи, молимося: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Твоїм хрестом, Христе, ми хвалимось і Твоє вос­кресіння оспівуємо й славимо; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Завжди благословляючи Господа, славимо воскре­сіння Його, бо, хрест перестраждавши, Він смертю смерть переміг.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Слава силі Твоїй, Господи; бо Ти знищив того, що мав владу смерті, оновив нас хрестом Твоїм, дарую­чи нам життя й нетління.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Погребіння Твоє, Господи, зруйнувало і розірвало кайдани пекельні, а воскресіння з мертвих світ про­світило. Господи, слава Тобі.

Слава… (з Мінеї, якщо с свято святого), і нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей богородичний (догматик): Хто Тебе не ублажить, пресвята Діво? Хто не прославить Твоє пречисте Різдво? Син бо Єдинородний, що одвічно від Отця возсіяв, Той самий від Тебе чистої невимов­но тілом народився, за природою бувши Богом, Він заради нас за природою Людиною став; не на дві Осо­би поділяється, а у двох незлитих природах Він ви­знається. Його ж моли, Чиста й Всеблаженна, спас­тися душам нашим.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Ворота мідні розбивши і замки пекельні зламав­ши, як Бог всемогутній, Ти воскресив грішний рід людський. Тому і ми одностайно співаємо: Господи, що з мертвих воскрес, слава Тобі.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Христа,що бажає нас із тління давнього визволи­ти, на хресті розпинають і кладуть до гробу; жінки-мироносиці, що зі сльозами Його шукали, ридаючи, взивали: горе нам, Спасе всіх! Як Ти благозволив у гріб вселитись? Якщо Ти добровільно вселився, то як же вкрали Тебе? Як перенесли Тебе? І в якому міс­ці сховали живоносне Твоє тіло? Але Ти явись, Влади­ко, як обіцяв нам, і нашому риданню слізному кінець поклади. Коли ж вони ридали, ангел взивав до них: перестаньте плакати і скажіть апостолам, що Господь воскрес, даруючи світові очищення і велику милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Добровільно розіп’ятий, Ти, Христе, погребінням Твоїм смерть полонив і як Бог на третій день воскрес у славі, даруючи світові життя безкінечне і велику милість.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Творець і Визволитель мій Христос Гос­подь, що вийшов із Твоєї, Пречиста, утроби, тіло наше прийняв і від давнього прокляття Адамового визво­лив. Тому Тобі як Матері Божій, Пречистій Діві, невмовкно ангельське привітання виголошуємо: ра­дуйся, Владичице, заступнице й покрово і спасіння душ наших.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний.

Ангельські сили на гробі Твоїм, і ті, що стерегли, омертвіли; і стояла Марія у гробі, шукаючи пречисте тіло Твоє. Полонив Ти пекло, та не спокушений ним; зустрів єси Діву, даруючи життя, воскресши з мертвих, Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… богородичний: Благословенною на­звавши Матір Свою, прийшов єси зі Своєї волі на страждання; засяявши на хресті, захотів Ти знайти Адама, промовляючи до ангелів: радуйтеся зі Мною, бо знайшлася загублена драхма. Боже наш, Який усе мудро впорядкував, слава Тобі.

У суботу на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Маючи невичерпну божественну благодать, Мати безневісна, не зневаж тих, хто до Тебе звертається, спасаючи завжди від бід і скорбот.

Ось наблизився час мого відчаю; постань, Пречи­ста Владичице, і подай мені руку допомоги, бо Ти наповнила світ божественною радістю.

Слава… Подай мені незабаром, Богородице, дер­жавний Твій покров, як Заступниця, напастями одер­жимому, і збережи мене неушкодженим від них.

І нині… Смерть душі моєї наближається, спокуси ж ненависників, як гаспиди, намагаються погубити мене, але ти Сама, Богородице, спаси мене.

Пісня 3

Ірмос: Розкрилися уста мої на ворогів моїх, бо утверди­лося в Господі серце моє.

Умертвлену гріхами душу мою оживи, Богороди­це, як народивша життя.

Від усякої спокуси збережи, Богородице, тих, що до Тебе звертаються, уповання наше.

Слава… Спаси мене, Мати Господа мого Всенепорочна, від гірких напастей, що повстають проти мене.

І нині… Ти, що світові подаєш спасіння божествен­ним Різдвом Твоїм, визволи мене від бід.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про пришестя Твоє, Господи, — і убо­явся, бо Ти хочеш від Діви народитися і людям явитися, і про­мовив: почув слух Твій — і убоявся; слава силі Твоїй, Господи.

Знемогла від убогості сила душі моєї, Богородице, і люте затьмарення напало на мене від гріхів; зглянься, як світлоносна хмара Божа, і просвіти мене, молюся.

Бурю гріхів моїх і смуток від беззаконь зміни на тишу спасіння, як правдиве пристановище, Всенепорочна; позбав мене від злоби тих, що як леви рика­ють і хочуть мене пожерти, молюся.

Слава… Ти, Богородице, сущий покров неперемож­ний вдень і вночі, на землі і на морі, і на всякому місці, спаси мене; бо після Бога ми, християни, воістину на Тебе уповаємо.

І нині… Від тяжких і різноманітних гріхів же і на­пастей Ти завжди спасаєш мене; тому Тебе, як наро­дившу Господа, благаю і до Тебе звертаюся як до не­переможної помічниці скорботних: від бід визволи Твоїми молитвами,

Пісня 5

Ірмос: Світло засяй світові, Христе; просвіти серце моє, що з ночі взиває, і спаси мене.

Тебе, Мати Слова, славимо як покров спасіння, Всенепорочна, що не боїться наклепів людських.

Маючи Тебе, незбориму стіну, ми визволяємося від спокус і печалі, Пречиста.

Слава… Позбав мене, Чиста, від язика злих людей, який загострився як бритва і намагається згубити душу мою.

І нині… Щиро припадаю до Тебе і молюся: як Мати Сотворителя визволи мене від бід.

Пісня 6

Ірмос: Китом пожертий гріховним, взиваю до Тебе, Хри­сте: як пророка, із тління визволи мене.

Прийнявши смак гіркоти, я позбавився божествен­ної солодкості, Пречиста, тому взиваю: подай мені

Затьмарення пристрастями зробило мене рабом тління; тому, як народивша Світло, Владичице, виз­воли мене.

Слава… Вірно сповідаюся Тобі, Пречиста, визво­лившись від скорбот, приношу Тобі жертву хвали.

І нині… Відкрилися на мене вуста неправедні, Вла­дичице, тому як Заступниця незабаром визволи мене від них.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Кондак, глас 6

Заступнице християн ревна, молитовнице до Твор­ця надійна, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше як Блага на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прий­ди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.

Пісня 7

Ірмос: Росоносну піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя спонукало взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Спокуси душі моєї, як угодовані телиці, нині обсту­пили мене, Пресвята Діво, Сама мене від них визволи.

Захищаючи старанно, Богородице, Ти завжди по­даєш радість тим, що в біді і печалі.

Слава… Мене, переможеного завжди відчаєм справ і печаллю, огороди, Діво, як непорушний покров усім.

І нині… Заступництвом Твоїм визволяємося від бід і скорбот і знаходимо велике і невичерпне багатство.

Пісня 8

Ірмос: Із полум’я Ти виточив росу преподобним, і водою попалив жертву праведного; бо ти, Христе, твориш, що хо­чеш, Тебе прославляємо по всі віки.

Людською злобою з’їдаюся і молюся до Тебе, Бого­родице: визволи мене від їх суєтної поради.

Перемогли мене печалі через спокуси, і молюся до Тебе, Владичице: спаси мене неушкодженим від них.

Слава… Спаси мене, Чиста, від людей улесливих, і язика, і вуст, і мук, і від усякої недолі.

І нині… Спокушений своїм норовом і не маючи відповіді, взиваю до Тебе, Богородице: визволи мене від усякого зла.

Пісня 9

Ірмос: Ти, що прийняла від ангела «радуйся» і народила Свого Творця, Діво, спаси тих, що Тебе величають.

Будь до мене милостивою в житейських печалях, Бо­городице, і спаси від бід мене, що до Тебе нині звертаюся.

Воістину Ти, Чиста, явилася на землі і на морі єди­ним непорушним покровом для тих, що удаються до Тебе зі щирою душею.

Слава… Подай мені свободу, Преславна, молитва­ми Твоїми, що нерозумно поневолив себе всілякими лютими падіннями.

І нині… Тебе, Чиста, тверду надію і заступницю придбавши, величаю Тебе, Богородице, закінчуючи пісню з вірою.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Кондак гласу та інше звичайне і відпуст.


Глас 5. Субота | Зміст | Глас 6. Неділя


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору