«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 5. Субота

У суботу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні мученичі. Глас 5

Сяє нині пам’ять страстотерпців, має бо і від нас зорю; собор ангельський торжествує, і рід людський святкує; вони моляться Господеві, щоб Він помилу­вав душі наші.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Чудеса святих Твоїх мучеників дарував нам, Хри­сте Боже, як стіну непорушну; їхніми молитвами ут­верди вірних людей Твоїх, як єдиний благий і Чоловіколюбець.

Слава, і нині… богородичний: Радуйся, двері Гос­подні непроходимі; радуйся, стіно і покрове тих, хто вдається до Тебе; радуйся, тихе пристановище, і безневісна, що народила Творця Твого і Бога; не пере­ставай молитися за тих, що оспівують і поклоняють­ся Різдву Твоєму.

Після 2-ї кафизми сідальні мученичі. Глас 5

Господи, страстотерпці Твої поревнували чаші страждань Твоїх, залишивши житейську красу, ста­ли співпричасниками ангелів; їхніми молитвами подай душам нашим мир і велику милість, Христе Боже.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Святих мучеників терпінню здивувалися небесні сили, як у немічному тілі мужньо подвизалися і неви­димо перемогли хресною силою безплотного ворога; і моляться Господеві, щоб Він помилував душі наші.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи, і па­м’ять їх з роду в рід.

Сідальний померлим

Упокой, Спасе наш, з праведними рабів Твоїх і осе­ли їх в оселях Твоїх, як написано, прощаючи всі їхні гріхи, як Благий, вільні і невільні, і все, що свідомо і несвідомо, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… богородичний: Від Діви засяяв світові, Христе Боже, синами світла Нею показавши, поми­луй нас.

Канон святим мученикам, і святителям,
і преподобним, і померлим. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Землю, що ніколи не бачила сяючого сонця, бе­зодню, яку не бачила голою широта небесна, Ізраїль прой­шов, Господи, пройшов як по сухому, і вивів Ти його на гору святині Твоєї, хвалячи і співаючи пісню перемоги.

Мученичий: Віддавши тіла нелагідним суддям, ви, мужні страстотерпці, перетерпіли нестерпні рани, спо­діваючись прийняти почесті з неба; і ввів вас Христос у вічні оселі, радіючих і співаючих пісню перемоги.

Святителям: Преподобні, і праведні, і святителі, благославно завершивши повеління Божі, упасли людей і добре настановили на воді розуму; і потоки солодкості достойно одержали, виточуючи благодат­тю ріки зцілень.

Направ мене, Господи, до пристановища життя, молитвами славних пророків, премудрих святителів і святих жон, які тяжко постраждали і постом ворога подолали чоловічим розумом, божественною Твоєю благодаттю, що явився на землі.

Слава… померлим: Тебе молимо, благозмінного Бо­га: упокой на лоні Авраама рабів Твоїх, Христе, яких преставив до Себе від житейських турбот, і сподоби їх вічного світла, прощаючи їхні провини як Благий.

І нині… богородичний: Радуйся, взиваємо до Тебе, що народила радість, Преславна; просвіти наш розум і душу, і на­прав усіх на стежки розуму, і дарувати всім очищення гріхів моли Сина Твого і Бога, єдина Богоневісто.

Інший канон померлим, який співається на ряду. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Спасителю Богу, що настановив людей пройти по морю сухими ногами, а фараона з усім воїнством потопив, Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Приспів: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Божественною любов’ю страстотерпці Христові гординю мучителів подолали; спочилим у вірі моли­товно просять прощення і спокою.

Приспів: Упокой, Господи, душі рабів Твоїх.

У святих оселях, у дворах Твоїх, Христе, спочилих осели, за яких Ти пролив Твою чесну кров, Владико.

Слава… Премудрість Божа, Яка носить образ Отця; тих, кого прийняв, Щедрий, Сам упокой, подаючи їм вічне блаженство.

І нині… Світлоносною тінню, позолоченим ковче­гом, що прийняв Божественне Слово, Яке втілилося заради нас, зруйнувавши смертну силу, стала Ти, Всенепорочна.

Пісня 3

Ірмос: Утверди, Господи, серце моє, що хвилюється жи­тейськими хвилями, наставляючи до тихого пристанови­ща, як Бог.

Всехвальні воїни, мученики, укріплені надією на вічні блага, ви не пощадили тіло своє, коли його били і сікли мечами.

Святительські ризи прикрасили, різноманітними чеснотами упасли Христове стадо на нивах живо­носних.

Умертвивши плоть стриманням, ви, преподобні, причастилися божественного життя; їхніми святими молитвами, Христе, визволи нас від бід.

Слава… померлим: Померлим тамтешній спокій подай, Чоловіколюбче; що вчинили на землі, відпусти борги, як Благий.

І нині… Богородичний: Бачачи Тебе, благословенну між жонами, собор жон постраждав і прийшов до Твого Сина, Діво Мати.

Інший.

Ірмос: Утверди нас, Боже Спасе, Твоєю силою і піднеси ріг Твоєї Церкви, що православно прославляє Тебе.

Мужньо подвизалися страстотерпці, протистоячи намірам мучителів, і моляться Христу за померлих.

Вихованих Твоїми законами, Всеблагий, прийми спочилих у світлих Твоїх оселях і упокой.

Слава… Єдиний милостивий Боже, тих, кого обрав, сподоби світлості святих, прощаючи їхні гріхи.

І нині… Оспівуємо Твоє Різдво, Чиста, яким ми виз­волилися від першого осудження, і клятви, і смерті.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, слух Твій — і убоявся; зрозумів про­видіння Твоє — і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Силою Твоєю, Господи, страстотерпці подолали во­рожу силу і стали кріпкістю вірним і великим утвер­дженням.

Преподобні всі радіють радістю, і священики одя­гаються в божественну правду, як у ризу.

Оспіваймо всі богопроповідників Божих пророків і вшануймо зібрання жон, які добре закінчили жит­тєвий шлях.

Слава… померлим: До пристановища Твого Царства покли­кавши, Владико, упокой тих, кого приставив від тур­бот і бурі земного життя.

І нині… Богородичний: Безлітний нині народився із тебе, Діво, в літо; Його благай простити душі моєї всі давні гріхи.

Інший.

Ірмос: Почув, Господи, про воскресіння Твоє із гробу і прославив Твою непереможну силу.

Співспоконвічним Отцю побожно сповідували Те­бе, Христе, мученики, яких убили, і взивають до тебе: визволи рабів Твоїх, яких Ти прийняв.

Ти, Христе, що був мертвим, єдиний визволив мер­твих і дарував їм життя вічне, подай спокій нині по­мерлим рабам Твоїм.

Слава… Ти прийшов, Христе, щоб спасти заблудлих; сподоби райської веселості тих, кого Ти преставив у вірі, і виправдай благодаттю.

І нині… Осінила Тебе, Отроковице, вишня сила і в Тобі сотворила рай життєдайний, що має посеред древо — Спасителя і Господа.

Пісня 5

Ірмос: Окаянну душу мою, що бореться вночі з темря­вою пристрастей, попередивши, ущедри; і засяй у мені духовне сонце денної світлої зірки, щоб розділити темряву від світла.

Зцілення недужим виточують кістки мучеників; бо, не скрушені злобою, вони оновляють і нас від пе­чалей; всі ж кістки нечестивих як порох зітліли.

Зберігаючи закони Твої, Щедрий, святителі упас­ли людей і настановили до життя вічного; преподобні ж умертвили пристрасті досконалим розумом.

Вшануймо пророків, і з ними всіх праведників вірою; і прославмо всіх, хто пожив преподобно, і свя­тих жон, які стражданнями просвітилися на землі, як раби Христові.

Слава… померлим: Тих, кого Ти прийняв від землі, вчини в небесних оселях вірних рабів Твоїх, простив­ши їхні гріхи заради великої благості, Христе, що воплотився заради земних.

І нині… богородичний: Оспівуємо Тебе, Діво, бо за­ради тебе Бог явився сущим на землі, ставши люди­ною, взиваючи: радуйся, земле благоплодовита, яка плодоносить колосок таїни, що годує все, що дише.

Інший.

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи: спаси нас, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Господи, прийнявши моління мучеників, приєднай до обраних Твоїх душі спочилих.

Ти передрік, що віруючі в Тебе не побачать смерті; тому упокой, Владико, померлих.

Слава… Сподоби, Господи, рабів Твоїх одержати красу дому Твого і солодкого причастя.

І нині… Слово, Отцю співспоконвічне, що від Діви втілилося, умертвило смертю смерть.

Пісня 6

Ірмос: Як пророка від звіра визволив Ти, Господи, і мене із глибини гріховних пристрастей виведи, молюся, щоб я полюбив храм Твій святий.

Ви, божественні мученики, віддали тіла свої на ра­ни в руки мучителів, радіючи душею; бо дивилися воістину на божественне вічне радування і божествен­ну нагороду.

Ти, Христе, є слава премудрих святителів і препо­добних; їхніми молитвами ущедри людей Твоїх, яких Ти придбав Своєю кров’ю, як Чоловіколюбець.

Від Тебе, Господи, просвіщаються розумом проро­ки, ясно передбачають далеке як близьке; жони ж силою Твоєю державу ворожу зруйнували страждан­нями і постом.

Слава… померлим: Спочилих від нас вірних рабів Твоїх, при­єднавши до обраних Твоїх, упокой, благий Господи, простивши їм усі гріхи заради милосердя.

І нині… богородичний: Сотворивши на початку Єву, Ти, Господи, ввійшов у лоно Діви, одягнувся в образ раба, будучи Владикою всього, і вчинив наше оновлення.

Інший

Ірмос: Охопила мене безодня, гріб став для мене китом; я ж воззвав до Тебе, Чоловіколюбця, і спасла мене правиця Твоя, Господи.

Воїнство Твоїх мучеників, уподібнюючись небес­ним силам, Христе, благає Тебе: подай, Чоловіколюбче, насолоджений тим, кого Ти покликав до Себе.

У місцях прохолодження, в місцях світлості свя­тих, у місцях послаблення, Христе, як Чоловіколюбець, тих, кого Ти прийняв, вчини рабів Твоїх.

Слава… Очисти рабів Твоїх, і подай їм прощення гріхів, Чоловіколюбче, і сподоби нетлінного життя і блаженної спадщини.

І нині… Чудо Твого безсіменного зачаття хто може зрозуміти, Всенепорочна, бо Ти Бога народила, Який прийшов до нас заради милосердя.

Пісня 7

Ірмос: Вогонь погасила молитва юнаків, що зросила піч, проповідниця чуда, не обпалюючи і не спалюючи піснеспівців Бога отців наших.

Ви, розпалені вогнем лютих мук, славні мучени­ки, показали теплу любов до Господа, що прохоло­джував вас помислами побожними.

Премудрістю Духа прикрасившись, премудрі, ви у світлості прожили, священнодіючи благодать Єван­гелія; як Божих служителів прославляємо вас.

Ви, преподобні, умертвивши плоть многими болістями, сподобилися вічного життя, благаючи одер­жати його і нам через умертвлення пристрастей.

Блаженний собор Божих пророків і святих жон, які подвизалися в пості і стражданнями подолали воро­га; прославимо їх вірно.

Слава… померлим: Слове, життя всіх, Ти приєднався до мер­твих; нині направ до Твого божественного пристано­вища тих, що залишили житейські турботи, простив­ши їм гріхи, Благий.

І нині… богородичний: Тих, що розуміють Тебе, Богородицю, чис­тим розумом, визволи від вічного вогню і темряви Твоїм заступництвом, Владичице, і від невидимих ворогів, які поборюють нас.

Інший

Ірмос: У печі вогняній Ти спас юнаків піснеспівців, благословенний Бог отців наших.

Нині подай, Спасе, спочилим насолоджуватися неприступним світлом, молитвами Твоїх страстотерпців.

До Церкви первородних, Христе, приєднай у вірі спочилих, Щедрий.

Слава… Прикрашеними одежею нетління упокой, Спасе, рабів Твоїх, що відійшли до Тебе.

І нині… Рух смертної істоти припинила Ти, Всенепорочна, зачавши безмужньо життя.

Пісня 8

Ірмос: Ангелів хор, людей собор, Царя і Сотворителя всіх, священики, оспівуйте, левіти, благословляйте, люди, про­славляйте по всі віки.

Перепливши безодню мук окормленням Слова, страстотерпці, ви течею крові потопили всі полчи­ща лукавого і живете повіки.

Будучи премудрими святителями, ви напоїли во­дою православ’я доручену вам паству.

Преподобні, ви стали світилами для вірних, бо звершили діла світла і до божественної світлості пе­рейшли; благайте Владику, щоб визволитися нам від темряви.

Веселися, зібрання жон, прийнявши почесті через терпіння ран, і радуйся, собор пророків і праведних, догодивши Христу повіки.

Слава… померлим: Зброю, що повертається, Владико, дай нині пройти неушкоджено спочилим від земного життя ра­бам Твоїм, оселивши їх у раю, як єдиний Милостивий.

І нині… богородичний: Оспіваймо Діву Марію як врата божествен­ного входу, як добросхідну ліствицю Божу, як незаблудну наставницю тим, хто спасається.

Інший.

Ірмос: Із Отця раніше віків народженого Сина і Бога і в останні літа втіленого від Діви Матері, священики, оспівуй­те, люди, прославляйте по всі віки.

Ти, що прийняв подвиги святих мучеників, зара­ди них упокой у вірі спочилих Твоїх; Тебе, Спасе, оспі­вуємо і прославляємо по всі віки.

Сяянням превічної Твоєї слави сподоби просвіща­тися тим, що від нас преставилися, як Благоутробний, що Тебе, Спасе, оспівують і прославляють по всі віки.

Слава… Тих, кого Ти преставив, приєднай до со­бору святих і вчини на лоні Авраама з Лазарем, Тебе, Спасе, оспівуючих і прославляючих по всі віки.

І нині… Прикрашена добротою чистоти, Діво Мати, будучи оселею добротворної краси; тому Тебе оспі­вуємо і прославляємо Чисту по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Бо створив Тобі велич Всемогутній, явивши Тебе Дівою чистою після Різдва, як народившу безмужньо Сво­го Творця; тому Тебе, Богородицю, величаємо.

Священнодіючі пастирі, собор святих пророків, незчисленні праведники, мучеників собор, священ­ними піснями ублажімо їх, бо вони моляться за спа­сіння душ наших, і

Чудний собор преподобних, що премудро постали­ся, нині дивує многими чудесами; їхніми молитвами, дивний Господи, вилий на всіх милості Твої.

Зі священномучениками, що добре закінчили под­виги, безліч жон, що постраждали і постилися, з лю­бов’ю ублажаймо вірно, бо вони перебувають з ан­гельськими силами.

Слава.. померлим: Безліч усіх святих благає Тебе, Слове: упо­кой безліч спочилих у вірі на землі, заради великої милості, простивши їм гріхи, які вони вчинили в житті.

І нині… богородичний: Багато гріхів, шкідливих для розуму, вчи­нив я, Діво, чекаю мук, визволи мене від них, що не­сумлінним серцем до Тебе звертаюся і вдаюся до Тво­го божественного покрову.

Інший.

Ірмос: Тебе, Матір Божу, що незбагненно і невимовно народила в літо бездітного, вірні, єдинодушно величаємо.

Мученики, прийнявши нагороду за священні стра­ждання, нині молять тебе дарувати послаблення спо­чилим у вірі, Спасе.

Ти, єдиний Спасе безсмертний, перетерпів смерть і, як Благоутробний, подаєш воскресіння мертвим і світлість безсмертя.

Слава… Ти оновив нас, що упали на смерть, і на­вчив нас сподіватися на вічне життя; даруй його спо­чилим рабам Твоїм, Спасе.

І нині… Тінь закону пройшла, Різдвом Твоїм зася­яла істина і дарувалася благодать, Богородице; тому Тебе величаємо.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія і світильний, псал­ми звичайні.

На хвалітех стихири мученичі. Глас 5

Благословенне воїнство Царя Небесного; хоч і були земнородними страстотерпці, але ангельського чину намагалися досягнути, про тіла не дбаючи, і заради страждань ангельської честі сподобилися; тому їхніми молитвами, Господи, спаси душі наші.

Страстоносці Твої, Господи, уподібнилися ан­гельським чинам, як безплотні, муки перетерпіли і, маючи єдинодушне уповання, досягли обіцяних благ насолоджений; їхніми молитвами, Христе Боже, по­милуй нас.

Святі мученики на землі подвизалися: мороз пе­ретерпіли, і у вогонь їх кидали, і води їх прийняли; їхній це голос: пройшли крізь вогонь і воду, і вивів нас у спокій; їхніми молитвами, Боже, помилуй нас.

Святі, будучи в муках, радіючи взивали: торгівля наша з Владикою така: замість ран на тілі засяє нам у воскресінні світла одежа; за безчестя — вінці; за в’яз­ничні ланцюги — рай; і за осудження як злодіїв — життя з ангелами; їхніми молитвами, Господи, спаси душі наші.

Ти сотворив мене, Господи, і поклав на мені руку Твою, і заповідав мені, сказавши: в землю знову по­вернешся. Настанови мене на праву путь Твою, про­щаючи мені гріхи; послаби мені і спаси мене, молю­ся, як Чоловіколюбець.

Слава, і нині… богородичний: О душе окаянна Яку відповідь скажеш Судді в той час коли будуть постав­лені престоли на суд і Суддя прийде з небес зійшов­ши з тисячами тисяч ангелів Коли Він сяде на судилищі суд вчинить над рабами недостойними подібни­ми до мене що ти відповідатимеш? Що ж принести тоді? Воістину нема нічого ум і тіло ти осквернила. Тому припади до Діви і взивай безперестанно щоб Вона подала тобі прощення гріхів.

На стиховні стихири. Глас 5

Світлом лиця Твого, Христе, як Щедрий, просвіти спочилих; осели їх у місцях квітучих, при водах Тво­го чистого і божественного спокою, в жаданому лоні праотця Авраама, де сяє світло Твоє чисте і джерела виточують благість, де торжествують, світло радіючи, собори всіх праведних за Твою благість; з ними вчини рабів Твоїх, подаючи їм велику милість.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Благозволи, Щедрий, співати милозвучними голо­сами і славословити Твою державу тих, що перейш­ли від тимчасового життя до Тебе, Владики всіх і Бога нашого, подаючи їм просвіщатися Твоєю красою; прийняти і чисто насолоджуватися солодкістю і кра­сою насліддя Твого; де навколо престолу Твого тор­жествують ангели і хори святих радісно оточують; з ними ж подай спокій рабам Твоїм і велику милість.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

Там, де пророків собор, апостолів і мучеників чини, і всі, що від віку виправдалися Твоїми спасительними стражданнями і кров’ю, якою Ти викупив поло­нену людину, там упокой спочилих у вірі, як Чоловіколюбець, прощаючи гріхи; Ти бо єдиний безгрішний, поживши на землі, воістину святий; єдиний серед померлих свобідний; тому подай спокій рабам Твоїм і велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Нас, поневолених за­коном гріховним, Ти, Владичице, визволила, зачав­ши в утробі Законодавця і Царя Христа, єдина Діво Мати, Яким ми виправдовуємося задарма і благодат­тю; Його ж нині благай душі тих, хто знають Тебе, Богомати, написати в книзі життя, щоб заступницт­вом Твоїм, Всенепорочна, спасшись, одержимо виз­волення Сина Твого і поклонимося Йому, що подає світові велику милість.

У субoту блаженні. Глас 5

Розбійник на хресті увірував у Тебе, Христе, як Бога, і сповідав Тебе чистим серцем, взиваючи: по­м’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Начало злобного ворога мученики, померши, по­долали, і піднялися на небеса, увінчані божественною перемогою, і постали перед Царем усіх і Богом.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Святителі, просвіщені світлом священства, про­славились, і безліч преподобних одержали спокон­вічне життя; тому ублажаємо їх.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

З собором обраних, на місцях послаблення, тих, кого Ти, Владико, преставив, осели, Слове, простив­ши їм гріхи, вчинені на землі, Христе.

Слава… О Тройце чесна! Подвигами святителів і чесних мучеників будь умоленою: душам спочилих у вірі даруй спасіння і велику милість.

І нині… Невмістимого Ти, Богорадувана, вмісти­ла; і народила незбагненно і невимовно; Його бла­гай, Владичице, бути милостивим до всіх

Кінець п’ятого гласу.


Глас 5. П’ятниця | Зміст | Глас 6. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору