Глас 6. Субота
У суботу ввечері на малій вечірні
На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерті, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.
Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.
Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як казав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: Джерело життя, Світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.
Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.
Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До Тебе звертаємося, Тобі, припадаючи, молимося: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.
Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.
Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерті, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.
Слава, і нині… богородичний (догматик): Достойно є воістину славити Тебе, Богородицю, бо Творець усього в Твою Пречисту утробу ввійшов і тіло прийняв, не змінивши природи, і діло спасіння не в помислі вчинив, а, прийнявши від Тебе розумне одушевлене тіло, іпостасно з’єднався; тому ми побожно розрізняємо дві явлені природи. Моли Його, Пречиста, пресвята, дарувати нам мир і велику милість.
Потім Світло тихе… і Прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу стихиру на стиховні: Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.
Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.
Клятву, що нею колись клявся передвічний Бог праотцеві Твоєму, в останні часи сповнив Той, Хто вийшов із Твоєї, Пречиста, Божественної утроби; бо воістину від Тебе народився Господь, що рукою тримає світу кінці. Прихили Його, Діво Маріє, милостивим бути до мене в день суду, щоб я, зростаючи в чеснотах, а пристрасті умертвляючи, Царства Його сподобився.
Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.
Ісая чистотою розуму раніше провістив про Тебе, свята Пречиста Діво, як про Ту, що має Творця творіння породити: Ти бо одна од віку всенепорочною є. Тому молюся Тобі: очисти моє осквернене серце і вчини мене учасником Божественного світла Сина Твого, Діво, щоб стояв я праворуч Нього, коли Він сяде, як написано, світ увесь судити.
Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.
Через Різдво Твоє смерть була знищена, Ти бо, Діво, стала оселею Життя безсмертного. Тому благаю Тебе, Діво, підніми мене, що лежу в безодні пекельних пристрастей моїх, направ до оживлення і блаженної відплати і сподоби невмирущої Божественної радості там, де насолода вічна, де світло невечірнє.
Слава, і нині… богородичний: Прийдіть, усі люди, радісною піснею прославмо пресвяту Діву і Богородицю, горнило людської істоти, джерело невимовних чудес, бо в Ній сталося надзвичайне: безпочатковий починається, Слово тіло приймає, Бог стає людиною, щоб людину Богом учинити не через зміну природ, а через іпостасне з’єднання. Бо з двох незмінних природ являється Один, що у двох довершених природах нероздільно пізнається, у волі і в діянні, у згоді з однією і другою природою. Він Сам, Христос Бог наш, що воістину дає запоруку діла спасіння, дарує світові очищення, мир і велику милість.
Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.
У суботу ввечері на великій вечірні
Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7 і святого дня З, або 4, або й 6, якщо є свято святого.
Стихири воскресні Восьмигласника
Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.
Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з собою тих, що в темряві смертній перебували; Сам вільний від смерті, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.
Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.
Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як казав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: джерело життя, світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.
Стих: 3 глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, почуй голос мій.
Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До Тебе звертаємося, Тобі, припадаючи, молимося: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.
Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.
Твоїм хрестом, Христе, ми хвалимось і Твоє воскресіння оспівуємо й славимо; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.
Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.
Завжди благословляючи Господа, славимо воскресіння Його, бо, хрест перестраждавши, Він смертю смерть переміг.
Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.
Слава силі Твоїй, Господи; бо Ти знищив того, що мав владу смерті, оновив нас хрестом Твоїм, даруючи нам життя й нетління.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
Погребіння Твоє, Господи, зруйнувало і розірвало кайдани пекельні, а воскресіння з мертвих світ просвітило. Господи, слава Тобі.
Слава… (з Мінеї, якщо с свято святого), і нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей богородичний (догматик): Хто Тебе не ублажить, пресвята Діво? Хто не прославить Твоє пречисте Різдво? Син бо Єдинородний, що одвічно від Отця возсіяв, Той самий від Тебе чистої невимовно тілом народився, за природою бувши Богом, Він заради нас за природою Людиною став; не на дві Особи поділяється, а у двох незлитих природах Він визнається. Його ж моли, Чиста й Всеблаженна, спастися душам нашим.
Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.
Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.
Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.
Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.
Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.
Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.
Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.
Ворота мідні розбивши і замки пекельні зламавши, як Бог всемогутній, Ти воскресив грішний рід людський. Тому і ми одностайно співаємо: Господи, що з мертвих воскрес, слава Тобі.
Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.
Христа,що бажає нас із тління давнього визволити, на хресті розпинають і кладуть до гробу; жінки-мироносиці, що зі сльозами Його шукали, ридаючи, взивали: горе нам, Спасе всіх! Як Ти благозволив у гріб вселитись? Якщо Ти добровільно вселився, то як же вкрали Тебе? Як перенесли Тебе? І в якому місці сховали живоносне Твоє тіло? Але Ти явись, Владико, як обіцяв нам, і нашому риданню слізному кінець поклади. Коли ж вони ридали, ангел взивав до них: перестаньте плакати і скажіть апостолам, що Господь воскрес, даруючи світові очищення і велику милість.
Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.
Добровільно розіп’ятий, Ти, Христе, погребінням Твоїм смерть полонив і як Бог на третій день воскрес у славі, даруючи світові життя безкінечне і велику милість.
Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Творець і Визволитель мій Христос Господь, що вийшов із Твоєї, Пречиста, утроби, тіло наше прийняв і від давнього прокляття Адамового визволив. Тому Тобі як Матері Божій, Пречистій Діві, невмовкно ангельське привітання виголошуємо: радуйся, Владичице, заступнице й покрово і спасіння душ наших.
Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний.
Ангельські сили на гробі Твоїм, і ті, що стерегли, омертвіли; і стояла Марія у гробі, шукаючи пречисте тіло Твоє. Полонив Ти пекло, та не спокушений ним; зустрів єси Діву, даруючи життя, воскресши з мертвих, Господи, слава Тобі.
Слава, і нині… богородичний: Благословенною назвавши Матір Свою, прийшов єси зі Своєї волі на страждання; засяявши на хресті, захотів Ти знайти Адама, промовляючи до ангелів: радуйтеся зі Мною, бо знайшлася загублена драхма. Боже наш, Який усе мудро впорядкував, слава Тобі.
У суботу на повечір’ї
Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.
Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.
Маючи невичерпну божественну благодать, Мати безневісна, не зневаж тих, хто до Тебе звертається, спасаючи завжди від бід і скорбот.
Ось наблизився час мого відчаю; постань, Пречиста Владичице, і подай мені руку допомоги, бо Ти наповнила світ божественною радістю.
Слава… Подай мені незабаром, Богородице, державний Твій покров, як Заступниця, напастями одержимому, і збережи мене неушкодженим від них.
І нині… Смерть душі моєї наближається, спокуси ж ненависників, як гаспиди, намагаються погубити мене, але ти Сама, Богородице, спаси мене.
Ірмос: Розкрилися уста мої на ворогів моїх, бо утвердилося в Господі серце моє.
Умертвлену гріхами душу мою оживи, Богородице, як народивша життя.
Від усякої спокуси збережи, Богородице, тих, що до Тебе звертаються, уповання наше.
Слава… Спаси мене, Мати Господа мого Всенепорочна, від гірких напастей, що повстають проти мене.
І нині… Ти, що світові подаєш спасіння божественним Різдвом Твоїм, визволи мене від бід.
Ірмос: Почув пророк про пришестя Твоє, Господи, — і убоявся, бо Ти хочеш від Діви народитися і людям явитися, і промовив: почув слух Твій — і убоявся; слава силі Твоїй, Господи.
Знемогла від убогості сила душі моєї, Богородице, і люте затьмарення напало на мене від гріхів; зглянься, як світлоносна хмара Божа, і просвіти мене, молюся.
Бурю гріхів моїх і смуток від беззаконь зміни на тишу спасіння, як правдиве пристановище, Всенепорочна; позбав мене від злоби тих, що як леви рикають і хочуть мене пожерти, молюся.
Слава… Ти, Богородице, сущий покров непереможний вдень і вночі, на землі і на морі, і на всякому місці, спаси мене; бо після Бога ми, християни, воістину на Тебе уповаємо.
І нині… Від тяжких і різноманітних гріхів же і напастей Ти завжди спасаєш мене; тому Тебе, як народившу Господа, благаю і до Тебе звертаюся як до непереможної помічниці скорботних: від бід визволи Твоїми молитвами,
Ірмос: Світло засяй світові, Христе; просвіти серце моє, що з ночі взиває, і спаси мене.
Тебе, Мати Слова, славимо як покров спасіння, Всенепорочна, що не боїться наклепів людських.
Маючи Тебе, незбориму стіну, ми визволяємося від спокус і печалі, Пречиста.
Слава… Позбав мене, Чиста, від язика злих людей, який загострився як бритва і намагається згубити душу мою.
І нині… Щиро припадаю до Тебе і молюся: як Мати Сотворителя визволи мене від бід.
Ірмос: Китом пожертий гріховним, взиваю до Тебе, Христе: як пророка, із тління визволи мене.
Прийнявши смак гіркоти, я позбавився божественної солодкості, Пречиста, тому взиваю: подай мені
Затьмарення пристрастями зробило мене рабом тління; тому, як народивша Світло, Владичице, визволи мене.
Слава… Вірно сповідаюся Тобі, Пречиста, визволившись від скорбот, приношу Тобі жертву хвали.
І нині… Відкрилися на мене вуста неправедні, Владичице, тому як Заступниця незабаром визволи мене від них.
Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…
Кондак, глас 6
Заступнице християн ревна, молитовнице до Творця надійна, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше як Блага на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.
Ірмос: Росоносну піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя спонукало взивати: благословен єси, Боже отців наших.
Спокуси душі моєї, як угодовані телиці, нині обступили мене, Пресвята Діво, Сама мене від них визволи.
Захищаючи старанно, Богородице, Ти завжди подаєш радість тим, що в біді і печалі.
Слава… Мене, переможеного завжди відчаєм справ і печаллю, огороди, Діво, як непорушний покров усім.
І нині… Заступництвом Твоїм визволяємося від бід і скорбот і знаходимо велике і невичерпне багатство.
Ірмос: Із полум’я Ти виточив росу преподобним, і водою попалив жертву праведного; бо ти, Христе, твориш, що хочеш, Тебе прославляємо по всі віки.
Людською злобою з’їдаюся і молюся до Тебе, Богородице: визволи мене від їх суєтної поради.
Перемогли мене печалі через спокуси, і молюся до Тебе, Владичице: спаси мене неушкодженим від них.
Слава… Спаси мене, Чиста, від людей улесливих, і язика, і вуст, і мук, і від усякої недолі.
І нині… Спокушений своїм норовом і не маючи відповіді, взиваю до Тебе, Богородице: визволи мене від усякого зла.
Ірмос: Ти, що прийняла від ангела «радуйся» і народила Свого Творця, Діво, спаси тих, що Тебе величають.
Будь до мене милостивою в житейських печалях, Богородице, і спаси від бід мене, що до Тебе нині звертаюся.
Воістину Ти, Чиста, явилася на землі і на морі єдиним непорушним покровом для тих, що удаються до Тебе зі щирою душею.
Слава… Подай мені свободу, Преславна, молитвами Твоїми, що нерозумно поневолив себе всілякими лютими падіннями.
І нині… Тебе, Чиста, тверду надію і заступницю придбавши, величаю Тебе, Богородице, закінчуючи пісню з вірою.
Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Кондак гласу та інше звичайне і відпуст.
Глас 5. Субота | Зміст | Глас 6. Неділя