«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 3. Субота

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерті зруйновано і підступ диявола знищено; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Все просвітилося воскресінням Твоїм, Господи, і рай знову відкрився, і все творіння, прославляючи Тебе, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Славлю силу Отця, і Сина, і прославляю владу Святого Духа, нероздільне і нестворене Божество, Тройцю Одноістотну, що повік-віки царствує.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Хресту Твоєму чесному поклоняємося, Христе, і воскресіння Твоє оспівуємо й славимо, бо Твоєю раною ми всі зцілилися.

Слава, і нині… богородичний (догматик): Превелике чудо! Та, що породила — Діва, і народжений — Бог предвічний; Різдво наперед явлене і надприродно здійснене. О страшна таємнице! Хоч і думаємо про неї, несказанною залишається, хоч і бачимо її, вона незбагненна. Блаженна Ти, Пречиста Діво, що стала дочкою земного Адама і Матір’ю Бога Всевишнього. Моли Його, щоб спастися душам нашим.

Потім Світло тихе… і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні:

Стражданням Твоїм, Христе, Ти затьмарив сонце, світлом Свого воскресіння просвітив усе. Прийми нашу пісню вечірню, Чоловіколюбче.

Інші стихири пресвятої Богородиці

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Тебе, Чиста, за мислений ковчег визнаємо, що не скрижалі Богописані носить, а нашого Законоположника і Творця. Йому ж молися, щоб спастися душам нашим.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Невидимий за своєю природою Бог Слово, в Твоїй утробі оселившись і тіло прийнявши, Тебе, Чиста, небом на землі вчинив, і Ти, неневісна, на всіх росу безсмертну посилаєш.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Твоїми, Діво, молитвами спасіння маємо, через них бо завжди небезпек і бурі спокус уникаємо, тому молимо: благай за нас безперестанно, щоб спастися душам нашим.

Слава, і нині… Богородичний: Через Тебе, Пречиста Маріє, оновлення і друге життя людського єства пізнаємо — Творець творіння, що в утробі Твоїй з людським єством з’єднався, нас із пекла й від смерті воскресив, нам життя вічне подав, щоб ми до Тебе, Приснодіво, взивали: радуйся, що земне з небесним з’єднала, радуйся, надіє всіх кінців землі, молитовнице і заступнице; радуйся, що, воскресінням Сина Твого все просвітивши, подаєш світові велику милість.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7, і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні Восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерті зруйновано і підступ диявола знищено; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Все просвітилося воскресінням Твоїм, Господи, і рай знову відкрився, і все творіння, прославляючи Тебе, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.

Славлю силу Отця, і Сина, і прославляю владу Святого Духа, нероздільне і нестворене Божество, Тройцю Одноістотну, що повік-віки царствує.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого. Хресту Твоєму чесному поклоняємося, Христе, і воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Твоєю раною ми всі зцілилися.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Славимо Спаса, що від Діви прийняв тіло, бо задля нас Він був розіп’ятий і в третій день воскрес, даруючи нам велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

У пеклі сущим Христос, зійшовши, благовістив, мовлячи: будьте мужні, Я нині переміг, Я — воскресіння, Я виведу вас, знищивши врата смерті.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Ми, що недостойно стоїмо в пречистому домі Твоєму, співаємо вечірню пісню, з глибини взиваючи: Ти, Христе Боже, Який світ Своїм триденним воскресінням просвітив, визволи людей Твоїх від руки ворогів Твоїх, Чоловіколюбче.

Слава… (з Мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей богородичний:

Як нам не дивуватися Богомужньому Різдву Твоєму, Пречиста? Бо, не пізнавши мужа, Ти, Всенепорочна, без Отця породила Сина у плоті, перше віків народженого від Отця без матері, Який не зазнав ніякої зміни, ані змішання, ані розділення, а в цілості властивості обох природ зберіг. Тому, Мати Діво, Владичице, моли Його, щоб спаслися душі тих, що православно Богородицею визнають Тебе.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу і опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

Стражданням Твоїм, Христе, Ти затьмарив сонце і світлом Твого воскресіння все просвітив. Прийми нашу пісню вечірню, Чоловіколюбче.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Животворче воскресіння Твоє, Господи, всю вселенну просвітило і Твоє зотліле творіння покликало. Тому, від Адамового прокляття визволені, взиваємо: всемогутній Господи, слава Тобі.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Будучи Богом незмінним, Ти, тілом постраждавши, змінився; творіння не могло дивитися на Тебе, як Ти вознісся на хресті, від страху тремтіло і, зітхаючи, славило Твоє довготерпіння; а Ти, до пекла зійшовши, на третій день воскрес, даруючи світові життя й велику милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Щоб рід наш від смерті визволити, Ти, Христе, смерті зазнав і на третій день із мертвих воскрес; Ти воскресив із Собою тих, що Тебе, Бога, пізнали, і світ просвітив, Господи, слава Тобі.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Безсіменно, від Божественного Духа, з волі Отця, Ти зачала Сина Божого, Який від Отця без матері раніше віку народжений. Того, Хто ради нас від Тебе без отця явився, Ти тілом породила і як дитину молоком годувала. Тому не переставай молитися, щоб визволитися від небезпеки душам нашим.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте… Отче наш… тропар воскресний.

Нехай веселяться небесні, нехай радуються земні, бо сотворив державу силою Своєю Господь, подолав смертю смерть, первістком мертвих став, з безодні пекла визволив нас і подав світові велику милість.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе оспівуємо, Богородице Діво, заступницю спасіння роду нашого: бо від Тебе Син Твій і Бог наш плоть прийняв і, на хресті перетерпівши страждання, визволив нас від тління як Чоловіколюбець.

У суботу на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Води в давнині повелінням божественним в єдине зібрав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Тебе, як Матір Божу, що явилася Духом Божественним і Отця благоволінням, вірні піснями чистими величаємо, Пречиста Богоневісто, і разом з архангелом вітаємо Тебе співом на спасіння наше.

Від ребра Адамового створюється Єва давнім Божим творенням; із утроби ж Богородиці явився Христос, Цей є Бог наш, незмінно став Людиною, тимчасовий став вічним.

Слава… Той, Хто Євину утробу засудив народжувати в болістях, оселився в Твоїй утробі, Діво Чиста Цей є Бог наш, що явився невимовно у плоті і праматірний відпустив гріх.

І нині… Упавши у глибину відчаю через гріхи, старанно взиваємо до Тебе, Богородице: Владичице, допоможи нам, що потопаємо через лукаві гріховні діла, бо Тебе маємо після Бога єдину надію.

Пісня 3

Ірмос: Ти, що із небуття до буття все привів, словом створив і звершив Духом, Вседержителю Вишній, в любові Твоїй утверди мене.

Тебе, Пречиста Богородице, прообразував жезл, який зацвів без напоєння; Ти безмужньо народила втіленого Бога незмінного.

Пророк передбачив Духом Тебе, Пречиста, що носиш божественний вогонь як світильник, і духмяність, і життя вічне сущим у світі.

Слава… До архангела Гавриїла приступімо, який сповіщає Діві: радуйся, бо Тобою відпускається клятва праотців.

І нині… Маючи Тебе, Пресвята Богородице, стіною спасіння, ми, грішні, спасаємось; не зневаж нас, Владичице, і не осором нашого моління.

Пісня 4

Ірмос: Ти виявив до нас велику любов, Господи, бо віддав на смерть за нас Твого Єдинородного Сина; тому взиваємо до Тебе, дякуючи: слава силі Твоїй, Господи.

Авакум, побачивши Тебе Духом у давнині, як гору духовну, покриту чеснотами, провіщав, Пречиста, що від півдня прийде Слово, прийнявши від Тебе плоть.

Даниїл побачив Тебе Духом як велику нерозсічену гору, виявляючи чистоту Твого дівства, Владичице; бо від Неї відсікся камінь — Христос Слово, і знищив ідольську оману.

Слава… Давид побачив тебе як дивну, покриту зеленню гору і прорік: бо Єдинородний Син, Який народжується від Отця, благозволив оселитися в Тобі і втілитися; тому взиваємо до Тебе духом: радуйся.

І нині… Блага і тепла Заступнице всіх грішних і смиренних, Богородице Пречиста Владичице, спасай рабів Твоїх від бід, скорбот і гріхів.

Пісня 5

Ірмос: Коли побачив Ісая на престолі образ Бога у славі, носимого ангелами, взивав: о, окаянний я, бо передбачив втіленого Бога, Світло невечірнє, і Владику миру.

Жезл Єссеїв виростив квітку нев’янучу — Діву Марію, Яка безмужньо народила від Духа Божественного і Отчого Бога безначального, Який володіє язичницькими царствами, на Якого уповають всі народи.

Князь миру сів на престолі Давида, щоб царювати, — Бог, Який воплотився із Тебе, Богородице: о чудо! і війну припинив, і князів моавитських вшанував, і Тебе, народившу Його, показав Царицею.

Слава… Ісая, виявляючи Твою, Діво, непорочну доброту, бо із Тебе безмужньо воплотився Христос взиває: Господь слави гряде на хмарі легкій, розганяючи темряву омани, щоб нас просвітити.

І нині… Зачавши від Духа Святого Слово, єдиносущне Отцю, Діва народила Його у двох природах: довершеного Бога і довершену Людину: Його явлення у плоті шануємо вірою.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і щезає дух мій, але простягни, Владико, велику Твою силу і, як Петра, Керманичу, спаси мене.

Премудрий прославляє Тебе в піснях, як постіль, на Якій спочив Бог, втілений із Тебе іпостасно, і прославив Тебе, народившись у плоті, і не змішався.

Ти, Пречиста Діво, будучи обраною Словом, стала Його одежею: бо Він із Тебе прийняв плоть як божественну порфіру і воцарився, у красу одягнувшись.

Слава… Ти, Богоневісто, стала вмістилищем божественного з’єднання, світлішим за золото; бо через Тебе Бог став Людиною, і говорив Бог з людьми як Людина.

І нині… Умертви, Пресвята Діво, злу єресь, яка нечестиво вчить про Тебе, бо єретики гинуть від заздрощів, дивлячись на ікону преславного Твого образу.

Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 3

Теплою вірою взиваю до Тебе недостойними устами і оскверненим серцем: спаси мене, зануреного в гріхах; ущедри, умертвленого відчаєм, щоб я взивав спасенний: радуйся, Діво, християнам поміч.

Пісня 7

Ірмос: Раніше золотому ідолу, якого шанували перси, юнаки не поклонилися; троє співали посеред печі: отців Боже, благословенний Ти.

Купина і полум’я з’єднались, і обоє залишились неушкодженими, Тебе, Діво, ясно проображаючи: бо Ти народила Бога і залишилася Дівою.

Руно і роса прообразували Гедеону Твоє Різдво: Ти бо єдина носила в утробі Божественне Слово, як дощ, Діво Мати.

Слава… Полум’я гріха мого більше за геєнський вогонь; погаси його Твоєю милістю, настановляючи мене на покаяння.

І нині… Шануючи ікону Твою, Пречиста Богородице, як першообраз Твій, усі маємо Тебе завжди як Заступницю і благоприємний покров у Бога.

Пісня 8

Ірмос: Вавилонська піч юнаків не обпалила, ні вогонь Божества Діву не розтлів; тому з вірними юнаками взиваймо: благословляйте, діла Господні, Господа.

Тебе, безневісну Невісту, благозволив Отець і знайшов серед тернин як лілею, сяючу світлістю доброти Духом Божественним, щоб бути оселею Сина.

Як святішу за вишні сили, Діво Всенепорочна, без сумніву прославляю Тебе, бо Ти носила у лоні їхнього Творця, Який прийняв від Тебе плоть і не змішався, з’єднавшись із нашою природою.

Слава… Дівство непорушене Ти, Діво, зберегла і воістину стала Матір’ю Сина Божого, будучи благоволінням Отця Богоневістою і нетлінним вмістилищем слави Духа Святого.

І нині… Ти, що єством невидимий і не тілесний Бог, просто, невимовно і надприродно народився як Людина від Святої Діви, і явився у двох природах і єдиній іпостасі, в якій став видимим і описаним.

Пісня 9

Ірмос: Нове чудо і преславне: бо через зачинені дівственні двері явно проходить Господь, безтілесним при вході, і став носієм плоті Бог при виході, і перебувають двері зачиненими; Її невимовно як Богоматір величаємо.

Від святого кореня святий плід, бо неплідна, освячена законом Божим отців, зацвіла нев’януче життя — Богородиця Діва; і радується Анна, народивши в старості дитя — Матір Божу, Її ж прославляємо.

Нове і боговидне Різдво Твого святого і богоносного лона, Чиста; бо в ньому написався рукою Отця втілений Син Духом Святим; Його ж як Бога і Людину незмішано величаємо.

Слава… Виголошує проти мене всякий суд, бо мої гріховні діла взивають і викривають мене, і душа моя все знає, чим буде переможена, і тремтить від геєнського вогню, від якого раніше кінця визволи мене, Владичице.

І нині… Після Різдва явилася Ти нетлінною, Чиста, бо Ти народила надприродно Творця всіх плоттю незмінним, Богородице: Людину і Бога, Який не відійшов від природи Отця; і перебуваєш Дівою Духом Божественним; тому, прославляючи Тебе, піснями оспівуємо.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… кондак воскресний і відпуст.


Глас 2. Субота | Зміст | Глас 3. Неділя


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору