«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 3. Неділя

У неділю ранком на полуношниці

Канон Троїчний. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Води в давнині повелінням божественним в єдине зібрав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Незбагненне єдине Господоначало і єдине тройчеське Богоначало, сподоби мене трисяйного світла, щоб я оспівував Тебе трисвятого піснею, яку безперестанно співають ангельські уста.

Всі безплотні сили оспівують трисвяту пісню творчому началу, єдиному, трисвітлому, начальнійшому, яке єдинодушно оспівує безліч людей, і ми вірно славимо земними устами.

Слава… Розум, і слово, і дух — достойні богослови, що знаменують Тебе: безстрасне народження Сина від безначального Отця, і Духа Божественне сходження, разом Боже єдиноначало всіх.

І нині… Як чоловіколюбець єством, Ти, Боже Слово, прийняв людське єство, і засяяв тройчеське єдиноначальне світло єдиного Божества, і явив усім препрославлену Пречисту Діву, Яка народила Тебе.

Пісня 3

Ірмос: Ти, що із небуття до буття все привів творчим Словом, звершене Духом, Вседержителю Вишній, в любові Твоїй утверди мене.

Потроїти воду на дровах у давнині повелів Ілля, образно виявивши три Іпостасі єдиного Божества.

Тлінне єство земнородних оспівує Тебе, єдиного трисвітлого Сотворителя незмінного, і взиває до Тебе, Владико: визволи мене від різноманітних гріховних перемін і спаси мене.

Слава… Одне і те ж сповіщають пророки і славні апостоли — проповідники віри, і ми, вірні, славословимо Тебе, Тройце рівнодіюча, Боже всіх.

І нині… З престолу високого зійшов Христос, підносячи людину, як Чоловіколюбець, Тобою, Пречиста, і засяяв усім нам трисонячне світло.

Господи, помилуй (тричі).

Після 3-ї пісні сідальний. Глас 3

Вічносущий і єдиний Господи, Христе, народжений від безначального Отця, і Божественний Душе, помилуй рабів Твоїх, бо всі ми згрішили, але від Тебе не відступили; тому благаємо Тебе, Триіпостасний Господи, як маючий владу, спаси творіння Твоє від усяких тяжких обставин.

Слава, і нині… Богородичний: Вічносущий Бог і Господь втілився із Тебе заради благості і став подібним до нас, залишаючись Тим, Яким був; тому, шануючи Його як Боголюдину, Тебе, Пречиста, проповідуємо Богородицею безневісною, славлячи превелике чудо Твого безсіменного Різдва.

Пісня 4

Ірмос: Ти виявив до нас велику любов, Господи, бо віддав за нас на смерть Єдинородного Твого Сина; тому вдячно взиваємо до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Паросток подвійний від Отця, бо від кореня народився Син, і Дух правий, співприродні походження і Богонасаджені, і квіти співбезначальні, щоб Трьом бути Світлом Божества (двічі).

Слава… Безліч розумних істот безперестанно оспівують Тебе, неосяжного Бога; з ними ж і ми славимо, промовляючи: Тройце Превічна, спаси рабів Твоїх, як Чоловіколюбець.

І нині… Ти розпалив у нас любов до Тебе, многомилостивий Слове Божий, бо Ти заради нас воплотився неложно і навчив нас тайни Трисвітлого єдиного Божества; тому Тебе прославляємо.

Пісня 5

Ірмос: Коли побачив Ісая на престолі образ прославленого Бога, дориносимого ангелами слави, взивав: о, окаянний я, бо наперед побачив втіленого Бога, Світло невечірнє, і Владику миру.

Коли побачив Ісая образ єдиного Господоначальника Бога у Трьох Лицях, славленого пречистими гласами серафимів, був посланий проповідувати трисвітлу Істоту і Єдиницю трисонячну (двічі).

Слава… Ти, Єдинице трисонячна, все видиме і невидиме єство із небуття до буття привела; сподоби Твоєї слави і визволи від усяких спокус тих, хто вірно оспівує Тебе, єдиного Бога.

І нині… Невісту світлоносну і чисту Діву, оспівуємо Тебе і ублажаємо: бо із Тебе народився Христос у двох природах і волях, Який є один із Тройці і Господь слави.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання охопила мене, і щезає дух мій; але простягни, Владико, велику Твою силу і, як Петра, спаси мене, Керманичу.

Будучи подорожнім, Авраам сподобився побачити єдиного Господа в Трьох Іпостасях в образі трьох мужів (двічі).

Слава… О трисонячний Господи, направ серця Твоїх рабів до Світла неприступного і подай душам нашим сяяння Твоєї слави, щоб ми були просвітлені Твоєю невимовною добротою.

І нині… Відкрий мені двері світла, народженого із утроби Твоєї, Пречиста, щоб я побачив промінь трисвітлого Божества і прославив Тебе, всесвітлу Владичицю.

Господи, помилуй (тричі).

Після 6-ї пісні сідальний. Глас 3

Оспіваймо трисонячну державу єдиноістотного Божества і трисвятими гласами взиваймо: свят єси, Отче безначальний, свят єси, Сину співбезначальний, і Душе Святий, єдиний нероздільний Боже наш і Творче всіх, Чоловіколюбче.

Слава, і нині… Богородичний: Чудо велике: як знаходився Невмістимий в утробі Твоїй і воплотився і став Людиною, не зазнавши ні змішання, ні розділення Божеського незмінного Божества, Діво Пречиста; тому Тебе вірно проповідуємо Богородицею і завжди славимо.

Пісня 7

Ірмос: Як у давнині Ти зросив трьох побожних юнаків у халдейській печі світлим вогнем Божества, і нас просвіти, що взиваємо: благословенний, Боже отців наших.

Покажи мене, Владико, храмом Твого Божества трисяйного, весь світлим, вищим за гріховне затьмарення лютими пристрастями, світлодайним Твоїм сяянням, благословенний Боже отців наших.

Сповіщаємо єдиний образ Божества у трьох Іпостасях і роздільних властивостях: Отця, і Сина, і Духа, взиваючи: благословенний, Боже отців наших.

Слава… Явився в давнині Аврааму Триіпостасний Бог біля дуба Мамврійського і нагородив за любов до подорожніх народженням Ісаака; Його ж і нині славимо як Бога отців наших.

І нині… Явився на землі Вседержитель, став Людиною із дівственного і пречистого Твого лона і нас обожив, благословенна Всепречиста, Богородице Пресвята.

Пісня 8

Ірмос: Доторкнувшись до нестерпимого вогню, побожні юнаки, не обпалені полум’ям, божественну пісню співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Від кореня безначального Отця — співбезначальні Слово і Дух, як паростки споконвічного богоначала, показали єдину славу і силу Святої Тройці, Яку всі вірні оспівуємо повіки (двічі).

Слава… Отче, Слове образе Отчий, і Душе, керуєш Твоїми небесними світлосяйними силами, які невмовкно трисвятою піснею оспівують трисвітлу і рівносильну державу; тому Тебе прославляємо по всі віки.

І нині… Пророки, бачачи здалеку твоє Різдво, Богородице, прославляли Народженого безмужньо і невимовно, Владичице; і ми одностайно оспівуємо як Господа і прославляємо по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Нове і величне чудо: бо дівственні зачинені двері проходить Господь при вході безтілесно, і при виході Бог виходить у плоті; і перебувають двері зачиненими; Її невимовно як Богоматір величаємо.

Боговидні безплотні сили, які піднімаються вгору на крилах, бажаючи бачити трисіянну славу, але не можуть бачити неприступне світло, і безперестанно пісні співають; з ними і ми єдинодушно прославляємо Тебе, Пресвята Тройце (двічі).

Слава… Ми, що на землі, ненаситною любов’ю від усього серця оспівуємо Тебе, Владико, Боже всіх, воістину єдине єство і тройчеське в Особах, бо від Тебе прийняли розумну душу; тому, Щедрий, як Многомилостивий, ущедри нас.

І нині… Покажи мене храмом світлосяйним єдиноначального і трисвітлого Твого Богоначала, щоб у чистоті служити Тобі, Творцю всього, і бачити духовно Твою невимовну славу, молитвами єдиної Богородиці, Її ж достойно величаємо як Преславну.

Далі троїчні Григорія Синаїта. Достойно є… та інше полуношниці, написане в кінці цієї книги.

У неділю на ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми. Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Христос воскрес із мертвих, початок померлих, раніш творіння народжений. Творець усього сущого, Він оновив у Собі Самому зотліле єство роду нашого. Смерте, ти не пануєш більше, бо Владика всіх владу твою знищив.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Тілом смерті зазнавши, Ти, Господи, воскресінням Твоїм гіркоту смерті знищив і людині силу проти неї подав, закликаючи до перемоги над давнім прокляттям. Захиснику життя нашого, Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… Богородичний: Красі дівства Твого і пресвітлій чистоті Твоїй здивувавшись, Гавриїл взивав до Тебе, Богородице: яку Тобі похвалу принесу достойну? І як Тебе називати? Не можу збагнути і жахаюся. Тому, як мені було велено, взиваю до Тебе: радуйся, благодатна.

Після другої кафизми сідальний:

Незмінного Божества і вільного страждання Твого, Господи, вжахнувшись, пекло ридало: тремчу перед нетлінною іпостассю тіла, бачу невидимого, Який таємно мене перемагає. Тому й ті, кого я тримаю, взивають: слава, Христе, воскресінню Твоєму.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Незбагненне розп’яття і несказанне воскресіння благовістимо, вірні, таїнство невимовне, бо нині смерть і пекло взяті у полон, а рід людський у нетління зодягнувся. Тому вдячно взиваємо до Тебе: слава, Христе, воскресінню Твоєму.

Слава, і нині… Богородичний: Незбагненного і безмежного, одноістотного з Отцем і Духом, Ти, Богородице, таємно вмістила в утробі Твоїй; Різдвом Твоїм навчилися ми прославляти єдине і незмішане у Тройці Божество. Тому вдячно взиваємо до Тебе: радуйся, благодатна.

Потім Ангельський собор здивувався… мала єктенія та іпакої:

Світлий ангел, дивуючи своєю появою та втішаючи словами, мироносицям промовив: чого шукаєте живого в гробі? Воскрес Той, Хто гроби порожніми вчинив; Того, Хто змінив тління, визнайте за Незмінного; скажіть Богу: які страшні діла Твої, Ти бо спас рід людський.

Ступеневі. Антифон 1:

Сіонських полонених визволив Ти з Вавилона, і мене, Слово, від пристрастей до життя приведи.

Ті, що в спеку сіють богонатхненними сльозами, пожнуть у радості колосся життя вічного.

Слава… Святому Духу всяка подяка належить, бо разом з Отцем і Сином сяє; в Ньому все живе й рухається.

Антифон 2:

Коли не Господь збудує дім чеснот, даремно трудимося; коли ж охороняє Він душу, ніхто не зруйнує міста нашого.

Святі, через усиновлення Духом, завжди наче плід утроби Твоєї для Тебе, Христе, як і для Отця.

Слава… Святим Духом сяє всяка святість, премудрість, бо Він усякому створінню існування дає. Послужімо Йому, як Отцю і Слову, бо Він — Бог.

І нині… те саме.

Антифон 3:

Блаженні ті, що бояться Господа і ходять путями заповідей, бо вони споживуть плоди вічного життя.

Радуйся, Начальнику пастирів, побачивши біля трапези Твоєї дітей Твоїх, що віття благодіянь носять.

Слава… У Святому Дусі все багатство слави; від Нього благодать і життя для всякого творіння, тому Він з Отцем і Сином прославляється.

І нині… те саме.

Прокимен: Скажіть народам, що Господь воцарився, бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Заспівайте Господу пісню нову, співай Господу, вся земля…

Після Все, що дише… Євангеліє раннє чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімося святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Ти єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімося святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо

Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім псалом 50 і Слава… Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині… Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім: Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне і велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх… виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством… і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний.

Пісня 1

Ірмос: Той, що колись велінням Божественним в одне вмістилище води зібрав і розділив море для ізраїльських людей, Він є препрославлений Бог наш. Йому єдиному співаймо, бо Він прославився.

Приспів: Слава, Господи, святому Воскресінню Твоєму.

Той, що осудив землю приносити грішникові тернину, як плід праці аж до поту, Цей Бог наш, вінець терновий з руки беззаконної тілесно прийнявши, прокляття знищив, бо Він прославився.

Переможцем і поборником смерті явився Той, Хто смерті не убоявся; Він, прийнявши страждальну плоть одухотворену, будучи нашим Богом, боровся з мучителем і воскресив із Собою всіх, бо Він прославився.

Богородичний: Як істинну Богородицю всі народи прославляють Тебе, що безсіменно породила; увійшовши бо в Святу Твою утробу, Цей Бог наш єство наше прийняв і від Тебе як Бог і Чоловік народився.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Нову пісню співаймо, люди, Тому, Хто від Діви народився для нашого спасіння і земне з небесним з’єднав, бо Він прославився.

Рід людський, гріхолюбним мучителем поневолений, Божественною кров’ю Христос відкупив і, обоживши, оновив, бо Він прославився.

Христос, що має скарб життя, наче смертний, добровільно смерті зазнав, але як безсмертний за природою мертвих оживив, бо Він прославився.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Всяка істота небесна, а вкупі з земними — і пекло досточудно схиляють коліна перед Тим, Хто від Тебе, Діво, тіло прийняв, бо Він прославився.

О примирення, що через Тебе сталося! Податель всякого блага, Бог, дарувавши нам Божественного Духа, від Тебе, Діво, тіло прийняв, бо Він прославився. Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний.

Пісня 3

Ірмос: Ти, що з небуття привів до буття, усе створив Словом, Духом звершив, Вседержителю Всевишній, у любові Твоїй утверди мене.

Хрест Твій нечестивця осоромив, той до ями впав, що сам її викопав, воскресіння ж Твоє, Христе, піднесло силу смиренних.

Проповідь побожності покрила народи так, як вода наповнює моря, бо Ти, Чоловіколюбче, із гробу воскресиш, світло Тройці відкрив.

Богородичний: Славне було сказано про Тебе, одухотворене місто вічного Царя; через Тебе бо, Владичице, Бог пожив із тими, що на землі перебувають.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Владико Христе, Ти лук ворогів зламав і щити їхні могутністю знищив; Ти захист наш, святий Господи.

Ти, пречистий хресте, очищенням від ідольських нечистот явився, на тобі бо Пребожественний Ісус руки розпростер.

Животворчий гробе, в тобі був похований і воскрес Христос, істинний Бог наш, щоб усі вірні поклонялися тобі.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Немов жезл із роду Єссеєвого, за пророцтвом виросла Діва, і цвіт — Ти, Христе, засяяв нам; святий Ти, Господи.

Щоб земнородних учасниками Божественного вчинити, зубожів Ти, прийнявши від Діви тіло наше; святий Ти, Господи.

Канон воскресний.

Пісня 4

Ірмос: Показав Ти до нас любов велику, Господи, бо Єдинородного Твого Сина за нас на смерть віддав Ти. Тому до Тебе вдячно взиваємо: слава силі Твоїй, Господи.

Милостиво рани та язви прийняв Ти, Христе, терплячи болі від ударів по лицю, і довготерпеливо обплювання переніс і цим мені вчинив спасіння, приготував єси. Слава силі Твоїй, Господи.

Тілом смертним Ти, Життя, до смерті приєднався, заради страждання смиренних і зітхання убогих Твоїх, і, знищивши тління славно, Ти всіх із Собою воскресив.

Богородичний: Пом’яни, Христе, стадо, яке Ти придбав стражданням Твоїм; і на моління препрославленої Твоєї Матері зглянься і, відвідавши тих, що в бідах, та лихом пригноблену навідавши, визволи силою Твоєю, Господи.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Про дивну й невимовну таємницю Різдва Твого почув я й убоявся і, радіючи, до Тебе взивав: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Ти, Чоловіколюбче, за образом Твоїм людину створив і, розіп’явшись на лобнім місці, спас її, умертвлену через злочинний гріх.

Смерть віддала мерців, що їх пожерла, і смертоносне царство пекельне зруйноване було, коли Ти, Господи, воскрес із гробу.

Богородичний: Непорочна Маріє, золота кадильнице, Бог Слово, Один із Тройці, зійшовши в Тебе незлитно, тіло прийняв і світ наповнив пахощами.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Ти, Владико, що поставив гори мірилом Божественного розуму, відсічений був від Діви, наче камінь. Слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Ти, Владико, немічне єство наше зцілив, з’єднавшись із ним в утробі Діви і скоро подавши зцілення — пречисте Твоє Слово, Божество.

Частина моя і насліддя жадане Ти, Господи, Ти з’єднав мене через Діву, Слово, з іпостассю Твоєю, ставши іпостассю плоті.

Канон воскресний.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе зранку молюся, усіх Творця, бо Ти є мир, що вище від усякого розуміння, бо світло — повеління Твої; ними направ мене.

Всевідче, що всю землю праведно судиш, — через заздрість юдейську судді несправедливому Ти був виданий і тим Адама від осуду давнього визволив.

Твій мир подай Церквам Твоїм, Христе, з мертвих воскреснувши, і спаси душі наші.

Богородичний: Скинія свята і просторіша за небеса, бо Ти прийняла Слово Боже, невмістиме в усьому творінні, і єдина є Приснодівою.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: На землі явився Ти, невидимий, і з людьми добровільно пожив, незбагненний; до Тебе зранку молимося, славлячи Тебе, Чоловіколюбче.

Списом у ребро проколотий, о Христе мій, визволив Ти від прокляття ту, що з ребра чоловічого була створена і стала причиною погибелі для всіх людей.

Єдиносущний з Отцем, Христе Спасе наш, Ти воскресив з мертвих священний храм пречистого і всечесного тіла Твого.

Канон богородичний. Ірмос той самий

Син Твій, Діво, — Слово Боже, Творець першого Адама, а не творіння, хоч і плоть Собі одухотворену створив у Тобі.

Отцеві рівний, Син Твій, Діво, іпостась, довершена у двох природах, — Слово Боже Ісус Господь, довершений Бог і чоловік.

Канон воскресний.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів оточила мене, і знемагає дух мій; але Ти, Владико, сильну руку Твою простягни і, як Петра, Керманичу, спаси мене.

Безодня милості й щедрот оточила мене милосердним зішестям Твоїм; Ти бо, Владико, тіло прийнявши і подобу раба на себе взявши, обожив його і з Собою прославив.

Смерті зазнав всезгубник, побачивши мертвого оживленим; це ознаки Твого, Христе, воскресіння і Твоїх пречистих страждань перемога.

Богородичний: Ти, Пречиста, що єдина посередницею між Творцем і людьми незбагненно стала, ублагай Сина Твого, щоб змилувався над грішними рабами Твоїми і був захисником їхнім.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: З оселі, що була прообразом пекла, Іона взивав: виведи з тління життя моє, Чоловіколюбче.

Ранами Ти вкрився за зранених у пеклі, але стражданнями Твоїми на хресті Ти воскресив їх з Собою.

Тому до Тебе взиваю: виведи з тління життя моє, Чоловіколюбче.

Відкриваються перед Тобою, Христе, від страху врата пекельні, зброя ворога знищується. Тому жінки зустріли Тебе і замість печалі радість прийняли.

Канон богородичний. Ірмос той самий

Приймає наш образ від нетлінної Діви Той, Хто образом нерозлучний, став за образом і тілом людиною, не змінившись за Божеством.

З безодні гріхів і від бурі пристрастей визволи мене, Пречиста; Ти бо єси пристановище і безодня чудес для тих, що з вірою до Тебе звертаються.

Кондак: Воскрес Ти днесь із гробу, Щедрий, і нас вивів із врат смертних, сьогодні Адам торжествує, і радується Єва, а разом пророки з патріархами безперестанно оспівують Божественну державу Твоєї влади.

Ікос: Небо й земля нині нехай веселяться і єдинодушно прославляють Христа Бога, Він бо з гробу в’язнів воскресив. Нехай радіє все творіння, приносячи достойні пісні Творцеві всіх і Визволителеві нашому. Він бо, як Життєдавець, нині вивів людей із пекла і до небес підносить їх, і гордість ворога знищує, і пекельні розбиває ворота Божественною силою влади Своєї.

Канон воскресний.

Пісня 7

Ірмос: Як колись благочестивих юнаків оросив Ти в полум’ї халдейському, просвіти світлим вогнем Божества і нас, що взиваємо: благословенний Ти, Боже отців наших.

Під час розп’яття Творця розідралася церковна світла завіса, являючи утаєну в Письмі істину вірним, що взивають: благословенний Ти, Боже отців наших.

Краплі Боготочивої животворчої крові капали на землю із проколотого Твого, Христе, ребра, на спасіння створених із землі, які взивають: благословенний Ти, Боже отців наших.

Троїчний: Прославмо, вірні, Благого Духа з Отцем і Єдинородним Сином, єдине в Трьох начало і єдине Божество, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Гордий мучитель став іграшкою дітям, бо вони розвіяли, наче порох земний, полум’я семикратне, співаючи: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Сонце потемніло, побачивши не просту людину, на хресті розіп’яту, а втіленого Бога; Йому ж і співаємо: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Боязке пекло, прийнявши сильного Божеством нетління Подателя, віддало душі праведників, що взивали: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Богородичний: Ти, Пречиста, стала многоцінним скарбом благословення для тих, що чистим серцем Тебе визнають Богородицею, бо від Тебе тіло прийняв Бог отців наших.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Господь слави і Владика Небесних Сил, що з Отцем сидить, Якого дівственні руки носили, благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Люту смерть, коли вона розмовляла з Тобою, Ти знищив, ставши від Діви тілом Богоіпостасним. Благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Всі ми пізнали Тебе як Богородицю, що Бога породила; Ти бо, Чиста, одного з Тройці, що тіло прийняв, породила. Благословенний плід утроби Твоєї, Пречиста.

Канон воскресний.

Пісня 8

Ірмос: З нестерпним вогнем з’єднавшись, богочесно стояли юнаки, від полум’я не постраждавши, і пісню Божественну співали: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Роздерлася церковна світла завіса, коли хрест Твій на лобнім місці був поставлений, і все творіння від страху затремтіло, співаючи: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Воскрес Ти, Христе, із гробу і силою Божественною древом хресним обновив того, що через оману впав і, взиваючи, кличе: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Богородичний: Ти, Пречиста Богородице, стала храмом Божим, і вмістилищем одухотвореним, і ковчегом, бо Ти примирила Творця з людьми, і всі ми, творіння Господні, достойно оспівуємо Тебе і прославляємо в усі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Полум’я вогню матеріального боговидці юнаки вогнем нематеріальним погасили і співали: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Слово не страждає, бо воно безстрасне за Божеством, але тілом страждає Бог; Йому співаємо: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Заснувши, як смертний, Спасе, як безсмертний воскрес Ти і спасаєш від смерті тих, що співають: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Троїчний: Побожно служимо триіпостасному єдиному Божеству і співаємо безперестанно: благословіть, усі творіння Господні, Господа і прославляйте в усі віки.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Діво благословенна, Ти, як Матір, перевищила небесні чини і до Бога наблизилася; благословимо Різдво Твоє і прославляємо в усі віки.

Красу природну яснішою явила Ти, осяявши тіло Божества; благословимо Різдво Твоє, Діво благословенна, і прославляємо в усі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний.

Пісня 9

Ірмос: Нове чудо й Богосяйне: бо через дівочі замкнені двері явно проходить Господь; безтілесний при вході, в тілі явився на виході Бог, і перебувають двері замкненими, Її — як Богоматір — несказанно величаємо.

Страшно бачити Тебе, Творця, на хресті розіп’ятим, Слово Боже, Бога, що тілом страждає за рабів і бездиханним у гробі лежить, і мертвих із пекла визволяє. Тому Тебе, Христе, як всемогутнього величаємо.

У гробі, як мертвий, Ти був покладений, Христе, і спас праотців від загибелі смертної, і життям розцвів Ти, мертвих воскресивши, єство людське до світла направив і в безсмертя Божественне зодягнув: тому Тебе, як джерело світла вічно живого, величаємо.

Богородичний: Ти, Пречиста, стала храмом і престолом Божим, в якому оселився Той, Хто у вишніх перебуває, Хто безмужньо народився, дверей тіла Твого не відкривши. Тому безперестанними молитвами Твоїми, Чиста, скоро й остаточно підкори народи язичницькі православним християнам.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Солодкою стрілою пречистого Різдва Твого, Чиста, уражені, Твоїй жаданій красі дивуючись, піснями ангельськими достойно Тебе, як Матір Божу, величаємо.

Шану дарував Ти, Спасе, всім людям — ганебною смертю Твоєю, яку зазнав Ти єством смертним через розп’яття Твоє; Ти, Христе, дарував мені безсмертя як Чоловіколюбець.

Із гробу воскрес Ти, Христе, і спас мене, і привів до Отця Твого, і посадив праворуч Нього з милосердя милості Твоєї, Господи.

Канон Богородичний. Ірмос той самий

Похвалами Тобі, Діво, побожні вірні не можуть насититися, бо, завжди з любов’ю любов Божественну й духовну приймаючи, Тебе як Матір Божу величаємо.

Дав нам, Христе, неосоромну заступницю, що Тебе породила. Її молитвами подаєш нам Духа, Подателя благості, Який від Отця через Тебе походить.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалитні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Прийдіть, усі народи, зрозумійте силу страшної таємниці: Христос бо Спаситель наш, споконвічне Слово, з волі Своєї був розіп’ятий задля нас, і був похований, і з мертвих воскрес, щоб спасти все. Йому поклонімося.

Стих: Хваліть Господа у святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Сторожа, що Тебе стерегла, Господи, розповіла про всі чуда Твої, але синедріон суєтний наповнив мздою руки їхні, щоб утаїти воскресіння Твоє, що його світ прославляє; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Радістю все сповнилося, свідоцтво воскресіння отримавши; бо, коли Марія Магдалина до гробу прийшла, знайшла ангела, що на камені сидів, ризами блищав і промовляв: чому шукаєте живого між мертвими? Нема Його тут, Він воскрес, як і сказав, що випередить вас у Галилеї.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

У світлі Твоїм, Владико Чоловіколюбче, побачимо світло, Ти бо воскрес із мертвих, даруючи родові людському спасіння, щоб усе творіння прославляло Тебе, єдиного безгрішного; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Жінки-мироносиці, зі сльозами ранню пісню Тобі, Господи, приносячи, з пахощами благовонними прийшли до гробу Твого, намастити пречисте тіло Твоє поспішаючи. Ангел, що на камені сидів, благовістив їм: чому шукаєте живого між мертвими? Він, смерть подолавши, воскрес як Бог, подаючи всім велику милість.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Сяючий ангел на животворчому Твоєму гробі мироносицям сказав: Визволитель, гроби спустошивши, пекло подолав і на третій день воскрес як Бог єдиний і всемогутній.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

У гробі шукала Тебе, прийшовши в перший день тижня, Марія Магдалина; та, не знайшовши, ридала, з плачем промовляючи: горе мені, Спасе мій, украли Тебе, Царю всіх. А два живоносні ангели всередині гробу взивали: чому плачеш, жінко? Плачу, — каже, — бо взяли з гробу Господа мого, і не знаю, де поклали Його. Коли ж обернулася і побачила Тебе, відразу викликнула: Господь мій і Бог мій, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Юдеї замкнули Життя у гробі, а розбійник відкрив народам насолоду, взиваючи й промовляючи: розіп’ятий зі мною задля мене на древі хресному піднесений був і явився мені, на престолі з Отцем сидячи. Він бо — Христос Бог наш, що має велику милість.

Слава… і рання євангельська стихира. І нині… і цей богородичний: Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив. Слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар воскресний:

В день спасіння світу співаймо Воскреслому з гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

Потім єктенії і відпуст.

На літургії блаженні

Праотця Адама, що відкинув заповідь Твою, з раю вигнав Ти, Христе, вселив же у нього, милосердний, розбійника, що визнав Тебе на хресті, взиваючи: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Життєдавче й Господи, Ти осудив нас, що згрішили смертною клятвою, але, тілом Твоїм без гріха постраждавши, Владико, смертних Ти оживив, що взивають: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Воскресиш з мертвих, Господи Спасе, Ти нас воскресінням Своїм від страждань воскресив і всю силу смерті знищив. Тому з вірою взиваємо до Тебе: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Твоїм погребінням триденним Ти як Бог мертвих у пеклі оживив і воскресив і як милосердний нетління дарував усім нам, що з вірою завжди взиваємо: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Після воскресіння з мертвих Ти, Христе Спасе, жінкам-мироносицям першим явився, промовивши: радуйтеся, і через них воскресіння Твоє звістив ученикам Своїм. Тому з вірою до Тебе взиваємо: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мойсей, що переміг Амалика, на горі руки розпростерши, хрест Твій прообразував. Ми ж, з вірою його — як міцний меч на бісів — прийнявши, взиваємо всі: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Слава… Прославимо, вірні, Отця, і Сина, і Святого Духа, Єдиного Бога, Єдиного Господа, бо від одного Сонця трисяйна є Тройця і просвіщає всіх, що взивають: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

І нині… Богородичний: Радуйся, двері Божі, бо через Тебе втілений Творець пройшов, Тебе запечатаною зберігши. Радуйся, легка хмаро, що Божественний дощ — Христа — носила. Радуйся, ліствице і престоле небесний! Радуйся, горо Божа, свята, плодюча, не з каменя висічена.

Прокимен: Співайте Богу нашому, співайте! Співайте Цареві нашому, співайте!

Стих: Усі народи, заплещіте руками, викликніть Богу голосом радості.

Алилуя.

Стих: На Тебе, Господи, я надіюся. Не дай мені осоромитися повік.

Стих: Будь мені Богом захисником, твердинею пристановища, щоб спасти мене.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю…
стихири зворушливі

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Мені, що вчиняю великі гріхи і Тебе, благого Владику, засмучую, милостивий єством, прийми як блудного, що навертається, прийми мене як одного з наймитів Твоїх, Небесний Отче.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Лінивством життя міру перейшов і до краю вже, окаянний, наблизився, не помишляю про суд, що чекає на мене, і про відпадіння від Бога; але, навернувши мене, Спасе, від усього того визволи мене.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Від пекла і скреготу зубів і всякої іншої муки вічної визволи, милосердний Господи, смиренну мою душу, щоб я з вірою славив Тебе, Бога милостивого й за єством Чоловіколюбця.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Хори безплотних ангелів створив Ти, Господи, показуючи всім багатство милості Твоєї, і з небуття привів Ти до буття, щоб вони невмовкними голосами прославляли незбагненну для розуму славу Твою.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Велика могутність ангелів Твоїх, Христе, вони бо, безплотні, світ проходять, Церкви силою Твоєю, Владико, охороняють і моляться Тобі за вселенну.

Слава, і нині… Богородичний: Ти, Пречиста, що усім творінням володієш, мене, якого охопили люті пристрасті помислів моїх, визволи теплим Твоїм заступництвом і материнською молитвою і вчини мене рабом Сина й Бога Твого.

Потім Світло тихе… і прокимен: Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі

Вечірню пісню приносимо Тобі, Христе, з кадилом і піснями духовними; помилуй і спаси душі наші.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Спаси мене, Господи Боже мій, Ти бо є спасіння для всіх; буря пристрастей хвилює мене, і тягар беззаконь моїх топить мене. Подай мені руку помочі і до світла втішення приведи мене, як єдиний милосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Велика сила хреста Твого, Господи, поставлений бо на лобному місці, він чинить чудеса у світі і явив апостолів із рибалок і мучеників з язичників, щоб вони молилися за душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Владичице, заступнице всіх, що до Тебе моляться, через Тебе ми сміливі і Тобою хвалимось, і на Тебе вся надія наша; благай нарожденного Тобою за недостойних рабів Твоїх.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар святому. Слава, і нині… богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

У неділю на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Води в давнині повелінням божественним в єдине зібрав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Єдина великоіменита, Пресвята Діво Маріє, Давидова дочка, славніша за херувимів, і доброта Яковова, Мати Бога нашого; дуже звеличилася слава Твоя, і ми всі Тебе з вірою славимо.

Того, Хто простягнув небо як шкіру, Ти носила Його на руках як Людину; Його благай, Чиста, визволити душу мою від пристрастей безсловесних і від усякої скорботи.

Слава… Той, Хто раніше всіх віків, в останні часи одягнувся в Тебе, пронаречена Діво, пречиста порфіра Царя слави, покрив шкіряні шати Адама праотця, і мене нині покрий.

І нині… Гріх, який створив у давнині тління роду людському, Христос, Який народився із Тебе, Діво, висушив нестерпним вогнем; тому висуши Твоїми молитвами потоки пристрастей душі моєї.

Пісня 3

Ірмос: Той, Хто із небуття до буття все привів, Словом сотворив, звершив Духом, Вседержителю Вишній, в любові до Тебе утверди мене.

Той, Хто є Владикою вогневидних сил і Господом, назвався Твоїм Сином, Чиста; тому визволи мене, Владичице, Твоїми молитвами від неволі пристрастей.

Від бурі плотських пристрастей визволи мене швидко, раба Твого, Пречиста, бо Ти народила тишу спасіння і джерело безстрастя.

Слава… Ти, Пречиста, світлосяйний світильник незаходимого Світла, світ просвітила; тому зорею Твоєю розжени хмару душі моєї.

І нині… Мене, мертвого душею, оживотвори, Владичице, від безлічі злих пристрастей, бо Ти народила невимовно Христа Життєдавця.

Пісня 4

Ірмос: Виявив Ти до нас велику любов, Господи: бо Єдинородного Твого Сина за нас віддав на смерть; тому вдячно взиваємо до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Прийшла до мене війна з плотськими помислами і полонить душу мою, але Ти, що народила мир, вищий за всякий розум, подай мені Твій мир, Владичице.

Миро розумне Ти виточила із Твого лона світові, тому від скверни пристрастей визволи душу мою і дай мені, Пречиста, миро безстрастя Твоїми молитвами.

Слава… Знаю Тебе, Пречиста, як стамну золоту, що носила манну — Христа Богочоловіка, і благаю: нагодуй душу мою, що знемагає від голоду, і напій водою Духа.

І нині… Раніше Єва нестриманістю ввела смерть, Ти ж, Чиста, дівством ввела істинне життя; тому визволи мене від гріховної смерті Твоїми молитвами.

Пісня 5

Ірмос: Ти, невидимий, явився на землі і з волі Своєї пожив з людьми, неосяжний; до Тебе молимося зранку й оспівуємо Тебе, Чоловіколюбче.

Твій Син, Діво, став нашим Визволителем, усіх від тління визволив; тому визволи мене від плотських помислів і пристрастей.

Вогнем Твоїх молитов, Богородице, попали всі тернини пристрасних помислів, бо Ти є клеща вугілля, яка очистила людину.

Слава… Ти є Агниця Божа, Мати заради нас чоловіколюбно принесеного в жертву божественного Агнця; Його ж божественною кров’ю очисти моє серце.

І нині… Раніше я придбав прекрасну одежу чеснот, її ж зняв із себе лінивством моїм; Ти ж, Діво, нині одягни мене в світлішу одежу Твоїми молитвами.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і щезає дух мій; але Ти, Владико, простягни могутню руку Твою і, як Петра, спаси мене, Керманичу.

Захитали храм душі моєї підступи лютої злоби, але як народивша Христа, Який утвердив на водах землю, Твоїми молитвами утверди мене.

Ти відпустила борги земнородних, народивши багатокоштовний бісер, тому швидше розірви ланцюги гріхів моїх, і пристрастей, і скорбот.

Слава… Бог преблагий, Який народився із утроби Твоєї, дав вірним Тебе, пристановище і покров; тому і мене покрий Твоїми руками і збережи.

І нині… У житейські хвилі я, окаянний, часто душезгубно занурююсь і ворожою неволею завжди потрапляю в бурю; нині взиваю до Тебе, Богородице: допоможи мені.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 3

Ти була божественною тінню Слова, Пречиста Діво Мати, бо чистотою перевершила ангелів; мене, більше за всіх оскверненого плотськими гріхами, очисти водами божественними молитов Твоїх, подаючи, Чиста, велику милість.

Пісня 7

Ірмос: Як у давнину Ти зросив трьох юнаків у полум’ї халдейськім, світлим вогнем Божества, і нас просвіти, що взиваємо: благословенний Боже отців наших.

Зібрання лукавих бісів оточили мене і плотські пристрасті, але Ти, що народила кріпкого у брані Христа, визволи мене від частих печалей і лютих нападів.

Єдиний, що неприступний для херувимів і страшний для ангельських сил, оселився в Тобі, Чиста, і нас оновив; Ним же покажи мене, Владичице, страшним для невидимих ворогів.

Слава… Ти, Діво, була словесним раєм, який виростив дерево життя; його ж причастившись, Адам визволився від смертоносного плоду; тому і мене нині осолоди і визволи від споживання пристрастей.

І нині… Очисти мене від бруду тілесних пристрастей і бісівських спокус, Ти, що народила Визволителя людей, оселя Вишнього і храм освячений Бога отців наших.

Пісня 8

Ірмос: Нестерпимого вогню доторкнувшись, побожні юнаки стояли у полум’ї неушкодженими, божественну пісню співаючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Хмаро Світла, що сотворило в світі світила великі для дня і для ночі, розжени всяке затьмарення моїми гріхами і пристрастями Твоїми зорями, і покажи мене сином світла, Богородице.

Дощем, що зійшов з неба в утробу Твою, Богородице, душу мою і серце моє просвіти і зроси; і погаси полум’я пристрастей і скорбот, щоб я прославляв Тебе тепло по всі віки.

Слава… Ти, Чиста, невимовно народила Премудрість Божу, Яка з’єднала все створене із небуття єство, небесне і земне; Її ж словом подай мені мудрість і розум, щоб я оспівував божественне Твоє Різдво.

І нині… Взиваю і молюся до Тебе, Владичице світу: зроси молитвами Твоїми душу мою і тіло і скоро визволи від гріховних хвороб і злоби пристрастей; бо Ти є зцілення всіх людей.

Пісня 9

Ірмос: На Синайській горі побачив Тебе в купині Мойсей, зачавшу неопально в утробі вогонь Божества; Даниїл же побачив Тебе нерозсічену гору; жезлом заквітлим від кореня Давидового назвав тебе Ісая.

Верстатом боготканим для Христа явилася Ти, з якого приготувала одежу — плоть Богоначальному Духу; одягни мене в одежу цнотливості, Чиста, Твоїми молитвами.

Духовний виноград, який виростив нам гроно божественне, з якого напоюємось водою нетління; виточи душі моїй зворушення і вино очищення Твоїми молитвами.

Слава… Чистий і святий чертог, в якому уневістив Бог людську природу, благаю Тебе: з’єднай мене з Твоїм Сином і привласни божественному життю, Твоїми молитвами.

І нині… Пасовище тління людського єства Ти перетворила на джерело нетління, Діво, народивши Христа; умертви бурхливе стремління пристрастей, які обпалюють мене, Твоїми молитвами.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 3. Субота | Зміст | Глас 3. Понеділок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору