«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 3. Понеділок

У понеділок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальний зворушливий. Глас 3

Живучи на землі, душе моя, покайся, бо порох земний у гробі не співає і від гріхів не визволяє; взивай до Христа Бога: Серцезнавче, згрішив перед Тобою, раніше ніж засудиш мене, пощади мене, Боже, і помилуй мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не гнівом Твоїм карай мене.

Доки, душе моя, перебуватимеш у гріхах? Доки відкладатимеш покаяння? Сприйми розумом грядущий суд і взивай до Христа Бога: Серцезнавче, згрішив, безгрішний Господи, помилуй мене.

Слава, і нині… Богородичний: Красі дівоцтва Твого і пресвітлій чистоті Твоїй Гавриїл, здивувавшись, взивав до Тебе, Богородице: яку достойну похвалу принесу Тобі? Як Тебе назову? Не розумію і жахаюся; тому, як звелено мені, взиваю до Тебе: радуйся, Благодатна.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 3

На страшному суді я буду викритий без наклепників і без свідків засуджений: бо книга совісті розкриється, і таємні діла відкриються; раніше ніж у тому всенародному позорищі випробуєш усе, що мною вчинено, Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не гнівом Твоїм карай мене.

Глибину гріхів моїх, Господи, Ти знаєш; подай мені руку допомоги, як Петрові, і спаси мене.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Благодушне терпіння ваше перемогло підступи злоначального ворога, страстотерпці прехвальні, тому ви сподобилися вічного блаженства; але моліться Господеві спасти паству христолюбивих людей, сущі свідки істини.

Слава, і нині… Богородичний: Радуйся, Маріє Мати Діво, горо свята, Едемський раю, з Якої народився Христос Бог, безсіменне Слово, через Якого виросло життя світу.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 3

Коли станемо на Твоєму непідкупному і божественному суді, і сили небесні з тремтінням стануть перед Тобою, як я тоді явлюся перед Тобою, о Судде найправедніший? Я маю діла, достойні осудження і вогню; але молитвами ангелів Твоїх пощади мене тоді і спаси мене.

Небесне і земне Ти створив словом, як Всесильний; ангелів же собори з тремтінням стоять перед Тобою і безперестанну хвалу приносять Тобі, Владико, всі кінці землі просвітлюючи світлом Твоїм; з ними ж і ми взиваємо до Тебе: спаси нас Твоїм благосердям.

Слава, і нині… Богородичний: Як необроблена лоза, Діво, Ти виростила прекрасне гроно, яке виточує нам вино спасіння, що веселить душі і тіла всіх; тому, як причину всього доброго завжди ублажаючи, з ангелом взиваємо до Тебе: радуйся, Благодатна.

Канон зворушливий до Господа нашого
Ісуса Христа і святих Його мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Колісниці фараонові Ти покрив хвилею, море розверз і спас людей ізраїльських, які піснями оспівували Тебе.

Від безлічі гріхів визволи мене, Безгрішний, які я нерозумно вчинив, подаючи мені сльози зворушення, як колись блудниці.

Мене, колишній вертеп розбійників для нерозумних діянь, зроби храмом Твоїм для чеснот, бо Ти з волі Своєї народився у вертепі.

Мученичий: Скеровані Божественним Духом, ви, Богонатхненні мученики, перепливли бурю страждань і досягли божественного пристановища.

Мученичий: Просвітившись благодаттю Духа, ви, мученики, позбавилися глибокої темряви ідолобісся, радіючи, всехвальні.

Богородичний: Всесвята і Пречиста, Ти помічниця грішників і тих, що падають, виправлення, подай мені, багато грішному, зворушливе покаяння.

Другий канон святим безплотним ангелам.

Творіння преподобного Феофана. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Пісню нову співаймо, люди, Народженому від Діви на спасіння наше, що з’єднав небесне і земне, бо Він прославився.

Безначальне Світло і Податель світлосяяння, Христе Боже, просвіти мої помисли заступництвом Твоїх небесних сил.

Радіючи ангельською красою, ангельські собори таємниче осяюються всебагатим причастям до Твого, Спасе, прекрасного сяяння.

Благоподатний Дух, що від Отця походить, як благий життєтворець, утвердив небесні сили неприступною божественною благодаттю.

Богородичний: Чиноначальнику Божий безплотних сил, Гавриїле, і нині, пребагатий, гласом радісним до Обрадуваної взивай: радуйся, Всенепорочна.

Пісня 3

Ірмос: Утверди мене, Господи, єдиний Многомилостивий, і подай мені руку, як Петрові, і спаси мене.

Як Петра потопаючого спас Ти, Чоловіколюбче, так і мене із глибини гріхів визволи.

Умертвив мене лукавий, убивши пристрастями; Ти ж мене, Життєдавче, оживи покаянням.

Мученичий: Неправедно обпалені вогнем матеріальним, мученики розпалилися духовно бажанням нетілесного.

Мученичий: Роздиранням мученики знищили роздирання і сіті лукавого і сподобилися вінців небесних.

Богородичний: Маріє господоіменита, визволи Твоїми молитвами мене, опанованого многими душетлінними пристрастями.

Ірмос: Лук сокрушив Ти ворожий і стріли щитом кріпкості Твоєї, Христе Боже, утвердження наше, Святий Ти, Господи.

Ти, благий, явив ангельські собори як струмки і ріки благості, які сяють зорею утаємненого Твого таїнства.

Щоб показати скарбницю багатства Твого і сили, Владико Христе, Ти зробив причасниками Твоєї слави розумні сили.

З тремтінням стоять перед Тобою як службові ангельські світлості і оспівують Твою, Христе, силу невичерпно всемогутню.

Богородичний: Всю людину прийняв із Тебе незмінно Той, Хто є Владикою всього цього, Богомати, і явив Тебе джерелом благодаті.

Пісня 4

Ірмос: Хіба в ріках гнів Твій, Господи? Хіба в ріках лютість Твоя або в морі наміри Твої?

Розірви ланцюги пристрастей моїх, Господи, зв’язавши мене покаянням, і вчини мене причасником Твоїх благ.

Засяй мені світлосяйний образ покаяння, Сонце правди Христе, відганяючи від мене глибоку ніч моїх гріхів.

Мученичий: Мудрі страстотерпці, ви, як вугілля, спалили безбожні речі і тих, що в темряві, просвіщаєте.

Мученичий: Мученики, ви уподібнилися мертвості Христовій, залучившись до різноманітних болістей, тому й наслідували божественне життя.

Богородичний: Подай мені, Чиста, істинне покаяння, вгамуй мої пристрасті, Заступнице грішних.

Інший.

Ірмос: Дивна і невимовна Різдва Твого таїна: почув слух про Тебе і убоявся; і радіючи взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Хмари, які приймають трисонячне світлосяйво, з’явилися з волі божественної, як тройчеська прикраса, керована силою Духа.

Ангели посилаються в світ до тих, хто хоче вірувати в Тебе, як охоронителі спасіння побожних рабів Твоїх, Спасе.

Просвіщаються таємниче ангели чистим наближенням до богоначального Твого сяяння, взиваючи: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Богородичний: Як раб і благальник нині приходжу під покров Твій, Всенепорочна: визволи мене, Богородице, від смутку пристрастей, бо Ти народила причину безстрастя.

Пісня 5

Ірмос: Світлом Твоїм невечірнім, Христе, осяй, Боже, смиренну душу мою і настанови на страх Твій; тому що повеління Твої — світло.

Не постав мене нагим від добрих діл на суді Твоїм, Чоловіколюбче, але одягни мене покаянням у божественний одяг.

Уранився я зброєю пристрастей і впав у рів відчаю; не зневаж, Владико, але зціли мене зіллям навернення.

Мученичий: Вас, страстотерпці, кігтями люто стругали, і мечем убивали, і ранами томили, але ви не вклонили колін перед ідолами.

Мученичий: Світ завжди прикрашається вашими стражданнями, святі мученики: ви придбали небесне перебування з ангелами.

Богородичний: Ти єдина на землі словом народила Слово і залишилася Дівою; визволи мене від безсловесних діянь, щоб я чесними словами оспівував Тебе.

Інший.

Ірмос: Ти, невидимий, явився на землі, і з людьми з волі Своєї пожив, неосяжний; молячись зранку до Тебе, оспівуємо Тебе, Чоловіколюбче.

З Отцем, Сина і Духа, трисяйним світлом просвітившись, вірні, оспіваймо єдине Божество з ангельськими воїнствами.

Як світильники, запалені незаходимим сяянням пребожественного Божества, виявленням збагачуючись, — ангельські чини проповідують.

Серафими починають шану Єдиного пребезначального начала, виголошуючи глас трисвятий, будучи ангелами божества, просвіщені Духом.

Богородичний: Архангел Гавриїл благовістив Тобі, Діво, про безсіменне народження Життєдавця, зійшовши з небес, Богородице Пречиста.

Пісня 6

Ірмос: Спаси, Спасе, тих, що дійшли до кінця життя, Чоловіколюбче, і, гинучи в біді від бурі напастей, взивають: не зневаж, як Ти спас від звіра пророка.

Підніс себе в помислах, як давній фарисей, і упав тяжко в гріхи; лукавий, дивлячись на мене, радіє, Христе; Ти ж, смиривши його хрестом, нині ущедри мене, що смирився.

Будучи гріхолюбивим у житті, як ніхто інший, Владико, витратив Твоє довготерпіння я, окаянний, і залишаюсь нерозкаяним, але наверни мене Твоїм благосердям.

Мученичий: З лютої ненависті беззаконники засудили богомудрих мучеників на вогонь, і спалення, і заколення, які воістину стали світлішими за золото і Христу наслідниками.

Мученичий: На судилищі, у боротьбі, великими подвигами, надприродно перетерпівши рани, ви, страстотерпці, перемогли князя темряви і від Бога прийняли вінці.

Богородичний: Ковчег завіту, воістину святу трапезу, очистилище наше, одухотворену Церкву Божу, золотий світильник, істинну Матір Творця оспіваймо.

Інший.

Ірмос: Із оселі, що в підземному пеклі, Іона, будучи природним прообразом, взивав: виведи із тління життя моє, Чоловіколюбче.

Перше і всемогутнє сяяння Богоначала, архангели і ангели оспівують Господа невмовкними голосами з началами, і владами, і силами (двічі).

Той, Хто світ розумних істот за чином невидимо прикрасив, благозволив уподібнити цьому благочинію чесну Церкву.

Богородичний: Слово, Яке оселилося в Тобі, показало Тебе джерелом зцілень; зціли, Богородице Діво, рани душі моєї.

Пісня 7

Ірмос: Три юнаки в печі прообразували Тройцю, покарання вогнем подолали і, співаючи, взивали: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Час мій закінчується, о душе, біля дверей вихід, покажи ж плоди покаяння раніше, ніж зачиняться двері, і взивай до Христа: Господи, спаси мене.

Оновімо серця плугом істинного пізнання, сіючи пшеницю покаяння, щоб пожати колоски правди, у Христі Спасителі душ наших.

Мученичий: Світила благочестя, оборці супроти нечестя, убогих збагатителі, Господні мученики, всеокаянну мою душу убогу збагатіть чеснотами.

Мученичий: Ти, що спас митаря, який зітхнув із глибини душі, і моє мале зітхання прийми і спаси мене заради страстотерпців, які прославили Тебе, Христе, своїми тілами.

Богородичний: Джерело, яке виточує воду прощення, потік моїх гріхів висуши, подаючи мені хмару сліз, щоб я завжди Тебе, Богородице, оспівував.

Інший.

Ірмос: Гордий мучитель, але для юнаків був іграшкою, бо як порох земний вони потоптали полум’я, семижди розпалене, співаючи: благословенний Ти, Господи, Боже отців наших.

Світлим розумом і мужнім оком дивитесь ви на першоначальні світлості, будучи причасними як другі світлості — ангельські собори, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших (двічі).

Непохитним бажанням і неослабною любов’ю ведені добротами Сотворителя, за положенням ви є світила другі — чини ангелів, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Богородичний: Ти, Богородице, народила втілене безначальне Слово, Яке від Отця без матері предвічно божественно народжується; благословенний плід Твоєї, Владичице, утроби.

Пісня 8

Ірмос: У полум’я до юнаків єврейських зійшовшого Божою силою Господа, що явився, священики, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Заради насміяння Хам повелінням отця став рабом; що вчиниш, душе моя, поневолившись пристрастями, безчесно насміхаючись, не соромлячись Небесного Отця.

Безумно ворогуючи, Каїн став братовбивцею; йому подібною явилася ти і вбила не іншого, але саму себе, душе моя, сластолюбством і насолодами життя.

Мученичий: Обрані бісери Господні, сосуди чесні, світильники, що світяться зорею божественної благодаті, Христових страстотерпців, вірою зійшовшись, достойно шануймо.

Мученичий: Ти, що прийняв кров мудрих страстотерпців краще як кадило, Слове, їхніми молитвами спаси тих, що в покаянні до Тебе припадають, як до єдиного Многоми лестивого.

Богородичний: Блудним житієм я наблизився до пекла; маючи велике благосердя, Діво, народивши невимовно благосердного Бога, ущедри і спаси мене.

Інший.

Ірмос: Полум’я матеріального вогню погасили духовним юнаки, що бачили Бога і співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Як Творець помислив сотворити ангелів, які стоять перед Тобою зі страхом і взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Будучи причасниками божественного вогню, як полум’я небесні розуми взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Раніше видимого Ти сотворив безплотних і розумних ангелів, які безперестанно взивають до Тебе: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Богородичний: Слово Отче Ти, Богородице Діво, народила втіленим невимовно; Його ж оспівують усі діла як Господа і прославляють по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: На Синайській горі бачив Тебе Мойсей у купині, неопально зачавшу в утробі вогонь Божества; Даниїл же бачив Тебе як нерозсічену гору, Ісая назвав жезлом заквітлим від кореня Давидового.

Яків колись отримав первородство заради стриманості, Ісав же віддав старійшество, не утримавши черево; о, яке зло нестриманість і яка велика стриманість! О душе, втікай від неподобства і полюби придбання доброго.

Іов, який був увінчаний славою, багато перетерпів, непорочний; потоки спокус не пошкодили його сердечного стовпа; йому ревнуй завжди, о душе, перебуваючи незмінною від лукавих підступів.

Мученичий: Загостривши мечі вогнем Божественного Духа, ви, страстотерпці, посікли полки супротивників, і прославились великими перемогами, і увінчалися всесильною рукою Царя всіх.

Мученичий: Множество непорочних мучеників, моліть Владику і Бога очистити безліч моїх гріхів, Який прийняв ваші невимовні подвиги і з’єднав вас із безплотним воїнством.

Богородичний: Світла Владична палато, покажи мене домом світла; непроходимі двері, відкрий мені путі покаяння; земле свята, приведи мене до землі лагідних; Владичице, вчини мене вільним від усякого панування наді мною пристрастей.

Інший.

Ірмос: Солодкою стрілою Твого пречистого Різдва уранені, Чиста, дивуючись Твоїй достобажаній доброті, піснями ангельськими Тебе як Матір Божу достойно величаємо.

Ви, що нині стоїте перед першим і великим Світлом, найбільші молитовники за всіх нас, о божественні ангели Божі, що вас величають як можуть (двічі).

Рівносильну Тройцю славити сподобившись, Її сяянням перші просвіщаєтесь, небесні сили, сподобіть просвітитися другим сяйвом нас, що побожно вас величаємо.

Богородичний: Тебе всі знаємо — основу нашого спасіння, бо Твоє Пречисте Різдво спасло кров’ю божественною тих, хто оспівує Тебе, Богородице, і вірно прославляє.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На стиховні стихири зворушливі. Глас 3

Розпорошений мій розум збери, Господи, і холодне моє серце очисти, як Петрові подаючи мені покаяння, як митарю зітхання і як блудниці сльози, щоб я гучним голосом взивав до Тебе: Боже, спаси мене, як єдиний Благосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів Твоїх.

Часто співаючи, думаю, що припиняю грішити; однак язиком співаю, а душею думаю про безчестя; але обоє виправ, Христе Боже, покаянням і спаси мене.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас; діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Прийдіть, всі люди, вшануймо пам’ять святих страстотерпців, бо вони стали видовищем для ангелів і людей, і прийняли вінці від Христа, і моляться за душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Будучи першою святою і пречистою похвалою небесних чинів, апостолів піснею і пророків звершенням, Владичице, прийми молитви наші.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар і єктенія. Потім час 1-й і відпуст.

У понеділок Блаженні. Глас 3

Порушив Адам праотець заповідь Твою і був вигнаним із раю; розбійник же сповідував Тебе, Щедрий, на хресті і оселився в ньому, взиваючи: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоєму.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Гріхів моїх безліч, але з великої милості Твоєї, Христе, зглянься і спаси мене; і в день суда визволи мене від засудження, Спасе, і вічної муки, щоб я оспівував у піснях Твою благість.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Херувими і серафими, престоли, архангели, сили, і начала, і господства, ангели і влади, всі ублагайте Сотворителя простити тоді мої гріхи, коли судитиме землю як Чоловіколюбець.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Намочивши святою кров’ю багряницю, Христові страстотерпці, ви воістину сподобилися царювати з Царем сил, і нам просіть прощення гріхів, що завжди вас достойно шануємо.

Слава… Триіпостасне єдине Божество побожно оспівуючи, вірні, Отця, і Слова, і Святого Утішителя Духа, з Ангелами невмовкно взиваймо: Свят, Свят, Свят єси, Боже, спасай душі наші.

І нині… Ти, що народила Світло від Світла, хмаро світла, направ мене до світла, затьмареного пристрастями і насолодами життя, виправи, Чиста, і прилучи до слави з тими, хто нині одержав її, добре поживши на землі, молюся.

У понеділок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири. Глас 3

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Вселукавий змій, побачивши в мені лінивство до корисних справ і схильність до злого і гіршого, показує солодкість гріха, творячи свою гірку справу, протилежну божественним заповідям, тому штовхає мене на зло, приймати його як добре, Христе.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Я старанно йшов путями беззаконня і гріха, залишивши остаточно праву путь, нині наблизившись до дверей смерті, сумуючи взиваю: путь життя нашого, Ісусе мій преблагий, навернувши мене на широку путь покаяння, спаси, подай мені виправлення і раніше смерті сподоби мене божественного прощення.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Умертвився я різноманітними гріхами, і безліччю беззаконь, і великим безумством, і лежу мертвим, воістину безпомічним; єдина живе в мені надія на Твоє благосердя: Ти, Христе, подаєш мертвим дихання вкупі і життя; умертвляєш пристрасті, які умертвили нас; тому, попередивши, визволи мене від вічної смерті.

Далі стихири із Мінеї. Слава… святому, якщо є.

І нині… богородичний. Якщо немає в Мінеї, інші стихири святому і великому Іоану Предтечі.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Ти, що розв’язав матірне неплідство і батькову німоту народженням твоїм, Предтече, розв’яжи безплідність серця мого і безсловесність душі благоприємними молитвами до Отчого Сина, усіх Владики і Бога, і народи безстрасний розум, і укріпи мене промовляти і чинити угодне Йому.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Ти, що приготував стежки Христу і путі виправив, був посланий перед Ним, і моє серце направ на благу путь молитвами твоїми і явною допомогою; ти бо явився достойним чесних ніг Його, сподоби мене йти по землі до небесного, щоб дійти до землі лагідних і з любов’ю шанувати тебе, як заступника.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Ти життю ангельському поревнував на землі, пророків завершення, і нового завіту первомученику, і сущим у пеклі, зійшовши до нього, став перший проповідник Божественного Слова, Христом засвідчений; друг Агнця і Визволителя, Хрестителю Іоане, твоїми молитвами визволи раба твого від усяких різноманітних спокус і хитросплетених підступів ворога.

Слава, і нині… Богородичний: Ти, Богообрадувана Діво, хмаро незаходимого Світла, благословенна Маріє, засяй мені світло покаяння, що лежу безумно у темряві гріховній, і Твоїми молитвами визволи із вогню геєнського і темряви безпросвітної, і покажи мене причасником невечірнього дня, Діво, що звертаюся під покров Твій, Пречиста.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня.

На стиховні стихири. Глас 3

Вечірню пісню приносимо Тобі, Христе, з кадилом і співом духовним: помилуй, Спасе, душі наші.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Спаси мене, Господи Боже мій, бо Ти е всім спасіння; буря пристрастей засмучує мене, і тягар беззаконь занурює мене; подай мені руку помочі і підніми мене до світла покаяння, як єдиний благосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Велика сила Твоїх, Христе, мучеників: бо вони лежать у гробах і духів проганяють, і знищили ворожу владу вірою тройчеською, подвизаючись у благочесті.

Слава, і нині… Богородичний: Свята серед жон, Богородице, Мати безневісна, моли Його, Якого народила, Царя і Бога, щоб Він спас нас як Чоловіколюбець.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар і відпуст.

У понеділок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Води в давнині повелінням божественним в єдине зібрав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

У лінивстві життя закінчуючи, наблизився я до кінця життя мого; але Сама, Пречиста, хоч в останній час подай мені зворушення, молюся, щоб я оплакав гірко безмежні мої гріхи.

Осквернив безумно красу плоті моєї, що за образом Божим, пристрастями, Діво; боюся Божого гніву і жахаюся вогняного покарання; але Сама помилуй мене, що звертаюся до Тебе.

Слава… Схиливши коліна, окаянний, прошу Твоєї допомоги, Пресвята Діво; але Ти почуй скорботну душу і розжени хмару печалей, що надходять на мене, зорею Твоїх молитов.

І нині… Подай мені щирі сльози, щоб напоїти борозну пристрасної моєї душі, і сподоби мене принести сторічний плід Владиці, і наповни серце моє всілякою радістю, щоб я прославляв Тебе.

Пісня 3

Ірмос: Ти з небуття до буття все привів, Словом сотворив, звершив Духом, Вседержителю Вишній, в любові Твоїй утверди мене.

Хмару сліз подай мені, блага Богородице, і ними погаси піч моїх пристрастей і омий усякі мої душевні скверни.

Беззаконнями осквернив благородство душі, Пречиста, і жахаюся покарання, коли Слово випробує достоїнство в мені Його образу.

Слава… Буря гріхів огорнула мене і звела у глибину відчаю, але подай мені руку, Пречиста, і настанови мене на покаяння.

І нині… Визволи раба Твого, Всенепорочна, від геєни і всякого іншого покарання під час суду і сотвори мене причасником Царства Сина Твого і Бога.

Пісня 4

Ірмос: Виявив Ти до нас велику любов, Господи, бо Твого Єдинородного Сина за нас віддав на смерть; тому вдячно взиваємо до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Дійшли води безглуздих діл до окаянної моєї душі, Пречиста; тому, охоплений земними помислами, з болістю взиваю: не зневаж мене, Владичице, раба Твого.

Звірі мислені нині немилостиво оточили мене, намагаючись нещадно викрасти смиренну душу мою, Всенепорочна, але Ти, Пречиста, скруши їм душетлінні щелепи.

Слава… Милостивою будь до раба Твого, Владичице, молюся, і визволи людей Твоїх від очікуваного покарання, Всечиста, щоб ми взивали до Тебе подячно: слава Тобі, Царице всіх.

І нині… Коли вночі Жених прийде судити землю, тоді благозволи вийти мені назустріч Йому зі світлим світильником і вклонитися Його пришестю.

Пісня 5

Ірмос: На землі явився Ти, невидимий, і з волі Своєї пожив з людьми, неосяжний, і до Тебе зранку молимось, оспівуючи Тебе, Чоловіколюбче.

Пси многі оточили мене воістину, зібрання лукавих духів обняли мене, але Ти, Пречиста, знищи нині їхні наміри.

Лукавий вирив мені нині рів і спокушає мене вкинути в нього, але Твоєю правицею, Владичице, нехай він упаде в яму, яку викопав.

Слава… Нехай не буду я викритий в лютості Сина Твого під час пришестя Його, ні гнівом Його буду покараний, Пречиста; але спаси мене Твоїми молитвами.

І нині… Подивись, Пречиста, на неміч мою, подивись на смирення окаянної душі моєї і підступи безплотних ворогів і їхньої шкоди позбав мене.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і щезає дух мій; але простягни, Владико, могутню силу Твою і, як Петра, спаси мене, Керманичу.

Повелінням Сотворителя всіх, коли розлучатиметься душа моя з плоттю, Всенепорочна, тоді визволи мене із рук тих, хто ненавидить мене, Богородице Пречиста.

Висуши, Богородице, ріки каламутні лукавих моїх діянь струмками зворушення і направи до води послаблення в день суду.

Слава… Ти знаєш мою неміч душевну, і слабкість мого розуму, і плоті безсилля, Пречиста; тому спаси раба Твого, бо я придбав Тебе як Заступницю непереможну.

І нині… Подай мені, Діво, струмки духовних сліз, щоб я омив нечистоту моїх гріхів і пристрастей, Всенепорочна, і тілесні скверни.

Далі: Господи, помилуй (тричі).

Слава, і нині… сідальний.

Ти носила в утробі Твоїй Милостивого, Владичице; ущедри і сподоби милості того, хто звертається під Твій покров і просить від душі Твоєї божественної помочі; коли станемо перед Владикою творіння, визволи нас, Чиста, від вічного вогню і всякого засудження.

Пісня 7

Ірмос: Раніше золотому ідолу в персидському капищі юнаки не поклонилися, троє співали посеред печі: отців Боже, благословенний Ти.

Вилилися на мене води гріховні до душі моєї, Чиста, і безодня остання охопила мене; але визволи мене від цього хвилювання.

Окропи мене, Чиста, кров’ю із ребер Різдва Твого, заради великої Твоєї милості, омий же мене струмками сліз і очисти мене від усякої скверни.

Слава… Зворушення душі моїй, смирення ж серцю подай, Пречиста, щоб я позбавився всяких підступів, що завжди мене нещадно ловлять.

І нині… Як милостива Мати Божа, сподоби милості рабів Твоїх, Владичице, які з вірою взивають до Сина Твого: отців Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Нестерпимого вогню торкнувшись, побожні юнаки, не пошкоджені полум’ям, божественну пісню співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Стріли лукавого сокрушила, Чиста, державою Сина Твого, і того неправда нехай нині зійде на голову його, щоб я співав: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Світлом Твоїм просвіти, Діво, затьмарене моє серце і зброєю світла відкрий мені двері світла, що взиваю: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Слава… Заснув я на смерть, лежу у гробі відчаю, але Сама підніми мене, Діво, і сподоби бадьоро співати: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

І нині… Не переставай, Чиста, благати за тих, що шанують Тебе у зворушенні, визволитися від сітей диявольських, і за тих, які до Сина Твого взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: В законі тіні і писань прообраз бачимо, вірні: всяка чоловіча стать, розкриваюча лоно, посвячується Богу; тому Єдинородне Слово, Отця безначального, Сина першонародженого Матір’ю безмужньо, величаємо.

Буря пристрастей хвилює і засмучує скверними помислами душу мою, і буря лукавих людей завжди засмучує мене; але як чоловіколюбна, Діво, визволи мене від бід.

Душе смиренна, відступи від лукавих твоїх діянь, і перестань чинити зло, і не прогнівляй Бога, виконуй же старанно заповіді Його; бо маєш Богородицю, яка направляє путі твої.

Слава… Як народивша Господа всіх, визволи мене від пристрастей і лютих гріхів, і збагати мене всього благими ділами великим Твоїм милосердям, щоб я, радіючи, з любов’ю величав тебе, Всенепорочна.

І нині… Наближається, душе, кінець, біля дверей суд, відступи від соромітних діл і візьмися за добре життя; бо маєш поборницю Богородицю, Яка визволяє Тебе від усякого зла.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 3. Неділя | Зміст | Глас 3. Вівторок


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору