«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 3. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальний зворушливий. Глас 3

Будучи подорожньою на землі, душе моя, покайся, — порох земний у гробі не співає і від гріхів не визволяє; взивай до Христа Бога: Серцезнавче, згрішив перед Тобою, раніше ніж засудиш мене, пощади мене, Боже, і помилуй мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не в гніві Твоїм карай мене.

Доки, душе моя, перебуваєш у гріхах? Доки відкладаєш покаяння? Уявляй грядущий суд і взивай до Христа Бога: Серцезнавче, згрішив я; безгрішний Господи, помилуй мене.

Слава, і нині… Богородичний: Пристановище наше і сила, Богородице, міцна помічнице світові, молитвами Твоїми покрий рабів Твоїх від усякої біди, єдина Благословенна.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 3

На страшному суді без наклепників викриваюсь і без свідків засуджуюсь; бо розкривається книга совісті, і таємні діла відкриваються; раніше ніж на тому всенародному видовищі випробовуватимеш вчинене мною, Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Господи, не в лютості Твоїй викривай мене і не в гніві Твоїм карай мене.

Глибину гріхів моїх Ти знаєш,Господи; подай мені руку допомоги, як Петрові, і спаси мене.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Святі світила пресвітлі, ви сяєте вірою, лікарі немічних, страстотерпці прехвальні; ви не убоялися ран мучителів, ідольське нечестя зруйнували, маючи непереможну перемогу — хрест чесний.

Слава, і нині… Богородичний: Прийми, Владичице, мене, що з вірою звертається під покров Твій, і не зненавидь мене, і не зневаж, Блага, того, хто в покаянні молиться; прийми з недостойних уст моїх молитву і визволи мене із сітей заступництвом Твоїм, щоб я сміливо взивав до Тебе: радуйся, Обрадувана.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 3

Під покров Твій звертаючись, вірою взиваємо із глибини душі: богоблаженний пророче і Предтече, утихомир засмучення від напастей і бід, і хвилювання від хвороб, і вчини суєтними злохитрі наміри ворогів, благаючи нам велику милість.

Скинь покаянням відчай душі окаянної раніше кончини твоєї і з плачем звернися до незлобливого Ісуса Чоловіколюбця: згрішив перед Тобою, Владико, але як Милосердний спаси мене, єдиний безгрішний, молитвами святого Предтечі.

Слава, і нині… Богородичний: Незбагненне і неосяжне страшне Боже таїнство, вчинене з Тобою, Владичице богообрадувана, бо, зачавши необмеженого, Ти народила обмеженого плоттю від пречистих кровей Твоїх; Його ж завжди з Предтечею благай спастися душам нашим.

Канон зворушливий до Господа нашого
Ісуса Христа і до святих Його мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Ти, Боже, дивно і славно твориш чудеса: безодню висушив, і колісниці потопив, і спас людей, які співали Тобі, як Царю нашому і Богу.

Раніше кінця самі себе, вірні, оплачемо від усієї душі: наближається Жених, запалимо діяння, як світлі світильники, щоб разом увійти в божественний чертог.

Покаявся в давнині Манасія від усієї душі і спасся, бо він воззвав, будучи ув’язненим, до єдиного Владики; йому ревнуй, душе, і спасешся легко.

Мученичий: Божественні страстотерпці перетерпіли сліпоту очей, позбавлення рук, відрізання язика, відсічення ніг, стегон і м’язів розтрощення, складаючи подяку Ісусу Христу.

Мученичий: Лікарнею стала рака мощей ваших усім вірним, святі мученики, з якої черпаємо зцілення душ і тіл наших, тому завжди достойно шануємо вас.

Богородичний: Ти, що носила манну безсмертя — Христа, стамно словесна, визволи мене із гіркоти душетлінних пристрастей, Всесвята Діво, щоб я з вірою побожно прославляв Тебе.

Другий канон Іоану Предтечі

Ірмос: Води в давнину повелінням божественним в єдине зібрав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Неплідної утроби божественне народження, Господній Предтече, молися Богу, щоб я вирощував плоди чеснот, розв’язавши гріха мого неплідність, і розжени затьмарення розуму мого.

Ти явився на землі вірою як велика рання зоря, що попереджає Сонце слави, Яке всю землю просвітило; Його моли, Предтече, просвітити мою душу, затьмарену гріховними помислами.

Ти, пророче, провістив Божественним Духом сущим у пеклі наближення Життя; оживи мою умертвлену душу твоїми молитвами і як із гроба гріхів підніми, молюся, славний Предтече.

Богородичний: З архангелами, і ангелами, і з усіма святими, Діво, моли народженого із Тебе Господа визволити із бід тих, хто сповідує Тебе істинною Богородицею, молимось.

Ірмос: Неплідна душе і бездітна, придбай плід благословенний і радіючи взивай: утвердився Тобою, Боже, нема святого, нема праведного, крім Тебе, Господи.

Закон Божий я відкинув нерозумно і маю бути засудженим; і що зроблю, не знаю, Судде найправедніший, ущедри і спаси мене милосердям Твоїм.

Будучи Сходом сходів, Чоловіколюбче, засяй мені світло правди, молюся, і визволи мене від затьмарення пристрастями і мук темряви, Многомилостивий.

Мученичий: Святі мученики, ви є жителі землі духовної і дерева плодовиті райські; джерела, які мають божественну воду; чаші, що напоюють святим питвом.

Мученичий: Маючи єдину душу у багатьох тілах мученики страстотерпці, ви перемогли ворога темряви — миродержця, проповідуючи Тройцю нероздільну.

Богородичний: Діво Мати Пречиста, сотвори милостивим до нас Владику всіх, що каємось, і до Христа звертаємось, і хочемо одержати прощення гріхів. Інший.

Ірмос: Ти, що із небуття привів усе до буття, сотворивши Словом і звершивши Духом, Вседержителю Вишній, у любові Твоїй утверди мене.

Ти, Хрестителю, був гласом Слова, принеси до Нього нині голоси тих, що шанують тебе, і подай нам прощення гріхів заступництвом твоїм.

Згрішив перед Тобою і беззаконив, люто згрішив, Спасе, і осквернив душу; заради цього молюся Тобі: молитвами Хрестителя Твого ущедри мене.

Заблукав я в пустелі пристрастей; благаю тебе, Предтече, вихованця пустелі і наставника нових людей: направ мене на путь покаяння.

Богородичний: З апостолами і святими пророками, з мучениками і з вишніми силами, Пречиста, моли Сина Твого ущедрити нас, що оспівують Тебе.

Пісня 4

Ірмос: Гору, покриту зеленню, передбачив Авакум, Пречисту Твою утробу, Чиста, тому взивав: від півдня прийде Бог, і Святий від гори, покритої зеленню.

Ти, що виточив у давнині з каменя воду непокірним людям і суперечним, Христе, виточи мені краплю зворушення, яка напоїть і омиє спраглу душу мою, що жадає води зцілення.

Лікарю хворих, зціли пристрасті серця мого благосердним Твоїм повелінням, накладаючи на нього пластир покаяння із божественного зілля, як Благий, щоб я з вірою прославляв Тебе.

Мученичий: Страстотерпці, ви відкинули помисли про дружбу з тілом і самі себе віддали на муки; тому стали близькими друзями Сотворителя.

Мученичий: Багатоболісні рани від різноманітних мук перетерпіли ви, страстотерпці Христові, і прийняли благодать духовних дарів проганяти багатолітні хвороби наших пристрастей.

Богородичний: Багатоіменита Діво, радуйся, бо із Тебе народився Бог Слово, визволяючи нас від безсловесних і нерозумних діянь; радуйся, хмаро світла, що розганяє хмари нашого відчаю.

Інший.

Ірмос: Виявив Ти до нас велику любов, Господи, бо Єдинородного Сина Твого віддав на смерть за нас; тому вдячно співаємо Тобі: слава силі Твоїй, Господи.

Предтече Господній, гласе Слова, що явився у плоті, визволи мене від безсловесних діянь, що словами шаную тебе і достойно з вірою ублажаю.

Зітхни, душе моя, і взивай до Бога Сотворителя твого; згрішив, очисти мене, Христе, і визволи мене від страшних мук, бід і скорбот, молитвами божественного Предтечі.

Хрестителю, визволи мене, що утопаю через великі хвилі лютих пристрастей, охоплений лютою бурею, і приведи мене до пристановища покаяння.

Богородичний: Мати Божа, вища за херувимів, коліснице з безплотними воїнами, з усіма святими моли Христа, Якого народила, Всенепорочна, спасти мене від відчаю.

Пісня 5

Ірмос: Зранку оспівуємо Тебе, Слове, Сину Божий Єдинородний; Твій мир подай нам, і помилуй нас, що оспівуємо Тебе і вірно поклоняємось.

Окропивши мене гісопом покаяння, очисти від скверни пристрастей, щоб явився я чистим, коли Ти, Ісусе, благозволиш судити всіх праведним Твоїм судом.

Рани загноїлись окаянної моєї душі, Спасе, зцілителю хворих і подателю блага; зціливши, спаси мене, заради великої Твоєї милості.

Мученичий: Розбилися глиняні сосуди страстотерпців на землі; але душевна сила укріпилась ще більше і просвітилась Христовою силою.

Мученичий: Пролита кров святих усю землю освятила, і напоїла вірних душі, і висушила потоки каламутні суєти.

Богородичний: Різдвом Твоїм, Діво, Ти зробила неплідною клятву праотців; і виточила нам ріки благословення тим, хто благословляє Тебе і прославляє вірою.

Інший.

Ірмос: На землі явився Невидимий, і пожив з людьми зі Своєї волі Неосяжний, і зранку оспівуємо Тебе, Чоловіколюбче.

На землі як ангел ти, блаженний, пожив у плоті; тому молюся тобі: визволи душу мою від плотських помислів.

Господній Предтече, спаси мене, що упав у глибину гріха, і осквернив пристрастями душу, і, бідуючи, звертаюся до тебе.

Ти явився більшим серед пророків, бо сам бачив, пророче, Проповіданого; Його ж безперестанно благай просвітити душі наші.

Богородичний: Ти явилася ширшою за небеса; через оселення в Тобі Слова, Богорадувана, визволи мене від гріхів, що обтяжують мене.

Пісня 6

Ірмос: Глибина пристрастей повстала проти мене і буря супротивних вітрів, але попередивши мене, Спасе, спаси і визволи від тління, як Ти спас від звіра пророка.

Затьмарившись мороком гріха, лежу я весь бездіяльний; Христе Боже, Ти, що був уранений списом заради мене, ущедри мене Твоїм милосердям.

Стогну і перебуваю в гріхах; проливаю сльози і не тремчу перед судом, хворію нечутливістю; Слове Божий, ущедри мене і спаси благими путями Твоїми.

Мученичий: Коли вас вели на заколення і на рани, всеславні страстотерпці, ви як агнці не взивали ні словом і не випустили голосу, прославляючи Христа.

Мученичий: Вас віддавали звірам на споживу, коли кидали в морську глибину, ви радувалися душею; тому Христос прикрасив вас, страстотерпці, нетлінними вінками.

Богородичний: Двері для тих, хто вірою спасається; врата, якими пройшов Єдиний, що воплотився заради нас і відкрив нам врата правди, що вірою оспівуємо Його.

Інший.

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і щезає дух мій, але простягни, Владико, всемогутню силу Твою і, як Петра, спаси мене, Керманичу.

Ти хрестив водою Потік солодкості, що підклонився під руку твою; Його благай, мудрий Хрестителю, подати мені воду зворушення, бо я багато згрішив.

Предтече, ти омив у річці безодню милосердя, що покриває водами наднебеса небес, Ісуса Чоловіколюбця; Його ж моли виточити мені прощення.

Наблизилося Царство Небесне, покайтеся, взивав ти, Предтече; його ж сподоби наслідувати тих, хто з любов’ю шанує тебе і під чесний покров звертається.

Богородичний: Пречиста, що плоть Свою Сотворителю в позичку дала, з небесними силами і з усіма пророками, апостолами і мучениками Його моли ущедрити і спасти мене.

Пісня 7

Ірмос: Ти, що зросив полум’я печі і юнаків спас неопалимими, благословенний повіки, Господи Боже отців наших.

Скинувши ризу нетління, я одягнувся в діла безчесні, тому взиваю до Тебе: Боже щедрий, просвіти мене одежею чеснот.

Окалявся я очима блудними, і осквернився доторком нестриманості, і мерзотним став перед Тобою, Ісусе; як блудного прийми мене.

Мученичий: Полюбивши небесне життя, великі перетерпіли болісті, Христові воїни, світильники божественні; заради цього вірно ублажаємо вас.

Мученичий: Просвітившись зорею страждань, ви сяєте більше за сонце, і морок безбожжя ви розігнали, святі мученики.

Богородичний: Як народивша Того, Хто все утримує, визволи мене, Богородице Чиста Приснодіво, від мороку невідання, що охопив мене, і від гріха.

Інший.

Ірмос: Три юнаки в печі Тройцю прообразували, покарання вогнем подолавши, і співаючи взивали: благословенний, Боже отців наших.

Світильник Сонця, Хрестителю Христів Предтече, душу мою, затьмарену лінивством і осліплену, просвіти і направ мене на путь покаяння.

Помишляючи про судний час, весь страшуся, бо лежу в безлічі нерозумних діянь; Хрестителю Господній, визволи мене від вогню майбутнього.

Захиснику життя мого, заступнику мій, Предтече, збережи від видимих і невидимих ворогів і покрий, і сотвори причасником Царства Небесного.

Богородичний: Діво Богородице, моли Сина Твого, з пророками, апостолами і мучениками, майбутньої біди позбавити нас, що завжди Тебе шануємо.

Пісня 8

Ірмос: Ангели невмовкно у вишніх прославляють Бога, небеса небес, земля і гори, і пагорби, і глибина, і весь рід людський, піснями Його як Творця і Визволителя благословляйте і прославляйте по всі віки.

Не маючи страху Твого, що живе в серці моєму, звершив я всі плотські пристрасті, безсовісний, і жахаюся Твого суду, Царю всіх; не погордуй мною, що нині каюся.

Сподоби мене, Многомилостивий, успадкувати святу землю, де живуть лагідні, очистивши мене від гріха земного покаянням, бо Ти, безгрішний, народився на землі від Діви.

Мученичий: Своєю кров’ю обагривши ноги ваші, перешкоджаючи ворогові, ви йшли праведною дорогою на небеса, всеславні страстотерпці Христові і Божі.

Мученичий: Готуючись старанно до страждань і великої боротьби, ви роздягли ворога і одягнули його в сором; тому на небесах торжествуєте, вінценосці славні страстотерпці.

Богородичний: Тебе, доброту Яковову, Господь, прекрасний добротою, полюбив, оселившись у Твоєму, Всенепорочна, лоні, і просвітив добротою людську істоту незбагненно даруваннями.

Інший.

Ірмос: Нестерпного вогню доторкнувшись, побожні юнаки стояли в полум’ї неушкодженими, божественну пісню співаючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Ти, Іоане божественний Предтече, проповідував Агнця Божого, що бере гріхи людей; Його благай звільнити мене від тягаря гріхів моїх і сподобити мене частки спасенних.

Визволи мене від полум’я печі і темряви кромішньої, бо я лежу у пітьмі злих діл; благаю Тебе, Слове Божий, безначальний, заради славного божественного Хрестителя Твого.

Господній божественний пророче, ти проповідав пустим і безплідним душам благоплодіє через покаяння; очисти терноносну душу мою від усіх пристрастей, щоб я виростив колосок благих діл.

Богородичний: Як Мати Божа, моли зі святими ангелами і пророками, апостолами і мучениками визволитися від бід, і скорбот, і всіх майбутніх мук нам, що Богородицею Тебе завжди сповідуємо.

Пісня 9

Ірмос: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, Який підніс нам ріг спасіння — в домі Давида Отрока Свого, заради милості милосердя, якими відвідав нас Схід з висоти, і направив нас на путь миру.

Ось час благоприємний і день очищення; навернися, душе, і твори плоди покаяння, щоб не знайшла тебе смертна страшна сокира безплідного і, як древню смоківницю, зрубала і відправила до тамтешнього вогню.

Як колись багатий, веселюсь я в насолодах, не маючи ніякого милосердя до ближніх, і не страшуся вогню невгасимого; тому пом’якши, Владико, закам’янілу мою душу, щоб я, затьмарений, хоч на кінець просвітився милосердям.

Мученичий: Назнаменовані божественною кров’ю Христовою, ви, мученики, тяжко страждаючи, з вірою подолали невірних ворогів і визволили багато людей від скверної омани, просвітивши світлом Богопізнання.

Мученичий: Ви, божественні Христові мученики, явилися гострими мечами і посікли ворожі ополчення; і сосудами, які вмістили зорю Святої Тройці; і світильниками, що світять вірним світло благочестя; і духовного Сіону істинні воїни.

Богородичний: Світловидною хмарою передбачив Тебе пророк, із якої явилося нам Велике Сонце — Христос Бог, і просвітив тих, хто раніше був затьмареним; Його моли, Блага, розігнати хмару моїх пристрастей і просвітити світлом божественним.

Інший.

Ірмос: У законі тіней і писань прообраз бачимо, вірні: усяка чоловіча стать, що розкриває лоно, присвячується

Богу; тому першонароджене Слово, Отця безначального, Сина першонародженого Матір’ю безмужньо, величаємо.

Заглибившись у тінь закону, ти побачив зорю божественної благодаті, пророче, просвіщуючи краї землі, премудрий, і пітьму безчестя розганяючи; заради цього тебе шануємо.

Як мученик Христів, як божественний Хреститель, як світильник покаяння і як ранок благочестя, заступник Старого і Нового завітів, застарілу у злобі смиренну мою душу обновивши божественним пізнанням, просвіти.

В час жахливий, в час страшний, в час осудження визволи мене, засудженого, мудрий Предтече, бо там чекає мене покарання; маючи Того, Хто послухає твоє благання, як друг Жениха, Спасителя душ наших.

Богородичний: Як Мати Божа, як Мати народженого із Тебе плоттю Слова Божого, Пречиста, з безплотними, апостолами і пророками, зі святителями і мучениками Його завжди моли втихомирити світ, Пречиста Мати Діво.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На стиховні стихири зворушливі. Глас 3

Розпорошений мій розум збери, Господи, і холодне моє серце очисти; як Петрові даруй мені покаяння, як митарю зітхання і як блудниці сльози, щоб я гучним голосом взивав до Тебе; Боже, спаси мене, як Єдиний милосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Багато співаючи, я звершував гріхи: бо язиком пісні співав, а в душі думав про нечестя; але обоє виправи, Христе, покаянням і помилуй мене.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Воїни Христові, відкинувши страх перед царями і мучителями, і безстрашно у благості, мужньо його сповідуючи як Господа і Бога всіх і Царя нашого, моляться за душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Без сімені зачала Ти від Духа Святого; славословимо Тебе і оспівуємо: радуйся, Пресвята Діво.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… тропар, єктенія, час 1-й і відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 3

Ти, Христе, вигнав із раю праотця Адама, який відкинув Твою заповідь; розбійника ж, Щедрий, який сповідав Тебе на хресті, Ти оселив у ньому, що взивав: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Житейськими пристрастями я осквернив душу, до щедрот Твоїх звертаюся, весь у відчаї, і тепло взиваю до Тебе, Христе, єдиного, що знає таємне: очисти мене Твоїм милосердям, Господи.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Як представник Старого і Нового завітів, божественний Хрестителю, обновивши мене, застарілого в гріхах, твоїми молитвами, всехвальний, подай мені завжди ходити стежками покаяння, які добре приводять до Царства Христового.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Подвигом добрим ви подвизалися, мужні страстотерпці, безліч болістей зазнали, і тому завжди полегшуєте болісті всіх і проганяєте духів ворожих; тому з вірою славимо вас, святії.

Слава… Світло, і життя, і Вседержитель, Триіпостасна Єдинице, Яку прославляємо: Отець бо, і Син, і Дух — Єдиниця, Яка тримає все; Владика і Господь єдиний Бог у трьох Особах пізнається.

І нині… Діво Мати, ущедри і, як Блага, даруй мені нині образ покаяння, бо я завжди грішу і прогнівляю Бога Благого, щоб, позбавившись майбутніх мук, я старанно оспівував молитву Твою, Отроковице.

У вівторок на вечірні

Стихири хресні. Глас 3

Творіння змінилося через розп’яття Твоє: сонце сховало проміння від страху, і завіса храму роздерлася, і кожний вірний спасається; тому славимо Твоє безмежне чоловіколюбство.

Ти, що нашу плоть прийняв заради милосердя, Бог же і Владика, на древі розіп’явся, і нас упалих підняв, вознісшись тілом, як благозволив, заради благосердя милості.

Краплями боготекучої крові і води оновився світ, пролитою із ребер Твоїх, водою обмиваєш гріхи всіх, Щедрий, кров’ю ж, Господи, пишеш прощення гріхів.

Інші стихири богородичні

Лежу на постелі недбайливості моєї, життя моє закінчую в лінивстві і боюся часу кончини моєї; але Твоєю молитвою, піднявши мене до покаяння, спаси мене, Діво.

Хвороби серця мого зціли, Чиста, і припини оману розуму мого, і сподоби чистим серцем оспівувати Тебе, і виблагати благодать, і знайти милість у день суду.

Відкинь, смиренна душе моя, нестерпний тягар злоби, і прийди зі сльозами, взиваючи: сподоби мене, Пречиста Діво, понести легкий тягар Сина і Бога Твого.

Слава, і нині… Богородичний: Зброя пройшла через серце Твоє, Пречиста, коли Ти побачила на хресті Сина Твого і взивала: не зроби Мене бездітною, Сину Мій і Боже Мій, бо Ти зберіг мене після Різдва Дівою.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня.

На стиховні стихири хресні. Глас 3

Хресту Твоєму чесному поклоняюся, Христе, охоронителю світу, спасінню нас, грішних, великому очищенню, похвалі всієї вселенної.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Дерево непослуху виростило світові смерть, древо ж хресне — життя і нетління; тому поклоняємось Тобі розп’ятому: нехай знаменується на нас світло лиця Твого.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Пророки, і апостоли Христові, і мученики навчили оспівувати Тройцю єдиносущну, і просвітили заблудні народи, і зробили спільниками ангелів синів людських.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Агниця, Яка народила Тебе і залишилася непорочною, Мати Твоя, Тебе на хресті розіп’ятого, Христе мій, плакала, ридала і взивала: не роби Мене бездітною, Яку Ти зберіг чистою і після Різдва.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Води в давнину повелінням божественним в єдине з’єднав і розділив море ізраїльським людям. Цей є Бог наш препрославлений; Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Як джерело милосердя і милості, знаю Тебе, Божу Матір, тому молюся до Твоєї благості: подай мені зворушення, щоб я печалився і оплакував гріхи мої, Пречиста Владичице.

Подай мені краплю душевних сліз, які омиють скверну всіх моїх діянь і лукаві помисли; і очистять нечистоту душі моєї, і утворять у мені Церкву Духа Божого.

Слава… Бурею і хвилюванням моїх пристрастей, поневолений ворогом і в глибину загибелі нині занурений, взиваю до Тебе, Всенепорочна: спаси мене.

І нині… Заради милосердя милості, Владичице всіх, помилуй окаянну душу мою і визволи мене із вогню вічного і бісівських нападів, що нині під покров Твій, Богородице, припадаю.

Пісня 3

Ірмос: Ти, що із небуття до буття все привів, Словом сотворив, звершив Духом, Вседержителю Вишній, в любові Твоїй утверди мене.

Світлом божественним осяй, Пречиста, затьмарений гріховними помислами мій розум, бо Ти народила Світло, Яке засяяло від споконвічного Отця.

Перешкоджає стопам душі моєї той, хто є ворогом праведних, і на землю кидає; але Твоєю правицею, Владичице Чиста, підніми мене.

Слава… Митаревим гласом взиваю до Тебе я, окаянний: очисти мене, Владичице, і подай прощення гріхів рабу Твоєму молитвами Твоїми.

І нині… Зціли рани душевні, каламутне хвилювання помислів утихомир, Владичице, і подай мені спокій.

Пісня 4

Ірмос: Виявив Ти до нас велику любов, Господи, бо Єдинородного Твого Сина за нас віддав на смерть; тому вдячно взиваємо до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Плоть осквернив я пристрастями і насолодами, і душі моєї чистоту забруднив гріховними помислами, і розум затьмарив; не зневаж, Владичице, раба Твого.

Будь для мене, Чиста, визволенням, і пристановищем, і державою, рогом спасіння і заступницею, завжди визволяючи мене від усякої скорботи і всіх ворогів моїх посоромлюючи.

Слава… Многими бідами нині обтяжений я, окаянний, і бісівськими підступами завжди потоплюваний, нині звертаюся до Тебе: спаси мене, раба Твого, Твоєю теплою молитвою.

І нині… Темна ніч пристрастей охопила мене, окаянного; настанови мене до світла повелінь Божих, Всенепорочна.

Пісня 5

Ірмос: Коли побачив Ісая образ Бога на престолі прославленого, ангелами у славі носимого, о, окаянний я, взивав, бо передбачив Бога втіленого, Світло невечірнє, і світом володіючого.

Час життя мого щезає як дим, і до дверей смерті наближаюся, і жахаюся бісівських нападів, бо я завжди чинив їхні діла; Всенепорочна, ущедри і спаси мене.

Висуши гріхів моїх безодню, Діво, і подай мені ріки сліз, і погаси полум’я моїх пристрастей, Отроковице, і сподоби мене визволитися від вогню та інших мук у день судний.

Слава… Хвору душу мою гріхами, Пречиста, зціли Твоєю милістю і сподоби мене творити у смиренні завжди повеління Сина Твого, щоб одержати Його благість.

І нині… Овдовіла весільної одежі свята Твоя Церква, Сину Мій, одягнулася святою Твоєю кров’ю із ребер; Я ж страждаю, дивлячись на всі Твої страждання на хресті; такі слова промовляла Мати Слова, ридаючи.

Пісня 6

Ірмос: Безодня остання гріхів охопила мене, і щезає дух мій, але простягни, Владико, всемогутню силу Твою і, як Петра, спаси мене, Керманичу.

Великим пристановищем грішників показав Тебе син Твій, Богоневісто, втілившись від чистих кровей Твоїх; тому будь милостивою до рабів Твоїх.

Просвіти, Блага, Твоєю зорею затьмарені скверними помислами очі серця мого, і сотвори мене сином світла, і осели мене у місці світлому.

Слава… Хвилі пристрасних помислів завжди засмучують мене, Пречиста, буря ж лукавих духів потопляє мене; але утверди мене на камені безстрастя.

І нині… Заснув я смертю душевною і лежу у гробі відчаю; але подай мені руку і підніми, молюся, настановляючи мене до покаяння життя.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 3

Жезл сили придбавши — хрест Сина Твого, Богородице, ним знищуємо ворогів хитання, з любов’ю завжди Тебе величаючи.

Пісня 7

Ірмос: Колись ідолу золотому у персидському капищі юнаки не поклонилися, троє посеред печі співали: отців Боже, благословенний Ти.

Підпережи силою, Чиста, знесилену гріхами душу мою, що взиває до Сина Твого: спаси мене, отців наших Боже, благословенний Ти.

Смертного часу боюся, заради безсмертних і вічних мук, тому до Тебе припадаю: спаси мене, Діво, від сітей ловців, Богородице.

Слава… Ти, що невмістимого Бога вмістила в утробі, пригнічений многими гріхами розум мій, Богородице, визволи від осудження за них.

І нині… Рід людський благає Тебе, Богородице: Владичице, помилуй рабів Твоїх, що з вірою до Сина Твого взивають: отців наших Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Нестерпимого вогню доторкнувшись, побожні юнаки стояли, неушкоджені полум’ям, і співали божественну пісню: благословляйте, всі діла Господні, Господа і прославляйте по всі віки.

Воістину поревнував я блудному і все життя моє прожив у гріхах, нині ж взиваю: згрішив перед Тобою, сотвори мене, Діво, як одного із наймитів Сина і Творця Твого, щоб я прославляв Тебе по всі віки.

Наповнилася душа моя гріхами, і засуджений зі всіма, що сходять у рів; але Ти, Богородице Діво, виведи мене із ями пристрастей і з багна гріхів моїх.

Слава… Молися Христу, Якого Ти народила зі святого Твого лона, Богородице, подати мені прощення многих гріхів, щоб я оспівував: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

І нині… Коли Божим повелінням душа моя буде відходити від життя цього, вирви мене із сіті ловців, Пречиста, що взиваю: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: У законі тіней і писань прообраз вірні бачимо: всяка чоловіча стать, розкриваючи утробу, посвячується Богу; тому Єдинородне Слово Отця безначального, Сина першонародженого Матір’ю безмужньо, величаємо.

Рід людський, Всенепорочна, нині збагатившись непереможною Твоєю молитвою, взиває вдень і вночі: не переставай завжди молитися до Творця і Сина Твого, щоб Він ущедрив тих, хто оспівує Тебе.

Стріли безглуздих пристрастей уранили душу мою бісівськими підступами, завжди засмучують розум мій протидіючими стрілами помислів; тому зціли, Діво, невиліковані рани мої.

Візьми, Пречиста Богоневісто, від мене рани ворогів моїх, бо я вже не терплю їхнього нападу, великого лукавства і зухвальства, окаянний; але поспіши визволити мене.

Ти знаєш неміч смиренного мого тіла, рани душі моєї, серця мого стогнання і розуму мого заблудження і омани; тому Твоїм милосердям подай обом зцілення.

Далі: Достойно є… і поклін до землі. Трисвяте по Отче наш… та інше звичайне і відпуст.


Глас 3. Понеділок | Зміст | Глас 3. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору