Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Церква св. мц. Параскеви (П'ятниці), м. Белз
Львівська область, Сокальський р-н, м.Белз (міський цвинтар на Люблінському передмісті)

Церква, св. мц. Параскеви (П’ятниці) (центральна група)
ХVІІІ (ХVІІ?) ст. та дзвіниця ХІХ ст.

Ті самі реставратори, що «успішно» попрацювали над П’ятницькою церквою у Буську (див. відповідну статтю), у 1979 році зробили те саме і у Белзі. Тобто із класичної тридільної споруди — архаїчну дводільну. Залишмо це на їхній совісті. Адже пізніше археологи віднайшли сліди бабинця ХVІІІ ст. Подейкують, що церкву на нинішнє місце перевезли із с. Прусинів і що вона може належати до давніших часів, але для перевірки такої версії потрібно провести радіовуглецевий аналіз деревини соснових брусів і дубових підвалин пам’ятки. А грошей на такий подвиг, звісно, немає…

На своєму довгому віку храм бачив багато. Наприклад, «цвинтарну» реформу австрійського уряду, коли були заборонені традиційні поховання біля церков і у кожному місті і селі лишали тільки одне кладовище. Тоді П’ятницька церква і стала цвинтарною — відповідний «заклад» затвердили саме навколо неї.

Вже у ХХІ ст. святиня зазнала підпалу, але була врятована пильними парафіянами. Будемо молитися, щоб на цьому її випробування і закінчилися. Втім, якщо хтось надумає відновити бабинець — ми не заперечуватимемо.

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви (П'ятниці), м. Белз
Церква з південно-західного боку. На передньому плані - рештки склепу
Західний фасад. Бабинця все ж таки бракує