Глас 7. Субота
У суботу ввечері на малій вечірні
На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.
Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.
Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.
Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.
Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здивувалися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Церкви, це — багатство Царства. Господи, що за нас постраждав, слава Тобі.
Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.
Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.
Слава, і нині… богородичний (догматик): Воістину страшна й невимовна таємниця, що через Тебе, Чиста, сталася; Ти бо породила Причину всього — Слово, що без причини і невимовно Духом Святим втілилося, тіло від Тебе прийняло і незмінним за своєю природою залишилося. Коли обидві природи самобутньо в єдиній іпостасі з’єдналися, постав двоїстий за природами, істинний Бог і істинна людина, Який виявляє повноту однієї і другої природ через діяльні властивості; на хресті Він тілом постраждав, а Божеством — безстрасним залишився; помер як людина, а як Бог на третій день ожив, владу смерті знищивши й людство від тління визволивши. Його, як Визволителя й Спаса роду нашого, моли, Богомати, дарувати нам велику милість і щедроти Свої.
Потім Світло тихе… і Прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні.
Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і разом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.
Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.
Ти, Діво, паросток від кореня Єссесвого, явно зростила Того, Хто з корінням плід омани знищив. Через те сміливість маючи, безперестанно моли Його, Всехвальна, викоренити пристрасті серця мого, прищепити страх Його і спасти мене.
Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.
Врата Божі — Пресвята! Визволи мене від врат пекельних і покажи мені путь покаяння, щоб знайшов я двері, що до життя приводять. Провіднице заблудлих! Охорони рід людей вірних і спаси душі наші.
Слава, і нині… богородичний: Від Тебе, всесвята Діво Богородице, невимовно народився Христос Бог наш, воістину Бог предвічний і чоловік новий; перший Він од віку, а другим ради нас став; бо Він у Собі властивості одного й другого єства зберігає, одне чудесами виявляє, друге стражданням засвідчує. Тому один і той самий — і вмирає як людина, і встає як Бог. Його моли, Чиста безмужня, щоб спастися душам нашим.
Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний, Слава, і нині… богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.
У суботу ввечері на великій вечірні
Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 та співаємо стихир воскресних 7 і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.
Стихири воскресні Восьмигласника
Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.
Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерті й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.
Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.
Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.
Стих: 3 глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, почуй голос мій.
Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здивувалися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Церкви, це — багатство Царства. Господи, що за нас постраждав, слава Тобі.
Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.
Хоч і ув’язнили Тебе, Христе, беззаконні мужі, але Ти Бог мій, і не посоромлюся; Тебе били по плечах, і не відрікаюся; Тебе на хресті розіп’яли, та я цим не таюся; хвалюся воскресінням Твоїм, бо смерть Твоя — життя моє. Всемогутній і чоловіколюбний Господи, слава Тобі.
Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.
Сповнивши пророцтво Давидове, Христос одкрив ученикам у Сіоні велич Свою, навчив про Себе, хвалимого й повсякчас славленого з Отцем і Святим Духом; як Слово спочатку безплотним був, а потім задля нас тіло прийняв і як людина умертвлений був і воскрес владою Своєю як Чоловіколюбець.
Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.
Зійшов Ти, Христе, до пекла як хотів; переміг Ти смерть як Бог і Владика, і воскрес на третій день, з кайданів пекельних і тління воскресив з собою Адама, що взивав, промовляючи: слава воскресінню Твоєму, єдиний Чоловіколюбець.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
У гробі Тебе, Господи, немов сплячого, поклали, але як сильний кріпкістю Ти воскрес на третій день, воскресивши з Собою Адама від тління смертного — як всемогутній. ї
Слава… (з Мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей Богородичний: Матір’ю надприродно стала Ти, Богородице, і невимовно і незбагненно Дівою залишилася; і чуда Різдва Твого язик сказати не може, бо зачаття Твоє, Чиста, предивним було, Різдво незбагненним; бо де хоче Бог, там перемагається єства закон. Тому всі ми, знаючи Тебе як Матір Божу, щиро благаємо, моли, щоб спастися душам нашим.
Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на голос 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.
Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.
Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.
Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.
Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні: Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і разом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.
Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.
Прийдіть, поклонімось Тому, Хто воскрес із мертвих і всіх просвітив, бо Він нас визволив від мук пекельних Своїм триденним воскресінням, дарувавши нам життя і велику милість.
Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.
Зійшовши до пекла, Ти, Христе, смерть полонив і, на третій день воскресши, з Собою і нас воскресив, що прославляємо Твоє всесильне воскресіння, Господи Чоловіколюбче.
Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.
Дивним явився Ти, Господи, коли лежав у гробі, немов спав; але, на третій день воскресши як всемогутній, Ти воскресив Адама, що взивав: слава воскресінню Твоєму, єдиний Чоловіколюбче.
Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Усі ми, земнородні, звертаємося під Твій, Владичице, покров, взиваючи до Тебе: Богородице, надіє наша, визволи нас від гріхів незліченних і спаси душі наші.
Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар воскресний.
Зруйнував єси хрестом Твоїм смерть, відкрив Ти розбійнику рай, мироносицям плач на радість змінив і апостолам проповідувати повелів єси, що Ти воскрес, Христе Боже, даючи світові велику милість.
Слава, і нині… богородичний: Як скарб нашого воскресіння, виведи тих, що надіються на Тебе, благословенна, з рову й безодні гріхів, бо Ти спасла єси винних у гріхах, народивши Спасіння наше; бо Ти перед Різдвом — Діва, і в Різдві — Діва, і після Різдва завжди перебуваєш Дівою.
Потім відпуст.
У суботу на повечір’ї
Ірмос: Тому, Хто сокрушив воїнство силою Своєю і вершників з колісницями потопив, співаємо, як нашому Визволителю Богу, бо Він прославився.
Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.
Як прикрасу співом і як дари приносимо Тобі подячну пісню богоподібну: радуйся нині, Чиста, бо Ти дарувала нам радість у печалі.
Благодать милості Твоєї і покрову кріпкість не замовчуємо, Діво Пречиста, бо Ти спасла нас від лютих бід.
Слава… Визволившись від різноманітних спокус і скорбот матерніми Твоїми молитвами, Пречиста, єдинодушно оспівуємо Тебе тепло вдячними голосами.
І нині… Прикрашена чеснотами, як золотою вишивкою, і благодаттю Духа, Пречиста, як невіста Отця Небесного, воістину Ти стала Матір’ю Бога.
Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвердив, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.
Величі божественної радості, як причині нашої радості, принесімо старанно подячний спів, шануючи Її як нашу Заступницю.
Ми всі, що Тобою визволилися від бід і заради Тебе отримали радість, Матір безневісну, прославляємо як благу подательку і всехвальну заступницю.
Слава… Приймаючи переміну гріхів і напастей, божественними Твоїми молитвами, Мати Христа Бога, як причину блага, вірні, оспівуємо Тебе вдячними голосами.
І нині… Та, що є джерелом безсмертної радості, завжди виточує струмки веселості і спасає всіх Сама, як вічного життя нашого благодаяння, Мати Христа Бога.
Ірмос: Покрила небеса, Христе Боже, провидінням Твоїм чеснота невимовної Твоєї премудрості, Чоловіколюбче.
Достойну пісню радування приносимо Тобі, Діво Чиста, визволившись від бід Твоїми молитвами.
Спів вдячності возносимо Тобі, Діво Чиста, душевними руками, радіючи божественними піснями, визволившись від великої печалі.
Слава… Піднялись на нас біди через многі пристрасні гріхи, але Ти позбав нас, Чиста, Твоїм божественним покровом.
І нині… Блаженні воістину ті, що шанують Тебе, Богородице Пречиста, бо Тобою ми визволилися від гріха і печалі.
Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, вірним же просвіщений у солодкості слів Твоїх; заради цього зранку до Тебе молимось і оспівуємо Твоє Божество.
Гріха знищителя — Христа народила Ти, Діво, Яким спасся світ від напастей і хвороб; тому і ми взиваємо до Тебе: радуйся, визволившись від печалі.
Охоплені різними напастями, Владичице Чиста, і печаллю, і скорботами, і лютими обставинами, не маючи радості, знайшли в Тобі надію.
Слава… Як вмістилище нашого спасіння, Чиста, відганяєш напасті від рабів Твоїх і зберігаєш неушкодженими; тому, будучи спільниками багатьох Твоїх благ, дякуємо Тобі піснями.
І нині… Дякуємо Тобі, визволившись Тобою від безлічі гріхів, і немочі, і хвороб, і лютих недуг, Пречиста Владичице. Бо Ти є твердою надією для вірних рабів Твоїх.
Ірмос: У глибину гріховну впав я, Блаже; як Іона із кита взиваю до Тебе: виведи із тління життя моє і спаси мене, Чоловіколюбче.
Ангельські язики не можуть достойно Тебе оспівати похвалами, Чиста; ми ж нині як раби приносимо Тобі Гавриїлове «радуйся».
У глибину печалі і недолі упали ми через гріхи наші, але визволилися від недолі і напастей Тобою, Діво Богородице Чиста.
Слава… У боргах перебуває весь світ, Чиста, щоб дякувати, хвалити і прославляти благодать Твою побожно, бо Тобою ми визволилися від бід і печалей.
І нині… Вночі і вдень, явно і таємно, до Твого удаємося покрову, Пречиста Діво, що Тебе прославляємо з вірою.
Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…
Господи, ми є люди Твої і вівці Твого пасовища, знайди нас, заблудлих, як пастир, тлінням роз’їдених, збери нас; помилуй стадо Твоє, змилосердься над людьми Твоїми, молитвами Богородиці, Єдиний безгрішний.
Ірмос: У піч вогняну вкинуті преподобні юнаки вогонь на росу перемінили і, оспівуючи, так взивали: благословенний, Господи, Боже отців наших.
Радування вдячності Тобі приносимо, Мати Божа; воістину Тобою ми визволилися від усякого злого діяння і одностайно Тобі співаємо: благословенна Ти.
Перебуваємо ввечері у плачу, і в печалі, і в очікуванні біди, але Твоїм, Діво, божественним покровом віджени колишнє, щоб уранці знайти радість, бо Ти спасла нас.
Слава… Як божественне пристановище, ми знайшли покров Твій у Бога в напастях, і гоніннях, і гріхах, і до Тебе звертаємося, і через Тебе, Пречиста, приймаємо переміни.
І нині… Благодать Твоєї молитви проповідуємо вустами і духом, Славна, бо заради Тебе визволяємося від напастей, і бурі, і тяжкої печалі, і гріховних пристрастей.
Ірмос: Страшного для херувимів, і дивного для серафимів, і Творця світові, священики, і раби, і душі праведних, оспівуйте, благословляйте і прославляйте Його повіки.
Визволившись від гріховної бурі, і пристрастей, і напастей Твоїми молитвами, Богородице блага, вдячними голосами до Тебе взиваємо: радуйся; бо через Тебе ми перейшли від печалі до радості.
Не зневаж нас, Блага, що перебуваємо у хворобах і напастях, але, почувши убогу молитву, визволи нас від великих скорбот, щоб ми з вірою оспівували Твою молитву, Чиста.
Слава… Причино прощення гріхів, нині визволи нас від печалі, напастей, і пристрастей людських, і спокус неподобства; Твоїми ж божественними молитвами позбав нас від них преславно.
І нині… Щедроти Твої, Христе, завжди посилаються для всіх воістину благанням і благодаттю народившої Тебе; бо від Тебе ми, християни, приймаємо милість Твою, Спасе многомилостивий.
Ірмос: Надприродно Матір і за єством Діву, єдину в жонах благословенну, піснями, вірні, Богородицю величаємо.
Нині приносимо Тобі, Діво, з архангелом Гавриїлом радування достойне голосом великим, визволившись від різних спокус, Богородице, молитвами Твоїми.
Радість, і веселість, і божественне радування, Діво безневісна, примножилося нам від Бога: ось бо ті, що плачуть тяжко, радуються молитвами Твоїми.
Слава… Жертву хваління приношу Тобі, Діво, і язиком, і голосом пісню подячну, бо, звертаючись до Тебе з молитвою, в день печалі визволяюсь Тобою.
І нині… Радіємо з Тобою, Пречиста, Твоєму божественному Різдву побожно, бо Ти подаєш нам радість у печалях і напастях; тому і ми вдячно приносимо Тобі пісню, з вірою оспівуючи Тебе.
Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Тропарі та інше звичайне і відпуст.
Глас 6. Субота | Зміст | Глас 7. Неділя