«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Святитель Кипріан, митрополит Київський і всієї Русі, чудотворець

(1406)

Святитель Кипріан був родом із Болгарії, з м. Тарнови. Спочатку відбував чернечий подвиг в Афоні. Був грамотний, начитаний, відомий на Афоні своїм любомудрієм. На себе звернув увагу Константинопольського патріарха Філофея. Панування татар на землях Північно-Східної Русі тривало з 1237 майже до 1480 р. На решту Русі разом із Києвом і на Білорусь уже з перших десятиліть XIV ст. поширили свою владу литовські князі як суверенні феодали над удільними князівствами. Литовські князі були незадоволені тим, що кафедру Київської митрополії перенесли у Володимир-на-Клязьмі, а пізніше до Москви.

У 1373 р. Константинопольський патріарх направив святителя Кипріана як свого представника в Литві. Кипріан жив деякий час в Україні. Литовський князь Ольгерд висунув його кандидатом на посаду Київського митрополита. Константинопольський патріарх погодився із цією пропозицією і висвятив його в грудні 1376 р. Він став митрополитом для українських і білоруських земель. У цей час митрополитом Київським і всієї Русі був святитель Олексій. Коли в 1378 р. Олексій помер, то Москва в 1389 d. визнала Кипріана як митрополита Київського і всієї Русі.

Кипріан належав до найосвіченіших людей свого часу. Він переклав із грецької мови на слов’янську твори багатьох отців церкви, відредагував слов’янський переклад Псалтиря й особливу увагу звернув на виправлення богослужбових книжок.

Святитель написав житіє святого митрополита Петра. В літописі про нього сказано, що він був «всякого любому дрія і розума».

Любив тихе життя. Часто жив у своєму митрополичому селі Голянищево (підмосковне село). Тут вія побудував храм трьох святителів, де висвячував єпископів і священиків. Займався літературною діяльністю (послання, листи). Багато читав і молився. Про нього писали, що він «многая святыя книги съ греческаго языка на русскій переложить (первелъ) и довольно писаній къ нашей пользе оставилъ». Досягнувши глибокої старості, за чотири дні до смерті написав прощальну грамоту, яку читали на його похоронах. Помер у 1406 р. Його мощі були відкриті в 1472 р. і знаходяться в московському Успенському соборі. Не зрозуміло одне: Димитрій Ростовський описує житіє святителя Кипріана, митрополита Київського. Наша церква в Православному календарі пише про святителя Московського Кипріана, всієї Русі чудотворця (1466). Пам’ять святителя Кипріана вшановується 29 вересня (16 вересня за ст. ст.).

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору