«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаКниги, брошуриХрещення: що потрібно знати кожному

Хрещення. Розділ ІV. Які книжки варто читати охрещеним

Без читання духовних книг людина — особливо сучасна, позбавлена глибокого релігійного виховання — не може рухатися вперед і, зрештою, спастися, тому такі книги потрібно читати регулярно, хоч потроху, але без довгих перерв.

Дорослі люди мають бути обізнані у своїй вірі — і для того, щоб мати добру відповідь перед Богом (бо не маємо виправдання, якщо могли пізнати цю життєдайну науку і не схотіли докласти зусиль, щоб пізнати), і для того, щоб мати змогу навчити своїх дітей. Також і діти потребують читання не лише казок, а й Слова Божого, небесної мудрості, яку дитина також готова сприймати, і якої часто її позбавляють батьки, залишаючи духовно голодною.

Отже, які книги передусім слід мати, читати, вивчати. Насамперед це

Святе Письмо (Писання, Слово Боже).

Так називають Біблію, яка складається з багатьох окремих книг-частин і поділяється на Старий і Новий Завіт, і так називають кожну з цих книг-частин Біблії. Можна не мати всієї Біблії, але в кожній родині обов’язково має бути Новий Завіт, який містить Євангеліє (головну книгу Біблії), і дуже бажано — Псалтир, який входить у Старий Завіт. Краще придбати так званий Богослужбовий Псалтир, поділений на 20 частин (кафи́зм), де є дуже важливі молитви, які можуть знадобитися нам у різних випадках життя.

Читання Євангелія і Псалтиря — це могутня молитва за себе та за своїх ближніх. Псалтир, як кажуть святі отці, угамовує пристрасті, його читають за одужання хворих і за полегшення долі померлих. А Євангеліє читають на відпущення гріхів і благодатну Божу допомогу. Читання Святого Письма поступово просвітлює розум і почуття тим, хто читає його побожно.

Для малюків можна придбати дитячу Біблію з картинками, але хоч іноді варто читати їм і справжнє Святе Письмо, передусім — Євангеліє і Псалтир. Українські діти протягом багатьох віків училися грамоті на Псалтиреві, чимало з них знали його напам’ять, що потім їм дуже знадобилося в житті: ця книга з дитинства вчить найважливішому, вчить великої мудрості.

Не треба намагатися одразу ж усе збагнути у Святому Письмі, бо воно пізнається поступово, з усвідомленням певної символіки того часу та історичних подій, які тоді всім були відомі. Основні ж глибини Слова Божого пізнаються не так розумом, як самим євангельським життям: що чистіше від гріха серце, то ясніше відкривається зміст Божих слів. Тому найкращі тлумачі Слова Божого — це святі подвижники. Саме вони є головними вчителями Церкви Христової, їхній спільний досвід і спільне вчення дають нам ключ розуміння і до Святого Письма, і до істин Церкви Христової. А хто зухвало й передчасно наважується тлумачити біблійні тексти, неодмінно припуститься помилок, оскільки Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать Як. 4:6; 1 Пет. 5:5, зокрема — благодать розуміти Слово Боже.

Саме тому нам конче потрібно читати книги святих отців. Їхні твори відкривають очі, лікують душу, показують істинну реальність і ту висоту, якої може й повинна досягти кожна охрещена у Христа людина. Цих книг багато, тому ми назвемо тут лише декотрі з них.

«Мистецтво молитви» (близько 400 висловів святих отців про те, як досягти правильної молитви).

«Християнське життя за „Добротолюбієм«» (короткі витяги з «Добротолюбія» — однієї з найцінніших антологій святоотцівських текстів).

«Духовні повчання авви Дорофея» (це одна з найвідоміших духовних книг).

Твори св. Іоана Золотоустого — тлумачення книг Євангелія та Старого Завіту, повчання.

Окремі твори (які знайдете): святителів Феофана Затворника, Ігнатія (Брянчанинова), преподобних Єфрема Сиріна, Максима Сповідника, Іоана Ліствичника та інших святих отців. Ці книги написано переважно не для мирян, а для монахів, проте дуже багато там стосується безпосередньо нашої душі, тому вони конче потрібні для правильного спрямування нашого світогляду, думок, почуттів. Усі ці твори дають нам не лише інформацію, а ще й відчутну благодатну силу, яку мають їх праведні автори, натхненні Духом Святим.

Багато творів святих отців випустив видавничий відділ УПЦ Київського Патріархату, а також видавництво «Свічадо».

Ту саму науку для душі, але з урахуванням сучасних проблем, викладають православні подвижники нашого часу, які писали саме для нас, мирян: старець Паїсій Святогорець, ігумен Никон (Воробйов), свящ. Олександр Єльчанинов, афонські подвижники та інші. Потрудіться знайти їхні твори, і ви не пошкодуєте!

Окрім Слова Божого і творів отців нам потрібно мати книги, у яких зрозуміло й коротко подано головні засади нашої віри та заповіді Божі. Передусім це
Закон Божий, або Катехизис. Найдокладніший катехизис видано й багаторазово перевидано в Київській Патріархії: «Закон Божий: Підручник для сім’ї та школи».

Для юних християн буде цікавою невеличка і дуже змістовна книжечка архієп. Ігоря (Ісіченка) «Зустрічі на життєвій дорозі: Популярний катехизис для молоді».

Для дітей — «Православна читанка: Дорога додому» Ганни Куземської.

Дуже корисно читати книжки видатних сучасних богословів, які передають скарби християнської науки в доступній для сучасної людини формі, а також відповідають на багато актуальних питань:

Митрополит Антоній Сурозький — будь-які твори.

Протопресвітер Олександр Шмеман — «Історичний шлях Православ’я»,
інші твори.

Єпископ Калліст (Уер) — «Православна Церква» та інші.

Добре пояснюють важливі істини віри такі видання:

Протоієрей Андрій Горобець — «Чому ми, православні, хрестимо немовлят, шануємо ікони, молимося до святих…»

Протоієрей Андрій Дудченко — «Сповідь і Причастя: практичні поради».

Багатотомна праця «Житія Святих» святителя Дмитра Ростовського (великого українського святого і чудотворця) — найкраще сімейне читання для православної родини. У 18 столітті цей твір мав не менший за Святе Письмо попит: його читали й перечитували; описувані життя і подвиги святих залишали глибокий слід у дитячих душах, діти прагнули наслідувати святих, і кожен день був освячений пам’яттю знаного святого. Житія складаються з дванадцяти книг (за кількістю місяців), де на кожний день подано життя певного святого чи оповідь про свято цього дня. Звісно, мова і стиль викладу цих книг застарілі, тому батькам доведеться дещо пояснювати дітям, але заодно — вчитися разом з ними й дізнатися багато корисного. Нині можна придбати книжки, де зібрано вибрані життя святих, написані сучаснішою мовою.

Для дітей багато чудових книжок з побожними оповіданнями, віршами, поясненнями Літургії, таїнств і свят випустили видавництво «Братське» («Весняна книжка», «Літня книжка», «Осіння книжка», «Зимова книжка» та багато інших) і видавництво «Свічадо» (зокрема «Різдвяна ніч: легенди, казки, оповідання», «Абетка» Богдана Стельмаха та інші) — дивіться на сайтах цих видавництв.

З художньої православної літератури для юнаків і дорослих можна порекомендувати книгу «Похвала любові: Пасхальна симфонія» Ганни Куземської.

Звичайно, у кожній родині має бути молитовник. Радимо знайти такий, де були б молитви на всі випадки життя. Є зручний і повний Молитовник видання УПЦ Київського Патріархату. Також дуже зручний Молитовник православної родини з Псалтирем: З вірою і любов’ю (видання УАПЦ).

Зверніть увагу на «Православний молитовник для дітей» (укладач — Юлія Пасічна, видання парафії св. Арх. Михаїла, Київ, Пирогів). Ця книжка має унікальне оздоблення та зміст і дуже подобається дітям. Ви можете знайти її (а також «Православну читанку» й багато інших духовних книжок) через сайт: \eresource{www.parafia.org.ua} (див. «Контакти»).

В усіх цих молитовниках подано, крім молитов, головні засади віри та заповіді Божі.

Якщо ви придбали гарну духовну книжку, а вона вам не лягає на серце, — не засмучуйтесь: свого часу вона вам відкриється і, може, стане ближчою за багато інших, бо в певні періоди життя наша душа потребує неоднакової духовної їжі. Головне — докладати зусиль до того, щоб зрозуміти свою віру, вчення Христове, трудитися, прагнути, шукати, читати, намагатися виконувати те, що радять мудрі вчителі Церкви, — тільки тоді буде поступ і реальне наближення до Спасителя. Бо хто шукає, знаходить, і тому, хто стукає, відчиняють Мф. 7:8.

Господь Вседержитель. Віра Сеньчук. Розпис собору Св. Трійці, Вінніпег, 1997.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору