«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаКниги, брошуриХрещення: що потрібно знати кожному

Хрещення. Розділ ІІ. Практичні питання

Коли можна звершувати Хрещення?

Для Хрещення немає жодних обмежень. Чи то день, чи ніч, піст чи не піст, свято чи будні — хреститися можна завжди. Потрібно лише домовитися зі священиком (або з черговим у церкві) про день і час Хрещення.

Чи обов’язково охрещуватися в церкві?

Бажано охрещуватися чи хрестити дитя саме в церкві, а не вдома (крім випадків, коли охрещуваний тяжко хворіє). Якщо ви ще %не визначилися й
не маєте «своєї» церкви, знайдіть такий православний храм, який припаде вам до душі.

Перелік необхідних речей для Хрещення

1. Натільний хрестик — з будь-якого матеріалу; бажано, щоб на ньому було зображення розіп’ятого Ісуса Христа. До хрестика потрібен ланцюжок або
мотузочка, щоб можна було вдягнути його на охрещеного. Якщо хрестик придбано у світській, а не в церковній крамниці, його треба освятити. Це робить священик за кілька хвилин до Хрещення.

2. Крижмо — світле прямокутне полотно (у старовину — білий одяг), яке символізує чистоту людської душі після хрещення та в яке огортають охрещеного. Для крижма підійде звичайний шмат будь-якої білої тканини, рушник або спеціально оброблений матеріал з вишитими хрестами.

Бажано придбати ікону ангела-охоронителя чи іменну ікону охрещуваного, якою священик благословить його, і яка буде в його кімнаті.

Зазвичай усі ці обрядові речі можна придбати в церковній крамничці (за українською традицією крижмо та хрестик дарують дитині хрещені батьки, та
загалом немає жодного значення, хто саме купує ці речі).

Як одягатися на Хрещення?

Охрещуваний має бути вдягнений у святкове (бажано світле) вбрання, адже це буде днем його духовного народження. Якщо хреститимуть через обливання, добирайте одяг і взуття з вільним доступом до голови, грудей, рук і стіп ніг (ці частини тіла маститимуть оливою освячення та святим миром). Дитині вдягайте не колготки, а штанці та шкарпетки.

Дорослим, які будуть присутніми на Таїнстві, належить одягатися у святкове врочисте вбрання. За традицією жінки покривають голови хустками і вдягаються по-жіночому: у спідниці або сукні. До речі, урочистий і святковий одяг для українців — вишиванка.

Чи є різниця між хрещенням через обливання водою і зануренням?

Ні, немає. Хрестить людину Дух Святий, а вода є лише зовнішнім проявом цієї дії. Тому все одно, яким чином цей зовнішній прояв здійснено1. В Україні традиція хрещення через обливання давня, і її дотримуються у більшості церков на теренах нашої держави.

Що робити, якщо достеменно невідомо, чи була людина раніше хрещена?

Якщо є сумнів у тому, чи була людина колись охрещена (багато кого за радянського режиму хрестили немовлям таємно), то її неодмінно треба похрестити, але з певною засторогою. Над нею звершують увесь обряд хрещення, лише з єдиною відмінністю: до формули Таїнства після слів: «Охрещується раб Божий (ім’я)» — додають слова: «якщо не був охрещений».

Хрестять усіх разом чи індивідуально?

Можна і так, і так. Суто з практичних міркувань, враховуючи, що будь-хто з охрещуваних немовлят може розплакатися чи завередувати, — краще індивідуально. А втім, коли немає такої змоги, не засмучуйтеся: Церква Христова — єдине ціле, і всі охрещувані — справжні брати і сестри у Христі, рідні всім святим, Пресвятій Богородиці й Самому Господеві Ісусу Христу, рідні також і немічним своїм братам, яких мусимо любити, за прикладом Христа, не менше за духовно сильних. Головне — мати добру думку та розуміти, яке це невимовне, неземне Свято!

Хто може бути присутнім на Хрещенні?

Усі, кого ви запросите, щоб разом молитися за дитинку та засвідчувати її приєднання до християнського народу.

Чи може бути присутня на Хрещенні рідна мати?

В Україні вкоренилася традиція, за якою жінці не дозволено заходити до церкви 40 днів по народженню дитини. Така заборона увійшла в загальну церковну практику зі Старого Завіту і не спирається на євангельську науку; її від початку заперечували відомі богослови й великі святі, серед яких і свт.
Григорій Богослов2. Нині цю заборону скасовано в кількох Помісних Православних Церквах, отже, її не можна вважати непорушним Церковним правилом. Проте, зважаючи на усталений звичай, краще, щоб жінка, яка бажає хрестити немовля до 40 днів і бачити Таїнство, віддала рішення цього питання на волю священика.

На 40-й день по народженню дитини над жінкою читають у притворі храму молитву і вводять її в церкву (обряд вводин чи введення — після цього вона вже безперешкодно може заходити до храму та споглядати Хрещення. Нині часто вводини матері роблять і після 40-го дня, проте не пізніше року від народження немовляти.

Що таке воцерковлення і коли його робити?

Чин уцерковлення (воцерковлення) дитини раніше передував Хрещенню — священик вводив дитя в церкву і молився, щоб Господь сподобив його Святого Хрещення. Згодом воцерковлення почали робити після Хрещення, щоб сполучити його з іншим обрядом: введенням рідної матері дитини в церкву — на 40-й день або пізніше (до року дитини). Відтоді цей прекрасний обряд набув значення врочистого входу охрещеного до найголовнішого таїнства Церкви — Святого Причастя.

Нині воцерковлення зазвичай звершують одразу після Хрещення або перед Літургією, на якій дитину мають перший раз причастити Святих Христових Таїн. Якщо дитину хрестили до 40-го дня, її воцерковлюють уже разом із вводинами матері (на 40-й день або пізніше).

Про час вводин і воцерковлення треба домовитися зі священиком.

Чи можна хрестити дитину без згоди та бажання батьків?

Можна. Якби бажання батьків було обов’язковим для хрещення дітей, то християнство зупинилося б у своєму розвиткові ще з першого століття. Нерідко охрещені діти з часом приводять до Бога й до церкви своїх заблуканих батьків. Проте в будь-якому разі варто порадитися зі священиком, як краще це зробити та як варто поводитися далі.

Що робити, якщо один з батьків нехрещений або неправославний?

Що робити — дитину хрестити! Віросповідання рідних батьків не має жодного стосунку до хрещення дитини.

Хто може бути хрещеними батьками?

Хрещеними батьками можуть бути повнолітні православні християни (церковне повноліття: чоловіки — з 14 років, жінки — з 13), які свідомо беруть на себе такі обов’язки. Адже їхнє завдання: виховати свого похресника у вірі та благочесті, стати духовним порадником, щиро молитися за нього все життя. Якщо хрещені самі нічого не тямлять у вірі, то й виховати не зможуть. Тому бажано рідним батькам з відповідальністю ставитися до вибору кумів.

Церковних заборон для «перехресного» кумівства (тобто, щоб стати хрещеними батьками дітей тих, хто хрестив вашу дитину) немає.

Хрещеними батьками для свого кровного родича може стати будь-хто, крім рідних батьків, тобто: дідусь, бабуся, дядько, тітка чи інші.

Вагітність жінки не перешкоджає їй стати хрещеною матір’ю: на це жодних церковних заборон немає.

Потрібно враховувати, що, за усталеною традицією, хрещені батьки не можуть брати шлюб між собою, з рідними батьками охрещеної дитини та зі своєю духовною дитиною.

Чи може стати хрещеною матір’ю жінка у дні очищення?

Заборони на це у Требниках немає, хоч її можна знайти в богословській літературі. Проте більшість сучасних богословів обстоюють думку, що старозавітня заборона жінці входити в такі дні до храму увійшла у практику Новозавітньої Церкви лише з гігієнічних міркувань. Оскільки зараз засоби гігієни дуже зручні й не створюють жінці та навколишнім людям жодних проблем, немає й перешкод для її участі під час очищення у церковних відправах, таїнствах і благоговійного доторку до святинь (пам’ятаймо, що й Господь не відкинув кровоточивої жінки, коли вона торкнулася найбільшої Святині — Самого Бога, а ще й похвалив її вчинок, зумовлений істинною вірою, поставивши це всім нам у приклад див. Мк. 5:25–34; також і те, що Господь назвав нечистим тільки зло та нечестя, які виходять із людського серця див. Мф. 15:10–20). Однак багатовікову традицію (скоріше стереотип) можна змінити лише по тривалому часі, тому, якщо це когось спокушає, краще цього уникати.

Хто не може бути хрещеними батьками?

Хрещеними батьками не можуть бути рідні батьки, подружжя (для однієї дитини), неповнолітні, ті, хто не вірує в істини Православної Церкви, іновірці та нехрещені.

Чи можна стати хрещеними батьками «заочно»?

Ні, не можна, адже хрещені батьки під час хрещення виконують не формальну функцію, а відповідають перед Богом за саму ще несвідому дитину. За неї вони відрікаються від диявола, погоджуються з’єднатися з Господом Ісусом Христом і сповідають православну віру; один із батьків приймає дитину з купелі Хрещення на свої руки — беручи тим самим відповідальність за неї перед Богом. Заочно це зробити неможливо.

Скільки має бути хрещених батьків?

У давній Церкві для одного похресника був лише один хрещений: для хлопчика — тато, для дівчинки — мама. Це зумовлено лише практичними міркуваннями, адже до V ст. хрестилися переважно в дорослому віці, занурюючись у воду майже без одягу, тому за хрещених брали християн своєї статі. Після впровадження загальноприйнятої практики хрестити дітей із самого малечку, хрещених батьків стало двоє, а через кілька століть почали брати іноді по дві пари і більше. В Україні нині вважають нормою одну пару хрещених батьків. Однак дозволено мати й одного хрещеного — тієї статі, якої й дитина.

Чи потрібні хрещені батьки тим, хто хреститься в дорослому віці?

Дорослі люди не потребують хрещених батьків, бо можуть свідомо сповідати свою віру. Проте, якщо охрещуваний має доброго наставника у вірі, то може взяти його за хрещеного батька чи матір: заборон для цього немає. У давні часи, коли Церква була гнаною і особливо опікувалася безпекою вірян,
люди хрестилися переважно в дорослому віці і найчастіше мали хрещених батьків, які ручалися за них і наставляли у вірі.

Чи можна відмовитися від того, щоб стати хрещéним?

Можна і треба, якщо ви відчуваєте, що не зможете допомогти рідним батькам у релігійному вихованні дитини. Кожний хрещений відповідає перед Богом
за свого похресника, тож і вибір ставати чи не ставати хрещеним має бути добровільним.

У певних регіонах є народний звичай не відмовляти від запрошення бути хрещеним, буцімто це «відхрещування від Христа». Це звичайні народні забобони, які не стосуються Церкви.

Хто тримає дитинку на хрещенні?

На початку хлопчика тримає хрещена мама, а дівчинку — хрещений тато. А після самого моменту хрещення у воді в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, за древньою традицією, хлопчика приймає на руки хрещений батько, а дівчинку, відповідно, — хрещена мати. Якщо обряд вводин рідної мами і воцерковлення дитини відбувається одразу після хрещення, то дитинку передають на руки рідній матері.

Щодо того, хто має вносити і виносити дитину із храму, церковних настанов немає: це народні звичаї. Гарним народним звичаєм є, коли хрещені віддають
матері (а якщо матері немає, то батькові) дитя зі словами: «Брали нехрéщеним, віддаємо хрéщеним».

Як приготуватися до того, щоб стати хрещеними батьками?

Важливо для майбутніх хрещених батьків усвідомлювати важливість таїнства Хрещення і тієї місії, задля якої вони беруть участь у ньому, — обов’язку виховати похресника праведним і твердим у вірі християнином. Під час Таїнства хрещені батьки виконують певні дії за своїх несвідомих похресників: відрікаються від диявола, з’єднуються з Христом, сповідають (читають) Символ віри — молитву, в якій зібрано головні істини православної віри. Якщо ви ще не знаєте цієї молитви, обов’язково підготуйтеся до її читання (вона є в молитовниках у розділі «Ранкові молитви»). Великий український святий Петро (Могила) писав, що хрещеними батьками не можуть бути люди, які не знають десятьох заповідей Божих, молитов «Отче наш», «Богородице Діво, радуйся» та Символу віри. Отже ці молитви, як і основи Православної віри конче потрібно знати.

Якщо є запитання, на які ви самостійно не знайшли відповіді, не соромтеся заздалегідь про все розпитати у священика.

Дуже доречно підготувати себе до Таїнства кількаденним постом, особливо духовним (уважним читанням духовних книг, стриманням від розваг, гніву,
суперечок, осуду, багатослів’я тощо), сповіддю та причастям, хоча це не обов’язково.

Як правильно казати: «хрéсні» чи «хрещéні» батьки?

За правилами літературної мови — тільки «хрещéні». Слово «хрещений» походить від слова «хрещення», а «хресний» — від слова «хрест». Тому: хресний шлях, хресна хода, хресна сила, але: хрещений, хрещеник, хрещенські морози, хрещенська вода.

Що дарують на хрестини?

У хрещених батьків нерідко виникає запитання, що подарувати своїй духовній дитині в день хрестин. Церква не дає відповіді на це питання, але може порадити, що саме варто дарувати. Гарним подарунком буде ікона, особливо, зображення того святого, на честь котрого названо дитину (іменна ікона), або ж ікона ангела-охоронителя. Якщо ж таких ікон ви не знайшли, то подаруйте будь-яку іншу. Також доречним подарунком на хрестинах буде Біблія для дітей або дитячий молитовник.

Якщо дитина плаче на Хрещенні, це добрий чи поганий знак?

Це нічого не означає. Половина дітей плаче з різних причин, а половина мовчить — так само з різних причин. Комусь холодно, комусь голодно, комусь живіт болить, а хтось боїться чужих тіток і дядьок. Важливе те, що діється не ззовні, а всередині, у серці немовляти, — те невидиме, що приєднує дитя до вічної радості.

Як вибирати ім’я для дитини?

За церковною традицією ім’я має бути православне, тобто таке, що є у святцях (переліку святих) Православної Церкви. Отже, у Хрещенні людині дають ім’я певного святого, який стає його небесним покровителем. Раніше ім’я давав священик, послуговуючись єдиним правилом: у день якого святого дитина
народилася, тим ім’ям її й назвати. Сьогодні право вибору імені належить рідним батькам.

На честь Господа Ісуса Христа і Його Пресвятої Матері дітей не називають (є праведний Ісус Навин та багато святих Марій, іменем яких можна наректи дитя).

Інколи батьки називають своїх дітей неправославними іменами. У такому разі треба вибрати православне ім’я, яким будуть хрестити. Для цього краще брати ім’я того святого, пам’ять якого припадає на день народження дитини або в найближчі кілька днів по народженню. Якщо у Вас є особливо близький Вашому серцю святий, можна назвати дитя на його честь. Інколи називають дитину на честь близьких родичів. У цьому випадку пам’ятаймо,
що цей родич має ім’я святого, який опікуватиметься дитиною, і якому треба молитися, знати його життя й шанувати його як свого великого молитовника і заступника.

Чи можна хрестити дитину подвійним іменем?

Ні, не можна. Традиція нарекати подвійним ім’ям — католицька, і не властива православ’ю.

Чи можна хрестити іншим іменем, ніж у документах?

Можна, але не бажано. Практика свідчить, що часто рідні забувають, яким іменем вони хрестили своїх немовлят. У такому випадку дитина виростає, не знаючи імені, яким вона була хрещена, і в духовно-церковному житті послуговується не своїм іменем (також і всі, хто записує її на молитву в церкві) — це
неправильно.

Дехто запевняє, що друге ім’я, яке залишилося в тайні від усіх, допомагає вберегтися від злих дій різних ворожок, відьом чи злих людей, бо вони, нібито,
не знаючи істинного імені, нічого поганого не зможуть зробити. Це грішний забобон. Християнинові не треба ховатися, щоб отримати захист від «злого ока», бо в церкві, у богослужіннях, сповіді, причасті, молитвах він має такий захист, який не здатна зруйнувати жодна ворожа сила.

Батьки, які все ж таки вирішили хрестити свою дитину іншим іменем, мають пам’ятати про те, що молитися за своє дитя вони мають, називаючи те ім’я, яким хрестили. Це стосується й будь-якої згадки в церкві про вашу дитину.

Коли можна приводити охрещене дитя до першого Причастя?

Дитину можна причащати одразу після хрестин під час найближчої Служби Божої.

Чи можна купати дитину після хрестин?

У древній Церкві омивання відбувалося на 8 день після Хрещення. Сьогодні ж цей обряд звершують у кінці Хрещення. Отже, якщо символічне омивання вже здійснене, то дитину можна мити того самого дня.

Скільки часу триває Хрещення?

Хрещення триває 30–40 хвилин.

Скільки коштує хрещення?

Прейскуранта на таїнство Хрещення не повинно бути! Вільна пожертва — це те, що угодно Богові, що дає змогу малозабезпеченим людям хреститися, а людям зі статком — проявити свою щедрість.

Якщо в церкві виставлено на Хрещення таксу (на жаль, часто буває й таке), а у вас малі фінансові можливості, скажіть про це священикові, і він піде вам назустріч. Якщо ж відмовить — ідіть до іншого.

Пам’ятаймо, що за кожний труд варто віддячувати і що саме ваші пожертви дають змогу утримувати ті церкви і тих священиків, до яких ви привели хрестити своїх дітей.

Таїнство Хрещення. Требник. Київ, 1681.

  1. Слово «хрещення» з грецької означає «занурення», проте в «Дідахе» (Науці дванадцяти апостолів) уже йдеться про те, що коли поблизу немає ані ріки, ані іншої водойми, «тричі вилий (воду) на голову в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа» /Дідахе. — Львів: Свічадо, 2002. —С. 31/. (грец. βάπτιση — занурення у воду) []
  2. Докладніше читайте про це в дослідженні доктора богослів’я інокині Васси (Ларіної) «Про ритуальну не/чистоту: Що це і навіщо?» — Православие и мир, 15.09.2010. []

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору