«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 7. Середа

У середу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 7

Церква взиває до Тебе, Христе Боже, поклоняючись на певзі, кедрі і кипарисі розіп’ятому: даруй вірним перемогу, Богородиці ради, і помилуй нас.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Ти, що заради мене перетерпів на хресті розп’ят­тя. прийми мою бадьору похвалу, Христе Боже, і спа­си мене.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Розіп’ятого за­ради нас, Христа Бога, і зруйнувавшої о смерті дер­жаву моли, Богородице Діво, спасти душі наші.

Після 2-ї кафизми сідальні хресні. Глас 7

Світлішим за вогонь і дієвішим за полум’я пока­зав Ти, Христе, древо хреста Твого, що спалює гріхи людей і просвіщає серця тих, що оспівують вольне Твоє розп’яття; Христе Боже, слава Тобі.

Стих: Бог же. Цар наш раніше віку, вчинив спасіння по­серед землі.

Володіючи безплотними силами і знаючи душі моєї лінивство, Христе Боже, спаси мене хрестом Твоїм, як Чоловіколюбець.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Радуйтеся, праведні, і нехай веселяться небесні, на землі бо мученики, подвизаючись, подо­лали ворога; нехай радіє Церква переможниця, свят­куючи єдиного подвигоположника і перемоготворця Христа Бога, Який подає світові велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Тебе, Господи, розіп’ятого, Діва плакала і взивала до Тебе: оспівую Твоє довготерпіння, Сину Мій, і крайнє божественне сходження до людей.

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 7

Коли Ти розіп’явся, Владико Христе, ворог був зв’я­заний і смерть умертвилася; душі, що утримувалися в підземеллях пекла, були розв’язані від ланцюгів.

Ти, що прийняв вільне розп’яття, сокруши ворогів, які не знають Тебе, Бога істинного, і спаси нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Хрестом Сина Твого, Діво, ми завжди зберігаємося і визволяємося від підступів бісівських; тому, достойно Тебе оспіву­ючи, прославляємо, Богородице всехвальна.

Канон чесному і животворчому Хресту Господньому.
Творіння Йосифове. Глас 7

Пісня 1

Ірмос: Повелінням Твоїм на сушу перетворилося рані­ше розлите водне єство, Господи; тому сухими стопами пе­реходив Ізраїль, співаючи Тобі пісню перемоги.

Владика терпить ганьбу розп’яття, щоб визволи­ти людей від ганьби, як Чоловіколюбець; списом у ребра проколюється, щоб ним заколоти ворога су­противника.

Як лук натягнув Ти, Милостивий, хрест Твій, уранивши супротивника стрілами цвяхів, Спасе, і зцілив людей, уранених ним у давнині.

Мученичий: Кров’ю святих припинилося осквернен­ня мерзотною кров’ю, що приносилася ідолам; уся ж земля освятилася; їх, прославляючи, завжди ублажаємо.

Мученичий: Небесні сили оспівують, бачачи земнородних, які борються з безплотними; звідси Подвигоположник увінчав їх вінцями перемоги.

Богородичний: Розідралося рукописання Адамове, взивала Пречиста Владичиця, коли Ти, Сину Мій, був проколений списом; тому оспівую Твоє страждан­ня, що всім виточило безстрастя, Владико.

Другий канон до Пресвятої Богородиці.
Творіння Йосифове. Глас 7. Ірмос той самий.

Тих, що оспівують з любов’ю Твою велич, Богоро­дице, покрий людей Твоїх і визволи від усякої шко­ди; Ти бо є заступниця всіх, і наставниця, і утвер­дження, Чиста.

Народивши воду безсмертя, Діво, подай нам воду зцілення, обмиваючи всі смертоносні пристрасті душ і тіл наших.

Богорадувана, Ти стала чесною оселею Того, Хто вшанував єство праотця; тому благаємо Тебе, Чиста, визволи нас від безчестя пристрастей.

Народивши світові Сонце правди, Діво, віджени темряву від тих, хто оспівує Тебе з вірою у цьому світлосяйному святому храмі, Всенепорочна.

Пісня 3

Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвер­див, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.

Ти, що простягнув небо, як шкіру, простягнув руки на древі, Ісусе, зціляючи гріх від нестриманої руки Адама, як Милостивий, визволяючи усіх від руки лу­кавого ворога.

Законопорушні люди увінчали терням Тебе, Царю, Який славою вінчав людей, і викоренив терням не­послух Адамів, Христе, і насадив усім паростки богопізнання.

Мученичий: Будучи єством смертним, премудрі му­ченики, ви в ньому навчилися безсмертя; тому пере­терпіли рани і скорботи, гоніння ж і побиття, і відсі­чення членів тіла, завжди радіючи.

Мученичий: Твердим духом ви, страстотерпці, сми­рили лукавого ворога, який погрожував усе знищи­ти, смирившись у Христі, і вознеслися державою бо­жественною, озброївшись на супротивника.

Богородичний: Прийшовши на страждання Агнця, Який був заколений з волі Своєї, Мати і Агниця бачи­ла і, сльози проливаючи, промовляла: що це за свя­щенне таїнство, як Ти помираєш, бажаючи оживити всіх померлих?

Інший. Ірмос той самий.

Даруй рабам Твоїм, Чиста, спасительні прохання у божественному цьому Твоєму храмі, в якому пока­зала джерело чудес, завжди виточуючи божественним натхненням, і визволи від вічних мук.

Ти, Чиста, незбагненно і невимовно народивши Христа, безодню милості і подателя усіх благ, показуєш цей Твій воістину божественний храм Твоїм божествен­ним покровом і очистилищем усіх пристрастей.

Благословенний плід утроби Твоєї, Діво Богороди­це, радосте усіх; бо Ти народила радість усьому світові і воістину веселість — Чоловіколюбця, і розганяєш гріховну печаль, Богоневісто.

Ковчеже духовний, Ти народила воістину нетлінну манну світові, який прийшов до нас у час цей і змінив усяку скверну в нас, що завжди Тебе, Чиста, ублажають.

Пісня 4

Ірмос: Лона Отчого не зали пінніші, зійшов Ти на землю, Христе Боже; тайну почув провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Явившись на землі людиною, щоб створити лю­дей небесними, Ти розіп’ятий був на древі, Владико, всіх підніс, що оспівують Твої страждання.

За смертних помираєш Ти — життя, за неправедних — Ісусе мій праведний, страсті терпиш ганебні; оспівує­мо Твоє безмежне благосердя, Довготерпеливий.

Мученичий: Звірів нападіння, варіння на вогні, рук і ніг відсічення, відривання членів тіла та інші різні муки перетерпіли ви, мученики, виборюючи боже­ственне насолоджений.

Мученичий: Тілесними стражданнями, мученики, ви взивали до Христа Бога всіх, і були почуті, і нині піднеслися на камені божественної віри.

Богородичний: Сотвори молитву за нас, Богороди­це, до втіленого із Тебе Господа, щоб знайти поміч у час напастей, що Його страждання славимо.

Інший. Ірмос той самий.

Авакум у давнині провістив Тебе горою, Пресвята Богородице, покритою чеснотами, що покриває всіх від опалення злобою началозлобного змія, Владичице.

Моління принеси до Господа, що воплотився із пре­чистих Твоїх кровей, Владичице, щоб спасти від уся­кого пошкодження людей Твоїх, що достойно Тебе ублажають.

Ця славна Твоя церква, Богоблагодатна, стала на зцілення душ і тіл: виліковує всяку хворобу і очищає від пристрастей тих, хто з вірою Тебе ублажає.

Відвіданням Твоїм теплим і чесним, Діво, спаси всіх, хто з любов’ю звертається до Твого заступницт­ва, Владичице, подавай їм усе, що потрібно для жит­тя і спасіння.

Пісня 5

Ірмос: Господи Боже мій, з ночі до ранку молюся Тобі: подай мені прощення гріхів моїх і до світла Твоїх повелінь направи путі мої, молюся.

Розп’яття Ти прийняв, Слове Божий, щоб очисти­ти від зла; жовч спожив Ти, щоб знищити гірку шкоду від солодкого плоду; слава великому Твоєму благоутробію.

Ти, що Твоїм розп’яттям на хресті заколихав усю землю божественною Твоєю державою, зціляєш її не­дуги, Владико; приниження і коливання серця утвер­джуєш для Твого богопізнання.

Мученичий: Розставив веліар усюди сіті злобні, але не впіймав Христових мучеників; вони, маючи вог­няні крила, досягли божественних осель.

Мученичий: Повелінням Божим обожені страстотерпці зовсім не устрашилися болісних мук, ніби в іншому тілі страждаючи, премудрі залишалися сами­ми собою.

Богородичний: Якими очима дивитимусь, коли бачу угасаюче око, що висушує безодні, Сину Мій, розп’я­тий на хресті, взивала чиста Діва, риданнями Себе засмучуючи.

Інший.

Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, вірним же про­свіщений в солодкості слів Твоїх; заради цього до Тебе зран­ку молюся і оспівую Твоє Божество.

Обтяжених сном гріховним, Чиста, бадьорими тво­риш; у пречесному храмі Твоєму Твоєю бадьорою божественною молитвою ущедри нас, Богоневісто.

Подай, Пречиста, всім нам руку помочі, що до Тебе звертаються, і омий скверну всякої злоби і очисти хвороби Твоїми молитвами.

Ти, що зачала Бога в утробі дівочій і народила, Бо­городице Пречиста, визволи від усякого вічного за­судження тих, що оспівують Тебе.

У храмі Твоєму оновляються душі тих, хто з вірою приходить до нього із застарілими гріхами, і всі дос­тойно Тебе, Всенепорочна, славлять.

Пісня 6

Ірмос: Плаваючий у морі житейських піклувань, і уто­паючий з кораблем гріха, і душетлінним звіром поглину­тий, як Іона, Христе, взиваю до Тебе: із смертоносної гли­бини виведи мене.

Єдиний Визволителю, Ти дав за ціну Твою спасительну кров, і викупив усіх полонених, як Благий, і привів їх до Твого Отця, убивши мучителя хрестом, Христе.

Нестриманням у давнині я одержав люте падіння; Христос же, піднесений на хрест, простягнув руки і підняв мене, упалого; і, уранившись із волі Своєї, всі мої рани зцілив.

Мученичий: Дріманням омани ви, мученики, зовсім не задрімали; всяке намагання мучителів ви приспа­ли; і, праведним сном заснувши, блаженні, ви стали бадьорими молитовниками за всіх.

Мученичий: Утверджені на камені божественних Христових повелінь, всеславні мученики, вас не по­долали непохитні підступи ворога; богомудрено по­топтавши його ногами, ви велично йшли до Бога.

Богородичний: Юне дитя народжуєш, Богородице, Яке раніше віків безлітно від Отця народжується і оновлює хрестом людство, застаріле у гріхах злоначальної ради, Всенепорочна.

Інший.

Ірмос: Іона із черева пекла взивав: виведи із тління жит­тя моє; ми ж до Тебе взиваємо: всесильний Спасе, помилуй нас.

Ти єдина виточила нам воду спасіння, єдина Чис­та, розпалення омани висушивши, зрошуючи істин­ний розум рабів Твоїх.

Одухотворений граде Бога нашого, стадо Твоє виз­воли від безбожних варварів, трусу ж і недолі і від усякої спокуси.

Ради душ наших, Богородице, вилікуй окропленням молитов Твоїх і тілесні недуги, щоб ми оспівува­ли Тебе божественними голосами.

Ти, що визволила від хвороб Єву, Діво, Різдвом Твоїм Пречистим; Отроковице, вилікуй мої хвороби пристрасної душі і тіла.

Пісня 7

Ірмос: Піч вогняну у давнині юнаки показали росоносною, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: всехвальний отців Бог і прославлений.

Безболісне життя знайшов праотець, коли Ти з волі своєї страждав на хресті, і прийняв смерть, і змія умертвив, Ісусе Христе многомилостивий.

Усі ми визволилися від клятви закону, бо Законо­давець розіп’явся на хресті, благословення спокон­вічне, і благодать, і милість, і знищив тління.

Мученичий: Волею пішли на страждання мучени­ки, уподібнюючись Тому, Хто постраждав з волі Своєї; від Нього ж прийнявши вінці, нині торжествують з ангелами.

Мученичий: Тіло віддавши на різноманітні муки, всехвальні мученики, ви пролиттям своєї крові заду­шили безплотного ворога і виточуєте джерело зцілень.

Богородичний: Як Я не буду плакати, найсолодший Сину, бачачи Тебе на хресті? Як Я не буду ридати від неправедно засудженого Тебе на страждання, Судде праведний? Діва Мати промовляла.

Інший. Ірмос той самий.

Вогонь божественний народивши, Діво, попали хмиз пристрастей тих, що оспівують Тебе, Всехвальна, і світлом покаяння осяй усіх, молимось.

Нетлінна Отроковице, визволи нас із тління, Божа палато одухотворена, покажи нас храмами Боже­ственного Духа, що безперестанно оспівуємо Тебе з вірою у церкві Твоїй.

Ти виливаєш усім струмки зцілень, бо народила джерело життя; теплою Твоєю молитвою, Богороди­це, стадо Твоє очисти від скверни, Богоневісто.

Усі прообрази Твого божественного Різдва бачили божественні пророки і радісно оспівували, взиваю­чи: всехвальний отців Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Неопалима купина на Синаї, доторкнувшись вог­ню, Бога явила гугнявому Мойсеєві, і ревність Божа трьох юнаків незборимих у вогні показала співцями: всі діла Гос­подні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Кров і вода, що витекли із ребер Твоїх, Спасе, весь світ оновили і нетління виточили; жертви ж мерзотні і пролиття скверної крові припинилися; тому всі діла Тебе як Господа оспівують і прославляють по всі віки.

Вінцем терновим увінчався Ти, Спасе, оцту і жовчі Ти скуштував, і був обпльований і побитий, розі­п’явся на хресті, зазнав цвяхів; ними ж спасенний, взиваю до Тебе: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Мученичий: Із невичерпних скарбниць істини страстотерпці, світло збагатившись, обплювали всяку убогість ідолів і явилися збагатителями убогих, взи­ваючи: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прослав­ляйте Його по всі віки.

Мученичий: Законоположення злочестивих знева­живши, як юнаки у Вавилоні, мученики, вас укину­ли у вогонь палаючий, ви ж знайшли в ньому прохо­лодну росу Божу, взиваючи: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його по всі віки.

Богородичний: Ковчег, що в законі, в давнині прообразував Тебе, Чиста, не скрижалі всередині носив він, а Христа Законодавця, Якого беззаконні люди на хресті прицвяхували, що спасає нас, взиваючих: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його по всі віки.

Інший.

Ірмос: Єдиного безначального Царя слави, Якого благо­словляють небесні сили і жахаються чини ангельські, оспі­вуйте, священики; люди, прославляйте Його повіки.

Чудес безодню виточуючи епігоні, Несхвальна, всуши струмок наших пристрастей і виючи нам росу прошення, що несумнівною вірою шанують Тебе, Діво.

Із Тебе засяяло Сонце праведне тим, що тремтять у темряві; і Тебе, Всехвальна Чиста, сотворив світлом; тому Тебе достойно оспівуємо, Богородице.

Будучи всесвітлою Божою Церквою, покажи, Чис­та, оселею Духа рабів Твоїх, що збираються у свято­му храмі Твоєму, щоб прославляти Тебе по всі віки.

Світлом Твого Різдва Ти, Богородице, чудесно про­світила всю вселенну, носивши на руках Твоїх істин­ного Бога, Який просвіщає завжди тих, хто з вірою взиває: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прослав­ляйте Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: Мати Божа і Діво, народивши, знову дівствуєш; не єства діло, а Боже сходження; тому як єдину, що сподо­билася Божих чудес, Тебе завжди величаємо.

Сила ворожа зовсім занепала, коли Ти сильно на хресті воззвав до безначального Твого Отця і зібрав розпорошених Твоїх овець, Владико Христе, для Тво­го богопізнання.

Як Агнець Ти, Владико, був піднесений на хресті з волі Своєї, щоб вирвати у вовка словесних Твоїх овець, Спасе, і зачинити їх в огорожі Твоїх повелінь, що оспівують Тебе.

Мученичий: Твоїм стражданням наслідувачами яви­лися благославні страстотерпці, перетерпівши різноманітні муки, Чоловіколюбче; звідси вони одержали вінці слави і сподобилися Царства Твого, Христе.

Мученичий: Сонячною сяє благодаттю, просвіща­ючи вірних, достохвальне торжество чесних страстотерпців; звідси ті, що завжди це звершують, безлічі лютих гріхів позбавляються.

Богородичний: Світло духовне на хресті засяяло: Твій Син, Пречиста, викрив начальників темряви, Всенепорочна; сонячне затьмарилося світло, і повно­ту вірних просвітив, Чиста.

Інший.

Ірмос: Тебе, що нетління через випробування народила і Творцю Слову плоть надала, Мати безмужня Діво Богоро­дице; вмістилище Невмістимого, оселя незбагненного Сотворителя Твого, Тебе величаємо.

Святійшою за вишні сили явилася Ти, бо народи­ла Творця всіх, Мати безневісна, свята Богородице; тому Тебе славимо з ангелами, безперестанно оспіву­ючи велич Твою.

Просвічений зорею Божественного Духа, святий пророк у давнині побачив Тебе, Діво Богородице, як гору, покриту зеленню; тому ми, земнородні, з ангела­ми Тебе ублажаємо, як Ти прорекла, Богоблаженна.

Стамною явилася Ти, що носила божественну ман­ну, ліствицею бачили Тебе люди, що від землі підніма­лася, єдина безмужня, Діво Богородице; тому, вірні, зі­йшовшись, Тебе достойно прославляємо, Богорадувана.

Бувша оселею Божества, Отроковице, мене, був­шого вертепом душотлінних розбійників і творцем усяких беззаконь, омивши банею сліз, яви мене осе­лею Божественного Духа.

Єдина народивша споконвічне Світло, Владичи­це, визволи мене із вічної темряви і просвіти, Діво, душу мою, затьмарену всю пристрастями життя, щоб я з любов’ю завжди прославляв Тебе.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На стиховні стихири хресні. Глас 7

Владико Чоловіколюбець Життєдавець, Ти вику­пив хрестом Твоїм вселенну; Господи, слава Тобі.

Стих: Наповни нас уранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

На хресті прицвяхувалася лоза істинна і обняла народи в раю з розбійником; це є слава церковна, це є багатство Царства; Господи, що постраждав за нас, слава Тобі.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Всехвальні страстотерпці Христові, ви явилися світилами вселенної, взиваючи: Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Коли побачила Тебе Всенепорочна на древі прицвяхованим з волі Твоєї, плакала, оспівуючи державу Твою.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й та інше і відпуст.

У середу Блаженні. Глас 7

Прекрасним на вигляд і добрим на смак був плід, який умертвив мене; Христос с древо життя, хто спо­живає від Нього, не помирає; але з розбійником взи­ваю: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Ти, Щедрий, простягнув руки Свої на хресті, ви­правляючи спробу простягнутих Адамових рук до плоду древа, заради великої благості; тому Тебе про­славляємо, Благодійнику Господи.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

На місці Лобному зібрання єврейське розіп’яло Тебе, Христе Царю, що сокрушаєш лукавого згубну голову і виточуєш нам із святих ребер Твоїх ріки прощення.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Уподібнюючись чесним і спасительним Христовим стражданням, всехвальні мученики, ви перетерпіли різноманітні муки і разом прийшли до безсмертя; тому вас ублажаємо.

Слава… Збережи, о Пресвята Тройце, рабів Твоїх, що оспівують Тебе, укріпи силою хреста, і направ нас на путь до вишнього града, де й були раніше, щоб знайти милість.

І нині… Бачачи, Мати Чиста, розп’ятим Того, Хто народився із Тебе, Ти плакала, проливаючи сльози, і утробою розривалася, взиваючи: Сину мій, як Ти з волі Своєї страждаєш, бажаючи людство визволити від страждань?

В середу на вечірні

На Господи, взиваю… стихири святим апостолам. Глас 7

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Плугом богопізнання, славні апостоли, ви оброби­ли всю землю і виростили безліч вірних.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Блаженні апостоли, зруйнуйте зиму моїх пристра­стей і засяйте мені тишу чистого проміння.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Як ученики Слова, ви привели народи від нерозу­міння до пізнання Бога.

Далі стихири святому з Мінеї. Слава… святому, якщо є. І нині… богородичний гласу. Якщо нема в Мінеї, інші сти­хири святому і великому чудотворцю Миколаю, глас 7.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Як раніше ти, отче, визволив воєвод від смерті молитвами твоїми, Миколаїв, так і нині спаси нас.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Тих, хто з вірою і любов’ю закликає і оспівує тебе, блаженний святителю Миколаю, визволи від печалі.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Визволи, святителю премудрий Миколаю, рабів твоїх від голоду і згуби, землетрусу і скорбот і від уся­кої недолі.

Слава, і нині… богородичний: Принеси благання рабів Твоїх, Пречиста, до Сина Твого, щоб Він спас усіх, кого сотворив.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня.

На стиховні стихири апостольські. Глас 7

Апостоли славні, стовпи церковні, проповідники істини, світила світлі, ви попалили вогнем духовним усяку оману і людський рід просвітили вірою; тому молимо вас: благайте Спаса і Бога нашого примири­ти світ і спасти душі наші.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Апостоли Христові, робітники Спасові, хрест як орало носячи на плечах, зледенілу ідольською ома­ною землю, очистивши, засіяли словом віри; достой­но шануємо вас, святі Христові апостоли.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від ба­гатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Всехвальні мученики, ягнята духовні, словесні всепалення, жертви приємні, благовгодні Богові, вас не сховала земля, але небо вас прийняло, ви стали спільниками ангелів; з ними ж моліть Спа­са і Бога нашого, благаємо вас, примирити світ і спа­сти душі наші.

Слава, і нині… богородичний: Єдину після Різдва Пречисту Діву оспіваймо, як Матір Бога Слова, про­мовляючи: слава Тобі.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст.

У середу на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 7

Пісня 1

Ірмос: Повелінням Твоїм на сушу перетворилося рані­ше розлите водне єство, Господи; тому сухими стопами пе­реходив Ізраїль, співаючи Тобі пісню перемоги.

Водами животочними напій, Діво, душу мою, спраглу від спеки гріховної, щоб я виростив плодо­носний колосок божественного зворушення, Чиста.

Пошли мені краплі зворушення, Чиста, краплями щедрот, Отроковице, якими я омию душевну сквер­ну, що прийшла від байдужості.

Слава… Ти прийняла в утробу Твою Творця Тво­го, нетлінно породила немовля, сущого Бога; дивне чудо: раба і Мати, Владичице безневісна.

І нині… Визволителя і Спаса роду людського, Хри­ста народила нам, Діво Мати Пречиста; тому, ясно знаючи Тебе як Заступницю життя вічного, славимо.

Пісня 3

Ірмос: На початку небеса всесильним Твоїм словом утвер­див, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усі сили їхні; на непорушному камені сповідання Твого мене утверди.

Тілесну багряницю, що від твоїх пречистих кро­вей, обагрив Цар усіх, і її носив, крім тління, Бог і Людина, від Тебе, Діво, вийшовши, маючи незмінне Царство.

Як скарбниця благ невимовних, Діво, дана всім від Бога, Ти подаєш нам незаздрісно чудесні дари благода­ті, що молимося до Тебе в напастях, і бідах, і в немочах.

Слава… Даниїл чудний передбачив Тебе як гору, від якої відсікся камінь — Христос і сокрушив бісів­ських ідолів; тому як причину всього доброго оспі­вуємо Тебе, визволені Різдвом Твоїм.

І нині… Богогласний Ісая колись передбачив Тебе, Чиста, як сувій, на якому рукою Божою написалося Слово; тому молися, щоб я був написаний у книзі життя, розірвавши лукаве писання гріхів моїх.

Пісня 4

Ірмос: Лона Отчого не залишивши, зійшов Ти на землю, Христе Боже; тайну почув провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Сотвори, Богородице, молитву до народженого від Тебе, щоб ми одержали поміч під час недолі, що страждання Його прославляємо.

Творець єства як миро вилився із Тебе, Пресвята Чиста, і наповнив усіх духмяністю богопізнання, і сморідну оману прогнав.

Слава… Як духовну ліствицю поставив Тебе, Чис­та, сущим на землі Христос Бог; Тобою піднімає вірних на небесні божественні діяння, як Милосердний.

І нині… Обтяжений тягарем многих гріхів, я взи­ваю до Тебе, Блага: стань моїм очищенням, народив­ши Бога, Який узяв на Себе гріхи світу.

Пісня 5

Ірмос: Господи Боже мій, з ночі до ранку молюся Тобі: подай мені прощення гріхів моїх і до світла Твоїх повелінь направи путі мої, молюся.

Мати Чоловіколюбця і Бога, Всехвальна Богородице, подай мені, що завжди з вірою і любов’ю піснями оспівую Тебе, очищення моїх гріхів Твоїми молитвами.

Пречиста Богородице, вмістилище незмінного Світла і храм божественної зорі, просвіти світлом Твоїм мою душу, затьмарену гріхами, молюся.

Слава… Господи Боже мій, що благозволив стати людиною, молюся Тобі: благозволи спасти мене, блудного, заради чисто народившої Тебе Діви і чистої От­роковиці.

І нині… Владичице Богомати, подай прощення грі­хів моїх, що Іпостасне життя народила світові, Всенепорочна.

Пісня 6

Ірмос: Плаваючий у морі житейських піклувань, з кораблем гріхів утопаючий і душетлінним звіром поглинутий, як Іона, Христе, взиваю до Тебе: із смертоносної глибини виведи мене.

Від тління смерті і від гріха, що від Адама, ми виз­волилися Твоїм, Богородице, безсімейним Різдвом; Бог бо вкупі і людина — єдиний, Він же і Син Твій, дарує вірним визволення від гріхів.

Моїх гріхів рукописання роздери, Владичице, і в книзі спасенних напиши Твоїми божественними мо­литвами; щоб я оспівував Тебе похвалами, як свя­тійшу за херувимів.

Слава… Відкинутого в давнині праведним Твоїм судом, Христе, від лиця Твого, його ж покликав Ти плотським пришестям як милосердний; і нині прий­ми нас грішних і від зла визволи.

І нині… Благаю Тебе, Пресвята Діво, що народила очищення і благодателя грішників: прости провини безмірних моїх гріхів матерньою Твоєю молитвою, бо Ти як Мати маєш силу перед Сином Твоїм.

Далі:Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 7

До покрову Твого всі земнородні вдаємося; визво­ли, Блага, душі наші від вічного вогню.

Пісня 7

Ірмос: Піч вогняну у давнині юнаки показали росоносною, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: всехвальний отців Бог і прославлений.

Обтяжений сном розум мій, Всенепорочна, підніми на благі діла, щоб я ублажав Тебе, чеснішу за всяке творіння.

Три юнаки посеред печі прообразували Твоє Різд­во: бо Ти не обпалилася, Чиста, народивши вогонь; тому спали плотські пристрасті серця мого.

Слава… Серед жон прекрасну і добру побачив Тебе величний Господь, із Тебе воплотився; Його ж моли, Пресвята Діво, спасти мене.

І нині… Божественна роса, вийшовши із Тебе, зро­шує спраглих від спеки гріховної, Всенепорочна; тому благаю Тебе: зроси спраглу душу мою.

Пісня 8

Ірмос: Неопалима купина на Синаї, доторкнувшись вог­ню, Бога явила гугнявому і заїкуватому Мойсеєві, і ревність Бога трьох юнаків незборимими у вогні показала співцями: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Неопалима вогнем купина на Синаї провіщала, показуючи боговидцю Мойсею, дивне Різдво Твоє; тому, здивувавшись дивному Твоєму Різдву, Чиста, радіючи, взивав: усі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Умертвлений гріхом мій розум оживотвори, Діво Чиста, що народила життя, і спаси, примиривши з Богом, Твоїми матерніми молитвами, мене, що завж­ди співаю: всі діла Господні, Господа оспівуйте і про­славляйте Його повіки.

Слава… Маю Тебе охоронителькою невідступною вночі і вдень, від невидимих і видимих ворогів, тому ніколи не жахаюся злих і лукавих наклепів, співаю­чи Христу: всі діла Господні, Господа оспівуйте і про­ставляйте Його по всі віки.

І нині… Своїм чоловіколюбством як благий при­хилений, Син Твій, Богородице, дарував Тебе, поміч на ворогів і зцілення пристрастей, тим, хто з вірою взиває: всі діла Господні, Господа оспівуйте і простав­ляйте Його по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Тебе, що нетління через випробування народила і Творцю Слову плоть надала, Мати безмужня Діво Богоро­дице; вмістилище Невмістимого, оселя незбагненного Сотворителя Твого, Тебе величаємо.

Через нетлінне багатство дівства Твого Ти стала Матір’ю по плоті Вседержителя, Невісто безмужня, Діво Богородице, виховавши як немовля Того, Хто годує як Сотворитель весь світ і освячує.

Народивши чоловіколюбне Слово, що взяв на Себе гріхи світу, Його моли, Діво, дарувати нам прощення гріхів, що з несумлінною вірою достойно Тебе убла­жаємо.

Слава… Будучи гріхолюбним, тремчу і боюся, щоб не був несподіваним кінець життя мого, Владичице Чиста, усіх скривджених заступнице; нині укріпи мене образом покаяння і змилуйся наді мною.

І нині… Не пошли мене у вогонь, приготовлений мені, благає Тебе Діва, що народила Тебе, і божествен­ний безплотний собор, апостоли, пророки, мученики і святителі, і душі праведних, Всещедрий і Многомилостивий.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 7. Вівторок | Зміст | Глас 7. Четвер


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору