Глас 7. Неділя
У неділю на полуношниці
Ірмос: Повелінням Твоїм на суху землю перетворилося водне єство, що раніше розливалося, Господи; тому Ізраїль пройшов як по суші, співаючи Тобі пісню перемоги.
Відкрий мені розумні вуста серця і вуста тілесні на похвалу Тобі, трисвітле єдине Божество, щоб співати Тобі, світлодателю, подячну пісню.
Щоб показати безмежність Твоєї благості, Ти, Тройце безмежно сильна, сотворила людину; тільки в земному образі Твого начального Владичества, Сотво-рителю.
Розум безначальний народжує Слово споконвічне, і Духа співбезначального засяяв; сподоби нас поклонятися триіпостасному єдиному Богу за істотою.
Богородичний: Явився Ти, Слове Божий, Мойсею в купині, як вогонь очищувальний, ніскільки не обпалюючи, прообразуючи Твоє від Діви втілення, приймаючи образ людини.
Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвердив, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усю сили їхню; на непорушному камені сповідання Твого мене утверди.
Ми, що оспівуємо Тебе, Владико, як єдиного, і трисяйного, і вседіючого, просимо визволення від гріхів і спокус, безмежно сильний Боже; і не зневаж нас, що з вірою славимо благість Твою.
Як паросток явився Ти, Слове, від Отця, із безначального кореня Бог, рівносильним єдиносущним Божественним Духом; тому вірно славимо Троїчне в Особах Єдине владичество.
Рівносильне і єдиносущне триіпостасне єство нероздільне і роздільне, і єдиноначальну Тройцю всі вірно Тебе славословимо і, поклоняючись, просимо прощення гріхів.
Богородичний: Ти, Слове Божий, незмінно у всьому уподібнився людям, із чистої Отроковиці прийшов і всім показав трисяйне Богоначало і єдину істоту незмінних іпостасей.
Господи, помилуй (тричі).
Згрішилих рабів Твоїх помилуй, Свята Тройце, і прийми тих, що каються перед Тобою, Благоутробний, і сподоби прощення.
Слава, і нині… богородичний: Озлоблені гріхами душі наші ублажи, Пресвята Богородице, і визволи від гріхів тих, що Тебе оспівують, Богоневісто.
Ірмос: Лона Отчого не залишивши, зійшов Ти на землю, Христе Боже; тайну почув провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.
Співдержавна трисвітла Єдинице, Богоначальна і спасительна для всіх, твоїх співців нині огороди і спаси від скорбот, і пристрастей, і всякого озлоблення.
Знаменні висловлювання Твого незбагненного трисвітлого Божества не розуміючи, оспівуємо Тебе, Чоловіколюбче Господи, і прославляємо Твою силу.
На землі, як на небесах з безплотними силами, Єдинице і Тройце, нероздільно Тебе розділяємо і любов’ю славимо, як володіючу всім сущим.
Богородичний: Від слави Отця не відступивши, до нашої убогості зійшов Ти з волі Своєї, воплотився споконвічний; і вознісся Ти до Божественної слави, як Благоутробний.
Ірмос: Ніч несвітла невірним, Христе, вірним же насолода — провіщення слів Твоїх; заради цього до Тебе зранку молюся і оспівую Твоє Божество.
Світлоначальне єство, Троїчне образами, і єдинице в раді, і славі, і шані, утверди нас у Твоїй любові.
Розум, і Слово, і Дух, єдине Богоначальне і трисонячне єство славлячи, просимо визволення від спокус і всяких скорбот.
Богородичний: Слове Божий, прийнявши образ людської природи від святої Діви, Тройцю в Єдиниці, співістотну і співпрестольну, Ти навчив оспівувати.
Ірмос: Мене, що плаваю в суєті житейських турбувань і утопаю з кораблем у гріхах, поглинутий душетлінним звіром, як Іона, Христе, взиваю до Тебе: виведи із смертоносної глибини.
Єдинославну державу і єдиноначальне Богоначало, суще у Трьох Іпостасях, що не змішуються одна з одною, кожна маючи тільки різні свої властивості, славимо.
Тебе хвалять розумні чини ангельської краси, Трисонячне Богоначало; з ними ж і ми земними устами оспівуємо і вірно прославляємо як єдиного Творця всіх.
Богородичний: Слово, що народжується від Сонця Отця, інше Сонце раніше віків, що наостанок від Діви засяяло, проповідало незбагненного Бога, Єдиного у трьох Особах.
Тройце єдиносущна, Єдинице триіпостасна безсмертна, помилуй Своє творіння, спалюючи злобу грішників і просвіщаючи серця тих, що оспівують Твоє благосердя; Боже наш, слава Тобі.
Слава, і нині… богородичний: Благодать Твоєї милості, Владичице, світліша за вогонь, дієвіша за світло; вона спалює гріхи людей і зрошує помисли тих, хто прославляє велич Твою, Богородице Всенепорочна.
Ірмос: У піч вогняну вкинуті преподобні юнаки вогонь на росу перемінили і, співаючи, так взивали: благословенний, Господи, Боже отців наших.
Блискучим промінням світла завжди сяючи, Трисвятий Боже, Єдинице неприступна і споконвічна, спаси, Владико, тих, що побожно вірують у Тебе і поклоняються Тобі.
Підкорюючись словам божественних пророків, тільки Тебе, єдиного Бога всіх у трьох образах, славимо і так взиваємо: благословенний, Господи, Боже отців наших.
Ми земними устами з безплотними силами піснями оспівуємо Тебе, Тройце Свята, єдина істотою, і взиваємо: благословенний, Господи, Боже отців наших.
Богородичний: Той, Хто створив Адама, щоб знову оновити його, із Тебе, Пречиста, воплотився і став людиною; людей обожив, що взивають так: благословенний, Пречиста, плід утроби Твоєї.
Ірмос: Неопалима купина, що доторкнулася вогню на Синаї, явила Бога Мойсею, заїкуватому і гугнявому, і ревність Божа трьох юнаків незборимими у вогні показала співцями: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.
Промінням сонця, трисяйного і світлодійного, сподоби осяятися серцям Твоїх співців; і нині дивитися на Твою доброту, Тройце Єдинице, завжди подавай, наскільки можливо, всім, хто з подібною вірою оспівує піснями Твою велич по всі віки.
Тройчеське і єдине Богоначало безначальне, Ти все тримаєш і керуєш небом і землею; тому мене, що завжди тягнеться до Тебе любов’ю, збережи співати Тобі: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.
Сотвори мене храмом Твоєї трисвітлої зорі, Благодійнику Чоловіколюбче, і покажи недоступним для невидимих ворогів і плотських пристрастей, Владико, єдиноначальний Боже мій і Господи слави, щоб я оспівував Тебе піснями по всі віки.
Богородичний: Богоначальне світло, що засяяло із утроби Твоєї, Богомати Пречиста, просвітило весь світ трисонячним світлом і землю показало другим небом, що співає: діла Господні, оспівуйте Господа і прославляйте по всі віки.
Ірмос: Мати Божа і Діво, Ти народила і залишилася Дівою, це діло не єства, а Божого зішестя; тому Тебе, що сподобилася єдина Божих чудес, завжди величаємо.
Красномовно прославляти і достойно оспівувати Тебе, Якого на небесах безперестанно оспівують серафими, не можемо, земнородні; однак насмілюємось як Владику і чоловіколюбного Бога величати.
Від тілесних хвороб і душевних пристрастей визволи співців Твоїх, Єдина Тройце нероздільна, і сподоби зберегтися неушкодженими від усіх житейських спокус.
Рівносильна, Богоначальна, трисвітла, всесильна державо, незмінна доброто природної благості, подай прощення гріхів рабам Твоїм і визволи від спокус і пристрастей.
Богородичний: Розум, і душу, і змішання з плоттю прийняв Бог Слово від Твоєї пречистої утроби, Богородице, і воістину став Людиною, і показав людину спільницею Божественного єства.
Потім приспіви Григорія Синаїта: Достойно є… та інше полуношниці, написане в кінці цієї книги.
У неділю на ранній
Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми.
Після першої кафизми читається сідальний неділі:
Життя у гробі лежало, і печать на камені була покладена; воїни стерегли Христа як царя, що спочиває; і ангели прославляли як Бога безсмертного, а жони взивали: воскрес Господь, подаючи світові велику милість.
Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.
Ти, Христе Боже, Твоїм погребінням триденним смерть полонив і живоносним Твоїм воскресінням воскресив людину зотлілу, як Чоловіколюбець, слава Тобі.
Слава, і нині… богородичний: Христа Бога, що заради нас був розіп’ятий, воскрес і владу смерті знищив, моли безперестанно, Богородице Діво, щоб Він спас душі наші.
Після другої кафизми сідальний:
Коли гріб запечатали, Ти, Христе Боже, як життя із гробу засяяв, і коли двері були замкнені, Ти ученикам явився як воскресіння всіх і через них дух правди в нас оновив з великої Твоєї милості.
Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.
До гробу зі сльозами бігли жони, миро несучи, і хоч воїни стерегли Тебе, Царя всіх, вони між собою говорили: хто відвалить нам камінь? Воскрес Ангел ради великої, смерть подолавши. Всесильний Господи, слава Тобі.
Слава, і нині… богородичний: Радуйся, благодатна Богородице Діво, пристановище і заступнице роду людського; бо від Тебе прийняв тіло Визволитель світу, Ти бо єдина — Мати й Діва, завжди благословенна й препрославлена. Моли Христа Бога мир усьому світові дарувати.
Потім Ангельський собор здивувався… Мала єктенія та іпакої.
Ти, Христе Боже, що прийняв наш образ і тілом хрест перетерпів, спаси мене воскресінням Твоїм, як Чоловіколюбець.
Ступеневі. Антифон 1
Ти, Спасе, полонених Сіону від омани повернув, оживи й мене, з неволі пристрастей визволивши.
Хто під час вітру південного сіє скорботи з постом і сльозами, той у радості збиратиме снопи, що подають життя вічне.
Слава… У Святому Дусі джерело скарбів Божественних; від Нього мудрість, розуміння, страх; Йому хвала і слава, честь і влада.
І нині… те саме.
Антифон 2
Коли не Господь збудує дім душі, даремно ми трудимося; бо без Нього ні діло, ні слово не відбувається.
Святі, Духом натхнені, зберігають передання отецькі про втілення Сина Божого.
Слава… Від Святого Духа все походить. Він раніше за все Бог, Господь над усім, Світло неприступне, Життя всього.
І нині… те саме.
Антифон З
Ті, що бояться Господа, що путь життя знайшли, нині й завжди славою нетління прославляться.
Дивлячись на своїх синів, що, немов паростки, навколо трапези твоєї, радуйся й веселися, приводячи їх до Пастиреначальника Христа.
Слава… У Святому Дусі глибина дарів, багатство слави й безодня Провидіння велика; Він бо рівнославимий з Отцем і Сином і співдіючий.
І нині… те саме.
Прокимен: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.
Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої.
Все, що дише… Євангеліє воскресне чергове, а потім: Воскресіння Христове бачивши, поклонімося святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімося святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.
Потім псалом 50-й і Слава… Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.
І нині… Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.
Потім: Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.
Після цього стихира: Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне й велику милість.
Потім Спаси, Боже, людей Твоїх… виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством… і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.
Ірмос: Велінням Твоїм, Господи, водяне єство, що раніш легко розливалося, твердою землею стало, тому Ізраїль, як по сухому перейшовши, пісню перемоги Тобі співає.
Приспів: Слава, Господи, Святому Воскресінню Твоєму.
Владу смерті древо хресне засудило, коли Тебе, Господи, несправедливо на смерть засудили, тому князь темряви, Тебе не перемігши, справедливо був вигнаний.
Пекло наблизилося до Тебе і, неспроможне зруйнувати зубами тіло Твоє, щелепи собі поламало. Тому Ти, Спасе, страждання смерті знищивши, на третій день воскрес.
Богородичний: Припинилися страждання праматері Єви, Ти бо безмужньо породила, болю не зазнавши; тому Тебе, Пречиста, явно визнаючи Богородицею, всі прославляємо.
Ірмос: Морем покрив фараона з колісницями силою могутньою Переможець сил ворожих; Йому співаймо, бо Він прославився.
Із Свого ребра проколеного два джерела живоносні пролив нам Спаситель на хресті; Йому співаймо, бо Він прославився.
У гробі оселився і на третій день воскрес Христос, подавши смертним надію на безсмертя; Йому співаймо, бо Він прославився.
Богородичний: Ти єдина й після Різдва Дівою залишилася, бо втіленого Творця світу породила; тому всі до Тебе взиваємо: радуйся.
Ірмос: Велінням Твоїм, Господи, водяне єство, що раніш легко розливалося, твердою землею стало, тому Ізраїль, як по сухому перейшовши, пісню перемоги Тобі співає.
Діво, що безодню милосердя породила, просвіти мою душу світлоносним сяйвом Твоїм, щоб я з любов’ю прославляв безодню Твоїх чудес.
Пребожественне Слово, побачивши нас, гріховною стрілою поранених, як Благодійник змилосердився над нами; тому несказанно з’єднався з тілом від Тебе, Всечиста.
Смерть опанувала тлінне та смертне єство людське, Владичице, але Ти, Життя зачавши, від тління до життя вивела його.
Катавасія: Відкрию уста мої…
Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвердив, Господи Спасе, і вседіючим і Божественним Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.
Ти, милосердний Спасе, на хрест зійшовши, страждав за нас із волі Твоєї, і терпів рани, що прощення та спасіння вірним приносять, бо через них усі ми з Отцем Твоїм примирилися, милостивий.
Ти, Христе, від рани очистив мене, пораненого душею укусом змієвим, і світло показав мені, що в темряві та тлінні колись оселився; зійшовши до пекла, Ти хрестом мене з собою воскресив.
Богородичний: Молитвами безмужньої Твоєї Матері подай, Спасе, мир світові і даруй православним християнам перемогу над ворогами чужоземними, і сподоби невимовної Твоєї слави тих, що Тебе прославляють.
Ірмос: Ти, що словом небеса утвердив і основу землі на водах великих повісив, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.
Ти, що на хресті страждання перетерпів і розбійникові рай одкрив як благодійник і Бог, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.
Ти, що на третій день із гробу воскрес і життя світові подав як Життєдавець і Бог, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.
Богородичний: Ти, Діво Мати, Маріє, що безсіменно зачала Бога і Єву від прокляття визволила, моли Бога, що від Тебе прийняв тіло, спасти стадо Твоє.
Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвердив Ти, Господи Спасе, і вседіючим і Божественним Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.
Змій, що приповз із Едему, бажанням обоження мене привабивши, в землю вкинув мене, але милостивий і за природою милосердний Господь, змилосердившись, обожив мене, у Твоїй, Мати Діво, утробі оселившись і подібним до мене ставши.
Благословен плід утроби Твоєї, Діво Богородице, радосте всіх, Ти бо, Богоневісто, породила для всього світу радість і веселість, що воістину розганяє печаль гріховну.
Ти, Богородице Діво, породила нам Життя вічне, і Світло, і Мир, що вгамовує ворожнечу давню людей проти Отця й Бога через віру та сповідання благодаті.
Ірмос: Отчого лона не залишив Ти і на землю зійшов, Христе Боже! Почув я про таїнство провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.
Безвинний Владика, Який від Діви тіло прийняв і плечі свої на рани віддав рабу, що згрішив, зневажається биттям заради очищення гріхів моїх.
Ставши на судилищі беззаконних суддів, як звинувачений, осудження приймає і биття тлінною рукою по лицю терпить Той, Хто як Бог людину сотворив і судить землю справедливо.
Богородичний: Як істинна Мати Божа моли, Всенепорочна, Творця Твого й Сина направити мене до спасенного пристановища славної Його волі.
Ірмос: Провидівши Твоє пришестя, Христе, у часи останні, пророк взивав: почув я про силу Твою, Господи, що прийшов спасти всіх Твоїх помазаників.
Гріха не знаючи, через нього Ти, Господи, став тим, чим не був, коли чуже єство прийняв, щоб світ спасти і, привабивши, вбити мучителя.
Ти, Христе, був на хресті піднесений і гріх праотця Адама знищив, праматір радощами наповнив; Ти бо прийшов спасти всіх помазаників Твоїх.
Богородичний: Від Діви народившись, Ти вмираєш, але заблудлого розумом Адама оживляєш; смерть бо убоялася сили Твоєї, коли Ти прийшов зотлілих усіх спасти.
Ірмос: Отчого лона не залишив Ти і на землю зійшов, Христе Боже! Почув я про таїнство провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.
Ти, Всехвальна і всеблага, що раніш творіння явилася перед Богом світлосяйною, просвіти сяйвом ясного світла Твого тих, що Тебе оспівують.
Ти, Чиста, породила людям Бога, що від чистої крові Твоєї тіло прийняв і від множества гріхів визволяє тих, хто з любов’ю Тебе, Мати Діво, прославляє й шанує.
Розумна природа, навчена нині невимовної таємниці Твого, Всехвальна, Різдва, священнодіє з Тим, Хто від Тебе, Всеблаженна, народився.
Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, а для вірних світло в насолоді слів Твоїх; тому зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.
За рабів Твоїх продаєшся, Христе, і мужньо терпиш биття по обличчю; Ти подаєш свободу тим, які Тобі співають: зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.
Твоєю Божественною силою, через тіло немічне, Ти, Христе Спасе, сильного подолав і через воскресіння переможцем смерті мене показав.
Богородичний: Ти, Мати Пречиста, породила Бога, що від Тебе, Всехвальна, боголіпно тіло прийняв; Ти бо зачала від Духа Святого, ложа шлюбного не пізнавши.
Ірмос: Господи Боже мій, від ночі до Тебе звертаючись, благаю: подай мені відпущення гріхів моїх; і молюся: до світла повелінь Твоїх путі мої направ.
Коли Тебе, до беззаконних зачисленого, на Лобнім місці піднесли, світила ховалися, і земля хиталася, і світла завіса храму роздерлася, про відпадіння юдеїв сповіщаючи.
Тебе, що могутністю Твого незбагненного Божества всю силу мучителя знищив і Твоїм воскресінням мертвих воскресив, у піснях прославляємо.
Богородичний: Мати Царя й Бога, всехвальна Богородице, Твоїми молитвами очищення від гріхів пошли тим, що завжди з вірою і любов’ю в піснях Тебе прославляють.
Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, а для вірних світло в насолоді слів Твоїх; тому зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.
Яків, ліствицю до неба приставлену побачивши, провидів Твій образ, неневісна; бо через Тебе, всечиста Владичице, Бог разом з людьми жив.
Через Тебе, Діво, вічне визволення нині здобувши, щиро до Тебе взиваємо: радуйся, Богоневісто; і, світлу Твоєму радіючи, Всехвальна, в піснях Тебе прославляємо.
Єдину Тебе, Діво всенепорочна, немов лілею серед тернин знайшовши, осяяну чистотою і світлом дівства, Жених небесний нареченою обрав.
Ірмос: Плаваючи на хвилях житейських, потопаю з кораблем гріхів, і до звіра душогубного викидають мене; як Іона, взиваю до Тебе, Христе: із безодні смертоносної мене виведи.
Згадували про Тебе душі праведників, що були ув’язнені в пеклі, і просили в Тебе спасіння; його ж Ти, Христе, як милосердний, хрестом подав, зійшовши в місця підземні.
Зібрання апостолів утратило надію знову побачити Твій храм одушевлений і нерукотворний, стражданнями зруйнований, але, зверх надії поклонившись Йому, Воскреслого всюди проповідували.
Богородичний: Хто з людей зможе пояснити невимовне й всенепорочне, Діво Богоневісто, Різдво Твоє, що заради нас сталося. Бо Бог — Слово, незбагненно з’єднавшись із Тобою, через Тебе воплотився.
Ірмос: Іона з утроби пекельної взивав: од тління визволи життя моє; ми ж Тебе благаємо: всемогутній Спасе, помилуй нас.
Добровільно на хрест піднесений, Ти, милосердний Спасе, рукописання гріхів на ньому розіп’яв і владу ворожу знищив.
Воскресши з мертвих владою Твоєю, Ти, Спасе, воскресив з Собою рід людський, даруючи нам життя й нетління, як Чоловіколюбець.
Богородичний: Не переставай, Богородице, молитися Богу нашому, Якого Ти незбагненно породила, щоб визволитися від бід тим, що Тебе, чиста Приснодіво, прославляють.
Ірмос: Плаваючи на хвилях житейських, потопаю з кораблем гріхів, і до звіра душогубного викидають мене; як Іона, взиваю до Тебе, Христе: із безодні смертоносної мене виведи.
Прообрази закону й пророчі віщування явно провістили Тебе, Чиста, що мала народити Благодійника всього творіння, Який багатократно й різноманітно благо діяв тим, що Тебе з вірою прославляють.
Первоствореного Адама, через підступ людиновбивці колись позбавленого Божественної райської насолоди, Ти, Неневісна, знову в рай ввела, породивши Того, Хто нас від гріха визволив.
Той, Хто з небуття Божественною волею і творчою силою все створив, з Твоєї, Чиста, утроби вийшов і Своїм Пребожественним сяйвом сущих у темряві смертній просвітив.
Кондак: Влада смерті вже не може тримати людей, бо зійшов Христос, сокрушаючи і знищуючи сили її; пекло вже переможене. Пророки одностайно радуються. Явився Спас сущим у вірі, промовляючи: виходьте, вірні, до воскресіння.
Ікос: Затремтіли від Єдиного з Тройці нині під землею пекло й смерть; земля затряслася, воротарі пекла, побачивши Тебе, жахнулися; все ж творіння разом з пророками співає радісно пісню перемоги Тобі, нашому Визволителеві й Богу, що нині знищив силу смерті. Викликнімо і взиваймо до Адама й до тих, що від Адама: древо знову ввело його; виходьте, вірні, у воскресіння.
Ірмос: Піч, вогнем розпалену, юнаки колись росоносною показали, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: хвальний отців Бог і препрославлений.
Дерево умертвило Адама, що з волі своєї вчинив непослух, а послух Христа оновлює його; заради мене розпинається Син Божий, препрославлений.
Тебе, Христе, що з гробу воскрес, усе творіння прославляє; Ти бо дарував життя тим, що були в пеклі, воскресіння — померлим, і сущим у темряві — світло препрославлене.
Богородичний: Радуйся, дочко тлінного Адама; радуйся, єдина Богоневісто; радуйся, що тління подолала, що Бога породила; Його ж моли, Чиста, щоб спастися нам.
Ірмос: У піч вогненну вкинуті, юнаки побожні вогонь на росу перемінили, пісню співаючи: благословен сси, Господи, Боже отців наших.
Ти древом хресним жало гріха затупив і списом Твого ребра рукописання переступу Адамового знищив; благословен сси, Господи, Боже отців наших.
Ти в ребро був проколений і землю, осквернену кров’ю жертви ідольської, очистив краплями крові Божественної; благословен сси, Господи, Боже отців наших.
Богородичний: Ти, Богородице, світові замість сонця породила Світло — Христа, що з темряви визволив і Богопізнанням просвіщає усіх, що взивають: благословен сси, Боже отців наших.
Ірмос: Піч, вогнем розпалену, юнаки колись росоносною показали, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: хвальний отців Бог і препрославлений.
Тебе, Діво, що маєш ризи позолочені й квітчасті, возлюбив Творець Твій і Господь, хвальний отців Бог і препрославлений.
Очистився колись Ісая, прийнявши вугілля й побачивши в прообразі Сина Твого, Діво, хвального отців Бога й препрославленого.
Колись божественні пророки, бачивши прообрази Різдва Твого Божественного, радісно співаючи, взивали: хвальний отців Бог і препрославлений.
Ірмос: Неопалима купина, з вогнем на Синаї з’єднана, Бога явила Мойсеєві, заїкуватому й гугнявому; а ревність до Бога трьох юнаків співцями непереможними у вогні показала; всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Пречистий Агнець словесний, за світ у жертву принесений, жертвам закону край поклав і як Бог від гріхів очистив його, що безперестанно взиває: всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Прийняте Творцем тіло наше, що перед стражданням не було нетлінним, після страждання й воскресіння стало недоступним тлінню й оновлює смертних, що взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Богородичний: Діво, Твоя чистота і непорочність скверну й мерзенність усього світу очистила, і Ти, Пречиста, стала причиною нашого з Богом примирення; тому всі ми Тебе, Діво, благословляємо і прославляємо по всі віки.
Ірмос: Єдиного безначального Царя слави, Якого благословляють небесні сили і перед Яким тремтять чини ангельські, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.
Того, Хто добровільно страждання перетерпів, і з волі Своєї був на хресті розіп’ятий, і сили пекельні знищив, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.
Того, Хто знищив владу смерті, і в славі з гробу воскрес, і спас рід людський, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.
Богородичний: Єдине милосердне й предвічне Слово, що в останній час від Діви народилося і прокляття стародавнє знищило, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.
Ірмос: Неопалима купина, з вогнем на Синаї з’єднана, Бога явила Мойсеєві, заїкуватому й гугнявому; а ревність до Бога трьох юнаків співцями непереможними у вогні показала; всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Ти, Богородице, світлом Різдва Твого дивно світ просвітила, на Твоїх бо руках носила істинного Бога, що просвіщає вірних, які безперестанно взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Побожно прославляємо Твою, Чиста, утробу, що вмістила Бога, Який несказанно прийняв тіло, дав світло Богопізнання всім вірним, що взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Мати світла, чиста Богородице, промінням світла Твого Ти світлими вчинила тих, що Тебе прославляють; Ти бо явилася оселею Світла, яке просвітлює світлом тих, що завжди взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.
Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа… з приспівом : Чеснішу від херувимів…
Ірмос: Мати неневісна, Діво Богородице, що породила, не зазнавши тління, і Творцеві всього — Слову — тіло дала, вмістилище Невмістимого, оселе незбагненного Сотворителя Твого, Тебе величаємо.
Усі ви, що інакше думаєте і Божеству страждання приписуєте, замовкніть, бо ми величаємо Господа слави — як Одного у двох природах, тілом розіп’ятого, та не розіп’ятого єством Божественним.
Ви, що воскресіння тіл відкинули, йдіть до гробу Христового і переконайтеся, що тіло Життєдавця було умертвлене і знову воскресло для запевнення останнього воскресіння, на яке ми уповаємо.
Троїчний: Вшановуючи Тройцю не Божеств, а іпостасей, і Одиницю не осіб, а Божества, ми розсікаємо тих, що Її розділяють, рівно ж поборюємо тих, що зважуються зливати в одне Тройцю, Яку ми величаємо.
Ірмос: Мати Божа й Діва, що народжує і залишається Дівою, не природи, а милості Божої діло; тому, як єдину, що Божественних чудес сподобилася, Тебе завжди величаємо.
Христос — Світло від Світла, сяйво Отчої слави, що засяяло предвічно, — немов у темряві, засяяв для життя людського і темряву, що була навкруги, розігнав. Його ми, вірні, безперестанно величаємо.
Нехай посоромляться ті, що, бачивши у Христі страждання тіла й силу Божества, визнають одно-складову природу; бо один і той самий як людина вмирає, а встає як Творець усього.
Миро мертвим, а живому спів, сльози тим, що вмирають, а Життю всіх пісню принесіть, жони, — промовляв проповідник воскресіння, благовістячи воскресіння Христове.
Богородичний: Не знаю іншого Бога, крім Тебе, що мене з язичників невірних невістою Своєю обрав, взиває до Тебе Церква. Тому даруй, Слово, як милосердний спасіння вірним молитвами Тієї, що Тебе породила.
Приснодіво отроковице, Ти причиною вічних радощів і веселощів для нас стала, породивши Визволителя, Який істиною і Духом Божественним визволяє тих, що Його як Бога шанують.
Праотець Твій Давид, Тебе, Пречиста, прославляючи, називає Тебе ковчегом святості Божественної, що надприродно вмістив Бога, Який у лоні Отця перебуває; Його ж ми, вірні, безперестанно величаємо.
Ти, Діво, воістину стала вищою за всяке творіння, бо тілом породила нам Творця всього; тому, як Мати єдиного Владики над усім, найпершу перемогу носиш.
Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.
Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.
Воскрес Христос із мертвих, кайдани смерті розірвавши. Благовісті, земле, радість велику, оспівуйте, небеса, Божу славу.
Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.
Воскресіння Христове бачивши, поклонімося святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному.
Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.
Воскресінню Христовому безперестанно поклоняємося, бо Він спас нас од беззаконня нашого, святий Господь Ісус, що явив воскресіння.
Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.
Чим віддячимо Господу за все, що Він дав нам? Задля нас Бог серед людей жив; заради зотлілого єства Слово стало тілом і оселилося між нами; до невдячних прийшов Благодійник, до полонених — Визволитель, до сущих у темряві — Сонце правди; на хресті страждає Безстрасний; у пеклі — Світло, у смерті — Життя; заради загиблих — Воскресіння. Взивайте до Нього: Боже наш, слава Тобі.
Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.
Твоєю силою могутньою Ти, Господи, врата пекельні зруйнував і владу смерті знищив, і Твоїм Божественним і славним воскресінням, Цар усіх і Бог всемогутній, Ти воскресив мертвих, що од віку в темряві перебували.
Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Усе, що дише, нехай хвалить Господа.
Прийдіть, радіймо в Господі і веселімось Його воскресінням, Він бо воскресив мертвих із незламних кайданів пекельних і як Бог дарував світові життя вічне і велику милість.
Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.
Осяйний ангел сидів на камені гробу, що Життя прийняв, і жонам-мироносицям благовістив, промовляючи: воскрес Господь, як провістив вам; сповістіть Його учеників, що Він буде поперед вас у Галілеї і подає світові життя вічне і велику милість.
Стих: Буду славити Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.
Чому ви, юдеї беззаконні, камінь наріжний відкинули? Це Той, що Його поклав Бог у Сіоні, Який у пустелі виточив воду зі скелі і з ребра Свого нам безсмертя виточує. Це Камінь, від дівственної гори відсічений без хотіння чоловічого, Син Людський, Який іде на хмарах небесних до ветхого днями, як сказав Даниїл, і Царство Його вічне.
Слава… і рання євангельська стихира. І нині… і цей Богородичний: Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі.
Потім велике славослов’я і цей тропар недільний: У день спасіння світу співаймо Воскреслому із гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.
Потім єктенії і відпуст.
На літургії блаженні
Прекрасний і на смак добрий був плід, що мене умертвив. Христос — древо життя, від якого споживаючи, не вмираю, а з розбійником взиваю: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.
Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.
Ти, милосердний, на хрест піднесений, рукописання стародавнього гріха Адамового знищив і спас від омани увесь рід людський; тому прославляємо Тебе, благодійника, Господи.
Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
Ти, милосердний Христе, розіп’яв на хресті гріхи наші і Твоєю смертю смерть умертвив, померлих із мертвих воскресив; тому поклоняємося Твоєму святому воскресінню.
Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.
Колись змій отруту у вуха Єви влив, а Христос на древі хресному світові насолоду життя виточив; тому взиваємо: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.
Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.
Ти, життя всіх, Христе, як смертний, був у гріб покладений, і окови пекла зруйнував, і як всемогутній на третій день у славі воскрес, і всіх просвітив; слава Твоєму воскресінню.
Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.
Господь триденний із мертвих воскрес, мир Свій ученикам дарував і прославив їх, і послав, сказавши: всіх приведіть до Царства Мого.
Слава… Отець — світло, Син і Слово — світло, Дух Святий — світло, але триєдине світло, бо один Бог у трьох Лицях, в єдиному ж Єстві й началі, нероздільний, незлитний, предвічний.
І нині… богородичний: Ти, Богородице, Сина і Слово Отця породила, як Він Сам знає; тому ми, через Тебе обожені, до Тебе, Діво Мати, взиваємо: радуйся, християн надія.
Прокимен: Господь кріпкість людям Своїм дасть; Господь благословить людей Своїх миром.
Стих: Принесіть Господу, сини Божі, принесіть Господу молодих ягнят.
Алилуя.
Стих: Благо є сповідуватися Господу і співати імені Твоєму, Вишній.
Стих: Сповіщати зранку милість Твою, й істину Твою на всяку ніч.
У неділю на вечірні
На Господи, взиваю… стихири покаянні. Глас 7
Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.
Піднеси очі твої, душе моя, і подивися на Провидіння Боже і на милосердя, як Він, небо прихиливши, зійшов на землю, щоб піднести тебе з безодні твоїх пристрастей і на камені віри тебе поставити. О дивне чудо! Слава приниженню Твоєму, Чоловіколюбче.
Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.
Подивись на твої діла беззаконні, душе моя, і дивуйся: як тебе земля носить і як вона не розійшлась? Як дикі звірі тебе не з’їдають? Та як і сонце незаходиме не перестає тобі світити? Встань, покайся і взивай до Господа: згрішив я перед Тобою, згрішив, помилуй мене.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
На Тебе надію покладаючи, Всесильний Господи, благаємо Тебе, визволи нас від усякої біди, страждання та нападу ворожого, щоб ми мирно життя наше провадили і, в чистоті поживши, знайшли Тебе, Владику, в день судний милостивим та милосердним.
Стих: Бо в Господа милість і велике в Нього визволення. Він визволить нас віл усіх беззаконь наших.
Архангели, що просвітлюєтеся сяйвом Тройці, просвітіть тих, що з вірою вас оспівують.
Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.
Покровом крил ваших усіх вірних від духів лукавства охороняйте, темряву знищуйте.
Слава, і нині… богородичний: Разом з ангелами всі до Богородиці в піснях взивайте, бо Вона породила Спасителя світові, і після Різдва Дівою залишилася, і Різдвом Своїм світ від спокуси визволила; Та, що годує молоком Визволителя душ наших, подає нам поживу, що ніколи не вичерпується.
Потім Світло тихе… і Прокимен: Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.
Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.
Потім Сподоби, Господи… і єктенія.
Милосердний Боже, як блудний син я прийшов; прийми мене, що до Тебе припадаю, як одного з наймитів Твоїх, і помилуй мене, Чоловіколюбче.
Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.
Як той, що потрапив у руки розбійників і був поранений, так і я впав у гріхи многі, і душа моя зранена; до кого звернуся, винний я? Тільки до Тебе, милосердного Цілителя душ; вияви на мені, Боже, велику Твою милість.
Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.
Слава Тобі, Христе Боже, похвало апостолів і радосте мучеників, що проповідували Тройцю Одноістотну.
Слава, і нині… богородичний: Разом з ангелами до Тебе, Богоневісто, взиваємо: радуйся, називаючи Тебе палатою, і вратами, і престолом вогненним, і горою нерозсіченою, і купиною неопалимою.
Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар святому. Слава, і нині… богородичний на глас тропаря.
Потім єктенія і відпуст.
У неділю на повечір’ї
Ірмос: Повелінням Твоїм на суху землю перетворилося раніше розлите водне єство, Господи; тому сухими стопами переходив Ізраїль, співаючи Тобі пісню перемоги.
Чини ангельські воістину і достойно шанують Тебе, Пречиста, як Матір Бога всіх, але нині прийми і від моїх земних вуст молебну пісню.
Умертви плоть мою і ще живучу злобу, Пречиста, що народила істинне життя, і подай визволення від пристрастей і гріхів рабу Твоєму, Чиста.
Слава… Сонце від Сонця, безлітне Слово, незбагненно засяявши, в час засвітило; Його ж зорею просвіти, Діво, душу мою і напоум.
І нині… Тобі, Богородице, завжди подобає слово хваління, але ми благаємо Тебе, Чиста, спаси від усякої житейської печалі тих, що до Тебе звертаються.
Ірмос: На початку небеса всесильним словом Твоїм утвердив, Господи Спасе, і вседіючим Божим Духом усю силу їхню; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.
Віддавши як раб благорозумний борги Твоєї милості, Владичице, тепло взиваю до Тебе, Пречиста, Мати Слова і всіх Визволителя; але і нині візьми мене від житейських обставин.
Адама, що помер від непослуху в давнині, кращого життя Ти, Пречиста, сподобила, народивши Живоначальне Слово, Владичице; але й нині визволи мене від смертного гріха.
Слава… Озлобив пристрасний закон плоті, і нині ображає духовний закон, і до гріховних похотей тягне розум мій, Пречиста; але подай мені мир безстрастя незабаром молитвами Твоїми.
І нині… Невимовно зачавши в утробі Христа Вседержителя всіх, Ти, Пречиста, визволила земнородних від пекельних кайданів; але і інші розірви бататосплетені ланцюги, що розтлівають мене.
Ірмос: Лона Отчого не залишивши, зійшов Ти на землю, Христе Боже; тайну почув провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.
Вночі борюся з темрявою лютих гріхів, затьмарив помисли; двері світла, просвіти мене Твоїм промінням і незабаром визволи мене від гіркоти і печалі.
Безліччю гріхів стягнутий я і ланцюгами напастей дуже зв’язаний; нині, Владичице, закликаю Твою поміч, щоб визволитися від всілякої муки.
Слава… Зруйнуй, Всеславна, ради соборища злих, лукавих, лютих і заздрісних людей і позбав мене всякої житейської печалі і скорбот.
І нині… Повернення до мене неправдивих слів і дій, Владичице, посічи мечем Твоїх молитов і незабаром зруйнуй і визволи мене від усякої печалі.
Ірмос: Ніч несвітла невірним, Христе, вірним же насолода — просвіщений слів Твоїх; заради цього до Тебе зранку молюся і оспівую Твоє Божество.
Ти, Діво, непереможна стіна вірним, і покровом будь рабу Твоєму, і визволи від усякої недолі, печалі і озлоблення.
Дуже хворію я, люто озлоблений з обох боків, душевну силу і тілесну втратив, Пречиста; Твоїми молитвами зціли.
Слава… До безодні щедрот Твоїх, Діво, нині звертаюся, раб Твій: визволи мене від неправедної ради, яка обіймає мене, і озлоблення.
І нині… Звеличується слава молитов Твоїх усюди, Діво Мати Пречиста; ними ж нині визволи мене від усякої житейської недолі.
Ірмос: Мене, що плаваю в суєті житейських турбувань і утопаю з кораблем у гріхах, поглинутий душетлінним звіром, як Іона, Христе, взиваю до Тебе: виведи із смертоносної глибини.
Усі вірно словами і висловлюваннями прославляють Тебе, бо Ти Різдвом Твоїм простила борги всім людям; але й нині прийми благання співців Твоїх і визволи від спокус і печалі.
Мене, недужого і пристрасним гріховним терням уколеного, шукаючого від Тебе зцілення, Пречиста, визволи від усякої хвороби і скорботи і позбав недолі і печалі.
Слава… Земнородних єство Ти, Богородице, явно піднесла до неба, будучи палатою Царя слави; тому піднеси мене із безодні многих гріхів, і напастей, і пристрастей.
І нині… Втілене незбагненно і невимовно Слово Ти, Діво, народивши, визволила мене із безсловесся; тому Тебе безперестанно оспівуємо божественними словами і вірно славимо.
Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…
Владичице, прогнівався Син Твій на грішних рабів Твоїх; бо ми обернули Щедрого на гнів, але Ти переміни Його на милість, Чиста; змилосердься, Мати Божа, ублагай Благоутробного молитвами Твоїми і визволи полонених.
Ірмос: У піч вогняну вкинуті преподобні юнаки вогонь на росу перемінили і, співаючи, так взивали: благословенний, Господи, Боже отців наших.
Прикрашена вишивкою чистоти, Пресвята Отроковице, душу мою перетвори від скверної злоби на божественну доброту, благословенна Владичице, Заступнице роду нашого.
Лютує нині дуже злоба бісівська і розпалює в мені вогонь пристрастей, але Ти краще спали їх до кінця Твоєю зорею щедрот, Заступнице роду нашого.
Слава… За нас безперестанно моли Твого Сина, Пречиста Мати Діво, Твоїми молитвами визволяючи рабів Твоїх від людських печалей і бід.
І нині… Споконвічний Син від Тебе, Діви, плоть прийняв, не змінившись, і став Людиною, щоб спасти тих, що співають: благословенний, Пречиста, плід утроби Твоєї.
Ірмос: Юнаки взивали, в печі зрошені: творіння нехай благословляє Того, Хто словом сотворив усе, і прославляє Його повіки.
Пасовище пристрастей і різноманітні біди воістину оточують раба Твого, Владичице, але визволи мене від усякої їхньої спокуси.
Нехай нині зійде на нас державна Твоя рука, Владичице, і визволить нас від очікуваних людських скорбот.
Слава… Сіті лукавих і злорадних людей сокруши, Богородице Чиста, і Твого раба визволи від усякої біди.
І нині… Єдине суще вірних пристановище божественне, Діво Чиста, благаю Тебе визволити мене від гіркої бурі житейського моря.
Ірмос: Радуйся, Невісто світла, Мати Світлодавця; радуйся, вмістивша в утробі Твоїй Невмістимого; радуйся, самих херувимів чесніша, народивша Спаса душ наших.
Відійшов я, граючись, як лошатко, від заповідей Владики; вуздою Твоїх молитов, Пречиста, притягни мене на путь швидкого влаштування.
Витягли мене з дуже нерозумним наміром на лукаві мої гріхи; визволи мене, Богородице, від переміни на гірше.
Слава… Ти явилася першим зціленням людської істоти, бо зцілила падіння Адама і Єви; зціли ж і мене, Богородице, Твоїми молитвами.
І нині… Цнотливий розум дай мені, і чисте серце, і розум передбачливий, щоб я зберігав заповіді Бога мого, Пречиста Владичице.
Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропарі та інше звичайне і відпуст.
Глас 7. Субота | Зміст | Глас 7. Понеділок