Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Рівненська область, Костопільський р-н, с. Тростянець

Михайлівська церква та дзвіниця
1752 рік

Про Михайлівську церкву із рівненського Тростянця багато писати не треба, її треба бачити. Бо вона без усяких еківоків просто дивовижна — одночасно скромна і розкішна, народна і рафіновано-професійна, широко описана в різних довідниках і практично невідома загалові. Під склепінням храму зачудованому прочанинові відкриється справжнісінький музей церковних старожитностей, яких мало в цілій Україні. Додайте до всього незайману природу і мальовничі сільські краєвиди — і принаймні частково зрозумієте наш захват.

Доїхати до не такого вже й віддаленого, але в дивний спосіб «відстороненого» куточку рідної землі непросто: «сошейки» тут либонь не ремонтувалися від часів Сергія Тимошенка, головного архітектора волинського краю за міжвоєнної Польщі. Про нього ми завели мову недарма — є відомості, що саме цей геній українського модерну доклався до ремонту святині у 1920-х, ошляхетнивши і без того стримано-шляхетні риси храму. Зокрема, «модернова» рука метра вчувається і в силуеті надбанного хреста, і у нарочито-народній (невимушено нарочитій!) жовто-блакитній стилістиці верху.

Усередині церкви розум відлітає вгору: навіть важко згадати, де іще в одному місці зібрані такі вишукані різьблені кивоти, галереї та одвірки. Вершиною ж внутрішнього убранства храму є шедевральний бароковий іконостас, який дійшов до ХХІ століття в абсолютній недоторканості.

На одвірку порталу чиясь предківська рука вирізьбила слова із Псалма Давидового: «Господи, возлюбив я красу Дому Твого». Воістину возлюбив!

Тож складаємо щиру дяку за неймовірний тростянецький скарб усім предкам — знаним і незнаним, які любили цей Дім Божий понад усе на світі. І, звісно, дякуємо громаді Української православної Церкви Київського Патріархату, яка нині з не меншою любов’ю і щирістю опікується дорученою їй Богом і Архистратигом Михаїлом унікальною святинею.

Усі фото