Робота, професійна діяльність, суспільне життя
4.1 Покровительство льонарям
Олена цариця рівноапост. (†327; 3 червня). На день святої сіяли на Русі льон.
4.2 Покровительство рибалкам та мисливцям
Божа Мати своєю іконою «ОЗЕРЯНСЬКА» (XVI; 12 листопада), чудотворна.
Петро, Яків, Іван Апостоли (†біля 67; 12 липня; †44; 13 травня; †98-117; 21 травня та 9 жовтня). Всехвальні Апостоли були рибалки і Сам Господь чудесно допомагав їм вловити величезну кількість риби.
Олексій чоловік Божий преп. (†411; 30 березня).
4.3 У всіх справах та потребах пасічникування, покровительство пасічникам
Зосима та Савватій Соловецькі преп. (†1566; 21 серпня). На Савватія 10 жовтня закінчується прибирання вуликів в омшаники.
4.4 Покровительство ковалям та ремісникам
Косма та Даміан безсрібники й чудотворці (†ІІІ; 14 листопада). З давніх-давен святі благословляють усяку роботу ручну.
4.5 Відкриття майстерні, фабрики та ін. (благословення праці)
Павло Апостол (†біля 67; 12 липня). Серед Солунян Павло працював день і ніч, хоч міг прожити й без роботи.
Василій Великий Святитель (†379; 14 січня). Сам Василій до посвячення у священицький сан працював каменярем; на його руках ще довго залишалися мозолі. У своїй літургії святитель молиться за всіх, хто працює «і в горах, і у копальнях… і в ущілинах земних і на гірких роботах».
4.6 Перед початком усякого доброго й відповідального діла (перед зібранням, доповіддю, відрядженням тощо) треба молитися молитвою
«ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ», щоб мати благословення ДУХА СВЯТОГО.
4.7 По скінченні всякого діла та після навчання
Молімося молитвою «ДОСТОЙНО Є».
4.8 Просвітлення розуму на навчання, пізнання наук благословляють, якщо важко вчитися, допомогають благодатно
Пророк Наум (VII ст. до Р. X.; 14 грудня).
Сергій Радонежський преп. (†1392; 18 липня та 8 жовтня). У 7 років святого Сергія (Варфоломея) віддали на навчання письму, але важко давалося йому навчання. Гаряче із сльозами молилася дитина, щоб Господь дарував йому розуміння грамоти. І Господь послав йому Ангола у вигляді старця-ченця, який благословив дитину і сказав: «Відтепер Бог дає тобі, дитя моє. розуміти все, що потрібно, так, що й інших навчатимеш».
Іван Кронштадський (†1908; 2 січня). В дитинстві Івану погано давалася грамота, він вчився гірше своїх товаришів по навчанню. Вночі із гарячими сльозами молилася дитина Богові й своєму Ангелу Охоронителю, щоб Господь допоміг йому в навчанні. Одного разу вночі, після гарячої молитви сталося чудо: наче завіса впала хлоп`яткові з очей, розкрився йому розум й після того одразу ж почав він вільно читати, запам`ятовувати та розуміти усі науки.
Кирил та Мефодій рівноап. вчителі Слов`янські (†869; †885; 24 травня). Святі брати склали слов`янську абетку й переклали слов`янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир та багато інших богослужбових книг.
Косма та Даміан безсрібники й чудотворці (†ІІІ; 14 жовтня). Брати у досконалості опанували лікарське мистецтво.
Ананія, Азарія та Мисаїл святі отроки (†600 р. до Р. X.; 30 грудня). Святі отроки прославились мудрістю при дворі вавилонського царя.
Неофіт мч. (†303-305; 3 лютого). Неофіт проявив у собі чудотворну силу, коли ще навчався у школі.
Молитви «ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ» та «ВІРУЮ».
4.9 Косарів благословляє на починання косіння
Савватій Соловецький преп. (†1435; 10 жовтня).
4.10 Хто йде сіяти в поле, під час жнив, щоб збережено було врожай та щоб щедро вродило, допомогають
Божа Матір на честь її ікони «СПОРИТЕЛЬНИЦЯ ХЛІБІВ» (кінець XIX ст.). Назву іконі надано з благословіння св. преп. Амвросія Оптинського — знаменитого старця (†1891). Святий підтвердив, що Богородиця — Помічниця людям у їх праці на здобуття хлібу щоденного.
Пилип Апостол (†І; 27 листопада). Господь випробував Апостола перед тим. як чудесно нагодував п`ятьма хлібами п`ять тисяч людей. Пилип Апостол благословляє сіячів та женців хлібів.
Йоаким та Анна праведні Богоотці (22 вересня) надають врожайність усьому своїм благословенням .
Харлампій свмч. (†202; 23 лютого) молиться Богові за родючість землі.
Іван Хреститель Предтеча Господній (20 січня; 7 липня).
Борис та Гліб — у хрещенні Роман та Давид (†1015; 6 серпня).
Олена цариця благовірна (†327; 3 червня).
Параскева мц. (†ІІІ; 10 листопада).
Тихон Амафунтський (IV-V; 29 червня). По молитві святого на голому місці чудесно розрісся виноградник, сік його винограду святий використовував у безкровній жертві. Йому моляться на початку сівби та жнив.
4.11 У торгівлі поміч та благословення
Іван Новий Сочавський вмч. (†1ЗЗО-1340; 15 червня). Святий сам був купцем.
Іван Новий з Яніни мч. — (†1526; 1 травня). Іван крамарював з великим успіхом, бо був глибоко побожною та благочестивою людиною, і Господь благословив його справу. З мученицьким вінцем за віру він отримав благодать покровительствувати купцям та крамарям.
4.12 Покровительство православним воїнам та війську
Георгій Переможець (Юрій Змієборець) вмч. (†303; 6 травня). Неперевершена відвага та мужність Георгія та Дмитра Солунського — воїнів.
Дмитро Солунський вмч. (†біля 306; 8 листопада). Неперевершена відвага та мужність Св. Дмитра та Георгія Переможця — воїнів.
Пантелеймон вмч. та цілитель (†305; 9 серпня). Святого вважають покровителем флоту. У день пам`яті святого Російський флот переміг шведів біля Гангуту та Гренчамі. Іменем угодника Божого називали кораблі.
4.13 Покровительство державній владі
Божа Мати Своєю іконою «ДЕРЖАВНА» (1917; 15 березня).
Михаїл Архангел (21 листопада). З давніх-давен святий Архистратиг небесного воїнства з Пречистою Богородицею обороняли Русь-Україну.
Георгій Переможець вмч. (†303; 6 травня). На знак божественної допомоги святого за особливі подвиги героїв нагороджували «Георгієвським хрестом».
4.14 Іконопису навчають
Іван Богослов Апостол та Євангеліст (†початок II; 9 жовтня). Про Івана написано, як він з`явився одному майстрові та навчив його мистецтву малярства.
Лука Апостол та Євангеліст (†І; 31 жовтня). За переданнями самим Лукою було написано багато ікон.
Андрій Рубльов преп. ікономаляр (†XV; 17 липня). Преподобний створив неповторної духовної глибини ікони Пресвятої Тройці, Спаса та ін.
Григорій, ікономаляр Печерський преп. (†ХІІ; 21 серпня).
Аліпій, ікономаляр Печерський преп. (†біля 1114; ЗО серпня). Аліпій — найдавніший маляр всієї Руси-України. Він перейняв мистецтво своє від Константинопольських майстрів та написав неповторні образи, заснувавши на Україні першу школу малярства. Благословенна фарба з його пензлів зцілювала тяжкі виразки, опухи, чиряки.
4.15 У співі церковному покровительствують, допомога у духовному співі та читанні
Божа Матір Своєю іконою «ПОПСЬКА» (25 січня). В православній церкві Божа Матір — покровительниця хору. Ікону її ставили у школі вокального й хорового співу. У грецьких співаків нотна грамота називалася попівським мистецтвом, тому й ікона Покровительниці церковного співу називалася попівською. У Богонемовляти пальці руки зображалися складеними так. як начальник хору (регент) подає знак починати спів.
Роман Солодкоспівець преп. (†біля 556; 14 жовтня). Святий Роман не знав нотної грамоти, але усім єством своїм тягнувся до Бога. Клірики, що нарікали на нього, вчинили йому гірку зневагу. Роман із сльозами молився до Богородиці, благаючи в Неї заступництва. Пречиста Богородиця Сама з`явилась йому у сні, вклала в уста йому хартію, й після того Роман заспівав милозвучним голосом тропарі й кондаки, премудрість виливалася в нього щедрою рікою, напуваючи усіх спраглих до життя. Святий сам склав багато прекрасних кондаків.
Іван Дамаскін преп. (†біля 780; 17 грудня).
4.16 В суспільних потребах або в народних негараздах
Мають служитися особливі загальні молебні (наприклад у випадку посухи тощо).