БібліотекаХристиянство: віровчення та традиції

Святі, обдаровані благодаттю Божою зцілювати хвороби та допомагати в наших потребах

* * *

Кожна людина вмирає. Та Господь дарував нам тверду надію на безсмертя. Сам Перший Він пройшов цим шляхом, як проста людина: через святе життя — на хрест — і в життя вічне, й усім, хто пішов за Ним, дарував це неосяжне чудо — ЖИТТЯ, що ніколи не старіє, а вічно існує, життя в радості та світлі безмежної любові, краси і творчості. Для нас, грішних і маловірних, Він явив чудесні знамення й підтвердження істинності своєї обітниці. Цими знаменнями нам є святі: люди, які увірували всім серцем у Христа і пішли за Ним, взявши кожен свого хреста, не шкодуючи ані сил своїх, ані самого життя заради любові до Світла, до Правди. І Господь на їхню любов і терпіння відповів рясногранною благодаттю, яку святі люди випромінювали ще за свого земного життя, освітлюючи все навколо себе. Щедро наділяв Господь Своїх дітей дарами зцілювати хвороби, вигонити бісів, захищати молитвою тих, хто в небезпеці, допомагати в найтяжчих обставинах, передбачати події, просвітлювати розум, заспокоювати серце скорботним і потьмареним тощо. Після ж смерті цих праведників багатьох із них Господь прославив нетлінністю тіла, і біля тих святих мощей та на могилах святих продовжували відбуватися благодатні чуда: зцілення, втихомирення пристрастей, допомога в біді, у всякій потребі. І це природно, бо якщо святі мали таку силу молитви, коли були обтяжені смертним тілом, слабким і грішним, — то наскільки більшу силу благодатної допомоги являтимуть, коли Господь, як друзів і дітей, приймає їх в оселі Небесні, коли вони наслідують силу та славу Господню і молитва їх сягає престолу Царя Слави!

Тому духовні отці наші вчать нас якнайчастіше звертатися до святих, спілкуватися ліпше з ними — незрадливими, надійними друзями, аніж із легкодушним і грішним товариством. Спілкування зі святими просвітлює душу, навчає, допомагає знаходити шлях спасіння. Це друзі, які завжди почують, зрозуміють, допоможуть, що не забудуть нас у молитвах до Бога, і в страшний час розлучення нашої душі з тілом будуть заступниками за нас перед Господом.

Усе, що ми подаємо в цій маленькій, далеко не повній збірочці — то певний досвід, що з глибини сторіч аж до нашого часу підтверджує неодмінну допомогу істинно живих святих угодників Божих нам, грішним, у цьому прекрасному, багатостраждальному і такому короткому житті.

А втім, ми маємо твердо пам’ятати, що молитва до святих Божих і до Господа — це не «читання» молитов і не ставлення свічки, — а живе спілкування в молитві, життя серця у слові до святого, вогонь життя та віри (який символізують наші свічки перед іконами у храмах). Немає прохання, яке не почув би й не виконав Господь за молитви наші й святих Своїх за нас, якщо самі ми підіймемося Йому назустріч і докладемо зусиль у добрих справах, якщо намагатимемося жити праведно. Нехай не сподівається на допомогу жодна людина, яка ліниво і двоєдушно читатиме молитву та без внутрішнього зусилля виконуватиме в церкві обряди.

«Від днів же Івана Хрестителя донині Царство Небесне силою добувається, і хто докладає зусилля, здобуває його» (Мф. 11,12).

«Просіть, і дасться вам, шукайте, і знайдете; стукайте, й відчинять вам» (Мф. 7,7). Амінь.

Іще раз звертаємо увагу читача на те, що святі, як промені Єдиного Сонця — Пресвятої Тройці, — допомагають нам, як дітям, коли ми зі своєї волі обираємо шлях світла, шлях Христа, і, нехай іще дуже немічно, але щиросердо намагаємося жити за заповідями Божими. Ніколи не стануть святі на бік двоєдушних, беззаконних, жорстоких, жадібних, корисливих, заздрісних, гордих, самовпевнених і марнославних. Такі люди, щоб визволитися їм від сітей диявольських, нехай від усього серця розкаються та спрямують свої шляхи до праведного життя. Тоді отримають вони допомогу від святих Божих і від Самого Джерела всіх благ і життя вічного.

«Ті, що шукають Господа, не позбавляться всякого блага» (Псалом 33:11).

Амінь.