«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том І

Акафіст святому апостолу і євангелісту Іоану Богослову

Кондак 1

Обраний Господом від сітей рибальських на проповідь Євангелія і від ловлі риб — на ловлю людей до світла істинного боговíдання, великий апостоле, ученику, друже й наперснику Христів, моли єдиного істинного Чоловіколюбця, Якого щиро полюбив ти, щоб помилував нас, хто шукає твого перед Ним заступництва і взиває до тебе:

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Ікос 1

Ангельських сил і всякого творіння Творця, Владику і Господа, Який прийняв плоть нашу і явився на землі заради нашого спасіння, побачивши, як ходив Він біля моря Галілейського і кликав тебе з братом твоїм, Іоане блаженний, до служіння апостольського, ти залишив сіті рибальські і батька твого в кораблі; відтоді ти постійно слідував по стопах Спасителя. Заради цього взиваємо до тебе так:

Радуйся, бо заради любові до Христа ти батька по плоті залишив; радуйся, бо через Христа ти Небесного Отця знайшов.

Радуйся, бо світ і всі його спокуси ти відкинув; радуйся, бо небесні блага і воздаяння отримав ти.

Радуйся, бо плоть ду́хові ти повністю підкорив; радуйся, бо дух свій ти Найсолодшому твоєму Вчителю Ісусу підкорив.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 2

Бачив Христос Господь непорочну чистоту твого серця, плотськими пристрастями не затьмарену, визнав тебе достойним видіння таємничих одкровень, щоб, заглиблюючись у глибину богослов’я, зміг ти проповідувати його всьому світові. Тому «сином грому» ти Господом названий і до Нього взивав: алилуя.

Ікос 2

Розумом істинного богопізнання освітлюючи свою душу, йшов ти слідом за благим Учителем Твоїм, навчаючись мудрості, що виходила з уст Його, і через повну твою незлобливість і дівственність цнотливу був ти улюбленим для Христа Господа твого. Почуй же і нас, що взиваємо до тебе так:

Радуйся, незлобливості образе; радуйся, дівства і чистоти хранителю.

Радуйся, любові до Бога і ближніх учителю; радуйся, доброї поведінки наставнику.

Радуйся, смиренномудрості дзеркало; радуйся, Божественної благодаті світило.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 3

Силу Божества Христового, сховану під хмарою немічного людського єства, пізнав ти явно, коли Господь наш, воскресивши дочку Яіра і пізніше преобразившись на Фаворі, сподобив тебе з іншими двома учениками свідком бути таких преславних чудес. Побачивши, що Христос є Богом істинним, із глибини серця твого взивав ти до Нього: алилуя.

Ікос 3

Маючи велику сміливість перед Христом, Сином Божим, Який полюбив тебе, ти возлежав на грудях Його при звершенні Тайної вечері; і коли прорікав Господь про зрадника Свого, тоді ти єдиний насмілився спитати про ім’я його. Тому і взиваємо до тебе:

Радуйся, улюблений Христів ученику; радуйся, постійний Його друже.

Радуйся, бо безборонно на грудях Господніх возлежав ти; радуйся, бо сміливо про ім’я зрадника запитав ти.

Радуйся, бо більше за всіх ти до Христа наблизився; радуйся, бо слова Господні, як скарб найцінніший, ти в серці своєму збирав.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 4

Буря люті і злобної шаленості кипіла у жорстокосердих і невдячних юдеїв, коли повстали на Христа, Сина Божого; тоді всі ученики Його, страхом обійняті, втекли; але ти, любов велику до Нього маючи, навіть до хреста і смерті не відступив від Нього, на всі муки Христові дивлячись і співчуваючи серцем Діві Матері Божій, що плакала і ридала. Дивуючись великому милосердю і довготерпінню Божому, взивав ти до Страждаючого за рід людський: алилуя.

Ікос 4

Висячи на хресті, прицвяхований за гріхи наші Спас світу, побачивши тебе і Матір Свою, що стояли поряд, сином Преблагословенної Богородиці тебе назвав, говорячи: «Жоно, це син Твій», а до тебе: «Це Мати твоя». Ми ж, дивуючись любові Христовій, на тобі виявленій, взиваємо так:

Радуйся, бо сином Матері Божої ти сподобився бути; радуйся, бо через це ти з Христом духовним спорідненням з’єднався.

Радуйся, бо Матері Божій ти достойно послужив; радуйся, бо Її як матір свою з усякою шаною в домі своєму оселив.

Радуйся, бо і в Успінні чесне і святе тіло Її до гробу провів; радуйся, бо з квітучою райською гілкою, архангелом Гавриїлом принесеною, перед гробом Її йшов.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 5

Божественною зіркою явився ти в Асії, прийшовши туди на проповідь слова Божого, як за жеребом випало тобі. Але на шляху твоєму попустив Господь, щоб був ти вкинутий у море; благодать же Божа, що завжди з тобою перебувала, зберегла тебе у водах морських живим і після сорока днів повеліла хвилі морській викинути тебе на берег. Коли ж побачив це ученик твій Прохор, який оплакував смерть твою, велично взивав він до чудодійного Бога: алилуя.

Ікос 5

Ефесяни, побачивши преславне чудо, тобою створене, коли юнака Домна, який помер від біса, ти молитвою воскресив, оспівали велемовно силу Бога, Якого ти їм проповідував, і, звільнившись від скверного ідолослужіння, взивали до тебе так:

Радуйся, істинного Бога служителю; радуйся, бісів прогонителю.

Радуйся, бо померлих силою Христовою ти оживляв; радуйся, бо силою тією ти людям життя і здоров’я повертав.

Радуйся, бо затьмарених розумом ти до Світла істини навертав; радуйся, бо просвіщенням правдивою вірою ти на шлях чеснот наставляєш.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 6

Проповідником богоносним слова Божого в Ефесі був ти, і, піклуючись про поширення благодаті євангельської, утверджував ти своє вчення знаменнями великими і дивними, капище Артеміди своєю молитвою зруйнував ти, щоб, побачивши це, язичники пізнали Єдиного Бога, до Якого ми взиваємо: алилуя.

Ікос 6

Засяяло в Ефесі, як сонце, світло віри Христової, тобою проповіданої, коли злочестивий Дометіан розпочав гоніння на християн; тоді і тебе, як ревного сповідника імені Христового, послав єпарх до Рима зв’язаним, де і перетерпів ти страшні страждання. Ради них виголошуємо тобі так:

Радуйся, бо Христового ради сповідання був ти битий; радуйся, бо чашу смертоносної отрути ти неушкоджено випив.

Радуйся, бо в котлі з киплячим єлеєм не зварився ти; радуйся, бо силою Христовою ти від лютих страждань уцілів.

Радуйся, бо незлобливістю своєю кесаря-мучителя ти устрашив; радуйся, бо цим ти народ у величі Бога, християнами шанованого, до віри привів.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 7

Коли побачив мучитель, що найлютіші муки, які від нього перетерпів ти, не змогли умертвити тебе, тоді, вважаючи тебе безсмертним, до заслання на острів Патмос засуджує. Ти ж, підкоряючись Промислу Божому, що так благозволив, подячно співав Богові, Який все до добра направляє: алилуя.

Ікос 7

Нові чудеса показав ти язичникам, бажаючи навернути їх до віри Христової, коли плив ти у заслання і повелінням твоїм юнака, що потонув у морі, на корабель живим повернув, буря заспокоїлася, вода з солоної на солодку перетворилася, воїн від хвороби зцілився, і після прибуття твого на Патмос біс, що майбутнє прорікав, із одержимого ним був вигнаний. Тоді всі, побачивши такі дивні знамення, тобою звершені, прийшли до пізнання Триіпостасного Бога і хрестилися. Ми ж тебе ублажаємо так:

Радуйся, бо морем і бурею ти керував; радуйся, бо сатанинських духів ти з людей виганяв.

Радуйся, бо хвороби ти одним словом зціляв; радуйся, бо всім у бідах допомогу ти подавав.

Радуйся, бо чудесам твоїм ідолопоклонники дивувалися; радуйся, бо вченням твоїм невірні у вірі істинній утверджувалися.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 8

Дивно було бачити жерцям Аполлоновим, як храм бога їхнього і все, що було в ньому, ти єдиним словом зруйнував. Дивуючись такій твоїй сміливості і переповнившись люттю, вони пішли до одного волхва, який силу велику від сатани в собі мав, і просили, щоб помстився за безчестя над богом їхнім; він же, будучи душевно сліпим, не бачачи сили, яка в тобі перебувала, намагався різними примарами тебе устрашити і народ проти тебе налаштувати, але сам, окаянний, занурився в море і там загинув, не могли біси допомогти йому, бо ти заборонив їм іменем Ісуса Христа Сина Божого, Його ж прославив народ, свідок чуда, взиваючи: алилуя.

Ікос 8

Був ти сповнений любові Божественної і став вмістилищем дарів Духа Святого, майбутнє провіщав, недужих зціляв і дружині ігемона на острові Патмосі, яка в болях народження страждала, тільки ступивши на поріг дому її, ти полегшення їй дарував. Прийми і від нас, грішних, похвалу таку:

Радуйся, благодаті Божої вмістилище; радуйся, Духа Святого оселе.

Радуйся, ріко чудотворна, повна цілительної в хворобах сили; радуйся, джерело настанов, яке приводить до пізнання правдивої віри.

Радуйся, бо злобу лукавого сатани викривав ти; радуйся, бо вірних від спокус його охороняв ти.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 9

Всяке беззаконня ревно викорінюючи серед людей, до яких ти був посланий, викривав ти оману ідолослужителів, які біса шанували, що в образі вовка людям являвся, і багатьох ти до віри Христової привів; також капище Вакхове своєю молитвою зруйнував і волхва Нукіана разом з сім’єю його до покаяння чудесами твоїми привів. Ті ж, від гріха до спасіння навернені, невмовкно взивали до Бога: алилуя.

Ікос 9

Красномовство мудрості людської не може зрозуміти, ні розум плотської людини осягнути, як ти сповістив нам про безначальне буття Триіпостасного Бога; подібно до Мойсея, в громах і блискавках прийняв ти на горі від Бога тайну богослов’я і сповістив світові, що спочатку було Слово, і Слово було у Бозі, і Слово було Бог, через Якого все сталося, Воно мало Світло Життя, і темрява не могла Його охопити. Осяяні таким Світлом Божественної істини, шануємо тебе як таїнника Безначальної Тройці і оспівуємо тебе як богослова досконалого:

Радуйся, орле, бо піднявся ти до самого вогневидного Престолу Божого; радуйся, сурмо, що сповістила світові про Предвічного і Безначального Бога.

Радуйся, бо Божество і людство в Христі Ісусі ти нам пояснив; радуйся, бо дивні слова і настанови Господні ти нам в Євангелії своєму сповістив.

Радуйся, бо ділами любові та істиною ти нас навчав; радуйся, бо тим, хто в любові перебуває, ти перебування в них Бога обіцяв.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 10

Бажаючи спасти душі людські, всіх повчав ти вірувати в Христа Сина Божого, мати совість чисту і любити один одного, щоб могли всі не тільки тут, але і в оселях праведників зі зворушенням взивати всемогутньому Богові: алилуя.

Ікос 10

Стіни небесного Єрусалима побачивши в одкровенні, звістив ти нам те, що бачив там і кінець світу зобразив, розповідаючи про це образними словами, які може зрозуміти тільки той розум, який має мудрість. Дивуючись такому дару пророцтва, тобі від Бога дарованому, оспівуємо тебе так:

Радуйся, бо пізнанням Сущого, і Того, Хто був, і Грядущого перевищив ти єство людське; радуйся, бо вмістилищем таїн, невмістимих для розуму людського, був ти.

Радуйся, бо невимовні Божі одкровення побачив ти; радуйся, бо їх вірним передав ти.

Радуйся, бо радість святих ще за життя свого пізнав ти; радуйся, бо ними нині в повноті ти насолоджуєшся.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 11

Пісні подячні приніс тобі, святий апостоле Іоане, християнин, який зубожів і не міг віддати борг, у відчай впав він і хотів умертвити себе, ти ж, як проповідник любові до ближніх, бажаючи звільнити його від тимчасової і вічної смерті, хресним знаменням сіно на золото перетворив і йому вручив ти, щоб цим золотом він борг віддав і сім’ю свою прогодував і Богові, Який через тебе його облагодіяв, радісно співав: алилуя.

Ікос 11

Світлосяйна душа твоя, досягнувши в міру віку досконалого, пізнала наближення часу, коли належить тлінному наслідувати обіцяне нетління і смертному обіцяне безсмертя. Закінчуючи життя своє, повелів ти ученикам твоїм повністю вкрити землею тіло твоє; почувши про це, братія, що була в місті, прийшла до гробу твого, розкопала його і нічого там не знайшла. І зрозумівши, що переміна ця звершилася не через звичайне людське смертне успіння, взивали до тебе так:

Радуйся, орле, що обновив юність свою наближенням до Сонця Слави Божої; радуйся, бо такою зміною перевищив ти всі закони єства людського.

Радуйся, бо за обітницею благого Учителя твого сів ти на одному з дванадцяти престолів; радуйся, бо твориш ти на ньому суд і правду посеред людей Божих Ізраїля.

Радуйся, бо насолоджуєшся ти баченням Найсолодшого Ісуса, а на грудях Його ти сподобився возлежати ще до Його страждань і Воскресіння; радуйся, бо через Його милосердя клопочешся ти про все, що для блага нашого.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 12

Благодать дана від Бога місцю тому, де тіло твоє землі було віддане, щоб виточувала вона в день погребіння твого для зцілення хворих, показуючи цим чудом, як прославляє Бог тих, хто любить Його, щоб всі, бачачи це, безперестанно серцем і вустами вдень і вночі взивали Йому: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи труди твої в апостольстві і чудеса та зцілення, які подавав ти, випромінюючи благодать Духа Святого, що на тобі почив, прославляємо Бога, Який дарував нам такого керманича, який наставляє нас на шлях спасіння і допомагає в немочах наших. Прийми від нас, святий апостоле, похвальні пісні такі:

Радуйся, благовіснику віри Христової старанний; радуйся, вчителю Церкви Христової ревний.

Радуйся, богословів початок і осново; радуйся, Божественних Таїн звістителю.

Радуйся, дівства образ і цнотливості похвало; радуйся, всіх вірних, хто до заступництва твого вдається, скорий помічнику і покровителю.

Радуйся, Іоане апостоле, наперснику Христів і Богослове.

Кондак 13

О преславний і всехвальний апостоле і євангелісте, наперснику Христів улюблений Іоане! Твоїм всесильним заступництвом перед Всеблагим твоїм Учителем і нашим Владикою і Господом випроси нам усі блага тимчасові й вічні і християнську кончину життя нашого, щоб з тобою і ангельськими чинами в оселях праведних взивали Триіпостасному Богові: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святого апостола і євангеліста Іоана Богослова

О великий апостоле, євангелісте громогласний, Богослове і тайновидче невимовних одкровень, дівственнику і улюблений наперснику Христів Іоане! Прийми нас грішних, що до міцного заступництва твого звертаємося. Випроси у Всещедрого Чоловіколюбця Христа Бога нашого, бо Він перед очима твоїми Кров Свою за нас пролив, недостойних рабів Своїх, щоб не пам’ятав беззаконь наших, а помилував нас і вчинив з нами по милості Своїй; нехай дарує нам здоров’я душевне і тілесне, благоденственне життя і достаток, наставляючи нас звертати все це на славу Його, Творця, Спасителя і Бога нашого, а після закінчення тимчасового життя нашого нехай позбавить нас немилосердних мучителів на повітряних митарствах, щоб досягли ми, тобою ведені, небесного Єрусалима, його ж славу ти в одкровенні бачив і нею в нескінченній радості насолоджуєшся. О великий Іоане! Збережи всі міста і країни християнські, храм цей і всіх, хто служить і молиться в ньому, від голоду, мору, землетрусу і потопу, вогню і меча, нашестя іноплемінників та міжусобної боротьби; визволи нас від усякої біди та напасті і молитвами твоїми відверни від нас праведний гнів Божий, а Його милосердя нам випроси, щоб разом з тобою сподобилися прославляти в невечірньому дні пресвяте ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа навіки-віків. Амінь.

1 відгук
to «Акафіст святому апостолу і євангелісту Іоану Богослову»
  1. Олександр сказав:

    Святий апостол і євангеліст, улюблений Христів ученику Іоанн Богослов, моли Бога за мене та моїх рідних, допомагай у всьому. Дякуємо тобі!


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору