Національна академічна капела України «Думка»
Фото з сайту MusicReview
Національна заслужена академічна капела України «Думка» — еталон хорового виконавства та законодавець традицій хорової справи в сучасній Україні. Створена 1919 року як Державна українська мандрівна капела і очолювана у різні часи такими корифеями, як Нестор Городовенко, Олександр Сорока, Павло Муравський, Михайло Кречко, «Думка» сформувала потужні хорові традиції та власний виконавський стиль. З 1984 року на чолі капели — провідний український хормейстер, Герой України, народний артист України, академік Академії мистецтв, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, професор Євген Савчук.
Якщо б виникла необхідність визначити творчу неповторність «Думки» та її керівника одним словом, то найбільше їхньому творчому кредо відповідало б слово «універсалізм». Універсалізм капели гідний подиву; він проявляється, насамперед, у репертуарній політиці, що свідомо формується Євгеном Савчуком. Принаймні дві сфери є тут визначальними. Перша — це музика для хору a cappella. Традиційні для репертуару українських хорових колективів обробки народних пісень співіснують у програмах концертів та численних записах «Думки» з музикою західноєвропейського Відродження; надбання національної духовної спадщини (твори М. Дилецького, М. Березовського, А. Веделя, Д. Бортнянського, М. Лисенка, К. Стеценка, М. Леонтовича) — зі зразками російського романтизму (духовні композиції П. Чайковського, О. Архангельського, С. Рахманінова).
Друга сфера репертуарного всесвіту «Думки» — вокально-симфонічна музика. І тут універсалізм колективу викликає захоплене здивування: здається, немає серед шедеврів світової музики різних часів та народів такого твору, який би не виконувався капелою. «Страсті за Матфієм» Й. С. Баха та «Прометей» О. Скрябіна, Дев’ята симфонія Л. Бетховена та «Credo» Кш. Пендерецького, «Пори року» Й. Гайдна та «Реквієм» Дж. Верді, композиції А. Вівальді, В. Моцарта, Й. Брамса, О. Бородіна, Г. Малера, С. Танєєва, І. Стравінського, А. Шнітке — постійно знаходяться в репертуарному активі «Думки».
«Думка» не тільки еталонно інтерпретує загальновизнані у світі класичні шедеври, формуючи унікальний слов’янський варіант їхнього прочитання — сповнений щирого ліризму, чаруючий красою тембрів, вражаючий досконалістю строю, гнучкістю темпів та багатством динамічної палітри. «Думка» під орудою Євгена Савчука є першим, а часто і єдиним виконавцем багатьох творів сучасних українських композиторів. Серед останніх прем’єр «Думки» в цій галузі — «Диптих» та «Реквієм для Лариси» В. Сильвестрова, «Бабин Яр», «Панахида» та «Слово про Ігорів похід» Є. Станковича, «Палімпсести» Ю. Ланюка…
Нині «Думка» знаходиться на хоровому Олімпі. Переконатись у цьому могли слухачі Італії та Польщі, Австрії та Швейцарії, Німеччини та Голландії, Франції та США, Іспанії та Канади, Бельгії та Великобританії. Досягши загальносвітового визнання та набувши незаперечного авторитету, капела щоразу — у кожному концерті, кожним виступом, кожним записом, — підтверджує свій унікальний рівень та статус, в підтвердження цього є номінація за краще хорове виконання премії «GRAMMY» (США) за 2004 рік.
Кожний виступ «Думки» — це свято високої музики, внесок до духовної скарбниці людства, вияв творчого генію України.