«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Народна хорова капела «Днiпро»

Народна хорова капела «Дніпро» Київського національного університету імені Тараса Шевченка є одним із найдавніших співочих осередків України, що у 2013 р. відзначила 170-ту річницю з дня заснування.

У різний час хоровий колектив очолювали такі корифеї української музичної класики, як Володимир Станіславський, Микола Лисенко, Олександр Кошиць, та Кирило Стеценко. Репертуар і майстерність капели «Дніпро» давно здобули визнання як фахівець, так і любителів хорової музики.

Сьогодні «Дніпро» успішно змагається з професійними та аматорськими колективами України і світу, бере участь у різноманітних концертах, фестивалях, конкурсах і культурних ініціативах. Згуртовані любов’ю до музики та високими музичними стандартами, капела поєднує співочі традиції України із сучасним хоровим співом.

Історія

1834 р. у Києві було засновано Університет імені Святого Володимира, а вже через 9 років, у 1843 р., було створено перший хоровий осередок університету.

Спочатку хор функціонував як церковний, а згодом набув світського статусу. 1859 р. відбулися перші хорові концерти в університеті. Відомий український композитор Микола Лисенко та письменник Михайло Старицький створили студентський осередок, який виконував українську народну музику. За часів Миколи Лисенка (1861–1866 рр.) університетський хор виконує програми народній пiснi та робить постановки драматичних п’єс.

Після Емського указу 1876 р. хор певний час існував лише як церковний осередок. У 1888–1892 рр. хор очолював Якiв Калішевський, який був регентом митрополичого хору Софійського собору, i водночас виступав як соліст Київської опери.

У 1908–1917 рр. хором керував видатний український композитор та диригент Олександр Кошиць. За десять років роботи з Олександром Кошицем хор студентів університету дав у Києві понад 30 великих афішованих концертів та виконав понад 150 хорових творів західноєвропейських та українських композиторів. Серед таких творів – пісні та колядки Миколи Лисенка, Кирила Стеценка та Олександра Кошиця.

1914 р. композитор Микола Леонтович, створив найпопулярнішу хорову обробку колядки «Щедрик», а 25 грудня 1916 р. на урочистому Різдвяному вечорі «Щедрик» вперше прозвучав у стінах Київського університету імені Святого Володимира у виконанні студентської хорової капели університету. Автор особисто диригував капелою.

1917 р. капела під орудою Олександра Кошиця виїхала на чергові західноєвропейські гастролі. Але після падіння в цей час Української Центральної Ради і приходу до влади більшовиків, Олександр Кошиць із частиною хористів прийняли рішення залишитися за кордоном. У 1922-му капела на чолі з диригентом перебралася до Америки, де протягом двох десятиліть із незмінним успіхом виступала в США, Канаді, Мексиці, Бразилії, на Кубі.

У жовтні 1922 р. у Нью-Йорку було здійснено перший запис «Щедрика» у виконанні капели під керівництвом Олександра Кошиця.

1936 р. з’явилась англійська версія «Щедрика», яка набула всесвітнього визнання як «Сarol of the bells». Її створив американський композитор, українець за походженням, Петро Вільховський.

У 1939 р. університет було названо на честь Тараса Шевченка, а у 1964 р. хоровій капелі на чолі з Михайлом Хардаєвим було присвоєно почесне звання народного колективу і назву «Дніпро». За цей час капела стала лауреатом та переможцем міжнародних та республіканських конкурсів і фестивалів. До репертуару хору традиційно входили твори української і світової класики, народні пісні, сучасна музика, а також літургійні твори.

З 1976 по 2009 р. капелу очолював заслужений працівник культури України, професор Іван Павленко. Під його керівництвом капела багато подорожувала по Україні та за кордон, а саме в Каунас, Вільнюс, Тарту, Москву, Мінськ. Також було здійснено низку гастрольних поїздок у Болгарію, Голандію та Німеччину.

2005 р. Іван Павленко заснував кафедру музичної фольклористики в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, та створив ансамбль народного співу «Роксоланія».

2009 р. художнім керівником народної хорової капели «Дніпро» стала Ірина Душейко. Хормейстери: композитор Ігор Тилик, та з 2015 р. — Яна Прохоренко-Деньгуб.

За останні роки хор взяв участь у численних фестивалях і конкурсах в Україні, Білорусі, Польщі, Словаччині, Німеччині, Франції, Італії, та здійснив записи трьох компакт-дисків. Задля міжкультурного обміну хор «Дніпро» організував у Києві низку культурно-мистецьких заходів за участі хорових колективів з Німеччини, Великобританії, Італії, Польщі та Литви.

Зараз у репертуарі хору твори, що належать до національної та світової класики, літургійні хорові твори, українські народні пісні та сучасну музику.

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору