«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Київський муніципальний камерний хор «Хрещатик»

Камерний хор «Хрещатик» створено в березні 1994 року. Дебютний виступ — хрещення «Хрещатика», як влучно писала про це відомий мистецтвознавець Валентина Кузик, — відбувся 9 квітня того ж року в концертній залі Київської консерваторії і відразу ж новий хор здобув симпатії слухачів і фахівців, заявив себе як непересічний мистецький колектив: чудово підібрані за тембром голоси звучали, як єдиний «вокальний організм» — писали у пресі.

З першого дня роботи своїм успіхом хор завдячує засновникові Ларисі Бухонській — її енергії, наполегливості, творчому завзяттю, високому професіоналізмові та невичерпному натхненню.

Диригент і музиканти, що почувалися не лише єдиним «вокальним організмом», а й єдиною родиною, близькими друзями й однодумцями, замислили свій колектив саме як ансамбль, який пропагуватиме українську хорову музику нового часу. Культура виконання, елітарний художній смак, високий професійний рівень були незмінними й стабільними супутниками всіх виступів хору.

1999 року хор отримав статус Муніципального.

Яскравим підтвердженням високої майстерності колективу є його перемога у міжнародних конкурсах і фестивалях:

  • Гран-Прі VII Міжнародного хорового конкурсу в м. Слайго (Ірландія), 1994 р.
  • III премія XVII конкурсу ім. Б. Бартока в м. Дебрецені (Угорщина), 1996 р.
  • I премія у фольклорній програмі на I конкурсі ім. Ф. Мендельсона-Бартольді в м. Даупфеталь (Німеччина), 1996 р.
  • II премія XXI Міжнародного конкурсу православної музики у м. Гайнівка (Хайнувка, Польща), 2002 р.

Під проводом Лариси Бухонської хор «Хрещатик» брав участь у численних міжнародних музичних фестивалях, завоював прихильність широкої слухацької аудиторії, повагу композиторів і колег, провідних митців і музичних діячів.

З 1994 по 2006 рік хор виконав близько 500 творів (більше 200 прем’єр), серед них і хорова опера «Золотослов» Лесі Дичко, партесні твори Симеона Пекалицького, хорові багаточастинні концерти, «Глорія» А. Вівальді, «Реквієм» В. Моцарта, ораторія «Створення світ» Й. Гайдна. Уперше в Україні виконано «Німецька обідня» Д. Бортнянського, «Чичестерські псалми» Ел. Бернстайна та багато інших. Було записано касету «Українська духовна музика ХVІ–ХХ ст.», 5 компакт-дисків, понад 100 творів фондових записів на Національному радіо України та 13 творів на Бі-Бі-Сі в Лондоні. «Хрещатик» приймали найпрестижніші сцени України та Європи.

2007 року Лариса Бухонська мусила покинути хор — у розквіті творчих сих і бажань творити, на найвищому щаблі майстерності… Проте багате надбання блискучого диригента, висока хорова школа, виплекана протягом 13-ти років, — усе це дало змогу «Хрещатикові» не зникнути, а продовжити мистецьке життя.

Із серпня 2007 року колектив очолив заслужений артист України Павло Струць, який з 1995 року працював у хорі спочатку співаком, а потім першим помічником Лариси Бухонської — диригентом хору.

Під орудою нового диригента «Хрещатик» здобув:

  • I місце в м. Гайнівка (Хайнувка, Польща), 2008 р.
  • перемогу на престижному хоровому конкурсі «Vocal Floriliege de Tour» в м. Тур (Франція, 2008) в категорії «Камерні хори».

2008 року здійснено постановку великого проекту «Річний сонцеворот українського обрядового співу» — в чотирьох частинах якого («Небо і Земля», «Діва-Весно», «Купальський Бог» та «Весільний хліб») відбувся симбіоз жанрів: хорового виконання та театру, поезії та хореографії, інструментального. Проект мав широкий резонанс і великий успіх. ІІ частина проекту, що базується на давніх українських традиціях закликання весни, — «Діва-Весно», основу якої склали веснянки та гаївки, — була поставлена в провідних культурних столицях Європи: м. Познань (Польща), Берлін (Німеччина), Париж (Франція), Прага (Чехія). Було здійснено запис проекту «Річний сонцеворот українського обрядового співу» на компакт-диски (65 творів).

Окрім цих чотирьох дисків, за останні три роки хором «Хрещатик» під орудою Павла Струця також записано «Літургію Святого Іоанна Златоустого» К. Стеценка, «Gloria» та «Magnifikat» А. Вівальді, диск «Антологія української народної пісні» до якого увійшли найкращі класичні та сучасні обробки українських пісень, а також диски українських сучасних композиторів (Кантата на слова Т. Шевченка В. Антонюка, триптих на слова М. Гумільова «Порцеляновий павільйон» О. Безбородько, 2 диски Л. Ященка — «Антологія творчості» в які увійшла вся хорова спадщина композитора (43 твори), хоровий цикл для мішаного хору Т. Іваницької «Блажен муж»).

Продовженням експерементального пошуку нових жанрових поєднань стала постановка «Shante kafe — du Khreschatyk», серцем якої стали всесвітньо відомі композиції французького шансону творчості: Едіт Піаф, Шарля Азнавура, Джо Дассена, Мари Ляфоре та ін.

Постановку здійснено завдяки творчому тандемові відомого українського режисера Ігора Славінського, директора хору Андрія Воїнова та художнього керівника Павла Струця. Прем’єра відбулася 3 листопада у Будинку Вчителя. Постановка мала великий успіх не лише серед слухачів із франкомовних країн, а й українських глядачів.

За цей проміжок часу в рамках національних та міжнародних фестивалів «Золотоверхий Київ», «Музичні прем’єри сезону» та «Київ Музік Фест» було виконано 53 світових прем’єри.

У 2009 році хор брав участь у першій постановці в Києві опери «Вій» видатного українського композитора ХХ ст. В. Губаренка.

До 70-річного ювілею видатного українського прославленого композитора Лесі Дичко силами хору «Хрещатик» та в тісній співпраці з камерним хором військової частини сухопутних військ України на сцені Національної філармоніїї була поставлена прем’єра другої редакції опери «Золотослов» для двох хорів, солістів та драматичних акторів.

Загалом про хор «Хрещатик» можна сказати наступне:

Жанровий і технічний діапазон хору практично не обмежений, чистота та краса звуку, глибока поетичність, виявлення глибинної драматургії творів характеризують віртуозну виконавчу майстерність колективу, якому підвладне виконання найрізноманітніших програм, що належать до скарбниць всесвітньої культурної спадщини, від західноєвропейської і української класики до сучасних обробок фольклорної та популярної музики.

Найголовнішим пріоритетом «Хрещатика» від першого його концерту є виконання музики сучасних українських композиторів, тому за роки існування колектив виконав понад 800 творів в тому числі близько 300 прем’єр. Тільки за останні два роки в рамках національних та міжнародних фестивалів «Золотоверхий Київ», «Музичні прем’єри сезону» та «Київ Музік Фест» виконав 53 світових прем’єри, з них переважна більшість — твори сучасних українських композиторів.

До скарбниці хору треба віднести виконання таких творів як: «Створення світу» і «Нельсон — меси» Й. Гайдна, «Реквієм» А. Моцарта, «Німецький реквієм» Брамса, «Карміна Бурана» Карла Орфа, хорова кантата на слова Ліни Костенко «Ода вічності» талановитого сучасного композитора Ігоря Щербакова, масштабний твір сучасного композитора Михайла Шуха «Святий Боже», Симфонія №8 Г. Малера, Меса для мішаного хору та подвійного квінтету духових — Ігоря Стравінського і Мессі №2 (e moll) — для мішаного хору, солістів та подвійного квінтету духових, Антон Брукнер-меса для квінтету духових та мішаного хору, Фелікс Менделсьсон-Бартольді —- II симфонія-кантата, Антоніо Вівальді — «Magnifikat» і «Gloria», Леонард Бернстайн — «Чічестерскіе псалми», Франц Шуберт-меса G-dur, Дж. Россіні — маленька месса «Soleneile» та багато іншого.

Хор «Хрещатик» брав участь у провідних міжнародних фестивалях:

  • «Україна і світ барокко» в м.Києві (Україна, 1994)
  • «Europatref» в м.Йоррінг (Данія, 1996)
  • «Art Sacre» в м.Париж (Франція, 1996)
  • «Riga Dimd» в м.Рига (Латвія, 1997)
  • «Spotkania muzyczne» в м.Більськ (Польща, 1998)
  • «Фарботони» в м.Каневі, (1999)
  • ІІ Всеросійський конкурс ім. О.Кошиця (Москва, 2000)
  • Дні культури України в Росії (Москва, 2001)
  • ІІІ Міжнародний хоровий фестиваль в м.Щецін (Польща, 2002)
  • Міжнародний фестиваль церковної хорової музики в м. Сантандер (Іспанія, 2003)
  • «Festival International de Musique Universitaire» (Франція, 2003)
  • «Собор на святых горах» м.Словяногорск (Україна, 2003)
  • Фестиваль духовної музики в м.Ченстохова (Польща, 2004)
  • XXV міжнародний хоровий фестиваль в м. Сантурці (Франція, 2004)
  • «Різдвяні передзвони» в м.Кіровоград (України, 2008)
  • «Ukrainska Wiosna» м. Познань (Польща, 2008)
  • «Festivals en Confluence» в м.Берзенуа (Франція, 2008)
  • «ГогольФест» м. Київ (2008)
  • ХV Международный фестиваль музыкального искусства «Прокофьевская Весна» м. Донецьк (2009)
  • «V Miedzynarodowiy festiwal Muzycznego Trzesacz» м.Щецін (Польща, 2009)
  • «ХVL Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Kameralnej w Kameniu Pomorskim» в м.Камень-Поморский (Польща, 2009)
  • «Московский Пасхальный фестиваль» (Росія, 2010)

Хор «Хрещатик» також постійний учасник престижних Національних фестивалів, як «Музичні прем’єри сезону», «Київ музік фест», «Пасхальна асамблея» та «Золотоверхий Київ».
 

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору