БібліотекаСвятоотцівські твориСвятитель Іоан Золотоустий --- Повне зібрання творінь у 12 томах

Творіння святого Іоана Золотоустого. Том ІV. Книга 1

Повне зібрання творінь святителя Іоана Золотоустого. — К.: Видання Київської Патріархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2009. — Том 4. Книга 1. — 512 с.

Видано з благословення
Святійшого Патріарха Київського
і всієї Руси-України
ФІЛАРЕТА

Переклад українською мовою
Кандидата богослів’я
Протоієрея Михайла Марусяка
Під редакцією
Патріарха Філарета (Денисенка)

Бесіди на книгу Буття 1

Бесіда перша. Передмова. Слово повчальне напередодні святої Чотиридесятниці

Бесіда друга. Про початок творіння: «На початку створив Бог небо і землю» (Бут. 1, 1)

Бесіда третя. На початку створив Бог небо і землю до слів і був вечір, і був ранок, день перший» (Бут. 1, 1-5)

Бесіда четверта. «Нехай буде твердь посеред води, і нехай відділяє вона воду від води». І сталося так (Бут. 1, 6)

Бесіда п’ята. І сказав Бог: «Нехай збереться вода, що під небом, в одне місце, і нехай з явиться суша» (Бут. 1, 9)

Бесіда шоста. І сказав Бог: «Нехай будуть світила на тверді небесній для освітлення землі і для відокремлення дня від ночі, і для знамень, і часу, і днів, і років» (Бут. 1, 14)

Бесіда сьома. І сказав Бог: «Нехай породить вода плазунів, душу живу; і птахи нехай полетять над землею, під твердю небесною». І сталося так. І створив Бог риб великих і всяку душу тварин-плазунів, яких породила вода, за родом їх (Бут. 1, 20-21)

Бесіда восьма. І сказав Бог: «Сотворімо людину за образом Нашим і за подобою Нашою, і нехай володарює вона над рибами морськими, і над птахами небесними, і над звірами, і над худобою, і над усією землею, і над усіма плазунами, що повзають по землі» (Бут. 1, 26)

Бесіда дев’ята. Після слів «створімо людину за образом Нашим» і проти тих, котрі кажуть: для чого створені звірі і яка користь від їхнього створення; про те, що в цьому особливо відкривається честь, виявлена людині, і невимовне людинолюбство Боже

Бесіда десята. Умовляння тим, котрі соромляться після обіду приходити па вечірні богослужіння, і продовження пояснення на слова: «Створімо людину за образом Нашим і за подобою Нашою». Пояснення слів: «І створив Бог людину за образом Своїм, за образом Божим створив її: чоловіком і жінкою створив їх» (Бут. 1, 27)

Бесіда одинадцята. Про те, що необхідно докладати великі старання задля чеснот і наслідувати святих, які, маючи таке ж єство, як і ми, з ревністю сповняли їх; а коли будемо байдужими, то не отримаємо ніякого прощення

Бесіда дванадцята. На слова: «Це книга буття неба і землі, як вони появилися, коли Господь Бог створив небо і землю» (Бут. 2, 4)

Бесіда тринадцята. І насадив Господь Бог рай в Едемі на сході, і примістив там людину, яку створив (Бут. 2, 8)

Бесіда чотирнадцята. І взяв Господь Бог людину, яку створив, й оселив її в саду Едемському, щоб обробляла його й оберігала його (Бут. 2, 15)

Бесіда п’ятнадцята. Але для Адама не знайшлося помічника, подібного до нього. І навів Господь Бог на Адама нестяму, і він заснув; і взяв одне із ребер його, і закрив те місце плоттю. І створив Господь Бог із ребра, яке взяв у Адама, жінку (Бут. 2, 20-22)

Бесіда шістнадцята. Про падіння первозданних: «І були вони обоє нагі, Адам і дружина його, і не соромилися» (Бут. 2, 25)

Бесіда сімнадцята. І почули голос Господа Бога, Який ходив по раю під час прохолоди дня (Бут. 3, 8)

Бесіда вісімнадцята. І нарік Адам ім’я жінці своїй Єва (Життя), бо вона стала матір’ю всіх, хто живе. І зробив Господь Бог Адаму і дружині його одяг шкіряний, і одягнув їх. І сказав Господь Бог: ось, Адам став як один з Нас (Бут. 3, 20-22)

Бесіда дев’ятнадцята. І сказав Каїн Авелю, брату своєму: підемо в поле (Бут. 4, 8)

Бесіда двадцята. І пішов Каїн від лиця Господнього, й оселився в землі Нод, на схід від Едема (Бут. 4, 16)

Бесіда двадцята перша. Ось родовід Адама: коли Бог створив людину, за подобою Божою створив її, чоловіком і жінкою створив їх…, і нарік йому ім’я Адам в день створення їх (Бут. 5, 1-2)

Бесіда двадцять друга. Ною було п’ятсот років, і породив Ной трьох синів: Сима, Хама і Яфета. Коли люди почали примножуватися на землі і народилися в них дочки (Бут. 5, 32-6, 1)

Бесіда двадцять третя. Ной же придбав благодать перед очима Господа Бога. Ось житіє Ноя: Ной був чоловіком праведним і непорочним у роді своєму; Ной ходив перед Богом (Бут. 6, 8-9)

Бесіда двадцять четверта. Ной породив трьох синів: Сима, Хама і Яфета. Але земля розбестилася перед лицем Божим, і наповнилася земля злодіяннями (Бут. 6, 10-11)

Бесіда двадцять п’ята. Ной же був шестисот років, коли потоп водний прийшов на землю (Бут. 7, 6)

Бесіда двадцять шоста. І згадав Бог про Ноя, і про всіх звірів, і про всю худобу, і про всіх птахів, і про всіх плазунів, що плазують, що були з ним у ковчезі; і навів Бог вітер на землю, і води зупинилися (Бут. 8, 1).

Бесіда двадцять сьома. І влаштував Ной жертовник Господу; і взяв зі всієї худоби чистої і зі всіх птахів чистих, і приніс у всепалення на жертовнику (Бут. 8, 20)

Бесіда двадцять восьма. І сказав. Бог Ною і синам його з ним: «Ось Я укладу завіт Мій з вами і з нащадками вашими після вас, і з усякою душею живою, що з вами, із птахами, і з худобою, і зі всіма звірами земними» (Бут. 9, 8-10)

Бесіда двадцять дев’ята. Ной почав обробляти землю і насадив виноградник; і випив він вина, і сп’янів (Бут. 9, 20-21)

Бесіда тридцята. І була вся земля єдиними устами, і єдиний говір у всіх (Бут. 11, 1)