БібліотекаМолитвиПравославний молитослов (церковнослов’янською мовою в українській транслітерації)

Щоденні молитви

Пресвятая Тройця

Початок звичайний

Во ім’я Отца і Сина і Святого Духа. Амінь (тричі).

Молитвами святих отец наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь.

Слава Тебі, Боже наш, слава Тебі.

Царю небесний, Утішителю, Душе істини, іже везді сий і вся ісполняяй, Сокровище благих і жизні Подателю, приіди і вселися в ни, і очисти ни от всякія скверни, і спаси, Блаже, душі наша.

Святий Боже, святий Кріпкий, святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцу і Сину і Святому Духу, і нині, і присно, і во віки віков. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас: Господи, очисти гріхи наша; Владико, прости беззаконія наша; Святий, посіти і ісціли немощі наша, імене Твоего ради. Господи, помилуй (тричі). Слава Отцу і Сину і Святому Духу, і нині і присно і во віки віков. Амінь.

Отче наш, Іже єси на небесіх, да святится ім’я Твоє, да приідет царствіє Твое, да будет воля Твоя, яко на небесі і на землі. Хліб наш насущний даждь нам днесь, і остави нам долги наша, якоже і ми оставляєм должником нашим, і не введи нас во іскушеніє, но ізбави нас от лукаваго.

Господи, помилуй (12 разів).

Слава Отцу і Сину і Святому Духу, і нині і присно, і во віки віков. Амінь.

Приідіте, поклонімся Цареві нашему Богу.

Приідіте, поклонімся Христу, Цареві, нашему Богу.

Приідіте, поклонімся і припадем Самому Христу, Цареві і Богу нашему.

Псалом п’ятдесятий

Помилуй мя, Боже, по велицій милості Твоєй і по множеству щедрот Твоїх очисти беззаконіє моє.

Найпаче омий мя от беззаконія моего і от гріха моего очисти мя.

Яко беззаконіє моє аз знаю, і гріх мой предо мною єсть вину.

Тебі единому согріших і лукавое пред Тобою сотворих, яко да оправдишися во словесіх Твоїх і побідити, внегда судити Ти.

Се бо в беззаконіїх зачат єсм і во грісіх роди мя мати моя.

Се бо істину возлюбил єси, безвістная і тайная премудрости Твоєя явил ми єси.

Окропити мя іссопом, і очищуся, омиєши мя, і паче сніга убілюся.

Слуху моєму даси радость і веселіє, возрадуются кості смиренния.

Отврати лице Твоє от гріх моїх і вся беззаконія моя очисти.

Сердце чисто созижди во мні, Боже, і дух прав обнови во утробі моєй.

Не отвержи мене от лица Твоєго і Духа Твоего Святаго не отими от мене.

Воздаждь ми радость спасенія Твоєго і Духом владичним утверди мя.

Научу беззаконния путем Твоїм, і нечестивії к Тебі обратятся.

Ізбави мя от кровей, Боже, Боже спасенія моєго, возрадуєтся язик мой правді Твоєй.

Господи, устні мої отверзеши, і уста моя возвістят хвалу Твою.

Яко аще би восхотіл єси жертви, дал бих убо, всесожженія не благоволиши.

Жертва Богу дух сокрушен, сердце сокрушенно і смиренно Бог не уничижит.

Ублажи, Господи, благоволенієм Твоїм Сіона, і да созиждутся стіни Єрусалимскія.

Тогда благоволиши жертву Правди, возношеніє і всесожегаємая, тогда возложат на олтар Твой телци.

Символ віри

Вірую во єдинаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу і землі, видимим же всім і невидимим.

І во єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божія, єдинороднаго, іже от Отца рожденнаго прежде всіх вік. Світа от Світа, Бога істинна от Бога істинна, рожденна, не сотворенна, єдиносущна Отцу, імже вся биша.

Нас ради человік і нашего ради спасенія сшедшаго с небес, і воплотившагося от Духа Свята і Марії Діви, і вочеловічшася.

Распятаго же за ни при Понтійстім Пілаті, і страдавша, і погребенна.

І воскресшаго в третій день по Писанієм. І возшедшаго на небеса, і сідяща одесную Отца, і паки грядущаго со славою судити живим і мертвим, Єгоже царствію не будет конца.

І в Духа Святаго, Господа, животворящего, іже от Отца ісходящаго, іже со Отцем і Сином спокланяєма і сславима, глаголавшаго пророки.

Во єдину святую, соборную і апостольскую Церков.

Ісповідую єдино крещеніє, во оставленіе гріхов.

Чаю воскресенія мертвих,

І жизні будущаго віка. Амінь;

Молитва покаянна

Ослаби, остави, прости, Боже, прегрішенія наша, вольная і невольная, яже в слові і в ділі, яже в відінії і невідінії, яже в умі і в помишленії, яже во дні і в нощи, вся нам прости, яко благ і человіколюбец.

Молитви до Пресвятої Богородиці

Богородице Діво, радуйся, благодатная Маріє, Господь с Тобою, благословенна Ти в женах і благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила єси душ наших.

Достойно есть яко воістину блажити Тя Богородицу, присноблаженную і пренепорочную і Матер Бога нашего. Честнійшую херувим і славнійшую без сравненія серафим, без істлінія Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаєм.

Под Твою милость прибігаєм, Богородице Діво, моленій наших не презри в скорбіх, но от бід ізбави нас, едина чистая і благословенная. Преславная Приснодіво, Мати Христа, Бога нашего, принеси нашу молитву Сину Твоєму і Богу нашему, да спасет Тобою душі наша.

Молитва до святих Ангелів

Вся небесния сили, святії Ангели і Архангели, моліте Бога о нас грішних.

Молитва до всіх святих

Святії славнії і всехвальнії Апостоли, Пророци, Мученици і всі святії, моліте Бога о нас грішних.

Молитва до Пресвятої Тройці

Упованіє моє Отец, прибіжище моє Син, покров мой Дух Святий; Тройце Святая, слава Тебі.

Боже, милостив буди мні, грішному.

Боже, очисти гріхи моя і помилуй мя.

Без числа согріших, Господи, прости мя.

Во імя Отца і Сина і Святого Духа.

Амінь (тричі).

1 відгук
to «Щоденні молитви»
  1. Раб Божий Валерій сказав:

А де можна придбати цю книгу, чи буде видаватися знову?