«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобномученик Афанасій, ігумен Берестейський

(1648)

У 1648 р., коли розпочалася Визвольна війна українського народу проти Польщі під проводом Б. Хмельницького, поляки заарештували ігумена Афанасія, обвинувачуючи його в підтриманні козаків, а також у тому, що виступав в оборону православ’я проти унії. Хто ж був Афанасій, преподобномученик, ігумен Берестейський?

Він народився наприкінці XV ст. (біля 1595 р.) в Бересті чи в його околицях. Походив із шляхетської родини Филиповичів. Після здобуття православної церковної освіти в місцевій братській школі, а потім у Віленській школі, учителював у шляхетських родинах, у тому числі 7 років у домі литовського канцлера Льва Сапіги. В 1627 р. прийняв чернечий постриг у віленському Свято-Духівському монастирі, де в 1632 р. був висвячений на ієромонаха. На прохання берестейського братства в 1640 р. став ігуменом берестейського монастиря Св. Симеона стовпника. Тут ігумен Афанасій особливо виявив себе як борець за православну віру, до якої під впливом ігумена почали повертатися ті, що відійшли до унії. Його діяльність викликала занепокоєння серед католиків та їхню протидію. Незважаючи на це, преподобний Афанасій у 1643 р. прибув до Варшави і на сеймі перед королем Владиславом IV виступив за повернення вільних прав православ’ю й скасування унії.

Після цього його заарештували й відвезли до Варшави, де він був рік у в’язниці. Звільнившись, з листопада 1645 р. до січня 1647 р., перебував у Києві під опікою митрополита Петра Могили. Після його смерті, що сталася 1 січня 1647 р., Луцький єпископ Афанасій Пузина, який прибув на похорон до Києва, запросив ігумена Афанасія до Луцька, але на прохання берестейського братства ігумен повернувся до рідного Береста. Тут його знову ув’язнили. 4 вересня 1648 р. над Афанасієм відбувся суд і наступного ранку його замучили лютою смертю й поховали в лісі. 1 травня 1649 р. православні знайшли тіло Афанасія й поховали в монастирській церкві Св. Симеона стовпника в Бересті.

Українська Православна Церква канонізувала преподобномученика Афанасія Берестейського в 1666 р. за Київського митрополита Йосифа Нелюбовича-Тукальського. Пам’ять преподобномученика Афанасія вшановується 18 вересня (5 вересня за ст. ст.).

2 відгуки
to «Преподобномученик Афанасій, ігумен Берестейський»
  1. Павло сказав:

    Він прийняв чернечий постриг у віЛенському монастирі, тобто у місті Вільно (Вільнюс), а не у віДенському.
    Ймовірно, помилка закралася при розпізнаванні тексту. Виправте, будь ласка.


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору