БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобномученик Афанасій, ігумен Берестейський

(1648)

У 1648 р., коли розпочалася Визвольна війна українського народу проти Польщі під проводом Б. Хмельницького, поляки заарештували ігумена Афанасія, обвинувачуючи його в підтриманні козаків, а також у тому, що виступав в оборону православ’я проти унії. Хто ж був Афанасій, преподобномученик, ігумен Берестейський?

Він народився наприкінці XV ст. (біля 1595 р.) в Бересті чи в його околицях. Походив із шляхетської родини Филиповичів. Після здобуття православної церковної освіти в місцевій братській школі, а потім у Віленській школі, учителював у шляхетських родинах, у тому числі 7 років у домі литовського канцлера Льва Сапіги. В 1627 р. прийняв чернечий постриг у віденському Свято-Духівському монастирі, де в 1632 р. був висвячений на ієромонаха. На прохання берестейського братства в 1640 р. став ігуменом берестейського монастиря Св. Симеона стовпника. Тут ігумен Афанасій особливо виявив себе як борець за православну віру, до якої під впливом ігумена почали повертатися ті, що відійшли до унії. Його діяльність викликала занепокоєння серед католиків та їхню протидію. Незважаючи на це, преподобний Афанасій у 1643 р. прибув до Варшави і на сеймі перед королем Владиславом IV виступив за повернення вільних прав православ’ю й скасування унії.

Після цього його заарештували й відвезли до Варшави, де він був рік у в’язниці. Звільнившись, з листопада 1645 р. до січня 1647 р., перебував у Києві під опікою митрополита Петра Могили. Після його смерті, що сталася 1 січня 1647 р., Луцький єпископ Афанасій Пузина, який прибув на похорон до Києва, запросив ігумена Афанасія до Луцька, але на прохання берестейського братства ігумен повернувся до рідного Береста. Тут його знову ув’язнили. 4 вересня 1648 р. над Афанасієм відбувся суд і наступного ранку його замучили лютою смертю й поховали в лісі. 1 травня 1649 р. православні знайшли тіло Афанасія й поховали в монастирській церкві Св. Симеона стовпника в Бересті.

Українська Православна Церква канонізувала преподобномученика Афанасія Берестейського в 1666 р. за Київського митрополита Йосифа Нелюбовича-Тукальського. Пам’ять преподобномученика Афанасія вшановується 18 вересня (5 вересня за ст. ст.).