БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобні священномученики Кукша й Пимен, постники Печерські

(Після 1114)

Преподобний Кукша тривалий час був ченцем Києво-Печерського монастиря. Займаючись місіонерською працею, він проповідував християнську віру серед в’ятичів на річці Оці. Багатьох з них охрестив, бо був ієромонахом. Кукша творив багато великих чудес — виганяв бісів, викликав дощ, висушував озера. Поганські жерці підбурили проти Кукші людей і він був замучений язичниками, які відрубали йому голову. За одними даними мученицька смерть сталася після 1114 р., за іншими — у середині XII ст.

У той же час у Печерському монастирі відбував подвиг блаженний Пимен постник. За свою велику чернечу працю він був нагороджений Богом великим даром зцілення хворих і міг пророкувати майбутнє. Пимен зцілив багатьох хворих і навіть за два роки передбачив свою блаженну смерть, а також убивство блаженного Кукші, який перебував далеко від монастиря. Одного разу, знаходячись у Печерському монастирі, вигукнув: «Брат наш, Кукша, сьогодні убитий!» І, сказавши це, віддав Богу душу в один день із преподобним Кукшою. Мощі обох блаженних священномучеників Кукші та Пимена постника зберігаються в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Кукшо, священномученику, бо язичників множество до Христової віри привів ти; радуйся, бо за Христа з учнями своїми ти усічення голови притерпів». «Радуйся, Пимене, посудино Духа Святого вибрана». Пам’ять блаженних Кукші та Пимена вшановується 9 вересня (27 серпня за ст. ст.).