«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Благовірний князь Мстислав, у святому хрещенні Георгій Хоробрий, Новгородський

(1180)

Благовірний князь Мстислав був нащадком великих князів київських: прадіда Володимира Мономаха, діда Мстислава Володимировича та батька Ростислава Мстиславича. У святому хрещенні наречений ім’ям Георгій. Уже в 1168 р. був учасником перемоги багатьох руських князів, яких зібрав його батько, над половцями. Він брав участь і в інших князівських походах, де також прославився винятковою мужністю і героїзмом.

Після смерті батька Ростислава Мстиславича почала розгорятися боротьба за столицю Київської держави — Київ, а особливо, коли на нього почав зазіхати володимирський князь Андрій Боголюбський. З великим обуренням слухав князь Мстислав вимоги Андрія Боголюбського про те, щоб Ростиславичі залишили Київ. Проте князь Мстислав був не з лякливих і звелів постригти послу голову й бороду, відправивши його назад зі словами: «До цього часу ми поважали тебе, як батька, але коли ти розмовляєш із нами як зі слугами і простими людьми — ідемо на суд Божий!»

50 тисяч війська послав завойовник на Київ. Першу сутичку разом із військом свого брата Давида Мстислав розпочав такими словами: «Браття! Вдаримо з поміччю Господа і святих мучеників Бориса і Гліба!»

Ці слова дали зрозуміти Боголюбському, що він має справу із серйозним супротивником, але Київ був знищений ущент.

Мстислав із військом розмістився у Вишгороді, а північне військо протягом десяти тижнів стояло навколо нього і нічого не могло вдіяти.

Стіни Вишгородської фортеці були нікчемними, такими, що її можна було розібрати руками. Але ж свою святиню захищав істинний витязь!

Воїни князя Мстислава здійснювали щоденні успішні вилазки, поки не дочекалися допомоги князя Ярослава з Волині, ударивши по ворогу разом. Увесь неприятельський стан став здобиччю дружин Мстислава та Ярослава, полоненим і жертвам не було ліку, інші втікали хто куди міг.

Піднявши руки до неба, мужній князь Мстислав прославив захисників Вишгорода — святих страстотерпців Бориса і Гліба. За таку славну перемогу він отримав ім’я Хоробрий.

Проте цією перемогою князь Мстислав ніколи не гордився, не вступав у міжкнязівські усобиці, щедро роздавав милостиню нужденним і допомагав православним обителям.

Тим часом народне віче, яке зібралося у волелюбному Новгороді, почало кликати князя Хороброго до себе. Він же відповідав: «Не залишу братів своїх та отчини». — «А ми хіба не твоя отчина?» — умовляли його новгородські посли.

Тож радості жителів вільного міста Новгорода не було меж, коли туди в 1179 р. прибув благовірний князь Мстислав Хоробрий. Князь звільнив Іновгородські та псковські землі від естонських завойовників, спровадивши їх на свої землі, аж до моря.

Та небагато днів залишалося князеві Мстиславу в його земному житті. Він повелів нести себе в церкву і, причастившись святих божественних тайн, тихо спочив.

Сталося це 14 червня 1180 р. Удячні новгородці поховали його в приділі Різдва Пресвятої Богородиці в соборі Св. Софії. Пам’ять його відзначається 27 червня (14 червня за ст. ст.).

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору