Місяць жовтень, день 28-й. Святої великомучениці Параскеви, названої П’ятницею
На вечірні
На Господи, взиваю… стихири на 6, і на ранній канон мучениці на 6. Якщо ж настоятель зволить співати полієлей, тоді співаємо: Блажен муж… антифон 1.
На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 4.
Рим тобою пишається, як сад квітками пахучими, Параскево багатостраждальна, бо ти душі вірних звеселяєш пахощами чеснот твоїх, і сморід пристрастей завжди відганяєш благодаттю, славна мучеників красо, дів похвало і чудес безодне.
Як славу многоцінну всім даровано Христом Богом нашим тебе, що в Римі постраждала, і, в ньому бувши, славна мученице, диявольські спокуси відганяла від людей своїм заступництвом. Тому ми всі тебе ублажаємо і страждання твої нині прославляємо, Параскево багатостраждальна.
Бережена силою Христовою, всеславна мученице, ти тілесні болі зневажила, як мужній муж, добрим подвигом подвизалася, жіночу слабкість відкинувши; упованням зміцнюючись, Ти сприйняла осяяння з тими, хто були першими, всехвальна.
Вірні, зійшовшись, хвалимо тебе з любов’ю, прославляємо твої подвиги і страждання, мученице Параскево. Христа, Жениха твого, ублагай, щоб Він визволив нас від напастей твоїми молитвами.
Істинну чашу твоєї крови ти ревно випила, бажаючи йти слідом за Христом, твоїм Женихом, всехвальна мученице Параскево; як ластовиця, доброгласно співала ти пісню Творцеві всіх, Христу Богу, за тих, хто святкує пам’ять твою.
Твої батьки, Христові страсті шануючи, тезоіменною знаменному дню тебе назвали; будучи ж вихованою, і на страждання насмілилась, і рани перетерпіла, у в’язниці, як у чертозі, світло раділа, взиваючи: ніколи не відлучуся від Тебе, Господи, але пошли мені поміч Твою і спаси мене заради великої Твоєї милости.
Слава… глас 6.
Праворуч Спаса, як співає Давид, стала Цариця, і твоя душа, наче золотою вишивкою вимережана; в жертву принесла себе Господу, як кадило запашне, принесла ти кров своєї плоті, всехвальна мученице Параскево, молися за нас Владиці, Христу Богу, щоб спас душі наші.
І нині…
Богородичний або хрестобогородичний.
Бачачи Тебе розіп’ятим…
Якщо ж співається полієлей, тоді богородичний воскресний: Хто Тебе не ублажить…
Вхід. Прокимен дня.
Паремії три.
Пророцтва Ісаї читання (43, 9-14).
Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог; від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.
Премудрости Соломона читання (3, 1-9).
Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх як золото в горнилі і прийняв їх як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу.
Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.
Премудрости Соломона читання (5, 15-6, 3).
Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього. Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом. Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам; зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних. Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх; повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних. Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі. Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами. Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.
На літії стихира, глас 5.
Радуйся, Господня агнице, бо ти уподібнилась чесним і божественним страстям на хресті Безсмертного, що зруйнував пристрасті світу; ти джерело, що виточує, як воду, чудеса зубожілим серцям, немічних напоює даруванням зцілень, страстотерпице пребагата. Зухвальство диявольське немічне ти зруйнувала й успадкувала оселю небесного чертога; молися ж Христу, щоб дарував душам нашим мир і велику милість.
Там, де праведників оселя, де світло невечірнє, в домі Бога живого, всередині скинії дивної, де зібрання тих, що святкують, ти, мученице славна, перебуваєш, тримаючи в руках свічку ясну, невгасиму. Тому, маючи утіху у Господа, осяяна світлом Божественним, молися Христу, щоб подав душам нашим мир і велику милість.
Сили Небесні, бачачи Параскеву, що за Христа муки перетерпіла, і Його силою була мужньою, говорили: ось і діви прославляють Господа. А люди в тремтінні вжахалися і дивувалися, і піснями прославляли, взиваючи: о чудо дивне! Діва перемогла ворога і молиться милостивому Владиці за спасіння світу, щоб Він подав мир і велику милість. Радіючи, мученице славна Параскево, ти постала перед правителем, ясно віру проповідуючи, стругання тіла мужньо перетерпіла, мучителя посоромивши, Христу уневістилася. Йому ж молися за тих, хто шанує тебе і з вірою святкує пам’ять твою.
Радуйся, агнице славна, ти принесла себе в жертву Агнцю і Пастирю; вогнем опалена, розпалилася, як вогнем, любов’ю до Христа, Жениха твого. Ти погасила полум’я ідольського служіння і, як свічка невгасима, гориш душею, і дивною світлістю темряву демонських полків у стражданнях перемогла, і з Христом увійшла в чертог небесний; молися за нас, що святкуємо пам’ять твою, щоб дарував нам мир і велику милість.
Слава… глас 6.
Дівою переможений, посоромився лукавий ворог, що праматір нашу вчинив сміливою до гріха. Бо Дівою народжене Слово Отче, незмінно і невимовно, як Сам єдиний знає, Христос Бог зруйнував клятву Адама і Єви, достойно увінчав мученицю Параскеву, і заради неї дарує світу очищення і велику милість.
І нині… богородичний.
На стиховні стихири, глас 4.
Обагривши одежу спасіння своєю кров’ю, всехвальна Параскево, й обіливши Духом, ти заручилася Господу, Безсмертному Царю, що зберігає тебе нетлінною і непорочною по віки віків у чертогах небесних, як діву прекрасну і нетлінну.
Стих: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.
Ти, мученице Параскево, ранами вкрилася, і з вогнем боролася, і розтягання тіла перетерпіла, і варіння у котлі мужньо перенесла, і думкою була непереможеною, й ідолам не принесла жертву, але Богові схилила голову, і була вона відсічена мечем; піднялася ти на небеса і носиш вінець слави.
Стих: Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою.
Краплями крови обагрившись, ти засяяла, як сонце, і відігнала темряву безбожжя благодаттю, всехвальна мученице Параскево, вірних просвітила, що святкують славні твої подвиги і пам’ять світлу, світлоносну і спасительну.
Слава… глас 8.
Так говорила Параскева мучителю: во́роже, безбожний правителю, чого ти лютуєш проти християн? Я не відняла у тебе царства, ні міста твого не зруйнувала, а ти безумними словами намагаєшся умовити мене; я зневажаю тебе і твої безумні слова, тіла свого я не шкодую за Христа мого, бо Він любить мене і Царство мені подарує; до Нього я йду і буду Його невістою, Він визволить мене від ворогів моїх і дарує мені життя вічне.
І нині…
Богородичний або хрестобогородичний.
Не можу терпіти, Сину, бачачи Тебе, що на древі заснув; бадьорість усім Ти даруєш, щоб тим, які вдавнину через древо і непослух заснули сном загибельним, подати божественну і спасительну благодать, — Діва промовляла, плачучи; Її ж величаємо.
Тропар, глас 4: Премудра і всехвальна мучениця Параскева, мужність чоловічу придбавши, а неміч жіночу відкинувши, диявола перемогла і мучителя посоромила, виголошуючи і закликаючи: прийдіть, порубайте мечем моє тіло і вогнем спаліть я, радіючи, йду до Христа, мого Жениха. Її молитвами, Христе Боже, спаси душі наші.
Слава… інший тропар.
І нині… богородичний або хрестобогородичний.
На ранній
На Бог Господь… тропар святої двічі.
Слава: і нині.
Богородичний або хрестобогородичний.
Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.
Полюбивши Жениха, Сотворителя і Бога, жениха тлінного ти відкинула, чесна мученице Параскево, і, радіючи, перетерпіла муки: і роздирання тіла, і вогнем палення. Тому, сподобившись вінця, ти ввійшла в Божественний чертог і благаєш Бога, щоб простив гріхи всім нам…
Слава: і нині…
Богородичний: Діва Всенепорочна, що вічного Бога народила, зі страстотерпицею Того безперестанно благай, щоб він подав прощення гріхів і виправлення життя раніше кінця нам, що з вірою і любов’ю оспівуємо Тебе достойно, єдина Всехвальна.
Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.
Жениха свого Христа полюбивши і свічку свою світло прикрасивши, ти, славна, засяяла чеснотами, тому й увійшла в небесний чертог, і вінець мученицький прийняла; від бід спаси нас, що святкуємо твою, Параскево, пам’ять.
Слава: і нині…
Богородичний: Після Бога під Твій, Богородице, Божественний покров прибігаємо і, припадаючи, смиренно молимося: помилуй нас, Пречиста, бо перевищили голову гріхи наші, і, боїмося, Владичице, мук і тремтимо; ублагай, Пречиста, Сина Твого, щоб визволив нас від них.
Після полієлея сідальний, глас 8.
Ставши невістою богоугодною Господу, ти принесла Йому як дар свою кров і усічення глави мечем, мученице діво Параскево, й у чертог божественний достойно ввійшла, невимовної слави сподобившись. Тому, святкуючи чесну і славну пам’ять твою, Спаса прославляємо і до тебе з вірою взиваємо: молися Христу Богу, щоб Він подав прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують святу пам’ять твою.
Слава: і нині…
Богородичний: Як Діву і єдину в жонах, що Бога безмежно плоттю породила, Тебе всі людські роди ублажаємо; бо в Тебе вселився вогонь Божества, і як Немовля годувала Ти Творця і Господа. Тому ангельський чин і людський рід достойно славимо пресвяте Різдво Твоє і одностайно взиваємо до Тебе:моли Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з вірою поклоняються пресвятому Різдву Твоєму.
Ступеневі, антифон, глас4.
Прокимен: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.
Стих: В церквах благословляйте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.
Все, що дише…
Євангеліє від Матфея, зачало 104 (25, 1-13).
Після 50-го псалма стихира, глас 1.
До вишніх чинів приєдналася, славна, світ залишивши і Христа полюбивши, Параскево всечесна, благай нам миру і великої милости.
Канон Богородиці
З ірмосом на 6, глас 8: Воду пройшовши, як по сухому…
І святої два канони, на 8, глас 4.
Пісня 1
Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.
Божественним світлом освітлена з неба, просвіти мій розум і подай мені благодать молитвами твоїми, мученице Параскево, прославити множество чудес твоїх.
Світліше за сонце засяяла ти зранку, бувши твердинею Церкви Христової, і освітила промінням подвигів твоїх, мученице Параскево, і чудесами твоїми світу краї.
Полюбивши безсмертного Жениха Христа, з вірою в Нього ти й на страждання пішла, і сподобилася небесного вічного Царства, і вінця нетлінного, славна мученице Параскево.
Богородичний: Діво всенепорочна, що Христа народила, і Його в лоні носила, Богородице, розжени морок душі моєї і просвіти мене, щоб я оспівував тебе.
Інший канон, глас 8.
Пісня 1
Ірмос: Співаємо Господу, Який провів людей Своїх через Червоне море, бо Він єдиний славно прославився. Співаємо Господу, Який прославив пам’ять мучениці і приводить нині земні хори на похвалу.
Славою ти знехтувала, славна мученице Параскево, і, багатство відкинувши, віддала себе на страждання.
Побажав Владика твоєї добро́ти і краси, мученице, й оселив тебе в небесному чертозі.
Богородичний: Рід Адамів знайшов відкритий тобою рай незбагненного блаженства, Богородице, тому достойно Тебе величаємо.
Катавасія: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.
Пісня 3
Ірмос: Лук сильних ослаб, а немічні опоясалися силою: цього ради утвердилося в Господі моє сердце.
Палицями немилосердно тебе били, і гомілки твої і кістки трощили, славна мученице Параскево, а ти взивала: ніщо не розлучить мене з Тобою, Христе.
Уста нечестивих, що говорять беззаконня на преподобних, і язики зломовні нехай замовкнуть, — виголошувала мучениця Параскева, Спаса прославляючи.
Краплями крови твоєї ти погасила вогонь безбожжя, багатостраждальна мученице Параскево, і вірних розум ти просвітила.
Богородичний: Слова благочестиві Ісаї сповняються: бо Діва народила у плоті Життєдавця Христа, Спаса душ наших.
Інший.
Ірмос: Ти єси утвердження тих, що до Тебе прибігають, Господи, Ти єси світло затьмарених, і оспівує Тебе дух мій.
Ти єси утвердження моє, Господи, — промовляла мучениця, — Ти ж і заступництво, і до Тебе прибігаю, Царю мира.
З’явилася ти на судилище, маючи мужемудру душу, і перемогла ворога, як слабкого, всехвальна мученице.
Душі моєї зіниці зціли, всехвальна мученице, молитвами твоїми, і розум мій направ.
Богородичний: Подай нам поміч молитвами Твоїми, Пречиста, відкидаючи підступи лютих напастей.
Сідальний, глас 8: Струмками твоєї крови, мученице Христова, ти висушила потоки нечестя; дощем же благодаті напоюєш духовні борозни, де вирощуєш колосся віри. Крім цього, славна, ти і після смерти виточуєш життя заради страждань, страстотерпице всехвальна; моли Христа Бога дарувати душам нашим велику милість.
Слава… другий сідальний, глас 4.
Постом прикрасивши чистоту душевну, промінням страждань ти, мученице багатостраждальна Параскево, просвічуєш вірних; тому, святкуючи твій світлоносний день, з вірою побожно взиваємо: маючи сміливий доступ до Господа, молися за спасіння наше.
І нині…
Богородичний: Оновила Ти, Чиста, Божественним Різдвом Твоїм зітліле у пристрастях мертве єство земнородних, і воздвигла всіх від смерти до життя нетлінного. Тому Тебе достойно всі ублажаємо, Діво препрославлена, як Ти прорікла.
Хрестобогородичний: Коли побачила Тебе піднесеним на хресті пречиста Твоя Мати, Слове Боже, як Мати, ридаючи, взивала: що за нове і дивне це чудо, Сину Мій: Життя всіх споживає смерть, бажаючи оживити мертвих як милосердний.
Пісня 4
Ірмос: Ісус, як Бог істинний, що сидить у славі на престолі небесному, зійшов на хмарі легкій, на руках Пречистої, і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.
Уражена любов’ю Христовою, ти кріпкістю своєю полки мучителів умертвила і проливаєш благодать, що подає вічне життя; за страждання ти одержала нагороду, Параскево, мучениць Христових прикрасо.
Переваживши всіх любов’ю до Христа, Жениха того, тілесну любов зненавидівши, ти твердо перетерпіла страждання, мученице Параскево, взиваючи: не розлучай мене з Тобою, Христе, і подвиг страждання звершити сподоби.
Відкинувши всю суєту земну, до Бога єдиного ти прилучилася, Параскево мученице, і болі страждань перетерпіла, невісто Божа, мужемудра.
Богородичний: Зійшов Господь в утробу Твою, як дощ на руно, як провіщав у давнину пророк, Всенепорочна; Його ж у двох природах народила, до Нього ж взиваємо: слава силі Твоїй, Господи.
Інший.
Ірмос: Почув, Господи, провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої, і прославив твоє Божество.
Почувши, Господи, заповіді Євангельські, мучениця Параскева прославила Твоє Божество.
Ти не принесла ніякої жертви мерзенним демонам, віддавши себе в жертву живу Господу.
Твердо стоячи на судилищі, мучениця взивала: з Христом, Женихом моїм, розіпнуся і буду царювати з Ним.
Богородичний: Дай нам очищення наших гріхів як Безгрішний і подай мир людям Твоїм як Благий молитвами Тієї, що Тебе народила.
Пісня 5
Ірмос: Ти, Господи, моє світло, у світ прийшов, Світло святе, визволяючи із темряви невідання тих, що з вірою оспівують Тебе.
Світло невечірнє вселилося в душі твоїй, щоб ти чеснотами засяяла, просвітлюючи тих, що безперестанно прославляють тебе.
Струмок безбожжя нечестивого ти висушила, мученице Параскево; потоком крови твоєї, неправедно пролитої, ти погасила вогонь омани.
Маючи розум світлий, ти сподобилася пророчого дару і про те, що має бути, всім ясно пророкувала, Параскево багатостраждальна.
Богородичний: Мати Божа, душі моєї злобу зціли, бо Ти народила Бога Слово невимовно; заради цього Тебе ублажають усі роди.
Інший.
Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас: ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.
Зранку мучениця Параскева взивала: ніхто не відлучить мене від любови Христової.
Мріючи ослабити божественну мученицю, мучитель сам став посміховищем.
Провіщення подай мені, всехвальна мученице, і бурхливий мій розум просвіти молитвами твоїми.
Богородичний: Утихомир безперестанну бурю пристрастей Ти, що народила Христа, Пастиря і Господа.
Пісня 6
Ірмос: Приношу Тобі жертву голосом похвали, Господи, — взиває Церква до Тебе, від бісівської крови очистившись кров’ю, що витекла з ребер Твоїх ради милости Твоєї.
Засяявши з Рима, як сонце ясне, свята мученице, ти морок диявольський від людей проганяєш молитвами твоїми, Параскево багатостраждальна.
Зцілення одержують усі, що приходять і доторкаються до мощей твоїх; кровоточиві й прокажені очищаються, і полки демонів розбігаються від призивання святого імені твого.
Зранку молилася ти Христу, Сонцю невечірньому, і Його світлом душу і серце просвітила, Параскево всечесна, і до світла Пресвятої Тройці, радіючи, перейшла.
Богородичний: Зціли душі моєї пристрасті, Всенепорочна, що народила Джерело безстрастя, і віджени знемогу, що безперестанно засмучує серце моє.
Інший.
Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що в світло, наче в ризу, зодягаєшся, многомилостивий Христе Боже наш.
Ризою небесною одягни мене, Господи, взивала Параскева, Ти, що одягаєш небеса хмарами, Многомилостивий.
Як у рові почув Даниїла Господь, так і тебе почув у в’язниці, коли ти молилася, і подав зцілення.
Гордість мучителя ти подолала, сама ж неушкодженою перебуваючи, на страждання насмілилася ти.
Богородичний: Слово Боже показало Тебе земним ліствицею небесною: бо Тобою до нас зійшов Бог.
Кондак, глас 3: Всесвяте і непорочне страждання принесла ти, як дорогоцінний дар безсмертному Жениху Христу, ангельські чини звеселивши, і перемогла підступи демонів. Тому тебе з вірою почесно шануємо, мученице Параскево багатостраждальна.
Ікос: Хто оспіває силу Господню, або хто розповість про твої страждання і чесноти, мученице; або які уста зможуть оспівати тебе достойно? Тому і я, недостойний, оспівувати тебе насмілився, хвалити і славити Владику Життєдавця, Який дав тобі на тризнищі силу не боятися мучителів і сповідувати істинного Бога. Заради цього шануємо тебе з вірою і любов’ю, мученице Параскево багатостраждальна.
Пісня 7
Ірмос: Ти врятував від вогню Авраамових Твоїх юнаків і халдеїв погубив, яких правдою справедливо уловив, оспіваний Господи, Боже отців наших, благословенний Ти.
Голубка, що маєш золоті крила і зброєю хресною бережена, ти прогнала агарян, що напали на твоє місто вночі, і спасла вірних від смерти, мученице Параскево, тих, що співали: преславний отців Боже, благословенний Ти.
Різноманітні болісті перетерпіла Христа ради мучениця Параскева, безболісний спокій знайшовши у Нього, і, радіючи, взиває: преславний отців Боже, благословенний Ти.
Який непереможний твій розум, всечесна Параскево, бо ти не убоялася мук від зібрання начальників мучителів; з ними ж борючись, ти упокоїлась, як служительниця тайни божественної слави, співаючи: преславний отців Боже, благословенний Ти.
Богородичний: Благословенний плід благословенної Твоєї утроби, Його ж благословляють небесні сили і прославляють людські собори, бо визволив від давньої клятви нас, що співаємо: преславний отців Боже, благословенний Ти.
Інший.
Ірмос: Юнаки, що з Юдеї прийшли, колись у Вавилоні вірою в Тройцю полум’я в печі перемогли, співаючи: отців наших Боже, благословен єси.
Явилися незбагненні чудеса божественної мучениці — будучи юною дівою, вона перемогла мучителя, взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.
Ти закрила богомерзенні уста заблудлих, стоячи на судилищі, Бога сповідала, взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.
Забувши жіночу неміч, мужньо укріпившись терпінням, страждаючи, ти взивала: отців наших Боже, благословенний Ти.
Богородичний: Ти воплотився із дівственого лона і явився на спасіння наше; тому, знаючи Твою Матір Богородицю, вдячно взиваємо: отців наших Боже, благословенний Ти.
Пісня 8
Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне: тоді провіщене, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати; всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.
Божественним світлом Сонця просвітивши себе, мученице всехвальна Параскево, ти перейшла ніч безбожжя, співаючи єдинодушною душею: Господа оспівуйте, творіння, і прославляйте Його повіки.
Як агниця чиста, як голубка божественна, як жертва добровільна, привелася ти, непорочна мученице Параскево, до твого Сотворителя, співаючи: Господа оспівуйте діла і прославляйте повіки.
В ризу, світлу від мученицької крови, одягнулася ти, Параскево, славна мученице, скинувши з себе істинно зотлілу у гріхах людину, радісно виголошуючи: Господа оспівуйте діла і прославляйте повіки.
Богородичний: Слідом за Тобою йшли жони, несучи миро запашне, Всечиста Богоневісто, єдина безневісна, із Твоєї бо утроби засяяв Єдинородний Син Христос Бог, і з Тобою істинно царюють, оспівуючи Його повіки.
Інший.
Ірмос: Царя Небесного, що Його славлять воїнства ангельські, хваліть і величайте по всі віки.
Царя Христа Бога, Якого сповідала діва мучениця Параскева, оспівуючи, хваліть і прославляйте Його повіки.
За любов Божественної Тройці ти погасила вогонь безбожжя, взиваючи: прославляйте Христа повіки.
Подвигами у Бозі ти подолала начальника темряви, співаючи: прославляйте Христа повіки.
Богородичний: Погаси, Діво, іскри спокус супротивників проти нас, щоб ми оспівували Господа і прославляли Його повіки.
Пісня 9
Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться, Духом просвічений. Нехай зрадується безплотних ангелів собор, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.
Оселившись у небесному чертозі, діво всечесна Параскево, і насолоджуючись сяйвом невимовної слави, сприйнявши світлосяйну світлість, просвіти нас, що тебе оспівуємо і величаємо.
Вінець на главу твою прийняла ти, премудра Параскево; праведних собори радісно прийняли тебе, бо ти, скінчивши життя своє, зберегла віру непохитну. Тому нині ублажаємо тебе.
Подаєш ти краплини зцілень, як із джерела, тим, хто потребує, всебагата мученице Параскево, припиняючи недуги і відганяючи вогонь пристрастей, серця ж вірних напоюєш, щоб доброплідними були божественні діяння їхні.
Богородичний: Вмістилищем Премудрости явилася Ти, Діво всенепорочна, вище за всяке розуміння, одухотвореним престолом і дверима; тому як Царицю Тебе полюбивши, діви слідом за Тобою були приведені, Богородице.
Інший.
Ірмос: Воістину Богородицею Тебе визнаємо, Тобою, Діво чиста, визволені, з хором безплотних Тебе величаємо.
Воістину була ти названа тезоіменитою, уподібнюючись страстям Христовим, радіючи з небесними силами.
Досягла ти кінця мук твоїми великими стражданнями і болістями, нині з ангелами славиш Христа на небесах, всечесна.
Сміливість маючи до Спаса і Владики, благай за тих, що оспівують твою пам’ять, славна мученице Параскево.
Богородичний: Піснями оспівуємо Тебе, Богоблагодатна, і невмовкно приносимо Тобі: радуйся; бо Ти подаєш усім нам радість.
Світильний: Як троянда прекрасна на терновому корені, проросла ти, діво Параскева, росою мученицької крови обагрила себе; і нині спасай від бід нас, що з любов’ю святкуємо божественну пам’ять твою.
Слава: і нині…
Богородичний: Стоять навколо Тебе діви богомудрі, Богородице Маріє, як Цариці; до Твого Сина — як Царя всіх — приведи їх як прекрасних невіст, Пречиста; Його ж благай за нас, Мати Діво.
На Хваліте… стихири, глас 4.
Дівство нетлінне і предивні страждання принесла ти Христу, славна діво Параскево; посоромила ти хитання омани безбожної силою хресною і мужнім розумом. Тому Церква Христова святкує твою святу пам’ять.
Ангельські сили здивувалися твоїм, діво мудра, стражданням, і спротиву, і нездоланности, блаженна Параскево, як ти мужньо невидимого ворога сокрушила і вінець перемоги з руки Життєдавця прийняла.
Вогнем опалена, ти вогняною мудрістю полум’я природне погасила і, свічку невгасиму душевну зберігши, увійшла з Христом, Женихом твоїм, у небесний чертог; чудесними іскрами пристрасті умертвивши, полки демонів у стражданнях ти перемогла.
Інші стихири, глас 1.
В небесних дворах оселилася ти, мученице Параскево, завдяки крові твоїх страждань, і була причислена до ангельських сил як рівна, всехвальна.
Мучителя ти посоромила, зневаживши муки, і звірів рикання ти не убоялася, маючи Христа твоїм Помічником, всехвальна.
Радіючи, ти йшла, всехвальна Параскево, поспішаючи прийняти кінець мук, діво славна, і тому уневістилася Христу; поминай нас, що завжди шануємо тебе.
Слава… глас 6.
Піснями вшануймо мученицю Христову, бо їй належить усяка похвала; бувши непохитною і твердою у вірі, вона подолала велику злобу мучителів і тим сплела собі вінець. Тому в стражданнях вона виголошувала: будь мені допомогою, Господи, і не покинь мене.
І нині…
Богородичний або хрестобогородичний.
Коли побачила на древі хреснім Свого Агнця, нескверна Агниця і непорочна Владичиця, як Мати викликувала і, дивуючись, взивала: Сину найсолодший, що це за видіння нове і преславне? Як зібрання безблагодатне віддало Тебе на судилище Пилата і засудило на смерть, життя всіх? Але оспівую Твоє невимовне смирення, Слове.
На стиховні Слава… глас 4.
Хрест, як зброю всесильну, мученице Параскево, ти тримала у руках; віру — як щит; надію — як броню; любов — як лук; і перемогла мужньо мучителів, і демонів підступність знищила силою Божественною; будучи ж з відсіченою главою, радієш з Христом; не переставай молитися за душі наші.
І нині…
Богородичний або хрестобогородичний.
Побачивши Тебе розіп’ятого на хресті, Господи, Мати Твоя дивувалася і взивала: Сину улюблений, що це за видіння, за що воздало Тобі невірне беззаконне зібрання, що насолоджувалося многими Твоїми чудесами? Але слава невимовному Твоєму, Владико, смиренню.
Славослів’я велике, і відпуст.
На літургії
Блаженні з першого канону, пісня 3, другого канону, пісня6.
Прокимен: Дивний Бог у святих Своїх Бог Ізраїлів.
Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.
Апостол: Послання до Коринф’ян, зачало 181 (6, 1-10).
Алилуя… Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою.
Євангеліє від Луки, зачало 33 (7, 36-50).
Причасний: В пам’ять вічну буде праведник, лихого слова він не убоїться.