«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна священномученикам двом або багатьом

Вечірня

На Господи, взиваю… стихири, глас 1.

Святительський одяг ви воістину світло прикрасили мученицькою кров’ю і, з двох боків світло прикрасившись, разом з ангелами стоїте перед Творцем, угодники славні; Його ж моліть дарувати душам нашим мир і велику милість.

Воістину богонатхненними органами стали ви: сповіщаючи нам невимовні Божі таїнства Божественного Писання, ідольське безумство викриваючи, всіх до Христа привели; Його ж моліть дарувати душам нашим мир і велику милість.

Словом богопізнання ви, премудрі, назавжди визволили людей від невідання і привели їх спасенними до сяючого Слова, від Отця народженого, Христа Бога нашого; Йому помоліться, щоб дарувати нам мир і велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Діво всеславна, таїну, що в Тобі, Мойсей побачив очима пророчими, купину, що горіла і не згорала: бо вогонь Божества утробу Твою, чистая, не опалив; тому благаємо Тебе як Матір Бога нашого: мир виблагай світові і велику милість.

Хрестобогородичний: Біля хреста Твого, Слово Боже, стоячи, Агниця і непорочна Мати Твоя, ридаючи, взивала: горе Мені, Сину, як Ти умираєш на хресті; горе Мені, Світло Моє солодке, куди зник вигляд Твоєї краси, величніший, ніж у всіх людей.

Якщо є самогласний, Слава,.. глас 8.

Від тимчасового відійшли, богозвані: вас били семикратно, стругали і всіх розпинали за Христа; ні вогонь, ні рани, ні зброя не ослабили сили душ ваших, і ви подолали силу бісівську, священномученики славні; тому моліть Христа Бога спасти душі наші.

І нині…

Богородичний: Пресвята Діво Богородице, до покрова Твого я звертаюся, знаючи, що знайду через Тебе спасіння, бо Ти, чистая, можеш допомогти мені.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, Ісусе, що Ти добровільно страждаєш, Діва і Мати Твоя, Владико, взивала: горе Мені, Сину — насолода Моя, як Ти неправедні терпиш рани; Лікарю, що зціляв людську неміч і від тління всіх визволив Твоїм милосердям.

Якщо свято з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний: Цар Небесний… (стор. 226).

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Пророцтва Ісаї читання (43, 9 -13)

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: «правда»!

А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде.

Я, Я Господь, і немає Спасителя крім Мене.

Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог;

від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це?

Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (5, 15 – 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд;

візьме непереможний щит — святість;

загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх.

Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Премудрости Соломона читання (4, 7 – 5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється;

мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости.

Як той, що благовгодив Богу, він улюблений і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його.

Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий.

Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки;

душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його.

Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного;

бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку;

вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними;

і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине;

усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх.

Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його;

вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі:

«Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування.

Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною!

Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими?

Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На стиховні стихири, глас 1

Як зірки світлосяйні, думками засяяли на церковному небосхилі, все творіння просвітлюючи, темряву проганяючи подвигом світлим і чудес сяянням; тому, радіючи, нині святкуємо світлоносну і святу пам’ять вашу, священномученики славні.

Стих: Священики Твої зодягнуться в правду, і преподобні Твої зрадіють.

Апостолам рівночесні, бувши священноначальниками, думку єдиносущну маючи, ви не побоялися жорстоких мук від безбожників, але, мужньо і з силою Спаса проповідуючи, перетерпіли різноманітні страждання; тому майбутні воздаяння нині сприйняли, всемудрі.

Стих: Блажен муж, що боїться Господа і в заповідях Його перебуватиме.

Служби приносячи чесні всесильні і жертву непорочну Владиці Христу, як всепалення довершене принесли Йому себе у стражданнях, священноначальники блаженні; Його ж моліть, щоб Він визволив від смерти і бід тих, що з вірою святкують чесну пам’ять вашу.

Слава,.. глас 4.

Мученики непереможні, ієрархи славні і світильники всесвітні, стовпи нездоланні святої Церкви, і ступені навчання, і наставники православних, і переможці єресей, отці богомудрі, добрі наставники душ наших, ангелів співбесідники і Тройці захисники.

І нині…

Богородичний: Скверну відмий пристрасного серця мого, Богородице славна, і всі рани і гноїння його, що від гріха, очисти, чиста, і розум мій мінливий утверди; щоб я величав силу Твою і велике заступництво, окаянний і непотребний раб Твій.

Хрестобогородичний: Бачачи Тебе розіп’ятим і в ребра списом проколотим, Христа Чоловіколюбця, Пречиста плакала, взиваючи: що це, Сину Мій, що Тобі невдячні люди вчинили за те, що Ти добро зробив їм; і хочеш залишити Мене бездітною, улюблений Сину; дивуюся, милосердний, Твоєму добровільному розп’яттю.

Тропар за уставом. Якщо ні, промовляй цей тропар, глас 4.

Боже отців наших, Ти завжди до нас милосердний; не віддаляй милости Твоєї від нас, але молитвами їхніми у мирі направ життя наше.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 8.

Безодні премудрости навчали, духовну глибину троїчного єдиного Божества проповідували, преподобні, написали про ангельські чини і про таїни їх сяянь, богомудрі; тому, і нижче творіння спасаючи, до єдиного привели з’єднання, священномученики; моліть Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, хто з любов’ю шанує пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: Сонця духовного хмаро, Божественного світла світильнику золотокований, нескверна, безмужня, всенепорочна Владичице, затьмарену мою душу, засліплену пристрастями, просвіти зорею безстрастя, молюсь, і осквернене моє серце омий потоками сліз покаяння й зворушення; і очисти мене від темряви діл моїх, щоб я з любов’ю до Тебе взивав: Богородице Приснодіво, благай Христа Бога, щоб Він подав мені прощення гріхів, Тебе бо маю за надію, раб Твій.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 5.

Апостольським віщанням огласили свій розум і пасли вірних зібрання, преподобні, жертву чисту приносили Царю і Творцю, що воплотився заради нас із Діви Богородиці і воскрес у славі; Його ж ви сповідали перед мучителями, священномученики.

Слава: і нині.

Богородичний: Тепла заступниця непереможна, уповання відоме й неосоромлене, стіна, і покров, і пристановище тим, хто звертається до Тебе, Приснодіво чиста, благай Сина Твого разом з ангелами, щоб Він подав світові спасіння і велику милість.

Після Хваліте ім’я Господнє…

Величаємо вас, святі священномученики (імена), і шануємо святу пам’ять вашу, бо ви молите за нас Христа Бога нашого.

Псалом вибраний: Слухайте це, всі народи…

Після полієлея сідальний, глас 1.

Плід богопізнання виростили трудами своїми, з кореня безбожжя вирвали жало вчення і намастили, помазавши благодаттю, пасли ви людей, священномученики, і, праведно постраждавши, сподобилися сугубої пошани від Христа. Слава Тому, Хто дав вам силу; слава Тому, Хто увінчав вас; слава Тому, Хто подає через вас усім зцілення.

Слава: і нині.

Богородичний: Руки Твої Божественні, на яких носила Ти, пресвята Діво, Творця, що заради милосердя воплотився, простягни, благаючи Його, щоб Він визволив від спокус, і пристрастей, і недолі нас, що прославляємо Тебе з любов’ю і взиваємо: слава Тому, Хто вселився в Тебе; слава Тому, Хто вийшов з Тебе; слава Тому, Хто визволив нас Різдвом Твоїм.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?

Все, що дише…

Євангеліє від Луки, зач. 67 (Лк. 12, 32-40).

Після 50-го псалма стихира, глас 4.

Як стовпи сущі Церкви Христової, стіни невір’я міцні зруйнували, самобраття мученики, тому раніш смерти знищили бурю єресей, моліться за душі наші.

Канон, глас 4

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню немокрими стопами древній перейшовши Ізраїль, хрестовидними Мойсеєвими руками Амаликову силу в пустелі переміг.

Божим світлосяйвом осяяні, славні, визвольте від мороку пристрастей тих, що благочесно прославляють ваше світле і світлоносне це свято.

Посоромлений був нечестивий Твоїми страстотерпцями і служителями, Христе Царю; приступивши до них, він використав увесь запас стріл лукавих і не зміг подолати їхньої сили.

Сповнені животворчої духовної води, ви напоїли спраглих від спеки лютого безбожжя і наставили до води святої і спасительної.

Богородичний: Розрішився гріх праотців Твоїм, Пречиста, незбагненним Різдвом, і первинний райський вхід відкрився тим, хто велегласно славить Тебе.

Пісня 3

Ірмос: Веселиться Тобою Церква Твоя, Христе, взиваючи: Ти моя сила, Господи, і пристановище, й утвердження.

Розпалені мислено вогнем Утішителя, ви погасили лестощів люте палання, радіючи, священномученики.

Світлом Духа прославлені, сущих у глибокій темряві ви привели до світла святого хрещення.

Ви стали золотом, очищеним вогнем страждань і запечатаним муками, святі.

Богородичний: Визволителя людей від насильства ворожого Ти породила, всемогутнього Бога, Пречиста Діво всенепорочна.

Сідальний, глас 3:

Миром помазання освячені, ви стали пастирями людей богомудрих і, як чисті агнці, принесли себе в жертву Слову Пастиреначальнику, як ягняті, заколотому в жертву, мученики всехвальні і світильники всесвітні; тому всі з любов’ю святкуємо Божественну пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: Пристановище і сила наша, Богородице, всесильна поміч світу, молитвами Твоїми покрий рабів Твоїх від усякої біди, єдина благословенна.

Хрестобогородичний: Як жезл сили маємо Хрест Сина Твого, Богородице, ним долаємо ворогів гординю, з любов’ю Тебе безперестанно величаючи.

Пісня 4

Ірмос: Вознесеним Тебе бачила Церква на хресті, Сонце праведне, і стала в чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Нехай прославляється собор священних мучеників, прикрашений благодаттю святительства і муками, що співає з радістю: слава силі Твоїй, Господи.

Будучи навченими Божественних таїн, отці богоносні, ви воістину пасли людей у святості й правді, і кончину божественну прийняли в муках.

Будучи прикрашеним божественними апостольськими і пророчими дарами, собор божественний священномучеників, радіючи, взиває: слава силі Твоїй, Господи.

Богородичний: Боговіщенням навчені, Богородице, бачачи у Тобі його сповнення, визволені Різдвом Твоїм, до Тебе взиваємо: радуйся, пренепорочна Діво.

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло, що у світ прийшло, Світло Святе, що виводить з темряви невідання тих, хто з вірою оспівує Тебе.

Божественною зорею премудрого проповідання засвітили ви світло благодаті тим, що сиділи у темряві омани.

Нині, бачачи Христа лицем до лиця, ви насолоджуєтеся світлом невимовним: Йому за нас моліться.

Божа ріка наповнила вас Христовим вченням, загородила потоки омани і розум вірних достатньо напоїла.

Богородичний: Єдину з усіх родів вибрав Тебе Господь, Богородице; втілившись із Тебе, Він обожив людство.

Пісня 6

Ірмос: Приношу Тобі жертву голосом похвали, Господи, — взиває Церква до Тебе, від бісівської крови очистившись кров’ю, що витекла з ребер Твоїх ради милости Твоєї.

Мужньо і мудро прожив, Господи, собор святих Твоїх — правдою, молитвою і цнотливістю, нині ж радіє Тобою.

Надією вічного життя укріплені, добропобідні, тілесні рани перетерпіли, радіючи, як святі ревнителі Божественних пророків.

Ви, премудрі, виховані законами духовними, беззаконникам закони спасительні пропонували і до світла благовір’я їх привели.

Богородичний: Від життя до смерти приведений був Адам у раю, Твоїм же, Діво, животворчим Різдвом став безсмертним, Пречиста Богоневісто.

Кондак за устав їм, якщо ж ні, цей кондак, глас 3:

Як світильники невгасимі Сонця духовного, зійшовшись нині, піснями прославмо; засяяли бо ви, священномученики, для тих, що у темряві нерозуму, скликаючи всіх до висот благочестя. Тому взиваємо до вас: радуйтеся, усіх посників основа.

Ікос: Ти спочатку Божественною красою осяяв мене, Ісусе Життєдавче, щоб я прославляв Твоїх святителів, які за Тебе страждали аж до смерти, і ворожу силу подолали міцно, богомерзенне нечестя викрили, утверджуючись силою хресною, Христе, від Тебе прийняли славу достойно; тому взиваємо до них: радуйтеся, усіх посників осново.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській юнаки Авраамові, опалені любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, взивали: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Святительства миром просвічені, богомудрі, Божественною мученицькою кров’ю боголіпно звідусіль прославляєтеся, взиваючи: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Дивлячись на земну мудрість як на миттєву, ви, всехвальні, наче на кораблі пречистої слави піднесені, взивали: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Знаючи наміри супротивників, всіляке оманливе знання мучителів відкинули славні священномученики, співаючи: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Богородичний: Землю темрявою, небо ж хмарами зодягнув Господь, Який у плоть смертну зодягнувся з крови Твоєї, Діво, в одяг слави безсмертя одягаючи людей.

Пісня 8

Ірмос: Руки розпростерши, Даниїл пащі левів затулив у рові; вогненну ж силу погасили, опоясавшись доброчесністю, благочестиві юнаки, взиваючи: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Вас били жилами, ви терпіли рани тілесні, священномученики; виблагали ви життя нетлінне всім, хто служив раніше мертвим богам; будучи спасенними разом з вами, вони взивають: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Будучи гронами винограду духовного, ви, священномученики, нині виточуєте вино зцілень і радуєте серця тих, хто з вірою прославляє вас і взиває: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Гроби священномучеників виточують чудеса вселенній, всезлобного демона улесливі примари знищуючи, благоліпні ж зцілення подають тим, що взивають: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Богородичний: Видимим став як людина Вічний, що з Тебе народився, Пречиста, у двох природах, діях і волях, нам же уподібнився добровільно; Його оспівуємо з вірою: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Пісня 9

Ірмос: Камінь нерукосічний від Тебе, Діво, нерозсіченої гори, відсікся і став наріжним каменем — Христос, роз’єднані єства з’єднав; тому, радіючи, Тебе, Богородицю, величаємо.

Святкуючи святу пам’ять святих священномучеників, прийдіть усі, вшануємо голосно піснями їх, що моляться за нас милосердному Богу нашому.

Словом будучи втішені, всю скверну душ ваших очистивши і шкіряний одяг страждання скинувши, ви одяглися у величну ризу спасіння.

Зібравшись у пам’ять страстотерпців святих, щоб прийняти благодать, люди прославляють доблесті священномучеників, що постраждали мужньо і подолали злоначального.

Богородичний: Носячи на руках Христа, Який носить усе, Його як Сина Твого благай, щоб Він позбавив мене наклепів ворожих, Пречиста, і безодню милости подав і спас мене.

Світильний: Нині настав для нас особливо знаменний день святих преємників святих апостолів, і богоносних проповідників віри, й непереможних мучеників: їх молитовну пам’ять усі з вірою святкуємо.

Богородичний: Ти, Пресвята Діво, народила Христа, Царя слави — Ангела великої радости Отчої; Його ж хрест священномученики проповідували, просвітили народи і навчили славити Тебе, Богородицю, і поклонятися Твоєму Різдву.

На Хваліте… стихири, глас 4

Священним помазанням і мученицькою кров’ю ви наблизилися до Бога, священномученики славні, цвіт природний, краса словесна, премудрости верховники, правдиве богослів’я, правило віри, всебічне виправлення, прикраса Церков.

Страдникам прославлення і мученикам величання підписуючи, ви, богомудрі, укріпились у вірі, щоб мужньо йти на різноманітні муки — кайдани, і в’язниці, й оголення тіла, і зв’язування, і лютий холод, потім і на рани та смерть, священномученики.

Завдяки різноманітним стражданням скинувши одежу умертвлення, ви, славні мученики, одяглися в ризу нетління і нині живете на небесах, завжди стоячи перед Божественним престолом; тому з вірою святкуємо всесвітлу вашу пам’ять, раку мощей ваших цілуючи.

Слава,.. глас 8.

У святителях і мучениках перебуваючи, ви, преподобні, стали пастирями, і Христову випили чашу, і тим подвійно догодили Христу; тому моліться за всіх нас разом з небесними слугами, у світлі нині оселившись.

І нині…

Богородичний: Архангела Гавриїла глас сприйнявши, промовмо: радуйся, Мати Божа, що Життєдавця Христа світові породила.

Хрестобогородичний: Агнця непорочного, Агниця, побачивши розіп’ятим на древі добровільно, ридаючи, взивала: горе Мені, улюблений Сину, чим Тобі відплатило невдячне зібрання єврейське, бажаючи вчинити Мене бездітною без Тебе, улюблений.

Якщо є Слава… на стиховні, промовляй з вечірні.

І нині…

Богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Прокимен, глас 7 (див. на Pанній).

Апостол: До Євреїв послання святого апостола Павла читання, зач. 334 (Євр. 13, 7-16).

Браття, пам’ятайте наставників ваших, які проповідували вам слово Боже, і, дивлячись на кончину життя їхнього, наслідуйте віру їхню. Ісус Христос учора й сьогодні і навіки Той же.

Ученнями різними й чужими не захоплюйтесь; бо добре благодаттю зміцнювати серця, а не їжею, від якої не одержали користи ті, що займалися нею. Ми маємо жертовник, від якого не мають права споживати ті, що служать скинії. Тому що тіла тварин, кров яких для очищення гріха вносить первосвященик у святилище, спалюються поза табором, — то і Ісус, щоб освятити людей Кров’ю Своєю, постраждав поза брамою. Отже, вийдемо до Нього за табір, несучи Його наругу; бо не маємо тут постійного міста, але шукаємо майбутнього. Отже, будемо через Нього безустанно приносити Богу жертву хвали, тобто плід уст, що прославляють ім’я Його. Не забувайте також добродійсности і спілкування, бо такі жертви благоугодні Богу.

Алилуя: Священики Твої зодягнуться в правду, і преподобні Твої зрадіють.

Євангеліє від Луки, зач. 24, або 52, або 77.

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі: праведним подобає похвала.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору