«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна преподобній одній

Вечірня

На Господи, взиваю… глас 8.

Подвиги посту перетерпівши, сподобилася ти благодаті зціляти недуги душевні й тілесні, мати чесна (ім’я), і нечистих духів відганяти, і за всіх скорботних заступатися; тому молитвами твоїми виблагай у Господа зцілення всім і велику милість.

Святі мощі твої сліпим прозріння виточують і подають зцілення всім недужим, що з вірою приходять і заступництва твого просять, преподобна мати, досточудна (ім’я), тому молитвами твоїми випроси і нам велику милість.

Ти, богоблаженна чесна (ім’я), милування придбала до ближніх, віру православну і любов до Бога, цього ради Божа благодать духовна спочила на тобі, преподобна мати; тому твоїми молитвами збережи тих, що з вірою прославляють тебе.

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе благаємо, Пречиста, заступницю нашу, не дай рабам Твоїм, обтяженим скорботами, загинути до кінця, але швидше визволи нас від гніву і скорбот. О пресвята і Пречиста, що Бога вмістила! Ти бо для нас стіна і поміч нездоланна.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, Ісусе, що Ти добровільно страждаєш, Діва і Мати Твоя, Владико, взивала: горе Мені, Сину — насолода Моя, як Ти неправедні терпиш рани; Лікарю, що зціляв людську неміч і від тління всіх визволив Твоїм милосердям.

Якщо є самогласний, Слава,.. глас 2.

Душевні спокуси і пристрасті тілесні ти мечем стримання посікла і гріховні помисли мовчанням та постом придушила, а струмками сліз твоїх пустелю напоїла і зростила нам плоди покаяння; тому і святкуємо пам’ять твою, преподобна.

І нині…

Богородичний: Спаси від бід рабів Твоїх, Богородице, бо ми всі після Бога до Тебе звертаємось, як до непорушної стіни і заступниці.

Хрестобогородичний: Коли чиста Агниця побачила Свого Агнця, Якого як людину добровільно вели на заколення, ридала, промовляючи: Ти, Христе, хочеш залишити Мене, що Тебе народила, бездітною. Для чого це вчинив Ти, визволителю всього? Однак оспівую і славлю Твою незбагненну розумом і словом безмежну благість, Чоловіколюбче.

Якщо святкуємо з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний, глас 2: Минула тінь закону, коли прийшла благодать…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9)

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх.

В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю,

і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі.

Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя.

Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його.

Він випробував їх як золото в горнилі і прийняв їх як жертву довершену.

В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу.

Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки.

Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (5, 15 – 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Пророцтва Єзекиїля читання (Єзек. 34, 1-16)

Було до мене слово Господнє:

Сину людський! Пророкуй про пастирів Ізраїлевих, пророкуй і скажи пастирям: так говорить Господь Бог: горе пастирям Ізраїлевим, що пасуть самих себе! Чи не овець повинні пасти пастирі?

Ви їли молоко й зодягалися у вовну, заколювали овець вгодованих, отару ж не пасли.

Слабких овець ви не підкріплювали і недужих не лікували, поранених не перев’язували й сполоханих не повертали, і загублених не шукали, а правили ними жорстокістю й силою.

І розпорошилися Мої вівці без пастиря, і стали поживою всякому польовому звіру, та й порозбігалися.

По всіх горах і по всіх високих узгір’ях блукають Мої вівці; розсипалась отара Моя по всій країні, ніхто не питає про них, ніхто не шукає їх.

Тому вислухайте, пастирі, слово Господнє:

Живу Я! — говорить Господь Бог; за те, що вівці Мої залишені були на здобич, і без пастиря опинилися вівці Мої на поживу всякому дикому звіру, а Мої пастирі не шукали овець Моїх, бо пастирі пасли самих себе, а овець Моїх не пасли, –

за те, пастирі, слухайте слово Господнє!

Так говорить Господь Бог: ось, Я постану проти пастирів, і вимагатиму овець Моїх з їхніх рук, і не дам їм уже пасти овець, і не будуть уже більше пастирі самих себе пасти; Я вирву овець Моїх із рота у них, щоб не були вони вже їм їжею.

Бо так говорить Господь Бог: Я Сам розшукаю овець Моїх і буду їх доглядати.

Як пастир перевіряє свою отару, коли знаходиться серед зібраних овець, так і Я перевірю овець Моїх і поверну їх назад з усіх місць, куди вони розбіглися в темряві у хмарний день.

І виведу їх із народів, і позбираю їх з країн, і приведу в землю їхню, і буду пасти їх по горах ізраїльських, поблизу потоків і по всіх населених місцях усієї землі.

Буду пасти їх на гарних пасовищах, а двори їхні будуть на високих горах ізраїльських; там вони будуть відпочивати у добрих загонах і будуть пастися на трав’яному пасовищі — на горах ізраїльських.

Я буду пасти овець Моїх і Сам поведу їх на місце спочинку, — говорить Господь Бог.

Те, що заблукало, Я знайду, яке відлучилося, заверну, поранене перев’яжу, хворе підкріплю, а надто жирне й буйне страчу; буду їх пасти по правді.

На стиховні стихири, глас 1

Слави преподобних отців воістину бажаючи, славу нетлінну полюбила ти; тому, відкинувши всяку втіху земну, тіло своє віддала ти на страждання, преподобна (ім’я); і нині, одержавши нагороду за подвиги, з Христом царюєш.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Бажаючи величі Жениха, преподобна (ім’я), ти стала невістою Христовою, прикрасивши себе всіма видами чеснот, стражданням і стриманням, тому нині царюєш з Христом у чертозі Його.

Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

До пристановища Божественного прямуючи, ти тихо пройшла хвилями житейських бур; і корабель душі твоєї плив не потопленим гіркотою пристрастей, будучи наповненим таємним духовним багатством.

Слава,.. глас 6.

Засяяло нині урочисте твоє свято, світліше за сонце, просвітлюючи душі, сущі в темряві, морок бісівський завжди розганяючи, достославна.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси виноградна лоза істинна, що зростила нам плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, з апостолами й з усіма святими, щоб були помилувані душі наші.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, Та, що народила Тебе, взивала: яке дивне таїнство бачу, Сину Мій; як це — Ти вмираєш розіп’ятим на древі, життя Подателю?

Тропар за уставом, якщо ж ні, промовляй цей тропар, глас 8.

У тобі, мати, вповні спаслася душа, створена за образом Божим; взявши бо хрест, пішла ти за Христом і ділом навчала не про тіло дбати, бо воно тимчасове, а про душу — єство безсмертне; тому, преподобна (ім’я) , разом з ангелами і радіє дух твій.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 5.

Подвиги стримання перетерпівши, ти мужньо подолала ворога лукавого і, проживши побожно, преподобна (ім’я), нині до Бога відійшла і молишся за всіх, що побожно відзначають свято твоє (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Всенепорочна Мати, запали мені проміння покаяння і розжени морок безмірний моїх зол, знищ лукаві помисли серця мого, Діво.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Тіло своє розіп’яла ти з усіма пристрастями і всім серцем Христа полюбила, (ім’я); через те й вінець одержала ти і до ангельських соборів приєднана, преподобна, і Господу молишся за тих, що шанують пам’ять твою (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Тривожать мене буря гріховна і хвилювання непристойних помислів: змилосердься, Всенепорочна, і руку помочі простягни мені як милосердна, щоб, спасшись, я прославляв Тебе.

Після Хваліте ім’я Господнє…

Величаємо тебе, преподобна мати (ім’я), і шануємо святу пам’ять твою, ти бо молиш за нас Христа Бога нашого.

Стих: Господь охороняє душі преподобних Своїх.

Псалом вибраний: Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою.

Стих: Звеличаться преподобні у славі.

Слава: і нині.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Наперед обрана Богом, преподобна мати, до пристановища життя направлена, без хвилювання буремне море життя перепливла ти і з ангелами оспівуєш Спасителя і молишся за всіх нас, щоб дарував Він нам благодать і милість Свою, охороняючи паству, яку ти зібрала подвигом своїм.

Слава: і нині.

Богородичний: Радуйся, бо Ти прийняла від ангелів радість світу; радуйся, бо Ти породила Творця Твого й Господа; радуйся, бо Ти сподобилася бути Матір’ю Божою.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зач. 104 (Мф. 25, 1-13).

Після 50 псалма стихира, глас 2.

Душевні спокуси і пристрасті тілесні ти мечем стримання посікла і гріховні помисли мовчанням та постом придушила, а струмками сліз твоїх пустелю напоїла і зростила нам плоди покаяння; тому і святкуємо пам’ять твою, преподобна.

Канон, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Колісницегонителя фараона потопив, чудо творячи колись, Мойсеїв жезл, хрестовидно вдаривши і розділивши море, Ізраїля ж втікача-пішоходця спас, що пісню Богу співав.

Направ, преподобна (ім’я), молитвами твоїми мене, що в безодні пристрастей потопаю, і душу мою, що хитається від суєти помислів, до тихого пристановища волі Христової приведи, щоб я достойно прославляв тебе.

Прикрашена чеснотами дівоцтва, богоблаженна (ім’я), стала ти невістою чистого Слова, проживши в подвизі посту побожно, і живоносною стежкою Його пішла ти, боротьбу з пристрастями перетерпівши.

Божественних отців повчання наслідувала ти, преподобна (ім’я), і їх звичаїв ревно дотримувалася; отриманням — як безплотна, у чистоті, і дівоцтві, і у правдивому смиренні прожила ти, преподобна.

Богородичний: Стамну і трапезу Божественну, що Хліб життя принесла, ниву неорану, гору святу — Богородицю — ми піснями прославляємо.

Пісня 3

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Зиждителю, утверди мене в любові Твоїй, Ти найвище Бажання, вірних Утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

У небесні оселі вселилася ти, невісто Христова, і ріки зцілення проливаєш нам, преподобна (ім’я), і пристрасті наші вгамовуєш твоїми молитвами.

Всім серцем полюбила ти Христа, що з великого милосердя тілесно зубожився задля нас, і послухалася живоносних слів Його, відкинувши всі приваби житейські.

Позолочені крила чеснот придбавши, на висоту небесну піднялася ти, блаженна (ім’я), як голубка нетлінна.

Богородичний: Рід людський, Діво, спасається благодаттю Того, що зубожився, народившись тілесно з утроби Твоєї незбагненно; тим-то ми шануємо Тебе й побожно величаємо, Пречиста, Богом обрадувана.

Сідальний, глас 4: Красою дівоцтва і подвигами святого посту вельми прикрашена, вийшла ти, як діва чиста, назустріч Христові і з Ним увійшла в небесні оселі і там утішаєшся красою Його; моли ж Його, щоб спастися від усякої біди і нам, що з любов’ю шануємо пам’ять твою.

Слава: і нині.

Богородичний: Чиста, всенепорочна, неневісна, Ти єдина народила вічного Сина і Слово Боже у часі; Його ж моли з чесними апостолами, мучениками, пророками і преподобними, щоб Він дарував нам очищення і велику милість.

Хрестобогородичний: Діво пренепорочна, Мати Христа Бога, мечем було пронизано Твою пресвяту душу, коли Ти бачила, як розпинали Сина й Бога Твого з Його волі; Його ж, благословенна, моли безперестанно, щоб Він дарував нам прощення гріхів.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Світле свято твоє, що світлом Духа Божого сяє, просвічує душі тих, що з вірою прославляють тебе, (ім’я) преподобна.

Чудесами Божественними ти до віри привела тих, що не відали Господа, і до визнання Його навернула тих, що темряву омани покинули.

Ти принесла дари Христу — чистотою і подвигом стримання умертвлене тіло; і в нагороду прийняла Небесне Царство і вічну насолоду, преподобна (ім’я).

Богородичний: Смиривши, спаси мене, що в гордості живу, Пречиста Діво; Ти бо породила Того, Хто смиренну природу нашу підніс.

Пісня 5

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Руки свої здіймаючи до Господа, мати (ім’я) преподобна, ти подолала гордого ворога.

Стримавши правицю твою, Всевишній привів тебе, мати преподобна, до Своєї небесної насолоди.

Подвигом посту пройшла ти вузьку стежку й на широку путь до раю вийшла, (ім’я) всечесна.

Богородичний: Ті, що не визнають Тебе як Матір Божу, не побачать Світла, що від Тебе народилося, Пречиста.

Пісня 6

Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що в світло, наче в ризу, зодягаєшся, многомилостивий Христе Боже наш.

Умертвивши потяги тілесні, ти пристрасті подолала і нині, всечесна (ім’я), у безгрішному духовному сяйві живеш.

Образу Спаса звикла ти поклонятися, мати преподобна, словом і ділом спасенного Його вчення дотримуючись.

Показав тебе Христос, преподобна мати (ім’я), хмарою, що дощ проливає життєдайний тим, хто з вірою просить у тебе, преславна.

Богородичний: Кращий за усіх людей Син Твій, Пречиста, красою Божества, хоч і тіло прийняв задля нас.

Кондак за уставом, якщо ні, цей кондак, глас 2.

З любови до Господа, преподобна, бажання спокою знехтувала ти, постом просвітивши душу свою, і ворога подолала; молитвами твоїми зухвальство й наших ворогів посором.

Ікос: Струмки слів дай мені, Боже мій, і джерелом благочестя вчини розум мій, і благослови язик мій, щоб я оспівував Твою агницю, яку Ти увінчав Твоїм милосердям; якщо Ти Сам не даруєш мені достойного слова, як я, убогий, принесу дар багатий і словом і ділом; тому подай мені силу сповідувати її подвиги, силою бо ворогів перемогла; молитвою її і наших ворогів зухвальство посором.

Пісня 7

Ірмос: Юнаки єврейські в печі подолали полум’я сміливо і вогонь на росу змінили, взиваючи: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

Красу тлінну, (ім’я) преподобна, нехтувала ти, помишляючи про майбутню нагороду, про світло і славу Божу нестаріючу і красу і про Божественні оселі.

Світ тлінний змінила ти на життя нестаріюче, і тимчасову їжу на вічну, і земного нареченого на небесного Жениха.

Розум боголюбивий придбала ти, преподобна (ім’я), тілом уподібнилась ангелам, палаючи теплою любов’ю і співаючи: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

Богородичний: Зглянься, Діво, на скорботу мою, яку навів я на себе гріхами моїми, і спаси від вогню мене, що взиваю: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

Пісня 8

Ірмос: Побожні юнаки в печі, полум’я вогню подолавши, співали: благословляйте, діла Господні, Господа.

Прикрашена сяйвом чистоти і життям непорочним прославлена, мати преподобна, стоїш ти перед Женихом Твоїм, Христом Богом нашим.

Тіло твоє святе, преподобна, що у гробі преславно зберігається, зціляє людей від різних хвороб і проганяє бісівські підступи.

Як жертву святу і приношення світле, як пахощі кадила принесла ти себе, преподобна мати (ім’я) Владиці всього, Христу Богу нашому.

Богородичний: Нетлінно породила Ти Слово, що від тління нас визволяє; тому ми Тебе, Діво, з вірою величаємо.

Пісня 9

Ірмос: Настрашилися всі, почувши про невимовне Боже сходження, як Вишній добровільно опустився аж до плоті, із дівочого лона ставши людиною: тому Пречисту Богородицю, вірні, величаємо.

Бажаючи духовної величі Жениха Христа, ти чисто полюбила Його: де спочиваєш чи де пасеш, — тепло взивала, — щоб і я спочила у Тебе і, Твоїм сяянням насолоджуючись, прославляла Твоє милосердя.

Ти мала розум у душі твоїй, і смирення, і лагідність Божественну, віру несумнівну, і надію, і любов до Бога, всенічними молитвами наближаючись до Нього, і там сяйвом Його була осяяна і прославлена, мати преподобна.

Зібралися нині люди хвалінням прославити Господа, що звеличив тебе, преподобна; згадай же про нас, що пам’ять твою святкуємо, коли стоїш перед Христом, Спасителем Твоїм, преподобна і всечесна (ім’я).

Богородичний: Помилуй нас, Спасе, що від Діви народився і зберіг Її нетлінною після народження, коли прийдеш судити діла наші, як безгрішний і милостивий Бог і Чоловіколюбець.

Світильний: Від омани дияволової ухилилася ти й показала безумним його, що прикидався мудрим; будучи дівою душею і тілом, ти була мужем за розумом і вірою, (ім’я) преподобна, красо дівоцтва і чернецтва славо.

Богородичний: Засяяв для мене день духовної радости, бо Ти — чисте світло і життя тим, що в темряві: все, що хочеш, Ти можеш чинити, бо Ти Владичиця всіх; визволи всіх від бід, і всіх скорботних — від спокус диявола.

На Хваліте… стихири, глас 4.

Хотіння тілесні подвигами посту ти вгамувала і душі підкорила, і за Христом пішла, і серед посниць оселилася, (ім’я), погасивши пристрасті Божественними струмками сліз, бо палала ти любов’ю до Бога (двічі).

Ти, премудра, будучи храмом Святого Духа, збудувала чистотою душевною Богу святу оселю, для багатьох корисну, і приводила душі до корисних подвигів посту, і принесла їх спасенними Владиці як дар; з ними ж з вірою тебе прославляємо.

Діви полюбили Жениха і Господа, підкорившись твоєму вченню; і, знехтувавши духом тілесну слабкість, вони пристрасті побожною ревністю стримали і разом з тобою, преподобна (ім’я), ввійшли в чертог небесний і Божественний, завжди радіючи.

Слава,.. глас 8.

О преславне чудо! Щиро присвятивши себе Богу, подвигом посту і сльозами любов Божественну явила ти, і тілесні пристрасті перемогла, і отриманням диявола подолала, і невістою Вседержителя була ти, мати преподобна (ім’я),

І нині…

Богородичний: Голосом архангела Гавриїла взиваємо: радуйся, Мати Божа, що світові породила Христа Життєдавця.

Хрестобогородичний: Пречиста, коли побачила Тебе плоттю розіп’ятим на древі, серцем розривалась і зі сльозами взивала: Слово, чому Ти зайшов, улюблений Ісусе, Сину Мій і Господи, не залиш, Христе, одну Мене, що народила Тебе.

Якщо є на стиховні Слава,.. промовляй із вечірні.

І нині…

Богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Прокимен, глас 4: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Апостол: До Галатів послання святого апостола Павла читання, зач. 208 (Гал. 3, 23-29).

Браття, до пришестя віри ми були замкнені під охороною закону, до того часу, як належало відкритися вірі. Тому закон був вихователем, який вів нас до Христа, щоб нам виправдатися вірою; коли ж прийшла віра, ми вже не під вихователем. Бо всі ви — сини Божі через віру в Христа Ісуса; усі ви, що в Христа хрестилися, у Христа одяглися. Нема вже ні юдея, ні язичника; нема ні раба, ні вільного; нема ні чоловічої статі, ні жіночої, бо всі ви — одно в Христі Ісусі. А коли ви Христові, то ви нащадки Авраамові і за обітницею спадкоємці.

Алилуя, глас 1.

Стих: Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою.

Євангеліє від Луки, зач. 33 (Лк. 7, 36-50).

Причасний: В пам’ять вічну буде праведник. Лихої слави він не убоїться.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору