«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

У середу першого тижня

На ранній

Після 1-ї кафизми сідальний Октоїха.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 2.

Подібний: Благочестивий Йосиф…

Стражданнями Своїми усім мир дав Ти, Чоловіколюбче, і пристрасті плоті моєї умертвив Твоїм хрестом; сподоби бачити Божественні страждання мене, що постом благодогоджаю славі Твоїй, щоб прийняти багатство великої милости.

Слава… той самий.

І нині…

Хрестобогородичний, глас той самий: Діва і Матір Твоя, Христе, побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, плакала гірко, промовляючи: Сину Мій, що за страшне це таїнство — Ти, даруючи всім життя вічне, з волі Своєї на хресті помираєш смертю ганебною.

Після 3-ї кафизми сідальний, глас 2:

Світлоносний час, що його нині освятив Ти і дарував нам для стримання, Господи; сподоби провести його у зворушливості, чистоті, й примиренні — силою хреста, єдиний Чоловіколюбче.

Слава… той самий.

І нині…

Хрестобогородичний, глас той самий: Чесним Хрестом Сина Твого охороняючись, Владичице Чиста, Богородице, всі ми легко проганяємо всякі підступи диявола; тому Тебе достойно ублажаємо як Матір світла, єдину надію душ наших.

Далі — читання з Лавсаїка. Псалом 50.

Канон з Мінеї. І трипіснець, глас 2.

Пісня 3

Ірмос: Процвіла пустеля…

Розіпнімо тілесні члени стриманістю, будьмо тверезими в молитвах, як і написано, і наслідуймо життя Постраждалого, Який умертвив пристрасті.

Відкиньмо гіркий гріх, поспішімо догодити Христові, що з волі Своєї скуштував жовчі, і хрестом знищив злоначальника.

Гріх став для мене звичаєм, і тягне мене до повної загибелі, але Ти визволи мене від неї хрестом Своїм, Щедрий і Многомилостивий.

Богородичний: Ти володієш усім творінням, Владичице, бо породила Владику, визволи мене від рабства спокусника і єдиного борителя.

Інший, глас той самий.

Ірмос: Утверди нас…

Процвіла стриманість світові на древі хресному, його ж з любов’ю цілуючи, насолоджуймося всеплідністю Божественних заповідей Христових.

Стриманість від пристрастей нині виявляючи, плоть розіпнімо Господеві, і покажімо їх мертвими — як свідчення Божественного життя.

Слава…

Троїчний: Три Особи Єдиної Тройці славлю — Отця, Сина і Духа, єдину державу Божества, Царство всіх і світлість.

Богородичний: Різдво Твоє, Чиста, дивним було: бо з Тебе безмужно народився і став людиною Бог, Який безначально від Отця народжується.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Розп’яття оспівую і проколення Божественних ребер Твоїх, з яких пиття безсмертне черпаю завжди, Христе, й освячуюся.

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх; і страх Твій всели в серця тих, що славлять Тебе.

Пісня 8

Ірмос: Піч колись вогненна у Вавилоні…

Вогонь пристрастей розпалює душу мою, але росою милости Твоєї погаси його, бо Ти пролив потоки безстрастя з нетлінних Твоїх ребер, бувши розіп’ятим, Благодійнику, заради великого Твого милосердя.

Підніс Ти нас, що упали в злобу, вознесінням Твоїм на хресті, Христе; тому мене, що впав у безодню гріха, визволи й утверди на камені спасіння, щоб і я славив державу Твою.

Списом Твоїм, Христе, очистивши серце моє від пристрастей гноїння, всього зціли мене, якого змій зранив зубами отруйними, і дай мені непохитно ходити Божественними стежками.

Богородичний: Тебе, як свічник і світлу свічку, в яку вселився вогонь Божества маємо; просвіти, Непорочна, тих, що впали у ніч тління, величаємо Тебе всі, благословляючи, Благословенна, Різдво Твоє.

Інший Ірмос: У купині Мойсеєві…

Розіп’ятого на хресті між розбійниками і списом проколотого у життєдайні ребра, — Його оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Ти, що судиш усю землю, став перед судом, і зазнав ударів і ганьби, і був розіп’ятий на хресті, щоб від тління давнього гріха визволити мене по всі віки.

Благословімо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Троїчний: Божество Єдине, Тройце, нероздільне Єство, розділене в Особах, непохитна державо, Отче, Сину і Душе, Тебе славимо по всі віки.

Богородичний: Богородице Чиста, небесні врата, спасенні двері, благання прийми всіх християн, що ублажають Тебе по всі віки.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Хресте Христів, що розбійника навернув до віри, і мене сподоби благосильним постом поспішити на поклоніння Тобі й оживотворитися.

Хвалимо, благословимо, поклоняємось Господу, співаючи й прославляючи по всі віки.

Ірмос: У купині Мойсеєві чудо, що колись сталося на Синайській горі, явило образ Діви; його оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця…

Піст, що засяяв світліше за сонце, як найосяйніша благодать, благовістить усім хресне проміння, і страждання чесної Зорі, і спасенний день Воскресіння.

Чистоту полюбімо, тікаймо від блуду, стегна підпережімо цнотливістю, щоб чистими з’явитися перед Чистим і Єдиним, Який в усіх шукає чистоти, Спасом душ наших.

Христе, розіпни плоть мою у страхові Твоєму, як Ти розіп’яв гріх Адамів на хресті, визволи тіло моє від пристрастей, знищи стріли лукавого списом Твоїм, Владико, і визволи мене від цієї загибелі.

Богородичний: Суддю найправеднішого і єдиного благосердого породила Ти, Діво, Христа Господа; визволи ж мене від суду, і вогню, і всякої муки, до якої веде мене гріховне насолодження.

Інший Ірмос: Чисту і Пречисту…

О милосердя Твоє! Бо хрест перетерпів Ти, розп’яття і спис, Господи, заради мене осудженого на смерть; тому і славлю Тебе, Христе.

Хресту, тростині, цвяхам і спису — життєдайним Твоїм страстям — усі люди поклоняються і піснями оспівують Тебе, Христе.

Слава…

Троїчний: Єдинице Триіпостасна, Тройце Єдина, державо! Єство рівнославне, Отче, Сину і Божественний Душе, спаси всіх нас.

Богородичний: Радуйся, Богородице, очисти лице світу, до якого звертаються всі грішні і завжди знаходять примирення з Богом.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Хрестом Твоїм, Господи, і мене зміцни, даруй мені провести піст благоналежно, Преблагий.

Ірмос: Чисту і Пречисту Матір і Діву піснями пісень усі вірні благочесно як Богородицю величаємо.

Світильний.

На стиховні самогласний двічі, глас 8:

Прийдіть, постом упокоримо пристрасні помисли і покриємо себе духовними крилами, щоб, ворожу бурю легко перейшовши, ми стали достойними хресного поклоніння розіп’ятому за світ з волі Своєї Сину Божому; і духовно святкуймо з мертвих Спасове воскресіння, піднявшись на гору, і з учениками прославмо Того, Хто прийняв усю владу від Отця, — Сина і Чоловіколюбця.

Мученичий: Мученики Христові непереможні, що перемогли оману силою хресною, ви прийняли благодать вічного життя, не убоялися погроз мучителів і радієте, муками зранені; і нині кров ваша стала зціленням для душ наших — благайте, щоб спаслися душі наші.

Слава: і нині.

Хрестобогородичний, глас той самий: Що споглядаю, що мої очі бачать, о Владико? Ти, що володієш усім творінням, будучи вознесеним на хрест і умертвленими, даруєш усім життя, — Богородиця, плачучи, промовляла, коли побачила на хресті, Всечиста, Бога й Людину, що незбагненно засяяв з Неї.

І час 1-й, із стихослів’ям та звичайними поклонами, і відпуст.

На 6-му часі тропар пророцтва, глас 4:

Ти знаєш творіння Своє, Ти знаєш неміч нашу, Чоловіколюбче: ми згрішили, але не відступили від Тебе, Боже, і не піднесли руки наші до бога чужого, помилуй нас Твоєю благістю, Милосердний.

І повторюємо той самий.

Також прокимен, глас 4: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм (Пс. 9, 1).

Стих: Буду веселитися й хвалитися Тобою (Пс. 9, 3).

Пророцтва Ісаї читання (Іс. 2, 3-11).

Так говорить Господь: із Сиона вийде закон, і Слово Господнє — з Єрусалима. І буде Він судити народи, і викриє багато племен; і перекують мечі свої на орала, і списи свої — на серпи, і не підійме меча народ проти народу, і більше не навчатимуться воювати. О, доме Якова, прийдіть, і будемо ходити у світлі Господньому. Але Ти відкинув народ Твій, доме Якова, тому що вони багато перейняли зі Сходу: і чародії у них, як у филистимлян, і з синами чужинців вони у спілкуванні. І наповнилася земля їхня сріблом і золотом, і немає числа скарбам їхнім; і наповнилася земля їхня кіньми, і немає числа колісницям їхнім; і наповнилася земля їхня ідолами: вони поклоняються ділу рук своїх, тому, що створили пальці їхні. І поклонилася людина, і принизився муж, — і Ти не простиш їх. І нині увійди в скелю, і сховайся в землю від страху Господнього, і від слави величі Його. І упокориться гордість людська, і смириться людина, і піднесеться один Господь у день той.

Прокимен, глас 6: Праведний Господь, і любить правду. На праведних дивиться лице Його (Пс. 10, 7).

Стих: На Господа я надіюся, як же ви кажете душі моїй…

І весь інший чин часів, як і визначено, і відпуст.

На вечірні

Коли літургія Ранішосвячених дарів, священик на кожному антифоні виголошує малу єктенію. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10. Від Виведи з темниці душу мою… На глас самогласний дня, повторюючи той самий. Далі мученичий на той самий глас, також 3 подібні з Тріоді: і 3 — з Мінеї, повторюючи один. Самогласний дня.

Глас 8: Постячись, браття, тілесно, постімось і духовно: розірвімо всякі узи неправди, розбиймо окови пристрастей і похотей, всяку неправедність роздерімо; даймо голодним хліб, а вбогих і безпритульних приведімо в дома, щоб прийняти від Христа Бога велику милість (двічі).

Також мученичий: Як достойно прославимо чесноти? Яку похвалу принесемо святим? Бо вони голови свої схилили перед мечем заради Тебе, що схилив небеса і зійшов; вони пролили кров свою заради Тебе, що смирив Себе і вигляд раба прийняв; вони смирились аж до смерті, наслідуючи Твою убогість. Їхніми молитвами, з великої милости Твоєї, Боже, помилуй нас.

Також преподобного Йосифа, глас 2:

Боговидці апостоли, вас послав Ісус по всьому світу як світлосяйне проміння, як воістину духовне Сонце, і світлом вашої божественної проповіді відігнав спокуси пітьми, і просвітив тих, що перебували у непроглядній темряві невідання. Тому благайте Його, щоб Він послав і нам просвітлення і велику милість.

Інший того ж самого.

Подібний: Ілля чеснотами зійшов на колісницю Божественну, постом просвітився і піднісся на висоту небесну; Його наслідуй, душе моя, і стримуйся від усякої злоби, і заздрості, і лихослов’я і спокуси земної оманливої, щоб уникла ти лютого страждання, вічної геєни, взиваючи до Христа: Господи, слава Тобі.

Інший преподобного Федора, глас 5:

Апостоли божественні, теплі молитвеники за світ, і православних заступники, ви безбоязно стоїте перед Христом Богом нашим, моліться за нас, благаємо вас, всечесні, щоб благий час посту ми провели в радості і прийняли благодать Єдиносущної Тройці; великі проповідники славні, моліться за душі наші.

І Мінеї 4. Слава: і нині. Богородичний. І буває вхід з кадильницею, без Євангелія (коли ж має читатися Євангеліє, тоді і з Євангелієм). Світло тихе…

Прокимен, глас 5: Ти, Господи, збережеш нас і захистиш нас від роду цього і повік (Пс. 11, 8).

Стих: Спаси мене, Господи, бо не стало праведного (Пс. 11, 1).

Буття читання (Бут. 1, 24-31; 2, 1-3).

І сказав Бог. нехай родить земля живу душу за родом її, тварин і плазунів, і звірів земних за родом їхнім. І стало так. І створив Бог звірів земних за родом їх, і худобу за родом її; і всіх плазунів земних за родом їх: і побачив Бог, що добре воно. І сказав Бог: створімо людину за образом Нашим і за подобою Нашою, і нехай вона володіє рибами морськими, і птахами небесними, і звірами, і худобою, і всією землею, і всіма плазунами по землі. І створив Бог людину за образом Своїм, за образом Божим створив її: чоловіка і жінку, створив їх. І благословив їх Бог, і сказав їм Бог: плодіться й розмножуйтесь, і наповнюйте землю, і володійте нею, владарюйте над рибами морськими, і над звірами, і над птахами небесними, і над усією худобою, і над усією землею, і над усіма плазунами, що на землі. І сказав Бог: ось Я дав вам усяку траву, що сіє насіння, яка є по всій землі, і всяке дерево, яке має в собі плід, що дає насіння; — це буде вам на поживу; а всім звірам земним, і всім птахам небесним, і всякому плазуну на землі, що має душу живу, дав Я всяку траву зелену на поживу. І стало так. І побачив Бог усе, що Він створив, і що дуже добре воно. І був вечір, і був ранок, — день шостий. Так були створені небо й земля, і все воїнство їх. І звершив Бог до сьомого дня діла Свої, які він робив, і спочив у день сьомий від усіх діл Своїх, які чинив. І благословив Бог день сьомий, і освятив його, бо того дня спочив від усіх діл Своїх, які Бог чинив і створював.

Прокимен, глас 6: Зглянься і почуй мене, Господи, Боже мій (Пс. 12).

Стих: Доки, Господи, забуватимеш мене до кінця? Доки відвертатимеш лице Твоє від мене?

І після цього диякон виголошує: Повеліте. Священик, узявши кадильницю і свічник із свічкою, стоїть перед святою трапезою, дивлячись на схід і знаменуючи хрестом, промовляє: Премудрість, станьмо побожно. Потім, повернувшись на захід до народу, промовляє: Світло Христове просвітлює всіх.

Читець: Притч читання.

Диякон: Будьмо уважні (Пр. 2, 1-22).

Сину мій, якщо ти приймеш слова мої і збережеш у собі заповіді мої, так що вухо твоє буде уважним до мудрости, і прихилиш серце твоє до розсудливости; якщо будеш закликати знання і взивати до розуму; якщо будеш шукати його, як срібло, і розшукувати його, як скарб, то зрозумієш страх Господній і знайдеш пізнання в Бозі. Бо Господь дає мудрість; з уст Його — знання й розум. Він зберігає для праведних спасіння; Він — щит для тих, хто живе непорочно. Він охороняє путі правди й оберігає стежки праведних Своїх. Тоді ти зрозумієш правду і правосуддя, і прямоту, і всяку добру дорогу. Коли ввійде мудрість у серце твоє, і знання буде приємним душі твоїй, тоді розсудливість буде оберігати тебе, розум буде охороняти тебе, щоб врятувати тебе від путі лихої, від людини, яка говорить неправду, від тих, хто залишає шляхи прямі, щоб ходити дорогами темряви; від тих, які радіють, чинячи зло, захоплюються злим розбещенням, у яких дороги криві, і які блукають на стежках своїх; щоб спасти тебе від дружини іншого, від чужої, яка говорить м’які слова свої, яка залишила керівника юности своєї і забула завіт Бога свого. Дім її веде до смерти, і стежки її — до мертвих; ніхто із тих, хто входить до неї, не повертається і не стає на путь життя. Тому ходи дорогою добрих і тримайся стежок праведників, тому що непорочні будуть жити на землі і смиренні будуть перебувати на ній, а беззаконники будуть знищені з землі, і віроломні будуть викорінені з неї.

І після читання паремій, священик говорить: Мир тобі… І диякон: Премудрість. Читець: Нехай піднесеться молитва моя… Тоді обидва кліроси (праворуч і ліворуч) і присутній народ моляться на колінах. Після співу читця перший клірос співає також: Нехай піднесеться молитва моя… І читець, і друга частина кліросу, і народ стоять на колінах, аж поки проспівають. Також читець співає 1-й Стих: Господи, взиваю, вислухай мене… І після цього другий клірос співає: Нехай піднесеться молитва моя… Тоді читець, і перший клірос, і народ тієї частини, стають на коліна. Також читець співає другий Стих: Постав, Господи, охорону вустам моїм… І перший клірос знову співає: Нехай піднесеться молитва моя… І читець, і другий клірос, і народ знову схиляються на коліна. І знову читець співає третій Стих: Не відхили серця мого… І другий клірос співає: Нехай піднесеться молитва моя… І схиляють коліна читець, і перший клірос, і народ. І знову читець співає: Нехай піднесеться молитва моя, немов кадило, перед Тобою. І тоді обидва кліроси, і народ, що стоїть у церкві, припадають на коліна і стоять, поки читець співає, і, вставши, доспівують на кліросі: Підношення рук моїх, жертва вечірня… Після цього чинимо три поклони.

Якщо ж свято Знайдення чесної глави чи святих 40 мучеників, тоді після закінчення – Нехай піднесеться молитва моя… Одразу ж після того, як Царські врата відкрито, співаємо прокимен, Апостол, Алилуя, Євангеліє і все інше за звичаєм. Коли ж без свята, після Нехай буде… диякон виголошує єктенію, а священик — належні молитви. Ми ж чинимо три поклони. І далі продовжується літургія Ранішосвячених дарів, за встановленим порядком у Служебнику.

Належить знати: Коли виносяться Святі дари, після Нині сили небесні… чинимо три поклони.

Нехай буде відомо: коли переносяться Божественні Таїни, усі люди і співці, вклонившись додолу, чинять поклоніння Христу Богу, Який у таїнах, оскільки вони освячені раніше.

Кононарх: Споживіть і побачте, що благий Господь. Алилуя (тричі). Після ж відкриття Царських врат диякон виголошує: Зі страхом Божим і вірою приступіть… Ми ж — поклін один. І співаємо: Благословлю Господа у всякий час, хвала Йому на устах моїх… Алилуя (тричі). Після виголосу священика Завжди, нині і повсякчас… клірос: Нехай сповняться уста наші… Алилуя (тричі). Після заамвонної молитви: Нехай буде ім’я Господнє… І три поклони. Благословлю Господа у всякий час… І подається нам антидор. І звершений відпуст.

Цей чин служби буває протягом усього Великого посту, коли є літургія Ранішосвячених дарів. А коли нема цієї літургії, на вечірні співаються стихири, на 6: подібні у Тріоді і в Мінеї. Слава: і нині. Богородичний, за гласом Мінеї. На стиховні в Тріоді самогласний дня двічі і мученичий, що є на Господи, взиваю… Слава: і нині. Богородичний того самого гласу. І звичайне закінчення. На трапезі їмо сухі страви, п’ємо сік з медом. У четвер того ж тижня трапези не буває, а постимося аж до п’ятниці: тоді їмо на трапезі.

На повечір’ї

Початок той самий, що і в попередні дні, і співаємо

Великий КАНОН
преподобного отця нашого Андрія Критського

На кожному тропарі чинимо три поклони, промовляючи і Стих: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Пісня 1

Ірмос: Помічник і покровитель став мені на спасіння. Це Бог мій, і прославлю Його, Бога Отця мого, і звеличу Його; бо Він славно прославився!

Від ранньої юности, Христе, порушив я Твої заповіді, проводив життя у пристрастях, не турбуючись через те і не вболіваючи; тому і благаю, Спасе, хоч наприкінці спаси мене.

Покинутого перед Твоїми вратами, Спасе, не відкинь мене, негідного, на старості до пекла, але перед кінцем, Чоловіколюбче, даруй мені відпущення гріхів.

Багатство моє, Спасе, змарнував я у розпусті, тому не маю плодів благочестя; будучи голодним, взиваю до Тебе: Отче милосердний, поспіши мене помилувати!

Розбійникам до рук потрапив я своїми помислами; вони мене уразили, і тепер я весь у ранах, але Ти, Христе Спасе, прийди і зціли мене.

Священик бачив мене і не зупинився, й левит у біді залишив нагого; Ісусе, що з Марії засяяв, прийди і помилуй мене.

Марії: Ти подай мені світлосяйну благодать від вищого Божественного промислу, щоб уникнути затьмарення пристрастями і щиро оспівувати подвиги твого, Маріє, житія.

Слава…

Троїчний: Присносущна Тройце, в Якій поклоняємось єдиному Богу, зніми з мене тягар гріхів моїх і як Милосердна подай мені сльози розчулення.

І нині…

Богородичний: Богородице, надіє і заступнице усім, хто Тебе прославляє, зніми з мене важкий тягар гріхів моїх і як Владичиця чиста прийми мене, що каюся.

Пісня 2

Ірмос: Слухай, небо, — і звіщу, і прославлю Христа, Який від Діви воплотився.

Як і Давид, послизнувся я, упав у блуд і осквернився, але омий і мене, Спасе, сльозами.

Не маю я ні сліз, ні покаяння, ні зворушення в серці, Сам як Бог даруй мені це, Спасе.

Згубив я первозданну доброту й красу мою, і нині лежу в наготі, і соромлюся.

Дверей Твоїх не зачини в той час, Господи, Господи, переді мною, але відкрий їх для мене, бо каюся перед Тобою.

Бажаєш бо всім спастися, й мене приклич, Чоловіколюбче, і як Благий прийми мене, що каюся.

Чоловіколюбче, Ти хочеш, щоб усі спаслися; приклич і прийми як Благий мене, що каюся.

Богородичний: Пречиста Богородице Діво, єдина всехвальна, моли ревно, щоб спастися нам.

Ірмос: Знайте, знайте, що Я є Бог, Який послав дощем манну і воду пролив із каменя у давні часи народу Моєму в пустелі єдиною десницею і силою Моєю.

Знайте, знайте, що Я Бог. Слухай, душе моя, Господа, Який взиває, і облиш колишній свій гріх, і бійся Його як непідкупного, і як Суддю, і Бога.

Кому ти уподібнилася, багатогранна душе, як не першому Каїну й тому Ламеху, каменувавши тіло злочинствами й розум умертвивши безсловесними прагненнями.

Згадавши всіх, хто жив до Закону, душе моя, не уподібнилася ти Сифові, не наслідувала ні Еноса, ані Еноха, що взятий на небо, ні Ноя; тому залишилася ти, душе, позбавленою життя праведників.

Ти одна, душе моя, відкрила безодні гніву Бога твого. Потопила, немов землю, всю плоть, і діяння, і життя й залишилася поза спасенним ковчегом.

Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.

Преподобній: Покинувши колишній шлях гріха, з усією любов’ю та ревністю навернулася ти до Христа, живучи у непрохідних пустелях, виконуючи у чистоті Божественні заповіді.

Слава…

Троїчний: Безначальна, несотворенна Тройце, нероздільна Єдинице! Прийми мене, що згрішив і каюся, спаси мене, бо я — Твоє творіння; не відкинь, помилуй і визволи мене від вогненного засудження.

І нині…

Богородичний: Пречиста Владичице Богородице, надіє для тих, хто до Тебе прибігає, і пристановище тих, хто в бурі, моли всемилостивого Творця і Твого Сина Твоїми молитвами і мене помилувати.

Пісня 3

Ірмос: На непорушному камені заповідей Твоїх, Xристе, утверди мої помисли, бо Ти єдиний святий і праведний.

Не успадкувала ти, окаянна душе, Симового благословення і не отримала, як Яфет, просторих володінь на землі відпущення.

Із землі Харан, як від гріха, вийди, душе моя, й поспішай у землю вічного нетління, яку колись Авраам успадкував.

Ти чула, душе, про Авраама, що в давнину залишив батьківську землю і став подорожнім; його вибір і ти наслідуй.

Патріарх пригостив ангелів під дубом Мамврінським і тим на старість отримав обіцяне насліддя.

Зрозумій, окаянна душе моя, нову жертву всепалення — Ісаака, — що таємно принесена Господові, і наслідуй його добровільний вибір.

Ти чула, душе, про вигнання Ізмаїла, бо був народжений рабинею; пильнуй, щоб не постраждала ти подібно за твою похітливість.

Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.

Охоплений я бурею і гріховним хвилюванням, але, мати, ти сама нині спаси мене і до пристановища Божественного покаяння приведи.

Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.

Марії: Рабське благання нині принісши милосердній Богородиці, преподобна, молитвами твоїми відкрий мені Божественний вхід.

Слава…

Троїчний: Тройце проста, несотворенна, безначальне єство, славима у трьох Особах, спаси нас, хто з вірою поклоняється Твоїй державі.

І нині…

Богородичний: Від Отця безлітного Сина Ти, Богородице, породила безмужно в літі. О дивне чудо: залишаючись Дівою, грудьми годуєш.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про Твоє пришестя, Господи, і убоявся, що хочеш Ти від Діви народитися і людям явитися, та й каже: почув я вістку про Тебе і жахнувся — слава силі Твоїй, Господи!

Убраний у царську гідність, вінець та багряницю, чоловік праведний та вельми багатий, — численні отари його та розкішні маєтки, — і вмить зубожів він, багатства та слави царської позбувшись.

Якщо, будучи праведним і чистим, він не уникнув сітей спокусника і пастки, то ти, гріхолюбна й окаянна душе, що робитимеш, коли щось несподіване тебе спіткає?

Осквернив я тіло, дух забруднив й увесь покрився струпами; але, Христе, як лікар зціли одне і друге, покаянням моїм омий та очисти, чистішим від снігу яви мене, Спасе.

Розпинаючись, Ти віддав за всіх нас тіло Своє і кров Свою, Слове: тіло — щоб мене оновити, а кров – щоб омити, і дух віддав Ти, Христе, щоб привести мене до Твого Отця.

Посеред землі, Щедрий, вчинив Ти спасіння, щоб ми змогли спастися; добровільно розіп’явся Ти на древі — й Едем зачинений відкрився; небесні й земні створіння, народи всі, що спаслися, Тобі поклоняються.

Купіллю і питтям нехай буде мені кров з Твоїх ребер, бо з них витікає вода відпущення; п’ючи її й помазуючись, очищуся ззовні та зсередини; питієм бо і помазанням, Слове, є Твої животворчі слова.

Церква здобула собі чашу, Спасе, — Твої живоносні ребра, бо з них витікає подвійний потік — відпущення і розуміння: на образ єднання обох Завітів — Старого й Нового.

Залишений я поза чертогом — без весілля, а також і без вечері; світильник мій погас, бо не мав єлею, чертог замкнули, коли я спав, і вечеря скінчилася без мене; а я, зв’язаний по руках і ногах, геть викинений.

Слава…

Троїчний: Нероздільне єством, незлитне в Особах триєдине Божество, богословлю Тебе як єдиноцарствене і співпрестольне. Возношу Тобі пісню величну, що у вишніх триславно співається.

І нині…

Богородичний: І народжуєш, і дівствуєш, і залишаєшся завжди за єством Дівою: бо Народжений оновлює закони природи, утроба ж народжує, ненароджувана. Бог, коли хоче, перемагає закони природи, бо Він творить, як хоче.

Пісня 5

Ірмос: Від ночі до ранку шукаю Тебе і молюся: просвіти, Чоловіколюбче, настав мене Твоїми заповідями і навчи мене, Спасе, творити Твою волю.

Норов мій — як у жорстокого фараона, душею і тілом я подібний до Яннія та Ямврія і розум свій занапастив, але допоможи мені, Владико.

Змішав я, окаянний, розум свій з нечистотами — омий мене, Владико, в купелі сліз моїх, відбіли, як сніг, одяг тіла мого — благаю Тебе.

Коли дивлюсь на свої вчинки, Спасе, бачу себе найбільшим грішником, бо я грішив свідомим розумом, а не через невідання.

Зглянься, Господи, зглянься над своїм створінням, згрішив я — прости мені: один бо Ти чистий єством, й нікого немає, крім Тебе, хто був би без скверни.

Задля мене, Господи, Ти, будучи Богом, прийняв мою подобу і творив чуда: зціляв прокажених, укріпив розслабленого, кровотечу спинив у жінки доторканням до риз.

Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.

Преподобній: Потоки Йорданські перейшовши, знайшла ти спокій безболісний, від плотських пристрастей звільнившись; позбав від них і нас молитвами твоїми, преподобна.

Слава…

Троїчний: Тройце, Тебе прославляємо, єдиного Бога: свят, свят, свят — Отець, Син і Дух — просте єство, Єдиниця, Якій вічно поклоняємось.

І нині…

Богородичний: З Тебе, нетлінна і безмужна Мати Дім, зодягнувся в мою природу Господь, Який сотворив віки, і з Собою з’єднав людську природу.

Пісня 6

Ірмос: Взивав я всім серцем моїм до милосердного Бога, і Він почув мене з пекла підземного і спас життя моє від тління.

Піднімись і побори плотські пристрасті, як Ісус Амалика, і, як тих гаваонитян, завжди перемагай облесливі помисли.

Перейди, душе, швидкоплинну природу часу, як колись — ковчег; візьми у володіння обітовану землю, бо так Бог повеліває.

Як врятував Ти Петра, який благав: спаси! — так поспіши і до мене, Спасе; простягнувши руку, врятуй від звіра і з безодні гріховної підніми мене.

Знаю Тебе як тихе пристановище, Владико, Владико Христе, — з непрохідних глибин гріха та відчаю поспіши врятувати мене, Спасе.

Слава…

Троїчний: Тройця Я проста, нероздільна, розділена в Особах, і єством з’єднана Єдиниця, про це свідчить Отець, Син і Божественний Дух.

І нині…

Богородичний: Утроба Твоя породила нам Бога, Який уподібнився нам; Його як Творця всього моли, Богородице, щоб молитвами Твоїми оправдатися нам.

Кондак, глас 6: Душе моя, душе моя, встань, чому ти спиш? Кінець наближається, і маєш засмутитися; підведись же, щоб пощадив тебе Христос Бог, Який всюди є і все наповнює.

Пісня 7

Ірмос: Згрішили ми, чинили беззаконня і несправедливість перед Тобою, не зберегли, не виконали Твоїх заповідей, але до кінця не покидай нас, отців Боже.

Добровільно зібрала ти, душе, гріхи Манасієві, поставивши, як ідолів, свої пристрасті, і примножила свої мерзоти, але наслідуй щиро його покаяння й отримай утішення.

Наслідувала ти скверни Ахавові й тілесних нечистот була вмістилищем; горе мені, душе моя, бо ти була ганебною посудиною пристрастей, але зітхни з глибини своєї і Богові відкрий гріхи свої.

Замкнулося для тебе, душе, небо, і голод Божий спіткав тебе, як колись це сталося з Ахавом, який не послухав слів Іллі Фесфітянина; а ти, душе, наслідуй сарептянку й нагодуй душу пророка.

Колись Ілля двічі спалив по п’ятдесят слуг Ієзавелі, щоб знищити нечестивих пророків — для викриття Ахава; а ти, душе, уникай наслідувати їх обох і утверджуйся.

Слава…

Троїчний: Тройце проста, нероздільна, єдиносущна — і єство єдине — світла і світло: три — святі і одне — святе. А ти, душе, співай, прославляючи Бога — в житті і життях оспівується Бог Тройця.

І нині…

Богородичний: Оспівуємо Тебе, благословляємо Тебе, поклоняємося Тобі, Богомати, бо Ти Єдиною з нероздільної Тройці Христа Бога породила й Сама відкрила нам, сущим на землі, небесне.

Пісня 8

Ірмос: Того, Кого славлять небесні воїнства і перед Ким тремтять херувими і серафими, — все живе, усі творіння, оспівуйте, благословляйте і величайте по всі віки.

Помилуй і врятуй від вогню і покарання, о Правосудний Спасе, мене, що на суді маю справедливо перетерпіти, але перед кончиною прости мене через покаяння і доброчесність.

Благаю Тебе, як розбійник, — пом’яни мене; плачу гірко, як Петро, — прости мене; взиваю, як митар, сльози проливаю, як блудниця, — прийми мої ридання, Спасе, як колись від хананеянки.

Зціли від гноїння смиренну мою душу, Спасе, єдиний лікарю, приклади мені, як пластир, єлей і вино, — діла покаяння та сльози зворушення.

Наслідуючи хананеянку, благаю: помилуй мене, Сину Давидів; торкаюся Твоїх риз, як кровоточива, і плачу, як Марфа й Марія над Лазарем.

Слава…

Троїчний: Безначальний Отче, Сину співбезначальний, Утішителю благий, Душе правий, Слова Божого Родителю, Отця безначального Слове, Душе живий і всетворчий — Тройце Єдинице, помилуй мене!

І нині…

Богородичний: Мов із пурпуру, Пречиста, виткалася мислена багряниця — тіло Еммануїла — у Твоєму лоні; тому Тебе, Богородицю істинну, величаємо.

Пісня 9

Ірмос: Безсіменного зачаття Різдво незбагненне, безмужної Матері плід нетлінний; Боже Різдво оновлює єство, тому Тебе ми, усі роди, як Богоневісну Матір православно величаємо.

Зцілюючи недуги, Христос Слово проповідував убогим, лікував прокажених, їв з митарями, розмовляв з грішниками і дотиком руки повернув душу вже померлої дочки Яіра.

Спасся митар, і блудниця стала цнотливою, а фарисей, який хвалився, був осуджений. Бо перший благав: очисти мене! А друга: помилуй мене! А цей, величаючись, казав: дякую Тобі, Боже, та інші слова безглузді.

Закхей був митарем, але здобув спасіння; фарисей Симон спокусився, а блудниця отримала відпущення гріхів від Того, Хто має владу прощати; і ти, душе моя, намагайся наслідувати її.

Не наслідувала ти, окаянна душе, блудницю, яка взяла посудину з миром і помазувала зі сльозами й витирала волоссям ноги Спасові, Який розірвав рукопис її давніх гріхів.

Ти знаєш, душе моя, як були прокляті міста, що їм приніс Христос благовісти; стережися, щоб не бути тобі, як вони: прирівняв їх Владика до Содома і аж до пекла засудив.

У відчаї не показуй себе, душе моя, гіршою за хананеянку, яка мала віру; через віру зцілилася Словом Божим дочка її; і ти, як вона, з глибини серця благай Христа: Сину Давидів, спаси і мене.

Слава…

Троїчний: Отця прославмо, Сина превознесімо, Божественному Духу вірою поклонімося, Тройці нероздільній, Єдиниці єством, як Світлу єдиному і троїчному, троїчному Життю і єдиному, що все животворить і все просвічує.

І нині…

Богородичний: Град Твій охорони, Пречиста Богородице, в Тобі він вірою царює, в Тобі утверджується кріпкістю і, перемагаючи, Тобою поборює усі спокуси, полонить ворогів своїх і підкорює їх.

Преподобний отче Андрію, моли Бога за нас.

Андрію: Андрію чесний, отче триблаженний, пастирю Критський, не переставай молитися за тих, хто оспівує тебе, щоб позбавитися гніву, скорбот та тління і гріхів безмірних всім нам, хто вшановує пам’ять твою вірно.

Також обидва кліроси співають: Безсіменного зачаття…

Подібний і весь інший порядок повечір’я.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору