«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

Неділя Митаря і Фарисея

У суботу на вечірні

Після передпочаткового псалма, стихословимо Блажен муж… кафизма перша. На Господи, взиваю… стихири Октоїха чергового гласу і Постової Тріоді 1 гласу:

Не молімося, браття, по-фарисейськи, бо всякий, хто підноситься, принизиться. Смирімо себе перед Богом, у пості, як митар, взиваючи: Боже, очисти нас грішних (двічі).

Фарисей, гордістю поборюваний, і митар, покаянням упокорюваний, приступили до Тебе, єдиного Владики. Але перший через похвальбу позбувся благ, а другий, нічим не вихваляючись, сподобився дарів. У цих зітханнях утверди мене, Христе Боже, як Чоловіколюбець.

Слава… глас 8:

Вседержителю Господи, знаю, що можуть сльози: Єзекію з царства смерти вивели, грішницю від довголітніх гріхів визволили, митаря, а не фарисея, виправдали; тому, до них приєднуючись, молюся: помилуй мене.

І нині…

Богородичний догматик рядового гласу.

Якщо правиться літія, то співається стихира святого храму.

Слава… глас 3:

Душе моя, зрозумівши різницю між фарисеєм і митарем, зненавидь гордовитий голос першого й наслідуй смиренну молитву другого і взивай: Боже, очисти мене грішного і помилуй мене.

І нині…

Богородичний воскресний того ж гласу.

На стиховні стихири Октоїха.

Слава… глас 5:

Очима моїми, обважнілими від беззаконь моїх, не можу глянути вгору і побачити висоту небесну, але прийми мене, Спасе, як митаря, що кається, і помилуй мене.

І нині…

Богородичний того ж гласу: Храм і двері єси, світлиця і престіл Царя — Діво всечесна, через Тебе Визволитель мій Христос Господь, Сонцем правди бувши, сущим у темряві явився, бажаючи просвітити тих, кого Своєю рукою створив за образом Своїм. Тому, Всехвальна, материнську сміливість до Нього маючи, безперестанно молися за спасіння душ наших.

На ранній

Все за уставом чергового гласу. Після Євангелія – Воскресіння Христове бачивши… і псалом 50.

Слава… глас 8:

Покаяння двері відкрий мені, Життєдавче. Лине бо зранку дух мій до храму святого Твого. Храм же мій тілесний весь осквернив я; Ти ж як Щедрий очисти з добросердечної Твоєї милости.

І нині…

На стежки спасіння направ мене, Богородице, бо ганебними гріхами осквернив я душу свою і в лінощах все життя своє прожив. Молитвами ж Твоїми позбав мене всякої нечистоти.

Потім глас 6:

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Багато заподіяних мною гріхів згадуючи, жахаюся страшного дня судного. Проте, уповаючи на ласку милосердя Твого, як Давид, благаю: помилуй мене, Боже, з великої Твоєї милости.

По Спаси, Боже, людей Твоїх…

Канон

Воскресний з Октоїха на 4, хрестовоскресний на 2
і Богородиці на 2, а з Тріоді на 6, глас 6.

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Приспів: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Христос, притчами ведучи всіх до виправлення життя, митаря підносить за смирення, показавши фарисея приниженим за самохвальство.

Через смирення високотворчу честь бачачи і через самохвальство — тяжке падіння, наслідуй митарів добрий вчинок, а фарисейську злобу зненавидь.

Через зарозумілість знищується всяке благо, через смирення викорінюється всяке зло. Це приймаймо, вірні, відвертаючись з презирством від вчинків самохвальства.

Цар усіх, бажаючи ученикам Своїм бути смиренномудрими, повеліваючи, навчав наслідувати митареві зітхання і смирення.

Слава…

Як митар, стогну і з невмовкними риданнями нині приходжу до Твого милосердя, Господи; змилуйся і наді мною, що в смиренні життя своє нині проводжу.

І нині…

Розум, тіло, душу й дух, наставлення і надію на Тебе, Владичице, покладаю: від лютих ворогів і напастей і майбутньої загрози визволи і спаси мене.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Із багна пристрастей смиренний підноситься, з висоти чеснот падає всякий гордий; уникаймо прикладу цього зла.

Марнославство позбавляє багатства правди, смирення ж розганяє безліч пристрастей; нас наслідувачами митаревої долі, Спасе, покажи.

Як митар, і ми, б’ючи себе в груди, з жалем взиваймо: очисти, Боже, нас грішних, щоб прийняти прощення, як він.

З щирою любов’ю прийдімо, вірні, виявляючи лагідність, сполучену зі смиренням, у стогоні серця, в плачі й молитві, щоб мали ми від Бога прощення.

Слава…

Відкиньмо, вірні, високохвальну гординю, зарозумілість згубну й пиху огидну і найлютішу невгодну Богові фарисеєву жорстокість.

І нині…

На Тебе, єдине Пристановище, уповаючи, не втрачу доброї надії, а одержу Твою поміч, Чиста, від усякої злої напасти визволюваний.

Сідальний, глас 4:

Смирення піднесло одержимого гріхами митаря, який, застогнавши, благав Творця про очищення, а самохвальство відкинуло від правди окаянного фарисея говіркого. Тому наслідуймо чесноти, від зла відступаючи.

Слава…

Смиренність колись піднесла митаря, що з плачем взивав: очисти, — й оправдався. Тому наслідуймо його всі, що в глибину зла упали, викликнім до Спаса з глибини серця: згрішили — очисти, єдиний Чоловіколюбче.

І нині…

Скоро прийми моління наші, Владичице, і принеси їх Сину і Богу, Всенепорочна. Від напастей звільни тих, що вдаються до Тебе, зруйнуй підступи і знищ зухвальство тих, що безбожно повстають на рабів Твоїх, Пречиста.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Особливий шлях до піднесення смиренням показав Бог-Слово, що смирився аж до вигляду раба: Його ж наслідуючи, всякий, смиряючись, підноситься.

Піднісся праведник і упав фарисей. Багатьма ж гріхами обтяжений, смирився митар, але піднісся, несподівано оправданий.

Від заступництва за убогих і багатства чеснот з’явилося безумство; в той же час багатство смирення є великим оправданням у надзвичайній убогості, про це ж і дбаймо.

Провістив єси, Владико, стати цілком проти велемудрих, а смиренним, Спасе, благодать Свою подав; пошли ж і нам, що нині смирилися, Твою благодать.

Слава…

До Божественного піднесення завжди спрямовуючи нас, Спас і Владика високотворче смирення показав, Своїми руками обмивши ноги ученикам Своїм.

І нині…

Діво, що Світ Неприступний породила, морок душі моєї світлосяйною зорею розжени і на стежки спасіння життя моє направ.

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, малюся, душі тих, що зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Фарисеєві чесноти поспішаймо наслідувати і візьмімо за приклад митареве смирення, в обох ненавидячи негідну зарозумілість і пагубу падіння.

Марним виявився подвиг чеснот, кали фарисей з’єднав з ним гординю, але митар високотворчою чеснотою негайно придбав супутника — смирення.

Погоничем на колісниці думав поспішати до чеснот фарисей, але піший митар, швидше за лідійську колісницю біжучи, набагато його випередив, сполучивши смирення з чеснотою.

Притчу про митаря збагнувши розумом, прийдіть, наслідуючи його плач, дух засмучений Богу приносячи і благаючи прощення гріхів.

Слава…

Відкиньмо далеко, розумні, фарисеїв норов — чванливий і злостивий, гордий і зухвалий, лютий і самохвальний, і не позбавмо себе Божественної благодаті.

І нині…

Жезл сили усім нам, що до Тебе, Благодатна, вдаємося, пошли, перемогу над усіма ворогами подаючи і від усякого зла визволяючи.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Шлях життя долали разом митар і фарисей, але один, зарозумілістю опанований, ганебно загинув, другий же смиренням спасся.

Марного життя ми течія минуща, наслідуймо ж митарів помисел старанно, уникаймо гордині огидного фарисея, і живі будемо.

Думками і почуттями наслідуймо Спаса Ісуса і Його смирення, якщо хочемо отримати вічну оселю радости, в країні живих перебуваючи.

Показав єси, Владико, високотворче смирення, коли Ти, підперезаний рушником, Твоїм ученикам ноги помив і приклад цей наслідувати звелів.

Слава…

Життя пройшов фарисей чеснотами, а митар — гріхами. Перший через хворобливу гординю позбувся смирення; другий же піднісся, смиренномудрим ставши.

І нині…

Мене, нагого через простоту, нелукавим життям створеного, ворог одягає спокусою переступу і дебелістю тіла; нині ж Твоїм заступництвом, Отроковице, спасаюсь.

Кондак, глас 4: Тікаймо віл фарисеєвої похвальби і навчімося митаревої величі слів смирення, у покаянні взиваючи: Спасителю світу, очисти рабів Твоїх.

Другий кондак, глас 3: Митареві зітхання принесімо Господу і приступімо до Нього, грішні, як до Владики, бо Він хоче спасти всіх людей і прощення подає всім, хто кається, заради нас бо тіло прийняв як Бог Сущий з Безначальним Отцем.

Ікос: Самі себе, браття, всі смиримо зітханнями, риданнями заглушімо докори совісті і тоді на суд вічний явімося, вірні, невинними, щоб одержати прощення: там бо воістину є полегшення і, щоб пізнати нам його, нині взиваймо: там хвороби, печаль і глибокі зітхання зникнуть в Едемі дивному, Творцем якого є Христос Бог Сущий з Отцем Безначальним.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Ділами чеснот пишаючись, фарисей у сітях гордощів люто заплутався, без міри вихваляючись; митар же, легким крилом смирення піднісшись, до Бога наблизився.

Прикладом смирення, як сходами, скористався митар і до небесної висоти піднявся. Через гнилу гординю ж і безумство окаянний фарисей занісся і зійшов до пекла підземного.

Лукавий, ловлячи праведних, прикладами самохвальства спокушає, грішних же сітями безнадійности зв’язує, але одного й іншого зла ми, наслідувачі митаря, стараймося позбутися.

З молитвою припадімо до Бога нашого, вірні, з сльозами і теплими зітханнями, наслідуючи митареве високотворче смирення і співаючи: благословен єси, Боже отців наших.

Слава…

Навчаючи учеників, попереджав Ти їх, Владико, щоб не марнославили себе, а уподоблятися смиренним повелівав. Тому ми, вірні, взиваємо до Тебе, Спасе: благословен єси, Боже отців наших.

І нині…

Тебе, красу і Божественну ліствицю, що її колись бачив Яків простертою від землі до неба, знаємо, Чиста; Ти приводиш з неба втіленого Бога і земнородних підносиш знову до небес.

Пісня 8

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославляємо по всі віки.

Смиренномудрим прагненням надихнувшись, митар Милостивого Господа знайшов і став спасенним. Через злий же образ язика говіркого фарисей відпав від правди.

Від фарисеєвої свавільної пихи і самохвальства чистотою утікаймо, вірні, наслідуючи митареві щедро даровані смирення і вдачу.

Сповіщаймо, вірні, митареві слова в Церкві святій: Боже, очисти; і сподобимося з ним прощення, щоб визволитися від загибелі самохвального фарисея.

Наслідуймо всі митареве зітхання і, звертаючись до Бога з гарячими сльозами, викликнімо до Нього: Чоловіколюбче, на милосердя щедрий, згрішили ми, очисти і спаси.

Благословімо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

До митаревого стогону Бог прихилився: виправдавши ж його, навчив усіх завжди смирятися, зітханням і сльозами благаючи прощення гріхів.

І нині…

Не знаю, крім Тебе, іншого захисту, Тебе визнаю за молитвеницю, Чиста Всенепорочна: Тебе, заступницю перед Народженим Тобою, благаю: від усіх напасників мене визволи.

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, Всечиста, Слово стало тілом і явилося людям: величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

Шлях піднесення смирення від Христа взявши за приклад спасіння, митарів звичай наслідуймо, пиху зарозумілости далеко відкидаючи, а прагненням до смиренномудрости Бога благаючи.

Душевну гординю відкиньмо, правдиву смиренномудрість придбаймо, себе прославляти не поспішаймо, горду чванливість зненавидьмо і з митарем Бога ублагаймо.

Митарські молитви милости принесімо Творцеві, ухиляючись від невдячних молитов фарисейських і самохвальних слів, якими ближнього осуджують, щоб милостивого Бога і Світло прихилити до себе.

Безліччю гріхів обтяжений я, що за насиченістю злобою перевищив митаря, що фарисеєву самохвальну пиху придбав і зовсім втратив добрі діла; зглянься на мене, Господи.

Сподоби Твого блаженства сущих заради Тебе убогих духом. За настановами Твоїх заповітів дух смиренний Тобі приносимо: прийми, Спасе, і спаси слуг Твоїх.

Слава…

Колись митар помолився Богу, до храму благочестиво ввійшовши, й оправдався, бо прийшов із зітханням, сльозами й упокореним серцем, весь тягар гріхів скинувши духовним очищенням.

І нині…

Оспівувати, славити й ублажати Тебе дозволь нам, що достойно шануємо Тебе, Пречиста, і Різдво Твоє величаємо, єдина благословенна. Ти бо єси похвала християнам і молитвениця перед Богом благоугодна.

Екзапостиларій воскресний. Потім із Тріоді.

Слава…

Втечімо від найзлішого фарисеєвого самохвальства і навчімося митаревого надзвичайного смирення, щоб піднестися разом із ним, взиваючи до Бога: очисти рабів Твоїх, Христе Спасе, що з волі Своєї був народжений Дівою, хрест перетерпів і підніс світ Своєю Божественною могутністю.

І нині…

Творець світа і Бог усіх тіло людське прийняв з непорочної утроби Твоєї, всехвальна Богородице, і тлінне все моє єство оновив, подібно, як і Твоє — і перед народженням залишив нетлінним, і після народження: тому до Тебе всі викликуємо, істинно прославляючи: радуйся, Славо світу.

На Хваліте стихири воскресні Октоїха 4.

З Тріоді 4: Не молімося, браття, по-фарисейськи, бо всякий, хто підноситься, принизиться. Смирімо себе перед Богом у пості, як митар, взиваючи: Боже, очисти нас грішних (двічі).

Фарисей, гордістю поборюваний, і митар, покаянням упокорюваний, приступили до Тебе, єдиного Владики. Але перший через похвальбу позбувся благ, а другий, нічим не вихваляючись, сподобився дарів. У цих зітханнях утверди мене, Христе Боже, як Чоловіколюбець.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, і не забудь убогих Твоїх до кінця (Пс. 9, 33).

Глас 3: Душе моя, зрозумівши різницю між фарисеєм і митарем, зненавидь гордовитий голос першого й наслідуй сокрушенну молитву другого і взивай: Боже, очисти мене грішного і помилуй мене.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої.

Фарисеїв гонористий голос зненавидівши і митареву смиренномудру молитву наслідуючи, не пишаймося мудрістю, вірні, а, смиряючи себе, зі зворушенням взиваймо: Боже, очисти гріхи наші.

Слава… глас 8:

Фарисея, що виправдовував себе, хвалячись ділами, осудив єси, Господи, а митаря, що смирився і з зітханням очищення просив, оправдав єси, бо не зважаєш Ти на помисли самохвальні, а сокрушенних сердець не відкидаєш. Тому і ми до Тебе, що постраждав за нас, у смиренні припадаємо: подай прощення і велику милість.

І нині…

Преблагословенна єси, Богородице Діво…

Велике славослів’я і відпуст. І за звичаєм літія у притворі, на якій співаємо: Слава: і нині. Стихира рання євангельська. І час Перший.

На Літургії

Прокимен чергового гласу.

Апостол: 2 Тим. 3, 10-15, зач. 296.

Євангеліє: Лк. 18, 10-14, зач. 89.

Причасний: Хваліть Господа з небес…

1 відгук
to «Неділя Митаря і Фарисея»
  1. Петро сказав:

    Помилка в кондакові митаря і фарисея : Тікаймо /віл/ фарисеєвої


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору