«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Квітна

Неділя сьома після Пасхи. Святих 318 богоносних отців, що в Никеї

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів 4.

І співаємо стихири воскресни глас 6:

Перемогу маючи над пеклом… Нині Христос, подолавши смерть… Від Тебе, Господи, всюди сущого… (див. за посиланням нище).

Слава… глас той самий:

Таємничі сурми Духа… (див. за посиланням нище).

І нині…

Богородичний: Достойно є воістину ублажати Тебе, Богородицю, бо в Твоє пречисте лоно ввійшов Творець усіх і став плоттю, не змінившись єством, і не просто дав мрію про спасіння, а з’єднався іпостасно з розумною одухотвореною плоттю із Тебе. Тому побожно визнаємо різницю між обома єствами; Його моли, чиста Пресвята, дарувати нам мир і велику милість.

На стиховні, стихира воскресна, глас 6:

Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Клятву, що нею колись клявся передвічний Бог праотцеві Твоєму, в останні часи сповнив Той, Хто вийшов із Твоєї, Пречиста, Божественної утроби; бо воістину від Тебе народився Господь, що рукою тримає світу кінці. Прихили Його, Діво Маріє, милостивим бути до мене в день суду, щоб я, зростаючи в чеснотах, а пристрасті умертвляючи, Царства його сподобився.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Ісая чистотою розуму раніше провістив про Тебе, свята Пречиста Діво, як про Ту, що має Творця творіння породити: Ти бо одна од віку всенепорочною є. Тому молюся Тобі: очисти моє осквернене серце і вчини мене учасником Божественного світла Сина Твого, Діво, щоб стояв я праворуч Нього, коли Він сяде, як написано, світ увесь судити.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Через Різдво Твоє смерть була знищена, Ти бо, Діво, стала оселею Життя безсмертного. Тому благаю Тебе, Діво, підніми мене, що лежу в безодні пекельних пристрастей моїх, направ до оживлення і блаженної відплати і сподоби невмирущої Божественної радости там, де насолода вічна, де світло невечірнє.

Слава… глас 4:

Молитовну пам’ять нині побожно святкуємо…

І нині… свята:

Господи, таїнство від віків, яке було сокровенним… (див. за посиланням нище).

Тропар воскресний. Слава: і нині, свята. Єктенії і відпуст.

На великій вечірні

Блажен муж… На Господи, взиваю… ставимо стихів 10, і співаємо воскресні 3, і вознесінню 3, і отцям 4.

Стихири воскресні, глас 6:

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертній перебували; Сам вільний від смерти, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як казав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: джерело життя, світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.

Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До Тебе прибігаємо, Тобі, припадаючи, молимось: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.

Інші самогласні, Вознесіння, глас той самий:

Господь вознісся на небеса, щоб послати Утішителя світові, небеса приготували престіл Його, хмари — піднесення Його. Ангели дивувалися, побачивши людину, вишу за себе. Отець чекає, Його ж має в лоні співприсносущного; Дух же Святий повеліває всім ангелам Його: підніміть, врата, верхи ваші, всі народи, заплещіть руками, бо піднявся Христос, де був раніше (двічі).

Господи, Твоєму вознесінню здивувалися херувими, побачивши Тебе — Бога, що піднімається на хмарах і на них сидить; славимо Тебе, бо блага милість Твоя, слава Тобі (двічі).

На горах святих побачивши Твоє вознесіння, Христе, сяяння Отчої слави, оспівуємо Твій світлосяйний лиця вигляд, поклоняємося стражданням Твоїм, шануємо воскресіння, прославляючи славне вознесіння (двічі).

Інші стихири святим отцям, глас 6:

Із лона народився Ти раніше Денниці, від Отця без матері раніше віків; хоч Арій називає Тебе творінням, а не Богом, зухвало й безумно змішуючи Тебе з творінням, вогонь вічний собі збираючи. Але собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

Хто Твою, Спасе, ризу роздер? Ти сказав: Арій, який від Тройці відсік єдиночесне начало, розділяючи його; цей не вважав Тебе єдиним від Тройці, він і Несторія навчав не називати Богородицю. Але Собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

У безодню гріха падає Арій через ненависть до Світла, Божественною силою у нього випали нутрощі, і вся істота насильно віддала душу; другим Іудою був він за норовом і образом. Але Собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

Арій безумний розсік єдиноначальність Пресвятої Тройці на три неправдиві і нез’єднані істоти. Тому богоносні Отці, зібравшись спішно, ревністю розпалені, як Ілля Фесфитянин, розсікли, як навчив Дух Святий, духовним мечем хулителя, що навчав сорому.

Слава… глас 6:

Таємничі сурми Духа, богоносних отців нині прославимо, які співали посеред Церкви гармонійну пісню богослів’я, — Тройцю єдину незмінну, істоту ж і Божество; вони відкинули Арія, стали захисниками православних і завжди моляться Господу, щоб Він помилував душі наші.

І нині…

Богородичний: Хто Тебе не ублажить, Пресвята Діво? Хто не прославить Твоє пречисте Різдво? Син бо Єдинородний, що одвічно від Отця возсіяв, Той самий від Тебе чистої невимовно тілом народився, за природою бувши Богом, Він заради нас за природою Людиною став; не на дві Особи поділяється, а у двох незлитих природах Він визнається. Його ж моли, чиста й всеблаженна, спастися душам нашим.

Вхід. Прокимен дня, і читання.

Буття читання (Бут. 14, 14-20).

Почув Авраам, що племінник його Лот потрапив у полон, озброїв рабів своїх, народжених у домі його, триста вісімнадцять, і переслідував супротивників до Дана; і, розділившись, напав на них уночі, сам і раби його, і переміг їх, і переслідував їх до Хови, що по лівому боці Дамаска. І повернув усе майно, і Лота, племінника свого, також і жінок і людей. Цар Содомський вийшов йому назустріч, коли повертався він після битви Ходоллогоморської, з царями, що були з ним, у долину Шаве. І Малхиседек, цар Салимський, виніс хліб і вино, — він був священиком Бога Вишнього, — і благословив його, і сказав: благословенний Авраам від Бога Всевишнього, Владики неба й землі; і благословенний Бог Всевишній, Який віддав ворогів твоїх в руки твої.

Второзаконня читання (Втор, 1, 8–17).

У ті дні сказав Мойсей синам Ізраїлевим: бачите перед собою землю, ідіть, візьміть у спадкоємність землю, яку Господь з клятвою обіцяв дати отцям вашим, Аврааму, Ісааку і Якову, їм і нащадкам їхнім. І сказав я вам у той час: не можу один водити вас; Господь, Бог ваш розмножив вас, і ось ви нині численні, як зірки небесні; Господь, Бог отців ваших, нехай примножить вас у тисячу разів проти того, скільки вас тепер, і нехай благословить вас, як Він говорив вам. І взяв я мужів мудрих серед вас, розумних, випробуваних. і поставив їх начальниками над вами, тисяченачальниками, стоначальниками, п’ятдесятиначальниками, десятиначальниками і наглядачами за колінами вашими. І дав я повеління суддям вашим у той час, кажучи: вислуховуйте братів ваших і судіть справедливо, як брата з братом, так і прибульця його; не розрізняйте лиць на суді: як малого, так і великого вислуховуйте, не бійтеся лиця людського, бо суд — діло Боже.

Второзаконня читання (Втор. 10, 14–21).

У ті дні сказав Мойсей синам Ізраїлевим: ось у Господа Бога твого небо і небеса небес, земля і все, що на ній; але тільки отців твоїх прийняв Господь і полюбив їх, і обрав вас, сім’я їх після них, з усіх народів, як нині бачите. Так обріжте крайню плоть серця вашого і не будьте надалі жорстокими; бо Господь, Бог ваш, є Бог богів і Владика владик. Бог великий, сильний і страшний, Який не дивиться на лиця і не бере дарів, Який дає суд сироті і вдові, і любить прибульця з землі Єгипетської, і дає йому хліб і одяг. Любіть і ви прибульця, бо і ви були прибульцями в землі Єгипетській. Господа, Бога твого, бійся і Йому одному служи, і до Нього приліпись і його іменем клянись: Він похвала Твоя і Він Бог твій, Який вчинив із тобою ті великі і страшні діла, які бачили очі твої.

На літії стихира свята, глас 1:

Піднісшись на небеса, звідкіля і зійшов Ти, не залиш нас сиротами, Господи; нехай прийде Твій Дух, приносячи мир світові, покажи синам людським діла могутности Твоєї, Господи Чоловіколюбче.

Слава… Отцям, глас 3:

Ви, святі отці, були охоронителями апостольських передань: бо про єдиноістотність Святої Тройці православно навчили, Арієве богохульство Собором відкинули, з ним же викрили і Македонія духоборця, осудили Несторія, Євтихія і Диоскора, Савелія ж і Севіра: їх же омани виблагайте позбавитися нам, і зберегти у вірі неоскверненим наше життя, молимось.

І нині… свята, глас 6:

Господи, звершивши провидіння таїнство, Ти взяв Твоїх учеників на гору Елеонську і вознісся; і ось Ти пройшов твердь небесну, заради мене зубожів для мене, і зійшов туди, від чого не розлучався; Всесвятого Духа пошли, щоб Він просвітив душі наші.

На стиховні стихири, глас 6:

Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.

Інші стихири за алфавітом.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Ти врата мідні розбив і кайдани пекла розірвав як всесильний Бог, рід людський упалий Ти воскресив; тому ми єдинодушно взиваємо: Ти, що воскрес із мертвих, Господи, слава Тобі.

Стих: Бо Ти утвердив вселенну, і не захитається вона.

Бажаючи нас визволити із давнього тління, Христос на хресті розіп’явся, й у гробі був покладений, Його ж мироносиці зі сльозами шукали, ридаючи, промовляли: горе нам, Спасе всіх, як Ти зволив у гробі оселитися? Вселившись же з волі Своєї, як Ти був украдений? Як Ти міг бути перенесеним? Яке місце приховало Твоє живоносне тіло? Але Владика, як обіцяв нам, явився, і витер сльози наші — нас, що ридали. Коли вони плакали, ангел до них взивав: перестаньте плакати, апостолам скажіть, що воскрес Господь, даруючи світові очищення і велику милість.

Стих: Домові Твоєму належить святість на довгі дні.

Розіп’явшись з волі Своєї, Ти, Христе, погребінням Твоїм смерть полонив, триденно воскрес як Бог зі славою, даруючи світові нескінченне життя і велику милість.

Слава…

Отцям, глас 4: Молитовну пам’ять нині побожно святкуємо богоносних отців, що з усієї вселенної зібрались у славному граді Никеї на православний Собор; вони бо, навчаючи благочестя, відкинули безбожне вчення лютого Арія і з Кафоличної Церкви того вигнали, і всіх навчили ясно сповідувати віру в Сина Божого єдиноістотного і співприсносущного, раніше всього сущого, й у Символі віри побожно це виклали. Тому й ми, виконуючи їхні божественні повеління, щиро віруючи, служимо Сину з Отцем, і Всесвятому Духу, в єдиному Божестві, Тройці єдиносущній.

І нині…

Святу, глас той самий: Господи, таїнство від віків, яке було сокровенним для людей, Ти звершив як Благий; Ти прийшов з учениками Твоїми на гору Елеонську, разом з Тією, що народила Тебе, Творця і Спасителя всіх; бо Тій, Яка під час Твоїх страждань як Мати більше за всіх уболівала, подобало і славою плоті Твоєї насолодитися, і великою радістю, якої і ми сподобляємося, — на небеса вознесінням Твоїм, Владико; велику Твою милість до нас славимо.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте і по Отче наш… Тропар отців, глас 8. Препрославлений Ти… (двічі), і свята один раз (написані на ранній). Благословення хлібів, і читання Діянь святих апостолів.

Якщо нема всенічної, тропар воскресний: Ангельські сили на гробі Твоїм… Слава… отців; і нині… вознесінню. На повечір’ї кондак отців: Слава: і нині, вознесіння. На полуношниці співаємо канон троїчний Октоїха гласу, і все інше, як звичайно. І відпуст.

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний, глас 6.

Ангельські сили на гробі Твоїм, і ті, що стерегли, омертвіли, і стояла Марія у гробі, шукаючи пречисте тіло Твоє. Полонив Ти пекло, та не спокусився ним, зустрів єси Діву, даруючи життя. Воскреслий із мертвих, Господи, слава Тобі (двічі).

Слава… отців, глас 8:

Препрославлений Ти, Христе Боже наш, світилами нашими на землі — отців наших утвердив Ти і ними до істинної віри нас наставив єси. Многомилостивий, слава Тобі.

І нині…

Вознісся Ти у славі, Христе Боже наш, радість сотворивши ученикам обітницею Святого Духа, утвердивши їх Своїм благословенням, що Ти єси Син Божий, Визволитель світу.

Після кафизми 1 — сідальний, глас 6:

Гріб відкритий, пекло плаче, Марія взиває до апостолів, що сховалися: виходьте, робітники виноградинка, проповідуйте слово про воскресіння — воскрес Господь, подаючи світові велику милість.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій…

Стоячи перед гробом Твоїм, Марія Магдалина, думаючи, що Ти садівник, плакала й промовляла: де Ти поклав вічне Життя? Де сховав Ти Того, Хто сидить на престолі херувимському? Сторожа бо його від страху омертвіла. Або Господа мого дайте мені, або зі мною взивайте: серед мертвих Ти був, і мертвих воскресив, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Благословенною назвавши Матір Твою, прийшов Ти на вільні страждання, засяяв на хресті, знайти бажаючи Адама, кажучи ангелам: радуйтеся зі Мною, бо знайшлася загублена драхма. Ти все премудро звершив, Боже наш, слава Тобі.

Після кафизми 2 — сідальний, глас той самий:

Життя у гробі лежало, і печать на камені була покладена; як Царя, що спочиває, воїни охороняли Христа, і, ворогів Своїх невидимо подолавши, воскрес Господь.

Стих: Прославлятиму Тебе, Господи, всім серцем моїм.

Вільною Твоєю смертю ми знайшли життя безсмертне, всесильний і єдиний усіх Спасе: Ти бо чесним Твоїм воскресінням усіх воскресив, подолавши силу пекла і смерти жало.

Слава: і нині.

Богородичний: Богородице Діво, моли Сина Твого, волею розіп’ятого на хресті і воскреслого із мертвих Христа Бога нашого, щоб спастися душам нашим.

Після Непорочних Благословенний Ти, Господи… Ангельський собор…

І зразу ж іпакої, глас 6:

Вільною і животворчою Твоєю смертю, Христе, врата пекельні як Бог розбивши, відкрив нам рай давній і, з мертвих воскресши, визволив із тління життя наше.

Ступеневі, глас 6.

Антифон 1:

На небо зводжу я очі до Тебе, Слово: будь щедрий до мене, щоб я жив для Тебе.

Помилуй нас, принижених, і вчини благопотрібними Твоїми сосудами, Слово.

Слава…

У Святому Дусі джерело спасіння всіх: на кого за достойністю Він дихне, того скоро від земного визволяє, зміцнює, вирощує і на висоту підносить.

І нині… той самий.

Антифон 2:

Коли б не Господь був з нами, ніхто з нас не був би спроможний у боротьбі з ворогом перемогти; ті, що перемагають, звідси підносяться.

Слово! Зуби їхні нехай не схоплять душі моєї, мов пташеня. Горе мені! Як я, гріхолюбний, маю визволитися від ворога?

Слава…

Від Святого Духа обоження, благовоління, розум, мир і благословення: Він бо є рівнодіяльний з Отцем і Словом.

І нині… той самий.

Антифон 3:

Ті, що уповають на Господа, страшні для ворогів і дивні для всіх, що вгору очі звертають.

Собор праведників Тебе, Спасе, помічником маючи, не простягає рук своїх до беззаконня.

Слава…

Святому Духу влада над усім належить; Йому небесні воїнства поклоняються вкупі з усім, що на землі дише.

І нині… той самий.

Прокимен: Господи, піднеси силу Твою і прийди спасти нас.

Стих: Пастирю Ізраїля, поглянь, Ти, що водив Йосифа, наче ягня.

Після Все, що дише…

Євангеліє воскресне 10-те, від Іоана, зачало 66.

Потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Псалом 50. І все інше за звичаєм.

Канон воскресний з ірмосом на 4, і вознесіння на 4, і святим отцям на 6.

Канон воскресний, глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Розпростертими руками на хресті, Отцівським наповнив Ти все благоволінням, благий Ісусе. Тому пісню перемоги Тобі усі співаємо.

Зі страхом до Тебе, як рабиня, смерть за повелінням підійшла до Владики життя, що полає нам безкінечне життя і воскресіння.

Богородичний: Свого прийнявши Творця, від безсіменної Твоєї утроби незбагненно втілюється, чиста, як Сам зволив; творінь воістину явилася єси Владичицею.

Канон вознесіння, глас 5,

Ірмос: Спасителю Богу…

Оспівуємо, всі люди, Христа, Який на раменах херувимів вознісся у славі, і посадив нас із Собою праворуч Отця, піснею перемоги, бо Він прославився.

Спасителя Бога і людину Христа, ангели, побачивши з плоттю у вишніх, здивувалися, одноголосно співаючи пісню перемоги, бо Він прославився.

Бог, що явився на горі Синайській і закон дав Мойсеєві, з гори Елеонської вознісся плоттю; Йому всі співаємо, бо Він прославився.

Богородичний: Пречиста Мати Божа, безперестанно благай Того, Хто воплотився з Тебе і від лона Отця не відлучився, щоб Він спас від усяких бід тих, кого створив.

Канон святим отцям, глас 6.

Пісня 1

Ірмос: Як по суші перейшов Ізраїль…

Прославляючи святих отців всесвятий Собор, всесвяте його передбачення про мене, взиваю: молю Тебе, Христе, щоб спастися мені (двічі).

Богоносні отці, що, як блискавка, зібралися нині, сповідали Тебе, Христе, Єдинородним Сином, співбезначальним Отцю, і єдиносущним.

Слава…

Благословенні невістоприкрасителі Невісти Твоєї — Церкви, Владико, ясно виклали золоте ухвалення віри, як оздобами її боголіпно прикрасили.

І нині…

Богородичний: Прикрашена славою Божественною, чесна Цариця стоїть перед Сином Своїм і Богом, благаючи про наше душевне спасіння.

Катавасія: Божественним покритий…

Пісня 3

Ірмос: Нема святого як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Коли Бога розпинали у плоті, творіння, бачачи, тремтіло від страху; але всемогутня рука ради нас Розіп’ятого кріпко тримала його.

Смертю смерть розорена лежить, окаянна, без дихання: бо, не терплячи наближення Божественного життя, умертвляється кріпкий, і дарується усім воскресіння.

Богородичний: Чудо Божественне Різдва Твого, чиста, всякий природи закон перевищує: бо Бога надприродно зачала єси в утробі і, породивши, перебуваєш вічно Дівою.

Інший.

Ірмос: Силою хреста Твого, Христе…

Зійшов Ти, Життєдавче Христе, до Отця, і возніс рід наш, Чоловіколюбче, невимовним Твоїм благосердям.

Чини ангельські, Спасе, побачивши людську природу, яка возносилася з Тобою, безперестанно дивуючись, оспівують Тебе.

Вжахнулися ангельські хори, Христе, побачивши Тебе, вознесеним з тілом, і оспівували Твоє вознесіння.

Людську природу, Христе, що впала, Ти оновив і зішестям Твоїм возніс із Собою, і нас прославив.

Богородичний: Моли безперестанно, Чиста, Того, Хто вийшов із лона Твого, щоб Він визволив від омани диявола тих, що оспівують Тебе, Матір Божа.

Інший.

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи…

Арій безумний, який Різдву Твоєму Божественному злочесно приписує змінення, страждання і розділення, гострим мечем отців відсікається (двічі).

Як колись божественний Авраам, усі всечесні богоглаголиві отці, будучи Твоїми воїнами, знищили силою Твоєю безумних ворогів Твоїх, Блаже (двічі).

Слава…

Перший Собор, що зібрав святих Твоїх отців, побожно проповідав Тебе, Спасе, єдиносущним безначальному Отцю, і Творцем усіх роджених.

І нині…

Богородичний: Не можуть ні слово земнородних, ні язик достойно прославити Тебе, Діво: бо з Тебе безмежно благозволив воплотитися Життєдавець Христос, Пречиста.

Катавасія: Розкрив утробу…

Кондак вознесінню, глас 6: Сповнивши наше спасіння… та ікос.

Потім сідальний отців, глас 4:

Отці боговіщані й воістину найблаженніші, ви стали на землі для світу — як світильники пресвітлі істини Христової, висушивши хульних єресей язиковредність, і погасили вогняновиді спокуси злославних; тому, як святителі Христові, моліться, щоб спастися нам.

Слава… інший, глас той самий:

Никейський світлий град покликав нині до себе з усієї землі триста вісімнадцять священноначальників проти Арія, який говорив хулу і принижував єдиного від Тройці, Сина Божого і Слово суще; вони Арія відлучили і віру утвердили.

І нині… вознесіння:

Ти, Чоловіколюбче Христе, зійшов на небеса у славі, і сів праворуч Отця, ніколи не розлучаючись із Ним; Духа ж Святого обіцяв послати премудрим ученикам Твоїм; і, наші помисли просвітивши, подай нам освячення, щоб ми безперестанно оспівували Тебе, Владико.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Древо процвіло, Христе, істинного життя: бо хрест встановлено, і напоєно було кров’ю і водою від нетлінного ребра Твого, життя нам проросло.

Марно змій мене з обманом обоження підкладає: бо Христос, Боготворець людської природи, нині без боротьби стежку життя мені відкрив.

Богородичний: Які воістину невимовні і незбагненні таїнства Твого Боговеличного, Богородице, Різдва для тих, що на землі і на небесах, Приснодіво.

Інший.

Ірмос: Почув слово про силу хреста, що рай відкрив ним, і взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Вознісся Ти у славі, ангелів Царю; Утішителя послав нам від Отця, тому взиваємо: слава, Христе, вознесінню Твоєму.

Коли зійшов Спас до Отця плоттю, здивувалися Йому ангельські воїнства і взивали: слава, Христе, вознесінню Твоєму.

Ангельські чини до вищих сил взивали: відкрийте врата Христу, Царю нашому, його ж оспівуємо разом з Отцем і Духом.

Інший.

Ірмос: Христос моя сила…

Арій, який немудрим розумом перелюбствував православну віру, судом отців був відлучений від Церкви, як гнилий орган, злоіменитий (двічі).

За Тебе, Владико, боровся Собор отців, Твоїх ворогів переміг, і єдиносущним Тебе з Отцем і Духом прославив.

Слава…

Заступником був Ти, Боже і Людино, перед Богом за людину, Христе; тому, знаючи Тебе єдиного у двох природах, богомудрі отці проповідали.

І нині…

Богородичний: Мертвим зробило мене споживання від саду, Дерево ж, що від Тебе, Всечиста, явилося, життя воскресило, і вчинило мене спадкоємцем райської насолоди.

Катавасія: Цар царів…

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Відступають переді мною херувими нині, і полум’яна зброя, Владико, одвертається від мене, побачивши Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що розбійникові путь учинив до раю.

Вже не боюся повернення в землю, Владико Христе: бо Ти від землі вивів мене із забуття, благоутробности заради великої, до висоти нетління воскресінням Твоїм.

Богородичний: Тих, що Тебе Богородицею від душі сповідують, Владичице світу блага, спаси: бо в Тобі заступництво непохитне маємо, істинну Богородицю.

Інший.

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас: Ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.

Наповнивши всіх радістю, Ти прийшов з плоттю до горніх сил.

Ангельські сили, побачивши Твоє вознесіння, взивали: відкрийте врата Царю нашому.

Апостоли, побачивши Спасове вознесіння, з трепетом взивали до Царя нашого: слава Тобі.

Богородичний: Діву після Різдва оспівуємо Тебе, Богородице, Ти бо Бога Слово плоттю народила світові.

Інший.

Ірмос: Божественним світлом…

Воістину славні ноги тих, хто нині проповідує Тебе як мир, вищий за всілякий розум, ангелів і людей, Христе, і багатством миру з’єднує світ (двічі).

Божественні вчителі, зібравшись на святому Соборі священства, проповідали Тебе, Христе, Премудрістю, силою, іпостасним Словом Отчим, побожно Символ утвердивши (двічі).

Слава…

Струмками чистих вод вчення ви напоїли православну Церкву, нині на водах спокою насолоджуєтеся, вічно радіючи.

І нині…

Як світильник, Пречиста, світлий, який засвітив усім Христа — Сонце правди, знаючи Тебе, єдина Богородице чиста, нині Твоє заступництво закликаємо.

Катавасія: Повне очищення гріхів.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Розпинаючись, Владико, прокляття, що на нас, гвіздьми знищив Ти; списом же проколотий у ребро, Адамове рукописання розірвавши, світ визволив Ти.

Адам, оманою спокушений, був зведений до прірви пекельної; але Ти, що єством Бог же і милостивий, зійшов, щоб знайти його, і, на раменах понісши, із Собою воскресив єси.

Богородичний: Пречиста Владичице, що породила людям Керманича Господа, пристрастей моїх непостійне і люте вгамуй хвилювання і тишу подай серцю моєму.

Інший. Ірмос: Обняла мене безодня…

Зраділи апостоли, побачивши Творця нині на висоту піднятого, з надією на пришестя Духа і зі страхом взивали: слава сходженню Твоєму.

Предстали ангели, взиваючи, Христе, до учеників Твоїх: який образ бачите — Христа з плоттю вознесеного, — так Він знову прийде — праведний усіх Суддя.

Як побачили Тебе, Спасе наш, Небесні Сили, на висоту з тілом взятого, взивали, промовляючи: велике, Владико, чоловіколюбство Твоє.

Богородичний: Купину неопалиму, і гору, і ліствицю одухотворену, і двері небесні — Тебе достойно славимо, Маріє славна, православних похвало.

Інший.

Ірмос: Житейське море…

Не зміг уникнути провидіння невимовного сіяч плевелів, названий тезоіменитцем безумства; бо, позаздривши Іуді, як і він, загинув, вселукавий (двічі).

Божественний Собор отців чесних проповідав Тебе, Владико, єдинородним Світлом, що засяяло від Отчої істоти, раніше всіх віків родженим Сином.

Слава…

Утроба, як каламутне джерело єресей і непитне, яке виточило злочестивих, від рала молитви божественних отців розпалася за провидінням.

І нині…

Богородичний: Великий серед пророків, Мойсей наперед написав про Тебе, як про ковчег, і трапезу, і світильник, і стамну, образно назнаменувавши втілення Всевишнього із Тебе, Мати Ліво.

Катавасія: Очищення наше, Христе…

Кондак отцям, глас 8: Апостолів проповідування і отців догмати Церкві єдину віру утвердили, яка носить ризу істини, виткану з богослів’я, що з небес, сповідує і прославляє благочестя велике таїнство.

Ікос: Почуймо високе проповідування Церкви Божої, яка взиває: спраглий нехай гряде до мене і п’є із чаші, яку тримаю; чаша є премудрість, це є пиття істини, що черпається через слово; вода, яка тече, — не суперечка, а сповідання, яке п’є нинішній Ізраїль і бачить Бога, що віщує: бачите, бачите — Я є Сам і не змінююся: Я є перший, Я ж є і після всіх, і, крім Мене, немає іншого ніде. Звідси той, хто причащається, насичується і прославляє благочестя велике таїнство.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Ридаючи під час страждання Твого, сонце у темряву одяглося, і вдень по всій, Владико, землі світло померкло, взиваючи: благословен єси, Боже отців наших.

Одяглося, Христе, сходженням Твоїм пекло у світло, праотець же, радістю сповнившись, торжествував і взивав: благословен єси, Боже отців наших.

Троїчний: Єство Триіпостасне, що царює і всім володіє, благости і безмірної безодні Світло, оспівуючи, вірні, взиваймо: благословенний Ти, Боже отців наших.

Інший. Ірмос: В печі вогняній…

На хмарах світлих вознісся, і спас світ, благословенний Бог отців наших.

На рамена, Спасе, заблудле взяв єство; вознісшись, Ти привів його до Бога і Отця.

Вознісся у плоті до безплотного Отця, благословенний Бог отців наших.

Омертвлене гріхом наше єство Ти взяв, і до Твого Отця, Спасе, привів.

Богородичний: Від Діви народившись, Ти вчинив Її Богородицею, благословенний Бог отців наших.

Інший.

Ірмос: Росоносну пісню учинив ангел…

Ви перемогли безумство тезоіменного Арія, який безумствував люто і говорив на Висоту неправду; бо вимовився до Божого Сина взивати: благословенний Ти, Боже отців наших (двічі).

Сину Грому уподібнюючись, ви, дивні, всіх навчили вогнезапальними вашими устами сповідувати Слово, Отцю співбезначальне і єдинопристольне, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших (двічі).

Слава…

Як крилаті, прийшли ви, богоблаженні, зібрані з усіх країв землі Духом Святим, щоб взивати Слову: благословенний Ти, Боже отців наших.

І нині…

Богородичний: Трьох юнаків, що твоє Різдво прообразували, не опалила піч: Божественний вогонь, що вселився в Тебе, Тебе не опалив, і всіх просвітив взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Катавасія: Одностайно закликала органна пісня…

Пісня 8

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославляємо по всі віки.

Юдеїв, колись пророковбивць, нині заздрість учинила боговбивцями, бо Тебе на хрест піднесли, Слово Боже: його ж величаємо по всі віки.

Небесного кола не залишив Ти і, в пекло зійшовши, у сього підняв Ти, Христе, чоловіка, що лежав у гноїщі і який прославляє Тебе по всі віки.

Богородичний: Від Світла Світлодавця Слово зачала Ти і, породивши несказанно Його, прославилася Ти: бо Дух Божий у Тебе, Отроковице, вселився. Тому Тебе оспівуємо по всі віки.

Інший. Ірмос: Із Отця раніше віків…

У двох природах вознесеного на небеса зі славою Життєдавця Христа, Який сів з Отцем, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Від рабства ідольського Ти визволив творіння, і представив його свобідним Твоєму Отцю; тому Тебе, Спасе, оспівуємо і Тебе прославляємо по всі віки.

Того, Хто Своїм сходженням подолав супостата, і Своїм вознесінням підняв людей, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Богородичний: Ти явилася вищою за херувимів, Богородице чиста, бо у лоні Своєму носила Того, Хто їх носить: Його ж з безплотними, люди, прославляймо по всі віки.

Інший.

Ірмос: Із полум’я преподобним росу виточив…

Просвітившись промінням Твого Божества, блаженні Твої пастирі сповідали Тебе Співтворцем усього буття і Господом: Його ж прославляємо по всі віки (двічі).

Собор приснопам’ятних пастирів зібрався, щоб нині богомудро богословствувати про Нестворену Тройцю і навчати всіх взивати: Тебе прославляємо по всі віки (двічі).

Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа, — священноначальники, пастирі достославні, Христову Церкву просвічують, інші в інших місцях її освячують і прославляють по всі віки.

Богородичний: Таємниче в образах Тебе передбачали всі пророки, бо Ти Слово народила; Той, Хто взяв у Тебе плоть, пройшов двома природами; Його ж прославляємо по всі віки.

Потім: Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господу, оспівуючи і прославляючи по всі віки.

Катавасія: Розриває кайдани, і зрошує полум’я…

Співаємо: Чеснішу…

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, всечиста, Слово стало тілом і явилося людям: величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

До пристрастей непричетним Ти залишився, Слово Боже, плоттю приєднавшись до страждань; але, звільняючи від страждань людину, для пристрастей став стражданням, Спасе наш; бо Ти єдиний безпристрасний і всесильний.

Тління смерти прийнявши, від тління зберіг Ти тіло Твоє, Твоя ж животворча і Божественна, Владико, душа у пеклі не залишилась; але, як від сну воскресши, нас із Собою підняв Ти.

Троїчний:

Усі ми, люди, чистими вустами славимо Бога Отця і Сина Рівнобезначального, і шануємо невимовну і преславну силу Всесвятого Духа; Ти бо Єдина Всемогутня Нероздільна Тройця.

Інший.

Ірмос: Тебе, вищу розуму і слів…

Тебе, Спасителя світу Христа Бога, апостоли, побачивши Божественно вознесеного, зі страхом радіючи, прославляли.

Твою обожену плоть побачивши, Христе, на висоті ангели один до одного промовляли: воістину Цей є Бог наш.

Безплотні чини, побачивши Тебе, на хмарах вознесеного, взивали: слава Царю, врата відкривайте.

Тебе, що зійшов аж до глибин землі, і людей спас, і вознесінням Твоїм підніс, прославляємо.

Інший.

Ірмос: Бога людям неможливо бачити…

Слово, Отцю співбезначальне і співпрестольне, раніше віків суще, обрало вас поборниками Собору й озброїло всемогутньою силою Духа; його ж нині, всесвяті, з небесними воїнствами завжди славите (двічі).

Поле Арієвої лютої єресі ви. як лікарі духовні й тілесні. переорали, затвердивши священний Символ віри, його ж нині дотримуючись, вашу пам’ять, священноначальники, завжди прославляємо (двічі).

Слава…

Будучи Світлом пречистим, Христе, від мороку пристрастей душу мою очисти молитвами Твоїх, Владико, служителів, що проповідали Тебе, безначального, нествореного, Творця ж усього і Бога, Отцю співбезначального.

І нині…

Твоїм невимовним і незбагненним Різдвом, Богородице Владичице, нині мертвим дарувалося воскресіння, життя бо засвітив усім Той, Хто з Тебе плоттю одяг Себе, і смерть переміг.

Катавасія: Радуйся, Царице…

Свят Господь Бог наш (тричі).

Екзапостиларій воскресний:

Колись на морі Тиверіадському ловили рибу сини Зеведеєві — і Нафанаїл із Петром, ще й з іншими двома, та Фома; вони, за повелінням Христовим закинувши сіті праворуч човна, витягли риби багато. Петро, пізнавши Його, пішов до Нього; явившись їм утретє, Він показав і хліб, і рибу на вугіллях.

Слава… отців:

Отців божественних пам’ять нині святкуючи, молитвами їхніми умолений, Всещедрий, визволи від шкоди єресей, Господи, й усіх сподоби Отця Слова славити, і Всесвятого Духа.

І нині… вознесіння:

Ученики дивились, як Ти, Христе, вознісся до Отця і сів праворуч; ангели, з’явившись, взивали: відкрийте врата, Цар бо піднімається до Начального Світла слави (тричі).

На Хваліте… Все, що дише… ставимо стихів 8 і співаємо стихири воскресні 4, і святим отцям 4.

Стихири воскресні, глас 6:

Хрест Твій, Господи, для людей Твоїх — життя й воскресіння, і ми, надію на нього покладаючи, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

Погребіння Твоє, владико, відкрило рай родові людському, і ми, від тління визволившись, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

З Отцем і Духом прославмо Христа, що воскрес із мертвих, і взиваймо до Нього: Ти єси життя наше і воскресіння; помилуй нас.

Ти, Христе, на третій день воскрес із гробу, як було написано, воскресивши нашого праотця з собою; тому рід людський і прославляє Тебе, і оспівує Твоє воскресіння.

Інші стихири святих отців, глас 6:

Зібравши всю душевну творчість, Божественним Духом натхнені, чесні отці начертали богонаписаний небесний і чесний Символ віри, в якому ясно навчають про роджене співбезначальне Слово, істинно єдиносущне, будучи послідовниками апостольського вчення, благославні й істинно великі і богомудрі.

Сприйнявши духовне сяяння Святого Духа, ви богонатхненно сповістили короткими словами і великим розумом небесне благослав’я; як Христові проповідники, блаженні предстоятелі євангельського вчення і благочестивого передання, одкровення якого ви прийняли з неба і, просвітившись, виклали богонавчену віру.

Стих: Благословенний єси, Господи Боже отців наших.

Зібравши все пастирське мистецтво, ви відігнали праведним гнівом хижих вовків для їх покарання, пращею Духа вивергли із церковного священнодійства тих, що смертельно впали, як незцілимо недужі, — божественні пастирі, істинні раби Христові і божественного проповідання таїнники святі.

Стих: Зберіть Йому преподобних Його…

І знову 1-шу стихиру: Зібравши всю душевну творчість…

Слава… глас 8:

Святих отців Собор, що з усіх країв вселенної зібрався, навчив, що Отець, і Син, і Святий Дух є єдина Істота і Єство, і таїну богослів’я ясно передав Церкві; їх же, прославляючи, з вірою ублажаємо, промовляючи: о божественний полк, богоглаголиві воїни ополчення Господнього, зірки світлосяйні духовної тверді, таємничого Сиону нездоланні стовпи, мирозапашні квіти райські, золоті уста Слова, Никейська похвало, вселенної прикраса, щиро моліться за душі наші.

І нині…

Преблагословенна єси, Богородице Діво…

Славослів’я велике. Тропар тільки воскресний, єктенії і відпуст. І вихід у притвор.

Слава: і нині.

Стихира євангельська, глас 6:

Після Твого зішестя до пекла й воскресіння з мертвих, ученики, сумуючи, як і належить, через розлуку з Тобою, Христе, повернулися до праці; і знову човни й сіті, а лову ніде немає. Але Ти, Спасе, як Владика всього, явившись, сказав: закиньте сіті праворуч човна, і слово одразу ж ділом стало; і багато риби, і на землі готова дивна вечеря. Разом з учениками Твоїми, що тоді споживали її, сподоби й нас нині духовно нею насолодитися, Чоловіколюбче Господи.

І повчання Студитове, час перший. На часі першому тропар воскресний. Слава… свята. І нині… богородичний часів. Після Трисвятого кондак свята. На часі третьому тропар воскресний Слава… отців. І нині… богородичний часів. Після Трисвятого кондак отців. Так і на інших часах, тропар і кондак свята, і отців читаємо поперемінно.

На Літургії

Блаженні гласа. Глас 6:

Пом’яни мене, Боже Спасе мій, коли прийдеш у Царство Твоє, і спаси мене як єдиний Чоловіколюбець.

Адама, деревом обманеного, Ти знову спас древом хреста, як і розбійника, що взивав: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Зруйнувавши врата пекельні й окови розбивши, Життєдавче Спасе, воскресив усіх мертвих, що взивали: слава воскресінню Твоєму.

Пом’яни мене Ти, що погребінням Твоїм смерть полонив і Твоїм воскресінням усе радістю наповнив як милосердний.

І свята пісня 4, на 4; і отців пісня 6, на 4.

Після входу співаємо тропар воскресний, потім вознесіння, і отців.

Слава… кондак отців.

І нині… вознесіння.

Прокимен, пісня отців, глас 4:

Благословенний Ти, Господи Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім’я Твоє повіки.

Стих: Бо Ти праведний у всьому, що створив Ти.

Апостол у Діяннях, зачало 44.

Алилуя, глас 1: Бог богів Господь промовив і прикликав землю від сходу сонця і до заходу.

Стих: Зберіть до Мене святих Моїх, що вступили в завіт зі Мною при жертві.

Євангеліє від Іоана, зачало 56.

Причасний: Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх.

Інший: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала. Алилуя (тричі).

У неділю ввечері на вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів 6 і співаємо стихири святих отців 3, глас 6.

Із лона народився Ти раніше Денниці, від Отця без матері раніше віків; хоч Арій називає Тебе творінням, а не Богом, зухвало й безумно змішуючи Тебе з творінням, вогонь вічний собі збираючи. Але Собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

Хто Твою, Спасе, ризу роздер? Ти сказав: Арій, який від Тройці відсік єдиночесне начало, розділяючи його: цей не вважав Тебе єдиним від Тройці, він і Несторія навчав не називати Богородицю. Але Собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

У безодню гріха падає Арій через ненависть до Світла. Божественною силою у нього випали нутрощі, і вся істота насильно віддала душу; другим Іудою був він за норовом і образом. Але Собор, що в Никеї, Сином Божим Тебе проповідав, Господи, співпрестольним Отцю і Духу.

І з Мінеї святого 3.

Слава… глас 6:

Нині, таємничі Духа сурми, богоносних отців прославимо піснеспівами посеред церкви, пісню гармонійну богослів’я, Тройцю єдину нероздільну істотою і Божеством; православних поборники, що осудили Арія, моліться завжди Господу, щоб Він помилував душі наші.

І нині… глас той самий:

На горі святій бачачи Твоє вознесіння, Христе, сяяння слави Отчої, оспівуємо Твого світлосяйного лиця вигляд, поклоняємося стражданням Твоїм, шануємо воскресіння, славне вознесіння славимо, помилуй нас.

На стиховні стихири, глас 6:

Зібравши все пастирське мистецтво… зі стихами їх (див. за посиланням вище).

Слава… глас 3:

Святі отці, ви були відомими охоронителями апостольських передань, бо про єдиносущність Святої Тройці православно навчали. Арієву хулу Собором осудили, з ним же і Македонія — духоборця викрили, відкинули Несторія, Євтихія і Диоскора, Савелія ж і Севіра безголового; благайте, щоб ми їхньої омани позбавилися і неоскверненим наше життя у вірі зберегли.

І нині… глас 6:

Зійшов Бог при окликах радости, Господь — при звуках сурмних, щоб піднести впалий образ Адама, і послати Духа Утішителя, щоб освятити душі наші.

Відпустительний тропар, глас 8:

Препрославлений Ти, Христе, Боже наш…

Слава… святого, якщо є; якщо ж нема, Слава: і нині, свята, глас 4.

Вознісся Ти у славі…

І віддається служба святих отців.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору