«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Третій час

Якщо третій час правиться після першого, відразу ж читається «Прийдіть, поклонімось…» і псалми. Якщо ж він відправляється окремо, на початку священик виходить перед царські двері й, учинивши три поклони, починає.

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). Слава… і нині..

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

І читець читає псалми. Священик, учинивши три поклони, знов увіходить до вівтаря.

Псалом 16

Почуй, Господи, правду мою, уваж на благання моє, вислухай молитву мою із уст нелукавих. Від Тебе Самого нехай вийде суд мій. Очі Твої нехай споглянуть на правоту. Ти випробував серце моє, вислідив мене вночі. Ти переглянув мене і не знайшов у мені неправди; думки мої не розходяться з устами моїми. В ділах людських, за словом уст Твоїх, я охоронив себе від дороги гнобителя. Утверди стопи мої на стежках Твоїх, щоб не хиталися ноги мої. Тебе благаю, бо Ти вислухаєш мене, Боже. Нахили вухо Твоє до мене і вислухай слова мої. Покажи дивну ласку Твою, Спасителю тих, що надіються на Тебе, від противників правиці Твоєї. Охорони мене, Господи, як зіницю ока, в захистку крил Твоїх. Стережи мене від безбожних, що нападають на мене, від ворогів душі моєї, що оточили мене. Ожиріло серце їх, устами своїми згорда промовляють. Скрізь нас обступили, вставились очима своїми, щоб повалити нас на землю. Вони, як той лев, що здобичі шукає, як звір, що в закутку причаївся. Встань, Господи, випереди їх, подолай їх; спаси душу мою від нечестивого мечем Твоїм. Від людей рукою Твоєю, Господи, від людей віку цього, котрих доля в цьому житті. Черево своє вони наповнюють від скарбів Твоїх; сини їх ситі і залишають спадщину дітям своїм. А я в правді дивитимусь на лице Твоє. Щоранку буду насичуватися славою Твоєю.

Псалом 24

До Тебе, Господи… (стор. 49).

Псалом 50

Помилуй мене, Боже… (стор. 34).

Слава… і нині.. Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Господи помилуй (тричі).

Згідно з Уставом тут читаються кафизми.

Тропарі

Якщо співається «Бог Господь», то проказується: Слава і тропар дня, свята або святого, а потім І нині…, і богородичний «Богородице, Ти єси Виноградина істинная…».

Тропар 3 часу, гл. 6

У Великий піст, коли співається «Алилуя», священик виголошує тропар, а потім стихи. Люди співають тропар тричі — за кожним стихом.

Священик: Господи, Ти, що Пресвятого Твого Духа в третю годину на апостолів Твоїх послав, не відійми ж його, Милосердний, від нас, а онови нас, що молимося Тобі.

Стих: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму.

Стих: Не відкинь мене від Лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Священик: Слава…

Читець: І нині…

Богородичний

Богородице, Ти єси Виноградина істинная, що зростила нам Плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, з апостолами й з усіма святими, щоб були помилувані душі наші.

Господь Бог благословен, благословен Господь день-у-день, сприяти буде нам Бог спасіння нашого; Бог наш — Бог, щоб спасати.

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь.

І проказуємо кондак свята, святого або дня.

А у Великому пості, або як кондака нема, проказуємо оці тропарі, гл. 8:

Благословенний Ти, Христе Боже наш, що рибалок премудрими явив, пославши їм Духа Святого, і ними увесь світ уловив. Чоловіколюбче, слава Тобі.

Слава… Скору й певну подавай утіху рабам Твоїм, Ісусе, коли сумують душі наші. Не покидай душ наших у скорботах, не віддаляйся від помислів наших у нещастях, але завжди на поміч нам поспіши. Наближся до нас, наближся, Всюдисущий, і, як з апостолами Твоїми Ти завжди разом був, так з’єднайся і з тими, що прагнуть Тебе, Щедрий, щоб, з’єднані з Тобою, ми оспівували й прославляли Святого Духа Твого.

І нині.. Богородице пресвятая, Ти єси надія, заступництво й захист християн, стіна непоборна, тихе пристановище знеможених. Отже як Та, що світ спасає Своєю невпинною молитвою, згадай і про нас, Діво всехвальна.

Господи, помилуй (40 разів).

Молитва часу

Ти, що повсякчас і кожну годину… (cтop. 130).

Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині.. Чеснішу…

Іменем Господнім, благослови, отче.

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Читець: Амінь.

У Великий піст виголос:

Священик: Боже, змилуйся над нами і благослови нас, осяй нас світлом Твоїм і помилуй нас.

Молитва прп. Єфрема Сиріна: Господи і Владико життя мого! (стор. 32).

Молитва св. Мардарія

Владико, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе, Єдине Божество, Єдина Сило, помилуй мене грішного і, як Сам знаєш, спаси мене, недостойного раба Твого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Якщо далі йде шостий час, відразу читається «Прийдіть, поклонімось…». Якщо ж третім часом закінчується богослужіння, далі йде малий відпуст.

Якщо у Великий піст богослужіння закінчується третім часом, то після молитви прп. Єфрема Сиріна — Святий Боже, Пресвятая Тройце, Отче наш. «Бо Твоє є Царство..», Господи, помилуй (12 pазів), молитва св. Мардарія «Владико, Боже…» і малий відпуст.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору