«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Перший час

Якщо перший час правиться після утрені, відразу ж читається «Прийдіть, поклонімось…» і псалми. Якщо ж він відправляється окремо, на початку священик виходить перед царські двері й, учинивши три поклони, починає.

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш (cтop. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

І читець читає псалми. Священик, учинивши три поклони, знов увіходить до вівтаря.

Псалом 5

Господи, почуй слова мої, зглянься на благання мої. Уваж на голос моління мого, Царю мій і Боже мій, бо до Тебе молюся я, Господи. Зранку почуй голос мій, зранку стану я перед Тобою і буду чекати. Бо Ти Бог, що не хочеш беззаконня, і не оселиться перед Тобою лукавий. Не залишаться беззаконні перед очима Твоїми, Ти ненавидиш усіх, що чинять беззаконство. Ти вигубиш усіх, хто говорить неправду. Кровожерним і облудним гидує Господь. Я ж по великій милості Твоїй увійду в дім Твій, поклонюся до храму святого Твого в страху перед Тобою. Господи, веди мене в правді Твоїй, задля ворогів моїх вирівняй дорогу мою перед Тобою. Бо нема правди в устах їх, серце їх лукаве, гріб відкритий — гортань їх, язиком своїм облещують. Осуди їх, Боже, нехай упадуть від замірів своїх, за безліч нечестя їх відкинь їх, бо вони повстали проти Тебе, Господи. І нехай звеселяться всі, що надіються на Тебе, і повіки радіють. Ти оселишся між ними і будуть хвалитися Тобою ті, що люблять Ім’я Твоє. Бо Ти благословляєш праведника, Господи, і ласкою, наче щитом, покриваєш його.

Псалом 89

Господи! Пристановищем нашим був Ти від роду і до роду. Перше, ніж з’явились гори і Ти створив землю і всесвіт, — од віку й до віку Ти єси. Ти повертаєш людину в тління і кажеш: «Верніться, сини людські!» Бо тисяча літ перед очима Твоїми — як день учорашній, що пройшов, як сторожа нічна. Ти, наче повінню, зносиш їх. Вони, як сон, як трава, що зранку зеленіє й цвіте, а ввечері опадає, зів’яне й засохне. Бо ми в страху від гніву Твого, і від ярости Твоєї ми в тривозі. Ти поклав перед Собою беззаконня наші, і таємне наше перед світло лиця Твого. Всі дні наші минають у гніві Твоїм, і роки наші щезають, як мрії. Днів віку нашого — сімдесят літ, а як при силі — вісімдесят літ, і найкраща пора їх — труд і хвороби: час швидко минає, і ми зникаємо. Хто знає силу гніву Твого, щоб страхом перед Тобою виміряти ярість Твою? Навчи нас так обчисляти дні наші, щоб ми придбали серце мудре. Повернися, Господи, доки ж? Змилосердися над слугами Твоїми. Насити нас зранку милістю Твоєю, щоб ми зраділи і веселилися у всі дні наші. Звесели нас за ті дні, коли Ти нас карав, і за роки, в які ми зазнали горя. І нехай буде ласка Господа, Бога нашого, на нас. Діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Псалом 100

Про милість і правосуддя буду співати Тобі, Господи. Буду співати й розважати про путі непорочні; коли Ти, Господи, прийдеш до мене? Буду ходити в домі моїм у чистоті серця мого. Не покладу перед очі мої діла протизаконного; тих, що чинять беззаконство, я ненавиджу. Серце нечестивого не пристане до мене. Злого я не хочу знати. Того, що потай очорнює ближнього свого, я прожену. З гордим оком і неситим серцем не сяду за стіл. Очі мої до вірних землі, щоб перебували вони біля мене. І хто ходить шляхом непорочности, той буде служити мені Не буде жити в моїм домі той, хто діє підступно. Не залишиться перед очима моїми той, хто говорить неправду. Щоранку буду нищити всіх нечестивців землі, щоб викоріняти з міста Господнього всіх, що чинять беззаконня.

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи помилуй (тричі).

Згідно з Уставом тут читаються кафизми.

Тропарі

Якщо співається «Бог Господь», то проказується Слава… і тропар дня, свята або святого, а потім І нині…, і богородичний «Як нам назвати Тебе, Благодатная…».

Тропар 1 часу, гл. 6

У Великий піст, коли співається «Алилуя», священик виголошує тропар, а потім стихи. Люди співають тропар тричі — за кожним стихом.

Священик: Удосвіта вислухай голос мій, Царю мій і Боже мій.

Стих: Вислухай, Господи, слова мої, зрозумій поклик мій.

Стих: Бо до Тебе молюся я, Господи.

Священик: Слава…

Читець: І  нині…

Богородичний

Як нам назвати Тебе, Благодатная? Небом — бо з Тебе засяяло Сонце Правди; раєм — бо Ти виростила Цвіт нетління; Дівою — бо Ти зосталася нетлінною; чистою Матір’ю — бо Ти носила в святих обіймах Твоїх Сина, всіх Бога Його благай, щоб спастися душам нашим.

Стопи мої спрямуй за словом Твоїм, і нехай беззаконня не опанує мене. Визволи мене від обмови людської, і буду берегти заповіді Твої. Лице Твоє покажи світлим слузі Твоєму і навчи мене постанов Твоїх.

Нехай наповняться уста мої хвалою Твоєю, Господи, щоб я оспівував славу Твою, увесь день — величність Твою.

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (cтop. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь.

І проказуємо кондак святого, свята або дня. А у Великому пості або як кондака нема, проказуємо оцей богородичний:

У понеділок, вівторок і четвер: Преславну Божу Матір і від святих ангелів святішу немовчно похвалимо серцем і устами, визнаючи Її Богородицею, бо Бога, що тіло прийняв, Вона справді породила й молиться за душі наші.

У середу й п’ятницю — хрестобогородичний: Поспіши на допомогу, перше, ніж поневолять нас вороги, що ганьблять Тебе, Христе Боже наш, і нам загрожують. Погуби Хрестом Твоїм тих, що нападають на нас; нехай зрозуміють вони, яка сильна віра православних молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче.

Господи, помилуй (40 разів).

Молитва часу

Ти, що повсякчас і кожну годину на небі й на землі приймаєш поклоніння і славлення, Христе Боже, Довготерпеливий, Многомилостивий і Премилосердний. Ти, що праведних любиш і грішних милуєш, Ти, що всіх кличеш до спасіння, обіцяючи майбутні блага. Сам, Господи, прийми наші о цій годині молитви, направ життя наше по Твоїх заповітах, душі наші освяти, тіла очисти, наміри наші направ, думки очисти і визволи нас від усякої скорботи, лиха і слабування; захисти нас святими Твоїми ангелами, щоб ми, зберігаючись і навчаючись під їх охороною, досягли єднання в вірі і пізнання недосяжної Твоєї слави, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині.. Чеснішу… Іменем Господнім, благослови, отче.

Священик: Боже, змилуйся над нами і благослови нас, осяй нас світлом Твоїм і помилуй нас.

Читець: Амінь.

У Великий піст — молитва прп. Єфрема Сиріна: Господи і Владико життя мого! (стор. 32).

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів).

І священик читає в єпітрахилі на солеї перед царськими дверима:

Молитва першого часу

Христе, Світе Істинний, що просвіщаєш і освячуєш кожну людину, яка приходить на світ, нехай позначається на нас світло лиця Твого, щоб у ньому побачили ми світ неприступний. Провадь життя наше до виконання заповідей Твоїх, молитвами пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.

Якщо далі йде третій час, відразу читається «Прийдіть, поклонімось…». Якщо ж першим часом закінчується богослужіння, далі люди співають:

Кондак, гл. 8: Тобі, Провідниці перемоги, ми, раби Твої, визволені з біди, пісні вдячні приносимо. Ти, що маєш силу непереможну, від усяких бід визволи нас, і ми співаємо Тобі: радуйся, Невісто Неневісная.

Або кондак свята.

Малий відпуст

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині.. Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик: Христос (у неділю — що воскрес із мертвих), Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь.

За звичаєм може співатися «Під Твою милість…» або тропар свята.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору