«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 8. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафізми сідальні покаянні. Глас 8

Оком милостивим подивися, Господи, на моє сми­рення, бо мало-помалу життя моє закінчується, і від діл немає мені спасіння, тому я молюся: оком милос­тивим подивися на моє смирення і спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене у лютості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

Як перед Суддею, Який прийшов, потурбуйся, о душе, і про страшний час помишляй: бо суд буде без милості для тих, хто не сотворив милості; тому рані­ше кінця взивай: пощади мене, Спасе, бо Ти єдиний безгрішний.

Слава, і нині… богородичний: Непорушне утвер­дження віри і чесний дар душ наших, Богородицю піснями величаймо, вірні: радуйся, камінь життя в лоні Твоєму вмістивша; радуйся, країв землі надія, скорботним заступлення; радуйся, Невісто неневісна.

Після 2-ї кафізми сідальні. Глас 8

Як блудниця, припадаю до Тебе, щоб прийняти прощення, і замість мира приношу Тобі сльози від серця; щоб Ти, Спасе, ущедрив мене, як її, і подав мені очищення гріхів; бо, як вона, взиваю до Тебе: визволи мене від темряви діл моїх.

Стих: Господи, не викривай мене у лютості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

Вік мій закінчується, життя минає, і страшний Твій престол готується, Спасе: суд мене чекає, готуються мені вогняні муки, полум’я невгасиме; подай мені хмару сліз і погаси його силу, бо Ти хочеш, щоб усі люди спаслися.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Світилами духовними явилися ви, святі мучени­ки, бо розігнали вірою темряву омани, душевні ваші світильники просвітили і з женихом у славі ввійшли в небесний чертог; і нині моліться спастися душам нашим, молимося.

Слава, і нині… богородичний: Пречиста Діво, Мати Христова, зціли люті пристрасті душі моєї, молюся, і даруй прощення моїх гріхів, які я нерозумно вчинив, осквернивши душу мою і тіло забруднивши, окаянний. Горе мені; що зроблю у час той, коли ангели душу мою розлучать з убогим моїм тілом? Тоді будь моєю по­мічницею і заступницею, бо на Тебе уповаю, раб Твій.

Після 3-ї кафізми сідальні. Глас 8

Про страшний, і жахливий, і непідкупний суд Твій, Владико Христе, думаю кожного дня і кожної години, тремчу, як злодій: скверні діла маю і діяння люті, які я єдиний старанно вчинив; тому зі страхом при­падаю до Тебе і болісно взиваю: молитвами Твого Предтечі, Многомилостивий, спаси мене.

Душе моя, байдуже виснаживши життя, піднімися нарешті, подивися на покаяння: гірко плач із глиби­ни сердечної, щоб не ридати даремно там; здригнися, думаючи про друге пришестя Владики, і раніше суду сама себе засуди, і уникнеш того суду праведного.

Слава, і нині… богородичний: Молитвами безплот­них Твоїх сил, Христе, і Предтечі Твого, і учеників, і пророків, і мучеників, і всіх святих, і Богородиці безмужньої і благої Матері Твоєї будучи умолений, дай нам ходити у світлі Твоєму і сподоби нас улучити Царство Твоє заради милосердя милості Твоєї.

Канон покаянний до Господа нашого Ісуса Христа і святих Його мучеників.
Творіння Йосифове. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Тому, хто подолав воїнство силою Своєю і провів Ізраїля через Червоне море, співаємо, як Визволителю на­шому Богу, бо Він прославився.

Наповни моє серце зворушенням, Христе, щоб я ввійшов через покаяння в оселі Твої, і сповіданням помолюся Тобі, що звільняєш мене від боргів.

Звільни мене, Слове, від пут незчисленних моїх грі­хів, щоб я в покаянні йшов праведними Твоїми путя­ми, які ведуть до божественного спокою вічної краси.

Мученичий: Взяв Ти, Христе, на небеса мучеників Твоїх, бо вони славно постраждали і звеличилися великою Твоєю благодаттю.

Мученичий: Окропленням божественної крові свя­тих страстотерпців припинилася кров на требищах, яка приносилася ворогу, і освятилася земля благо­даттю Духа.

Богородичний: Покажи мені, Діво, путі покаяння і відверни мене зі стежок, що ведуть до гріха, щоб я оспівував Тебе, всехвальну Богородицю.

Інший канон святому і великому Іоану Предтечі. Глас 8

Ірмос: Тому, Хто потопив у морі мучителя фараона і провів Ізраїля по суші, співаємо Христу, бо Він прославив­ся повіки.

Предтече, проповіднику покаяння, моли Спаса і Господа, щоб я покаявся від усієї душі і щоб Він про­світив мій розум і серце, що з любов’ю шанує тебе.

Як прекрасне пустельне ягня, Предтече і мучени­ку Христів, божественною твоєю молитвою настано­ви на покаяння мене, що перебуваю нині в пустелі пристрастей.

Визволи мене незабаром від гріха твоїм заступниц­твом, мудрий Предтече, молюся, і відведи від мене бурю бісівську, що рухається на мене.

Богородичний: Спаси мене, Мати істини, схвильо­ваного лютою бурею пристрастей, що часто утопаю, і направ мене, Чиста, до благовтішного пристанови­ща спасіння.

Пісня 3

Ірмос: Утвердилося серце моє у Господі, піднісся ріг мій у Бозі моїм, розкрилися уста мої на ворогів моїх, звеселив­ся я спасінням моїм.

Омивши злосморідні скверни мого серця, сподоби мене, Христе мій, явитися непорочним перед Тобою в день страшний, як Благий.

Слове, відступник може умертвити мене жалом гріховним і лукавством, але Сам, Христе, зціли мене живоносними рослинами покаяння.

Мученичий: Станьмо мужньо, взивали страстотерпці один до одного, щоб ніхто не зрікся воїнства, бо стоїть як помічник Владика перед нами, що страж­даємо могутнім духом.

Мученичий: Коштовне каміння Церкви, божест­венні стовпи благочестя, переможці омани; всі вірні, піснями вшануймо мучеників Господніх.

Богородичний: Упалих виправлення, Богородице, підніми мене упалого із рову гріхів моїх і утверди, Владичице, на камені заповідей Божих.

Інший.

Ірмос: Утверди наш розум і серце Ти, що словом утвер­див небеса, щоб оспівувати і прославляти Тебе на спасіння душ наших.

Пошли мені, як дощ, краплі покаяння, Предтече, що в річці хрестив безодню милосердя, Господа всіх, мученику достославний.

Завжди схвильований бідами життя і нетвердий духом, удаюся під покров твій, Предтече Спасів; по­спіши допомогти мені, рабу твоєму.

У нічних молитвах закликаю тебе, богоблаженний Предтече, денного світильника світові, просвіти мої сердечні почуття.

Богородичний: Радуйся за нас, свята Богородице; радуйся, бо Ти народила радість світу; радуйся, стамно, з якої подається всім вірним манна небесна.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, вістку про Тебе — і убоявся, бо невимовною радою, будучи споконвічним Богом, Ти при­йшов воплотитися від Діви; слава сходженню Твоєму, Хри­сте, слава силі Твоїй.

Спокусив мене лукавий ворог гріховною спожи­вою, і віддалив від Тебе, Благий, далеко, і зробив мене їжею для своїх зубів; єдиний Спасе, поспіши визво­лити мене.

Господи, Ти Сам знаєш мої таємні і невиявлені многі гріхи; великими Твоїми щедротами ущедри мене, Слове Божий, як милостивий, і подай мені час покаяння для очищення.

Мученичий: Потоплювані муками як хвилями, ви, мученики, окормленням Христовим були приведені до пристановища Небесного Царства і від Нього во­істину були прикрашені вінцями перемоги.

Мученичий: Оновивши землю серця благочестям, ви, мученики, посіяли на ній зерно сповідання віри і пожали муками стократний прекрасний колосок бла­годаттю.

Богородичний: Всехвальна Владичице, наповни раді­стю мою душу, що всегласно оспівує Тебе, подаючи мені плач благий, і покаяння за провини, і розум спасіння.

Інший.

Ірмос: Почув, Господи, про таїну провидіння Твого, піз­нав діла Твої і прославив Твоє Божество.

Оплакую самого себе, бо маю завжди невиправне життя; спаси і ущедри мене, Предтече, що гину у гріхах.

У молитвах і благаннях нехай знайду я помічника в тобі, блаженний Предтече, що укріпляє душу мою і помисли мої просвіщає.

Хрестителю Христів, направ мене до пристанови­ща божественного богопізнання, бо я потопаю у бурі гріхів і бідую.

Богородичний: Смиривши мене, що живу високомудрено, спаси, Пречиста, бо Ти народила Того, Хто возніс єство, яке смирилося.

Пісня 5

Ірмос: Морок душі моєї розжени, Світлодавче Христе Боже, прогнавши безодню началорідної темряви; і даруй мені, Слове, світло Твоїх повелінь, щоб я зранку славив Тебе.

Ти, що очистив блудницю і прокажених Твоїм по­велінням, Сотворителю всіх, очисти смиренну мою душу від скверни гріха і одягни її блискучою прекрас­ною одежею, Владико, молюся.

Визволивши від пут многих моїх гріхів, Христе Боже, направ мене безперешкодно ходити путями Твоїми, щоб, розлучившись із тілом, я оселився в покої святому і прославляв Тебе.

Мученичий: Виткавши із болістей ризу слави, му­ченики одягнулися у красу і живуть у радості в Царст­ві Небеснім, прикрашені вінцями перемоги.

Мученичий: Ви, мученики, благорозумно змінили тимчасове на вічне, охоплені різними муками, і досягли, радіючи, Царства Небесного, мудрі страстотерпці.

Богородичний: Свята Богородице, що народила плоттю Святе Слово, Який єдиний перебуває в усіх святих, освяти мій розум, що постійно перебуває в лукавих ділах.

Інший.

Ірмос: Після ночі невідання нехай засяє день боговідання у світлі лиця Твого, Христе, зранку прославляючи Тебе в серцях наших.

Просвіти мене, заблудлого в ночі життя, славний Предтече, будучи світильником Сонця праведного.

На майбутньому суді, коли маю стати перед Господом, нехай знайду в тобі заступника, Предтече, що визволяє мене від страшного засудження.

Мене, що перебуваю в напастях, захитаний бісів­ськими спокусами, всехвальний Предтече, утверди на камені божественної волі.

Богородичний: Як вища за все творіння, Мати Божа Приснодіво, покажи мене вищим ворожих сітей.

Пісня 6

Ірмос: Як пророка Ти визволив із глибини пекла, Хрис­те Боже; і мене визволи від гріхів моїх як Чоловіколюбець, і керуй життям моїм, молюся.

Прийми мене, що каюся, як колись ніневітян, які повірили божественній проповіді Твого, Христе, про­рока; і управи життя моє, молюся Тобі.

Як митар, зітхаю, як блудниця, проливаю сльози, як Петро, взиваю, потопаючи у многих гріхах, Хрис­те, подай мені руку помочі і спаси мене.

Мученичий: Як богосвітлі світила, мученики, ви завжди просвіщаєте промінням страждань земний світ і відганяєте глибоку темряву омани.

Мученичий: Блаженнійший кінець знайшовши, всесвяті мученики, ви завжди шануєте блаженного Бога, будучи насадженими Його світлістю.

Богородичний: Манноприємна стамна колись прообразувала Тебе, Богородице; бо Ти носила Христа, Який послав манну богопізнання всім, хто шанує Тебе.

Інший.

Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що одягнувся світлом, як ризою, Многомилостивий Христе, Боже наш.

Сокирою істинного покаяння очисти серце моє, Іоане премудрий, зробивши його плодоносним чес­нотами.

Охоплений напастями, як китом, із глибини серця взиваю до тебе, Предтече: визволи мене від тяжких хвороб.

Душе моя, покайся тепло, бо ось судилище прихо­дить, піднімися, взиваючи: Ісусе, Боже мій, ущедри мене заради Предтечі Твого.

Богородичний: До Тебе, Чиста, Яка єдина словом народила плоттю Бога Слово, молимося: визволи від сітей ворога душі наші.

Пісня 7

Ірмос: Ангелом Ти спас юнаків у печі і палаючу піч пе­ретворив на росу; благословенний Ти, Боже отців наших.

Як зачатий і народжений у беззаконнях, Щедрий, я згрішив як ніхто з людей; подай мені час навернен­ня, що може виправдати мене.

Безумно піднісся я, як колись фарисей, і впав лю­тим падінням; і, бачачи мене, радіє ворог; Слове Бо­жий, не зневаж мене.

Мученичий: Собор чесних мучеників, воїнство непе­реможне, полк же святий, ви написані у граді на небе­сах, на землі мужньо постраждавши.

Мученичий: Волею постраждавши, мученики, зара­ди безсмертя, ви виточуєте струмок зцілень, що відга­няє від людей страждання.

Богородичний: Надприродно Ти народжуєш причи­ну всього, Який заради великої благості став люди­ною; тому Тебе, Чиста, одностайно ублажаємо.

Інший.

Ірмос: На початку Ти заснував землю і утвердив словом небеса, благословенний повіки, Господи, Боже отців наших.

Ти, хто приготував путі Господні, Предтече, ви­прави і мої стежки, щоб я взивав: благословенний, Боже отців наших.

Проповіднику світла, просвіти мою душу і визво­ли із лютої темряви і палаючої геєни мене, що вдаю­ся до тебе несумлінною душею.

Будучи плодоносним народженням від неплідної, неплідність серця мого перетвори на благопліддя твоїми молитвами мудрих, Хрестителю Христів.

Богородичний: Обрана Агниця Божого Слова, моли втіленого від Тебе Бога, щоб Він прилучив мене до обраних овець у час страшний.

Пісня 8

Ірмос: Ти покрив водами піднебесну свою, поклав морю огорожу піском і утримуєш все; Тебе оспівує сонце, Тебе славить місяць, Тобі приносить пісні все творіння, як Сотворителю всіх повіки.

Всякими злочинами ти, душе моя, осквернила ру­ки свої, і як ти піднімаєш їх до неба, коли молишся Богу? Ноги зробила негідними, коли ходила на діла скверні; поспіши покаянням ходити путями спасительними.

Господи, я ніколи не виконую заповідей Твоїх, жод­ного дня не сотворив волі Твоєї, Благий; Якими очи­ма подивлюсь я на Тебе тоді, коли Ти будеш творити суд праведний і винних пошлеш у вогонь вічний?

Мученичий: Мудрі страстотерпці, ви погасили піч багатобожжя, коли вилили, як воду, велику вашу кров, неправедно пролиту мучителями за любов до Творця; тому ви успадкували потік солодкий.

Мученичий: Ви, святі мученики, перевершили сми­ренням земне тіло і перетерпіли, страждаючи, муки як у чужому тілі: відсічення рук і ніг; тому нині спо­добилися вишнього життя повіки.

Богородичний: Схвильований бурею гріховною, взи­ваю до Тебе, Владичице чиста: направ мене Твоїм заступництвом до спасительного покаяння і до благовтішного пристановища, щоб я побачив світло спа­сіння, завжди затьмарений лінивством.

Інший.

Ірмос: Безначального Царя слави, перед Яким тремтять небесні сили, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Агнця Божого, Який узяв на Себе гріхи світу, Яко­го ти показав усім, моли, Хрестителю, умертвити мої пристрасті і спаси душу мою.

Полегши тягар душі моєї, подолай воюючих про­ти мене, Господній Хрестителю, і покажи мене не ураженим їхнім злочинством.

Віддалився ти, втікаючи від світу, пророче, і осе­лився в пустелі непроходимій; тому благаю тебе: со­твори незабаром пустельними пристрасті душі моєї.

Богородичний: Ти, Діво, є лоза, яка народила спіле гроно, і нині напоюєш мене питтям зворушення; відніми від мене пияцтво гріхів моїх.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Благословенний Господь Бог Ізраїлів, Який підніс для нас ріг спасіння в домі Давидовім — Отрока Свого, Який відвідав нас як Схід із висоти і направив нас на путь миру.

Нехай і я, спасенний, вдячно величаю Тебе, Хрис­те: зглянься на мене, що прийняв на свої плечі ве­ликі рани, і зціли, поливши їх єлеєм і вином, як свід­чення Твого милосердя.

Як розбійника благорозумного, який подав голос, Ти простив убивства і безліч гріхів; як ущедрив блуд­ницю, яка пролила сльози, як Петра, великого уче­ника, і як пророка Давида, так і мене помилуй, Спа­се, бо я у відчаї.

Мученичий: Ви, страстотерпці, уподібнилися свої­ми стражданнями Тому, Хто заради нас страждав; з Ним нині разом прославляєтесь, обожені божествен­ною спільністю, сяючи краще за зорю земного сон­ця, і просвіщаєте вірних серця.

Мученичий: Засяяли чесноти святих страстотерпців, усяке місто збагачується ними вірою, як воісти­ну некраденим скарбом, сяючи повнотою благодаті від преславних чудес; їх же оспівуємо піснями як теп­лих заступників.

Богородичний: Світлими молитвами до Сина Твого, Всенепорочна, Який вийшов із Твого лона, просвіти тих, хто з вірою оспівує Тебе; і визволи нас із непро­ходимої темряви і вічної муки Твоїм заступництвом.

Інший.

Ірмос: Виявлене законоположнику на горі у вогні і ку­пині Різдво Приснодіви, для спасіння нас, вірних, піснями невмовкними величаємо.

Коли я стану перед страшним Твоїм престолом, Слове, щоб судитися за мої гріховні діяння, яку я от­римаю відповідь, окаянний? Тоді, заради Хрестите­ля Твого, Господи Боже мій, пощади мене.

Як глас Слова, премудрий Хрестителю, направ голос мій до Бога і позбав мене бісівської злоби і спо­кус від людей, щоб я достойно ублажав Тебе.

Насити мене їжею безсмертних Христових запові­дей, напій мене живоносним питвом, Хрестителю і пророче, і постав мене перед Богом спасенним, що під покров твій удаюся.

Богородичний: Владичице Діво чиста і преславна, моли з Предтечею Сина Твого і Царя спасти від уся­кої біди тих, хто з вірою ублажає Тебе.

Далі: Достойно є… і поклін. Єктенія, світильний та зви­чайні псалми.

На стиховні стихири покаянні. Глас 8

Коли подумаю про безліч скоєних мною гріхів і думкою наближуся до того страшного випробуван­ня, з тремтінням звертаюся до Тебе, Чоловіколюбця Бога; тому благаю Тебе: не зневаж мене, Єдиний без­грішний; даруй зворушення смиренній душі моїй раніше кінця і спаси мене.

Стих: Наповни нас уранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Сльози подай мені, Боже, як колись жінці грішниці, і сподоби мене омочити ноги Твої, що визволили мене від путі омани; і принести Тобі запашне миро — чисте життя, створене моїм покаянням, щоб і я почув ба­жаний Твій голос: віра твоя спасла тебе, іди з миром.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Великий подвиг ваш, святі мученики, бо ви мужньо перетерпіли муки від беззаконників і Христа сповідали перед царями; і, відійшовши від земного життя, знову творите чудеса у світі, зціляєте недуги стражданнями вашими, святі страстотерпці; моліться спастися душам нашим.

Слава, і нині… богородичний: Покров Твій, Бого­родице Діво, є духовне лікування, бо, до нього звер­таючись, ми визволяємося від душевних недуг.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й, звичайні псалми та інше і відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 8

Пом’яни нас, Христе, Спасе світу, як Ти пом’янув розбійника на хресті; і сподоби всіх, єдиний Щедрий, Небесного Царства Твого.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо ваше є Царство Не­бесне.

Маючи безодню милосердя, Христе, висуши безо­дню моїх гріхів і сльозами зворушення очисти за­кам’янілу душу мою.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

У давнині Христа у воді хрестив ти, божественний Хрестителю; мене, схвильованого бурею пристрас­тей, направ твоїми молитвами до пристановища по­каяння.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Мученичий: Кров’ю вашою, святі страстотерпці, ви погасили вогонь ідолобісся; завжди виточуючи струмки зцілень, різні пристрасті зціляєте.

Слава… Безначальний Отче, і Сину, і Божественний Душе, молитвами Хрестителя вгамуй багатолітні при­страсті душі моєї, молюся; і спаси мене, раба Твого.

І нині… Визволи від нечистих пристрастей і лю­тих у пеклі мук молитвами Твоїми, Богородице, тих, хто побожно Тебе ублажає.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 8

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

На хресті, Христе, Ти був прицвяхований, проби­тий у руки і ноги, у святе ж ребро був проколений, виточуючи мені краплі спасіння, Всеблагий, — кров же і воду, щоб обмити мій гній і скверну; слава Твоїй, Всещедрий, благості.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Ти, Владико, перетерпів страждання, щоб подати безстрастя усім, хто поклоняється Твоїм страстям, і добровільному заколенню, і спису, і цвяхам, і трос­тині, які Ти довготерпеливо перетерпів з волі Своєї; щоб і мені виблагати, Господи, безстрастя заради Твоїх страстей.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Агниця нескверна, бачачи на хресті Агнця, розі­п’ятого волею, ридаючи, зворушливо взивала: горе Мені, улюблений Сину, чим Тобі віддячив безблагодатний рід єврейський, бажаючи зробити Мене без­дітною без Тебе, улюблений?

Потім стихири святому з Мінеї. Якщо ж нема в Мінеї, інші стихири Богородиці, глас 8.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Не терплю, Сину, бачити тебе на хресті заснулим, Хто всім подає бадьорість, щоб тому, хто в давнині заснув згубним словом від плоду непослуху, подати божественну і спасительну бадьорість, Діва промов­ляла, плачучи. Її ж величаємо.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Зібрання неправедне Тебе, Агнця, на хрест піднес­ло, Хто взяв на Себе гріхи всього світу; і списом про­кололо Твої ребра, Довготерпеливий; і прицвяхувало Твої руки і ноги. О зла суворість! О дерзання! Так взивала Пречиста, плачучи зі сльозами.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Що це за видіння, яке бачу, Владико? Ти, Хто все творіння рукою давно тримаєш, на древі як Агнець неправедно розіп’ятий, Слове Божий, рабами непо­кірними? О терпіння! О Твоя благість, Всещедрий! Промовляла Всенепорочна, проливаючи сльози.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Агниця і Діва, коли побачила Тебе, Агнця, на заколення веденого, зі сльозами йшла за Тобою і взивала: куди поспішаєш, Сину Мій? Піду за Тобою, бо не можу терпіти, бачачи Тебе страждаючим, Ісусе Мій многомилостивий.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Сподоби, Госпо­ди, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 8

Розіп’явшись на хресті, Христе Боже, Ти спас рід людський; славимо Твої страждання.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Прицвяхувався ти на хресті, Христе Боже, і відкрив райські двері; славимо Твоє Божество.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від ба­гатих та зневаги від гордих.

Мученики Твої, Господи, забувши про земне, були байдужими до мук заради вічного життя, спадкоємця­ми якого стали; тому й з ангелами радуються; їхніми молитвами даруй людям Твоїм велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Господи, коли побачило сонце Тебе, Сонце праведне, розіп’ятим на хресті, сховало проміння, і місяць світло перемінив на темряву; Всенепорочна Мати Твоя розривалася серцем.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Воду пройшовши як сушу і єгипетського зла уник­нувши, Ізраїль взивав: Визволителю і Богу нашому співаймо.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Охоплений великими печалями, звертаюся до Те­бе, шукаючи спасіння. О Мати Слова і Діво! Від тяж­ких і лютих бід спаси мене.

Засмучують мене підступи пристрасті, великий відчай наповнює душу мою; умиротвори, Діво, тишею Сина і Бога Твого, Всенепорочна.

Слава… Благаю Тебе, Діво, що народила Спаса і Бога, визволити мене від лютих бід, бо до Тебе нині вдаюся душею і помислами.

І нині… Мене, недужого душею і тілом, єдина Богомати, сподоби відвідати Твоїм божественним відві­данням і провидінням як блага, Благого ж Мати.

Пісня 3

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Сотворителю, ти мене утверди в любові Твоїй, кінцеве ба­жання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Заступництво і покров життя мого покладаю на Тебе, Богородице Діво; Ти мене направляй до Твого пристановища, причина блага, утвердження вірних, єдина Всехвальна.

Молю, Діво, знищи смуток душевний і втихомир бурю печалі моєї, бо Ти, Богоневісто, народила Хрис­та, начальника тиші, єдина Пречиста.

Слава… Народивши Благодійника, причину доб­ра, виточи всім багатство благодіянь; бо ти все мо­жеш, як народивша сильного в кріпкості Христа, Бо­гоблаженна.

І нині… Люті недуги і болісні пристрасті терзають мене; Ти, Діво, допоможи мені, бо я знаю Тебе, Всенепорочна, як невичерпну скарбницю.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, про таємничість Твого провидін­ня, пізнав діла Твої і прославив Твоє Божество.

Смуток моїх пристрастей і бурю моїх гріхів утихо­мир, Богоневісто, народивша керманича і Господа.

Безодню милосердя Твого подай мені, Богородице, бо Ти народила Благосердого і Спаса всіх, хто оспі­вує Тебе.

Слава… Насолоджуючись Твоїми дарами, Пречиста, подячні пісні співаємо Тобі, знаючи Тебе як Богоматір.

І нині… На постелі хвороби моєї і немочі лежу я; допоможи мені, Богородице, як благолюбна, єдина Приснодіво.

Пісня 5

Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і силою Твоєю всемогутньою мир Твій подай нам, Чоловіколюбче.

Наповни, Пречиста, веселістю серце моє, подаючи Твою нетлінну радість, бо Ти народила причину ве­селості.

Визволи нас із бід, Богородице чиста, бо Ти наро­дила вічне визволення і мир, що перевершує всяке розуміння.

Слава… Розжени морок моїх гріхів, Богоневісто, просвіщенням Твоєї світлості, бо Ти народила Світло божественне і споконвічне.

І нині… Зціли, Чиста, душі моєї неміч через відвідан­ня Твоє і подай мені здоров’я молитвами Твоїми.

Пісня 6

Ірмос: Молитву мою проллю до Господа і Йому сповіщу печалі мої, бо душа моя наповнилася злом, і життя моє до пекла наблизилося, і молюся, як Іона: від тління, Боже, визволи мене.

Від смерті і тління спас моє єство, охоплене тлінням і смертю, Діво, Сам зазнавши смерті. Моли Господа і Сина Твого визволити мене від злодійства ворогів.

Знаю тебе, Діво, як заступницю життя і міцну охоронительку, яка знищує лукавство напастей і розга­няє бісівські підступи; молюся до Тебе завжди: виз­воли мене від тління пристрастей моїх.

Слава… Як стіну придбали ми Тебе, Діво, і спасін­ня душ, і визволення від скорбот, і просвіщенням Твоїм завжди радіємо; о Владичице, і нині спаси нас від пристрастей і бід.

І нині… На ліжку нині лежу немічний, і немає зцілення плоті моїй, але Ти, Яка народила Бога, і Спаса світу, і Визволителя від недуг, молюся Тобі, як благій: підніми мене від недуг і тління.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 8

Агнця, і Пастиря, і Спаса світу бачачи на хресті, Народивша Тебе промовляла зі сльозами: світ ра­дується, приймаючи визволення, утроба ж Моя го­рить, дивлячись на Твоє розп’яття, яке Ти терпиш, Сину і Боже Мій.

Пісня 7

Ірмос: Із Юдеї колись прийшли юнаки до Вавилона, вірою тройчеською полум’я печі погасили, співаючи: отців Боже, благословенний Ти.

Коли Ти, Спасе, благозволив учинити наше спасін­ня, то оселився в утробі Діви, Яку показав світові заступницею; отців наших Боже, благословенний Ти.

Благоволителя милості народивши, Мати чиста, ублагай Його визволити від гріхів і душевних скверн нас, що з вірою взиваємо: отців наших Боже, благо­словенний Ти.

Слава… Ти показав Народившу Тебе як скарб спа­сіння, і джерело нетління, і стовп непохитний, і двері покаяння тим, хто взиває: отців наших Боже, благо­словенний Ти.

І нині… Тілесні слабкості і душевні недуги зціли, Богородице, тих, хто з любов’ю звертається до Твого покрову, Діво, бо Ти народила нам Спаса Христа.

Пісня 8

Ірмос: Царя Небесного, якого оспівують ангельські во­їнства, хваліть і прославляйте по всі віки.

Не зневаж, Діво, тих, хто потребує Твоєї помочі, і оспівує, і прославляє Тебе повіки.

Неміч душі моєї і тілесні хвороби зціли, Діво, щоб я прославляв Тебе, Чиста, повіки.

Слава… Ти, Діво, подаєш багатство зцілень тим, хто вірно оспівує Тебе і прославляє невимовне Твоє Різдво.

І нині… Ти, Діво, відганяєш підступи напастей і наступ пристрастей; тому Тебе оспівуємо по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Воістину Богородицею сповідуємо спасенні Тобою, Діво Чиста, з безплотними силами Тебе величаючи.

Від потоку сліз моїх не відвернися, Діво, бо Ти на­родила Христа, Який витирає всяку сльозу зі всяко­го лиця.

Наповни, Діво, серце моє радістю, бо Ти прийняла Того, Хто наповнює радістю і гріховну печаль знищує.

Слава… Просвіти, Діво, зорею світла Твого, розга­няючи морок невідання тих, хто благовірно сповідує Тебе.

І нині… Зціли, Діво, того, хто смирив себе на місці озлоблення в немочі, і перетвори нездоров’я на здо­ров’я.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 8. Понеділок | Зміст | Глас 8. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору