«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 8. П’ятниця

В п’ятницю на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 8

Розбійник, бачачи Начальника життя на хресті ро­зіп’ятим, промовляв: якби не Бог був втілений, що з нами розіп’явся, то сонце проміння своє не сховало б, і земля не тремтіла б, трясучись; але Ти, що все тер­пиш, пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Вознесіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Посеред двох розбійників знаходилося праведне мірило — хрест Твій: одного зводило в пекло через тяжку хулу, другого ж через прощення гріхів — до богопізнання; Христе Боже, слава Тобі.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Хрестом Сина Твого і Бога, Діво, ми завжди охороняємося, відга­няємо бісівські підступи і лукавство; оспівуючи Тебе, воістину сущу Богородицю, всі роди з любов’ю Тебе ублажають, Пречиста, як Ти прорекла; тому даруй нам Твоїми молитвами прощення гріхів.

Після 2-ї кафизми сідальні хресні. Глас 8

Посеред Едему древо виростило смерть, посеред же землі древо виростило життя; бо, споживши перше, нетлінні стали тлінними; одержавши ж друге, наси­тилися нетлінням: хрестом бо спасаєш як Бог рід люд­ський.

Стих:Бог же, Цар наш раніше віку, вчинив спасіння посе­ред землі.

У раю раніше древо мене роздягло, споживою во­рог вніс у мене смерть; хресне ж древо принесло лю­дям одежу вічного життя, коли було встановлене на землі, і весь світ наповнився радістю; дивлячись на нього, Богу одностайно з вірою, люди, взиваймо: на­повнився славою дім Твій.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Світлом небесним просвіщається нині цей храм, бо в ньому воїнства небесні радуються, з ними ж і собори людей веселяться в пам’ять страстотерпців; їхніми молитвами пошли, Христе, світові Твоєму мир і велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Бачачи на хресті розп’ятим посеред двох розбійників Того, Хто від Твоїх чесних кровей воплотився і незбагненно від Тебе, Чиста, народився, Ти серцем розривалася і, як Мати, плакала і взивала: горе Мені, Сину Мій, що це за божественне і невимовне Твоє провидіння, яким Ти оживив Твоє творіння? Оспівую Твоє благосердя.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 8

Твоїм хрестом, Христе Спасе, і смертю мучитель­ство свого ворога знищилося, і смерть умертвилася, і мертві, що були в пеклі від віку зв’язані, як поло­нені, несподівано були відпущені, і оспівували дер­жаву Твою і страшне Твоє і божественне сходження, яким Ти, Благий, всіх спас.

Родоначальник тління явився для всіх, які від нього, причиною хибного уповання на обоження; Ти ж, як Благий, виточуєш хрестом життя всім; бо Ти з волі Своєї був розп’ятим, щоб визволити від першого засудження; тому оспівуємо, Христе, Твоє вільне страждання.

Слава, і нині… богородичний: Нескверна Агниця, побачивши Агнця і Пастиря розп’ятим на хресті, взи­вала: Сину Мій, що це за дивне і ненадійне видіння? Як життя всіх засуджується на смерть подібно до земнородних? Але воскресни триденно із мертвих, Сло­ве, як Ти сказав, щоб Я, радіючи, славила Тебе.

Канон чесному і животворчому хресту.
Творіння Йосифове. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Хрест накреслив Мойсей прямо жезлом, Червоне море перейшов Ізраїль як по суші; тим же, впоперек уда­ривши, море з’єднав і фараонові колісниці потопив, напи­савши непереможну зброю; тому Христу співаємо, Богу нашому, бо він прославився.

Руки божественні Ти, Ісусе, на хресті простягнув­ши, до Себе зібрав творіння рук Твоїх, і від руки лу­кавого всіх визволив, і державною рукою підкорив їх Царю всіх; тому, вірні, оспівуємо Твою велич, бо Ти прославився.

Шкідливою була гірка спожива в Едемі плоду від дерева; Христос же, умертвившись на древі, виточив усім життя і убив змія божественною силою; тому Йому співаємо, Богу нашому, бо Він прославився.

Мученичий: Безліч мужніх мучеників, Ісусе, хрестом і стражданнями Твоїми повстали проти пристрастей і сповідали Тебе перед ворогами Царем усього творін­ня: терпіли муки і безмежні біди; тому всі Твою одер­жали славу, славу Господа.

Мученичий: Окропленням Твоєї чесної богодіючої крові, Твої мученики, Господи, знайшли визволення і кров свою пролили, несправедливо страждаючи, але не принесли жертви скверним душетлінним бісам; тому як чесна жертва принесені були Тобі, Царю всіх.

Богородичний: Коли побачила Тебе на хресті роз­п’ятого, Який усе бачить, непорочна Діва ридала і промовляла: що це, Сину Мій? Чим Тобі відплатили ті, які насолоджувалися великими Твоїми дарами? Як Я перетерплю болісті? Слава Твоєму благоутробію і страшному провидінню, Довготерпеливий.

Другий канон Пресвятій Богородиці. Глас 8

Ірмос: Воду пройшовши як сушу і єгипетського зла уник­нувши, Ізраїль взивав: Визволителю і Богу нашому співаймо.

Просвіти, Богомати, Твоїм просвіщенням душу мою, затьмарену насолодами життя і земними печа­лями завжди засмучену.

Відкрилися двері небесні божественним Різдвом Твоїм, Богомати; як Милостива, відкрий душі моїй вхід і направ мене до них.

Зціли, Діво, милістю Твоєю душу мою, підстреле­ну стрілою лукавого, і підступами його, і уранену лу­кавством.

Ти, Пресвята Богородице, надія безнадійних і упалих виправлення, бо народила світло божественне; просвіти душу мою, сущу у темряві.

Пісня 3

Ірмос: Жезл як образ таїни сприймається, народження бо передбачає священика; для неплідної раніше Церкви нині зацвіло древо хреста на державу і утвердження.

На чорне утворення змінилося сонце, побачивши на хресті Тебе, неправедно розп’ятого; і розкололося каміння, і вся земля зі страху тряслася, єдиний Спа­се, усіх визволення.

Простягнув руки Мойсей, прообразуючи хрест чес­ний; нині ж ми, зображаючи його побожно, всі бі­сівські полчища іноплемінників перемагаємо і зали­шаємося неушкодженими від них.

Мученичий: Різноманітним стражданням причас­тившись, страсті терплячи, ви, страстотерпці, уподі­бнилися Тому, Хто волею страждав, і страсті умерт­вив, і життя світові засяяв.

Мученичий: Безперешкодно йдучи шляхом страж­дань, перешкоди улесливості від сердець відкинув­ши, славні страстотерпці, ви направилися до боже­ственного упокоєння, радіючи.

Богородичний: Перемігши закони людської приро­ди, Тебе, Сину, народила, Богородиця, плачучи, віща­ла; і як беззаконні розіп’яли Тебе на хресті посеред розбійників, Який єдиний поклав закон життя.

Інший.

Ірмос: Небесного кола верхотворче, Господи, і Церкви Сотворителю, ти мене утверди в любові Твоїй, кінцеве ба­жання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Постійні зітхання, і щирі сльози, і скрушене серце подай мені, Діво, щоб я оплакував діла свої, і знищи мої зростаючі пристрасті, єдина Всехвальна.

Дріманням гріховним обтяжену і до черева пекла сповзаючу душу мою визволи, Владичице, і помисли істинного покаяння подай мені, Богоблаженна.

Зворушення, любов і чесноти даруй, Всенепорочна, душі моїй, зануреній у гріхах, полюбити небесне життя і творити волю Божу.

На Тебе уповання покладаю, Мати Божа, і незаба­ром позбавлюся відчаю: знаю бо, знаю про багатство Твого благосердя, усвідомлений і про силу сміливості Твоєї.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, таїнство провидіння Твого, зро­зумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Носячи благочестя як кедр, віру як кипарис, лю­бов же як певк, поклонімося хресту божественному.

Христом Твоїм, Спасе, відкрився рай, і засуджена людина знову ввійшла в нього, величаючи Твою благість.

Умертвлених людей Ти, Спасе, оживив, ставши мертвим, і умертвив змія, який увів у гріх.

Мученичий: Уподібнившись стражданням Христо­вим, божественні мученики, ви явилися спільника­ми і небесної світлості.

Мученичий: Мученики, ви прикрасилися, приєднав­шись до Слова прекрасного, і просвітилися світлом, полюбивши Сонце праведне.

Богородичний: Нове дитя народила Ти, Всенепорочна Діво, Яке суще раніше віків уседосконале і все звершує хрестом і благістю.

Інший.

Ірмос: Ти моя кріпкість, Господи, Ти моя і сила, Ти мій Бог, Ти моє радування; не залишивши лона Отчого, і нашу убогість відвідав, тому з пророком Авакумом взиваю до Тебе: силі Твоїй слава, Чоловіколюбче.

Ти, Пречиста, що невимовно народила Бога Сло­во, обв’яжи цілющими рослинами струпи душі моєї, чесною кров’ю сина Твого поливаючи, бо Він зруй­нував душотлінне черево пекла і виточив світові во­скресіння.

Невісто Божа, пошли струмки очищення гріхів душі моєї, і відмий лукавство помислів, і сподоби її бути чистою, бо я, Богородице Діво, звертаюся до Твого заступництва і Твоєї помочі.

До Твого, Пречиста, звертаюся нині заступницт­ва: попередь визволити мене від лютої бурі ворожої і засмучуючих потоків беззаконня; і направ мене не­одмінно до Твого пристановища і до Твоєї тиші, Богомати.

Гріховними стрілами ворог уранив усю душу мою, і осквернив сластолюбством серце моє, і відвернув від путі праведної; тому я взиваю до Тебе: навернув­ши, зціли мене і спаси.

Пісня 5

Ірмос: О триблаженне древо, на ньому розіп’явся Хрис­тос, Цар і Господь, ним же впав той, що спокусив деревом, спокусившись Тобою, Богом, розіп’ятим плоттю, що подаєш мир душам нашим.

Бажаючи нас, оголених, одягнути в одежу нетління, Ти, Христе, роздягнувся і розіп’явся на хресті і від­крив лукавство ворога; заради цього славимо Твої страждання.

Спасительна кров, яка витекла із ребер, очистила світ, і знищила кров ідольських капищ, і оновила плодом богопізнання зітлілих; виточи нетління ду­шам нашим.

Мученичий: Просвіщені добротою різноманітних ран, славні мученики, назнаменовані ж божествен­ною кров’ю, пройшли через зброю, що раніше забо­роняла вхід у рай, і ввійшли в нього, радіючи.

Мученичий: Дивний Ти, Христе, у святих, які вірою Тебе полюбили, і, Тобою збагатившись, виточують світові божественні ріки зцілень, і висушують пото­ки наших пристрастей.

Богородичний: Нас, недугуючих гріхом, Ти, Пречи­ста Діво, зцілила, народивши Спаса і Лікаря всіх, на древі хреснім прицвяхованого і виточившого спасін­ня душам нашим.

Інший.

Ірмос: Навіщо Ти мене відкинув від лиця Твого, Світло незаходиме, і покрила мене, окаянного, чужорідна темрява; але наверни мене і до світла заповідей направ путі мої, молюся.

З усім старанням поспішаю до Твого заступницт­ва, Всенепорочна, і душевні очі підводжу: не відкинь мене, але захисти мене як Блага, і визволи мене, і омий осквернену душу мою від гріхів.

Смертоносна отрута була вкладена гріховними зу­бами, але її знищив цвяхами і списом Той, Хто наро­дився від Тебе і заради милосердя до нас постраждав плоттю, єдина Всехвальна.

Мене, померлого душею і зітлілого у гріхах, ожи­ви, Богоблаженна, бо Ти народила життя вічне, і ду­ховним оновленням перетвори мене на нетління.

Лукавства бісівського і злоби людської позбав мене, Владичице, і зціли незабаром душевну і тілес­ну хворобу, бо Ти єдина народила Лікаря всякої плоті і гріхів, Спаса і Господа.

Пісня 6

Ірмос: В утробі морського звіра руки Іона хрестовидно простягнув, спасительні страждання проображаючи явно; тому триденним вийшов, всесвітнє воскресіння проповіду­ючи Христа Бога, плоттю розіп’ятого, Який триденним во­скресінням світ просвітив.

Хрест був поставлений на Лобному місці посеред землі і зцілив рану, що виросла через дерево посеред раю; бо Месія Ісус посеред беззаконних розбійників явився єдиний праведний, і з Собою підніс усіх, і ски­нув з висоти у прірву упалого ворога.

Ти, Христе, натягнув лук божественний — всечесний хрест Твій, і випустив стріли на вбивцю; цвяхи ж рук Твоїх Ти, Владико, вбив у його гнівливе і сквер­не серце і зовсім його умертвив, а ним умертвлених Ти, Щедрий, оживив.

Мученичий: Струмками крові, витеклої з тіл, святі страстотерпці погасили духом полум’я ідолобісся, і чесні борозни Церкви напоїли, і виростили спасительний колосок надії і віри, яким годується всяка душа, божественною благодаттю.

Мученичий: Розпалені душею більше, ніж вогнем, славні страстотерпці страждали, коли обпалювали­ся вогнем земним, від дані на суд беззаконним суддям, але неураженими були збережені дією і благодаттю Святого Духа, Який увінчав їх як праведно постраждалих.

Богородичний: Зброя пройшла Твоє серце, Пречис­та Діво, коли Ти побачила Сина Твого на хресті роз­п’ятого, терплячого страждання і списом у боже­ственні ребра проколеного з волі Своєї, і заколовшого змія, родоначальника темряви.

Інший.

Ірмос: Очисти мене, Спасе, бо многі беззаконня мої, і з глибини гріха виведи, молюся; до Тебе бо взиваю: почуй мене, Боже спасіння мого.

Відступив я від Бога, і блудно жив, і став рабом сластолюбства, окаянний, і оголився усяких боже­ственних чеснот, але відвідай мене, Пречиста.

Утікачем був я від даних мені заповідей, віддалив­ся від життя і наблизився до смерті; але настанови мене на повернення, Богомати Пречиста.

Життя моє лукаве, наповнене недбальством, але милість Твоя велика і невимовна, Пречиста; нехай подолає милосердя благості Твоєї немічні помисли мої.

Спаса і Визволителя народивши і Всещедрого, Пре­чиста, ущедри, і спаси мене, і визволи від тих, що охоп­люють мене і немилосердно нападають на неміч мою.

Пісня 7

Ірмос: Людей схвилювало безумне повеління злочести­вого мучителя, дихаюче погрозами і богомерзотним злохулінням; однак трьох юнаків не устрашила ні лютість звіря­ча, ні вогонь всеспалюючий, бо протилежно дихав росоносний Дух; будучи у вогні, вони співали: всехвальний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Коли Ти простягнувся на хресті, Слово Отче, як виноград, то вино виточив таємниче, що змінює гріх пияцтва і веселить усіх, що відають тебе як Бога і Сотворителя, Який страждає з волі Своєї і спасає тих, хто співає: всехвальний отців і наш Боже, благосло­венний Ти.

Розп’яття ганебне перетерпів Ти, Христе Icyсе мій, яке припиняє ганьбу і зітхання усіх людей; жовчі спо­живши, Ти відібрав усяку гірку злобу; уранивши руки Твої, Ти зцілив наші душевні рани, Щедрий, і співа­ти повелів: всехвальний отців і наш Боже, благосло­венний Ти.

Мученичий: Болістями, мужні страстотерпці, ви придбали безболісне життя; тому полегшіть наші болісті, прийнявши з висоти благодать зціляти при­страсті і духів відганяти; святі мученики, ви засту­паєте і спасаєте вірних, які взивають: всехвальний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Мученичий: Ви, святі мученики, сповідали на суди­лищі страждання Христа, Який заради нас прийняв плоть, крім тління, і воістину уподібнилися явно Його стражданням: перетерпіли злобу вогню і всякі інші муки і, радіючи, взивали: всехвальний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Богородичний: Печаллю наповнилася, дивлячись на тебе, Сину, неправедно страждаючого; уранена ду­шею, бачачи Тебе, ураненого списом у ребра; взива­ла Богородиця, плачучи і ридаючи, єдина Владичи­ця; її ж достойно всі величаємо і побожно взиваємо: всехвальний отців і наш Боже, благословенний Ти.

Інший.

Ірмос: Юнаки єврейські в печі сміливо подолали полу­м’я і вогонь на росу перемінили, взиваючи: благословен­ний, Господи Боже, повіки.

Ти вся світлоносна, Діво, бо прийняла Світло незаходиме, і просвіщаєш, Чиста, тих, хто з вірою взи­ває до Тебе: благословенний, Пречиста, плід утроби Твоєї.

Щоб явити Твоє чоловіколюбство і милість, Діво, виведи із глибини гріха мене, що взиваю: благосло­венний, Пречиста, плід утроби Твоєї.

До Тебе звертаюся, Мати Діво, уранений стрілами душотлінними: огороди мене всього молитвою Твоєю, що взиваю: благословенний, Пречиста, плід утроби Твоєї.

Визволи мене, Мати Спасова, із лютого полону, що охопив мене лукавими помислами і гріховними про­винами, щоб, будучи спасенним, я завжди достойно прославляв Тебе.

Пісня 8

Ірмос: Благословляйте, юнаки, Тройці рівночисельні, Сотворителя Отця Бога, оспівуйте зійшовше Слово, Який вогонь на росу перетворив.

Благословляйте древо, яким було знищено облесли­ву клятву, що в Едемі, яка виросла через лукаву спо­живу від плоду дерева, бо Христос, препрославлений, розіп’явся на ньому з волі Своєї заради милосердя.

Приснославний патріарх, коли благословляв синів колись, перемінивши руки, прообразував священне древо, яким дарувалося благословення всім, прокля­тим через гріховне споживання плоду дерева і зійшов­шим у глибину гріха.

Виправилося все людство, коли Ти, Владико, розі­п’явся на хресті, і полк лукавих бісів упав, і роз’єд­нані з’єднуються, і прославляється держава влади Твоєї і сила Твоя повіки.

Мученичий: Блаженну славу, і їжу нетлінну, і світлосяйні оселі нині успадкували ви, божественні страстотерпці Господні, і до небесних чинів приєдналися, і прийняли нині з радістю остаточне завершення вашої надії.

Мученичий: Ваша мужність, світлосяйні Христові страстотерпці, засяяла сильніше за сонце і божествен­ною силою затьмарила всю диявольську оману, сер­ця ж вірних побожно просвітила навіки.

Богородичний: Духовна хмара, і тінь священна, пре­стол Божий, і двері світла, світильник, і схід Слова всі вірні іменують Тебе, Пречиста Діво, бо Ти є бла­гословенна Мати Творця всього.

Інший.

Ірмос: Семикратно розпалив піч халдейський мучитель побожним юнакам, побачивши їх спасенними силою вели­кою, Творцю і Визволителю взивав: юнаки, благословляй­те, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Вседержитель Господь оселився у Твоїй утробі і показав Тебе вірним стовпом утвердження; до нього ж звертаючись, визволяємося від напастей, і бід, і спокус, одностайно співаючи: священики, оспівуйте, люди, прославляйте Його повіки.

Від праведного життя відпав я, Владичице, і до гріха нестриманістю тягнуся, і, ним поневолений, позбавився істинної свободи і праведності у Христі; але не зневаж мене, скарбнице спасіння.

Нехай піднесеться молитва моя до Господа, Який народився із утроби Твоєї, Владичице, і визволить мене від порушення заповідей, і засудження, і клят­ви закону, і нехай омиє скверну лютих моїх гріхів, як єдиний Милостивий.

Богородице Пречиста, очисти рани душі моєї, і грі­ховні спокуси відмий джерелами, що із ребер сина Тво­го, витеклими із них струмками; до Тебе бо взиваю, і до Тебе звертаюся, і Тебе закликаю, Богоблагодатна.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Споживою древа від роду людського прийшла смерть, нині ж знищена хрестом; бо праматерню всерідну клятву зруйновано народженням чесної Богоматері; її ж усі сили небесні величають.

Священно прославляючи Тебе, Щедрий, поклоняє­мося Твоєму хресту, спису ж, і губці, і тростині, і цвя­хам, що прибивали руки і ноги Твої, Владико, якими ми знайшли повне прощення гріхів і сподобилися райського життя.

О, як неправедно був Ти засуджений на розп’яття на хресті і прицвяхування, єдиний, праведніший за всіх Царю, прагнучи виправдання всіх, хто з вірою прославляє Твої вільні страждання і провидіння і Тебе, Христе мій, вірно величає.

Мученичий: Славні мученики, ви однодушно відда­ли тіла свої на страждання, перетерпіли рани і на­сильницьку смерть, відсічення членів тіла, і розди­рання, і обпалення вогнем, любов’ю ж розпалені до Господа, тому вінценосцями живете на небесах.

Мученичий: Ти є апостолів і мучеників солодкість, їхніми молитвами наповни всіх нас милістю, як Благосердний, подаючи прощення гріхів, і визволення від усіх бід, і оселення у Твоєму Царстві, Христе Боже, бо Ти заради нас став Людиною.

Богородичний: Ти, Діво, явилася світлосяйним чер­тогом Того, Хто оселився у Твоїй нетлінній утробі, і страждання перетерпів волею, і всім дарував безстрастя заради невимовної милості; Йому ж вірою поклоняючись, Тебе побожно величаємо.

Інший.

Ірмос: Ужахнулося від цього небо, і здивувалися краї землі, бо Бог явився людям у плоті, і лоно Твоє стало про­сторішим за небеса; тому Тебе Богородицею ангелів і лю­дей чиноначала величають.

Воістину Ти, Богомати сущого Бога, не переставай благати Того, Кого народила, подати прощення гріхів рабам Твоїм і повне прощення всім скоєним нині провинам і сподобити нас із усіма святими вічного насолодження.

Кріпкістю, і силою духовною, і зброєю, і державою опояши смиренну душу мою, Пресвята Богородице, і хресною зброєю одягни, і рани гріха мого очисти ро­сою Твого чоловіколюбства і великою милістю Твоєю.

Будь для мене стовпом спасіння, Чиста, полки бісів розділи, і віджени лукаві напасті і біди, надходження пристрастей далеко проганяючи, подаючи повне виз­волення.

Чиста, преславна Мати Божа, спаси тих, хто з лю­бов’ю Тебе оспівує, і милостиво знищи лукаві споку­си, бо Ти, Діво, народила Бога, тому все, що хочеш, можеш, і подаєш милість безперешкодно; тому Тебе всі величаємо.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний та звичайні псалми.

На стиховні стихири хресні. Глас 8

Мойсеїв жезл прообразував чесний хрест Твій, Спасе наш, бо ним Ти спасаєш людей Твоїх як із гли­бини морської, Чоловіколюбче.

Стих: Наповни нас уранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

У давнині в Едемі в раю виросло древо з плодами посеред саду; Церква ж Твоя, Христе, зацвіла хрест Твій, який виточує всьому світові життя; але те умер­твило Адама, який спожив плід, це ж оживило роз­бійника, який спасся вірою; спільниками його спасін­ня сотвори і нас, Христе Боже, бо Ти Своїми страж­даннями зруйнував лукавство ворога, що проти нас, і сподоби нас Царства Твого, Господи.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Як вас назвемо, святі мученики? Чи херувимами? Бо на вас спочив Христос. Чи серафи­мами? Бо ви безперестанно прославляєте Його. Чи ангелами? Бо ви відмовилися від тіла. Чи силами? Бо ви звершуєте чудеса. Багато у вас імен, і великі ваші дарування. Моліться спастися душам нашим.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Не можу терпіти, Сину, що подаєш усім бадьорість, бачити Тебе заснулим на хресті, щоб подати божественну і спасительну бадьорість тому, хто в давнині через плід непослуху заснув сном загибельним; Діва промовляла, плачу­чи; Її ж величаємо.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й, псалми звичайні і відпуст.

У п’ятницю Блаженні. Глас 8

Пом’яни нас, Христе, Спасе світу, як Ти пом’янув розбійника на хресті; і сподоби всіх, Єдиний щедрий, Небесного Твого Царства.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Простягнув Ти, Христе, руки на хресті, і лукаві начала і влади викрив, і спас від їхнього пошкоджен­ня тих, хто побожно прославляє Тебе.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Списом Ти був проколений, висячи на хресті, і ви­точив потоки безсмертя нам, умертвленим нерозумно через непослух; тому зі страхом прославляємо Тебе.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Дивні пропонували вам земні насолоди, страстотерпці, на дивні страждання віддали ви себе, уранивши відступника своїми святими ранами.

Слава… Ти, що єдиний із безначальної Тройці, пе­ретерпів на хресті страждання з волі Своєї, висуши усі потоки моїх пристрастей і сподоби мене спасіння.

І нині… Еммануїла, Агнця Божого і Слова, бачачи плоттю розіп’ятого на хресті, Агниця, єдина нескверна Діва, була огорнута печаллю і проливала сльози.

У п’ятницю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири мученичі. Глас 8

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Мученики Господні, ви всяке місце освячуєте і вся­ку хворобу лікуєте; і нині моліться визволитися від сітей ворожих душам нашим, благаємо вас.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Мученики Твої, Господи, забувши про земне, знева­живши страждання заради вічного життя, його ж спад­коємцями стали; тому й радуються з ангелами; їхніми молитвами даруй людям Твоїм велику милість.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Які чесноти і яка похвала подобає святим, бо вони схилили шиї під меч заради Тебе, що прихилив небеса і зійшов, пролили кров свою заради Тебе, що прини­зив Себе і прийняв образ раба; упокорилися аж до смерті, уподібнюючись Твоїй убогості; їхніми молит­вами, заради великої милості Твоєї, Боже, помилуй нас.

Інші стихири. Глас 8

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Неплідному дереву уподібнився, образом, як лис­тям, даремно прикриваюся, і боюся, Владико, щоб Ти не зрубав і не послав мене у вогонь невгасимий вічний, але дай мені час на навернення, щоб я приніс Тобі добрий плід чеснот і сподобився Царства Твого.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Господи, Господи, не відкинь мене, раба Твого, який кожного дня багато прогнівляє Твою благість, Чоловіколюбче, від лиця Твого, Христе, і не карай мене Твоїм праведним гнівом: згрішив, згрішив пе­ред Тобою, як ніхто інший, сповідую; ущедри і спаси мене молитвами Твоєї Матері.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Коли ти сядеш у славі Твоїй, як Цар усіх, на пре­столі суду, і святі ангели Твої стануть зі страхом пе­ред Тобою, і зберуться всі народи перед Тобою, Хрис­те, на суд; тоді, Господи, молитвами Матері Твоєї визволи від усіх мук спочилих у вірі.

Слава, і нині… богородичний: Цар небесний з чоловіколюбства на землі з’явився і з людьми пожив, бо, від Чистої Діви тіло прийнявши і з Неї з прийнятим тілом вийшовши, Він є єдиний Син у двох єствах, але не за іпостассю; тому, проповідуючи Його, як воісти­ну довершеного Бога і довершеного чоловіка, ми ви­знаємо Христа Бога нашого. Моли Його, Мати неневісна, щоб були помилувані душі наші.

Далі: Світло тихе… та інше за звичаєм.

На стиховні стихири. Глас 8

Мученики Господні, моліть Бога нашого і вибла­гайте душам нашим великі щедроти й очищення мно­гих гріхів, молимося.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Померлим: Плачу і ридаю, коли розмірковую про смерть, і бачу красу нашу, за образом Божим створе­ну, що в гробах лежить — спотворена, безславна і не має вигляду.

О чудо! Яке це таїнство з нами діється? Як ми піддалися тлінню? Як з’єдналися зі смертю? Воісти­ну повелінням Бога, як написано, що подає спочи­лим упокоєння.

Стих: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Смерть Твоя, Господи, стала причиною безсмертя; якби Ти не був покладений у гріб, рай би не відкрив­ся; тому спочилих упокой, як Чоловіколюбець.

Слава, і нині… богородичний: Чиста Діво, врата Слова, Бога нашого Мати, моли спастися нам.

Далі: Нині відпускаєш… та інше за звичаєм і відпуст.

У п’ятницю на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаємо Господеві, який провів людей Своїх че­рез Червоне море, як єдиний славно прославився.

Умертви похоті плоті моєї, Пречиста Діво, бо Ти народила життя, і визволи від усякої муки.

Пресвітлою зорею Того, Хто від Тебе, Діво, засяяв, просвіти зіниці душі моєї, щоб я прославляв Тебе.

Слава… Молюся, Владичице, єдина Пресвята Бо­городице, щоб я в день суду одержав спасіння і боже­ственну світлість.

І нині… Пречиста Богородице, утиш болісті серця мого, бо Ти без болістей незбагненно народила Слово.

Пісня 3

Ірмос: Ти є утвердження тих, хто приходить до Тебе, Гос­поди, Ти є світло затьмарених, і оспівує Тебе дух мій.

Визволи мене, Пречиста, молитвами Твоїми від ворожих стріл; І від помислів, що приходять, поща­ди серце моє.

Зціли, Всенепорочна, рани душі моєї, Мати Божа, утіш Твоїми молитвами сердечний смуток.

Слава… Приборкай, Владичице Чиста, буйні по­мисли мої і відніми від душі моєї печаль, бо Ти наро­дила радість.

І нині… Радуйся, спасіння тих, хто звертається до Тебе, Діво Мати Христова; радуйся, апостолів і му­чеників похвала.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, таїнство провидіння Твого, зро­зумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Зціли, Слове Божий, рани душі моєї, бо Ти був уранений заради мене, як Чоловіколюбець, і просвіти темряву розуму мого.

Через дрімання лінивства мого прийшов до мене сон гріховний, Діво; бадьорою Твоєю молитвою під­німи мене до покаяння.

Слава… Ти, Всенепорочна, що із джерела виточи­ла воду прощення, напій серце моє, що засохло від усяких гріхів.

І нині… Пресвята Богоневісто, Владичице світу, Ти мене спаси, зміни біди і віджени лукавство пристра­стей.

Пісня 5

Ірмос: 3 ранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас; бо ти є Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.

Зглянься, Пречиста, і почуй голос мій, і очисти всі беззаконня мої, Владичице.

Ти, Богородице, що народила Сонце незаходиме, всього мене просвіти, затьмареного пристрастями, щоб я славив Тебе і хвалив, Всенепорочна.

Слава… Ущедри, Пречиста Діво, душу мою і виз­воли від суду і вічної муки.

І нині… Зціли недужу душу мою, Пресвята Влади­чице, що народила Того, Хто взяв недуги всіх.

Пісня 6

Ірмос: Безодня гріхів і буря провин засмучують мене і у глибину відчаю силою штовхають; але подай мені Твою кріпку руку, як Петрові, о Керманичу, і спаси мене.

Умертви, Богородице, плоті моєї нечисті похоті, бо Ти оживляєш умертвлених злобою живим Твоїм Різдвом, щоб я прославляв Тебе як причину оновлен­ня людей.

Ти, Богородице Діво, що народила безодню щед­рот, спаси душу мою від житейських скорбот і відкрий мені двері духовної радості, на Тебе бо єдину покла­даю надію.

Слава… Щоб, радіючи, я оспівував Твою велич і велику благодать чудес, переміни Твоїми молитвами лукаві помисли, що завжди томлять мене.

І нині… Ти надприродно народила Того, Хто не розлучився з лоном Отчим і Тобою, Діво, розмовляв з людьми; але як похвала всіх нас і утвердження, Богородице, ущедри тих, хто звертається до Тебе.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 8

Слово Отче на землю зійшло, і ангел світлий про­мовляв до Богородиці: радуйся, Благословенна, бо Ти єдина чертог зберегла і прийняла зачаття споконвіч­ного Бога і Господа, щоб Він як Бог спас від омани рід людський.

Пісня 7

Ірмос: Юнаки єврейські в печі сміливо подолали полу­м’я і на росу перемінили вогонь, взиваючи: благословен­ний Господи, Боже отців наших.

Горе мені, як я, гріховно поживши тут, позбавлю­ся мук, що чекають мене? Як я явлюся перед Суд­дею, окаянний? Богородице Владичице, будь тоді моєю помічницею.

Погаси полум’я моїх пристрастей, і втихомир бурю серця мого, Богомати чиста; і визволи мене, Пречис­та, від томління бісівського і вічного вогню.

Слава… Подивись на скорботу мою, Діво, яку на­вело множество моїх гріхів, і раніше кончини подай мені спокій, благаючи Сина Твого матерніми Твоїми молитвами.

І нині… Полум’я пристрастей серця мого погаси, Діво, росою Твоєю і визволи від страшного вогню, і вічного засудження, і бісівського томління.

Пісня 8

Ірмос: Благословляйте, юнаки, Тройці рівночисельні, Сотворителя Бога Отця, оспівуйте Слово, Яке зійшло і пе­ретворило вогонь на росу, і прославляйте Духа Всесвятого, Який подає всім життя повіки.

Умертви, Діво, всі наші тілесні похоті, бо Ти живо­носним Різдвом Твоїм зробила мертвим змія, і помо­лися, щоб одержати нам вічне життя і щоб оспівува­ти Тебе повіки.

Тебе, Богородице, я завжди закликаю на поміч, не посором мене, що придбав скверні діла; але ущедри мене, Пречиста, і визволи із полум’я, і позбав вічних мук.

Слава… Обрадувана, будь моєю помічницею в бідах, визволяючи мене від бісівських підступів, щоб я завжди ублажав Тебе, Богородице, Заступнице всіх.

І нині… Пресвята Діво, апостолів похвала, муче­ників слава, сотвори мене спільником вічної слави, що взиваю: благословляйте Духа Пресвятого по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Ти перевершила закони природи, зачавши Сотворителя і Господа, і була дверима спасіння світу; тому Тебе, Богородице, безперестанно величаємо.

Світлом Твоїм невечірнім, двері світла, розжени люту темряву душі моєї і покажи мені світлосяйну путь покаяння, щоб я йшов по ній, відкинувши мо­рок гріховний, і безперестанно величав Тебе.

Очисти рабів Твоїх, Благий, і подай прощення грі­хів; і визволи нас із вічного вогню, і вчини нас спіль­никами Твого Царства, Слове Божий; бо Ти, щоб спа­сти рід людський, перетерпів хрест.

Слава… Подай мені, Богородице, легко пройти життєвий шлях, і приборкай напасті і пристрасті, як Блага, і настанови на чесноти Небесного Царства і божественного спокою, щоб я, спасаючись, прослав­ляв Тебе.

І нині… Душу мою, недужу лютою пристрастю, як милостива, зціли, бо Ти народила преблагого Бога, і визволи мене, Пречиста, від тих, хто завжди ображає мене, і постійних гріхів, щоб я, спасаючись, щиро Тебе величав, звеличивши рід наш.

Далі: Достойно є… Трисвяте по Отче наш… Тропар і відпуст.


Глас 8. Четвер | Зміст | Глас 8. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору