«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 8. Субота

У суботу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальний мученичі. Глас 8

Світилами духовними явилися ви, святі мучени­ки, бо морок омани знищили вірою, і просвітили ваші світильники душі, і з женихом у славі ввійшли в не­бесний чертог; і нині благаємо вас: моліться спасти­ся душам нашим.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Христові мученики, ви стриманістю попалили вог­непальні пристрасті, і прийняли благодать відганя­ти недуги немічних, і чудодіяти при житті і після кон­чини; воістину чудо преславне: сухі кістки виточують зцілення; слава єдиному Богу нашому.

Слава, і нині… богородичний: Ти, що заради нас на­родився від Діви, і розп’яття перетерпів, Благий, подолав смертю смерть, і воскрес, як Бог, не зневаж тих, кого Ти створив рукою Твоєю; покажи Твоє чоловіколюбство, Милостивий, прийми народившу Тебе Богородицю, що молиться за нас, і спаси, Спасе наш, людей безнадійних.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 8

Пророки, мученики Христові і святителі, які доб­рий подвиг побожно і законно закінчили і прийняли вінці нев’янучі від Бога, безперестанно моліть Його благість, щоб Він дарував нам прощення гріхів, як Бог Милосердний.

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Спочилих у благочесті від тимчасового життя в оселях обраних приєднай до праведних, Владико; упокой їх на місці святкуючих і в нескінченній насо­лоді райській; як Благий, прости їм вільні і невільні гріхи заради крайньої благості, Чоловіколюбче.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

Померлим: Глибиною мудрості чоловіколюбно все будуючи і корисне все подаючи, Єдиний Сотворителю, упокой, Господи, душі рабів Твоїх, бо на Тебе уповання поклали, Творця, і Промислителя, і Бога нашого.

Слава, і нині… богородичний: Тебе, і стіну, і при­становище маємо, і молитовницю благоприємну до Бога, що Його народила єси, Богородице неневісна, вірних спасіння.

Канон святим мученикам, святителям, преподобним і спочилим.
Творіння Йосифове. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаємо Господеві, Який провів людей Своїх крізь Червоне море, як єдиний славно прославився.

Мужні страстотерпці Христові, ви явилися бісером, що прикрашає вінець Церкви.

Премудрі святителі, ви осяяли догмати чеснотами божественної світлості і серця вірних просвітили.

Тебе, Слове, дивного у пророках і преподобних, молимо: їхніми молитвами спаси нас.

Слава… Коли Ти, Слове, прийдеш учинити правед­ний суд, їхніми молитвами не засуди і спаси нас.

І нині… Знаю Тебе, народившу Господа, собор свя­тих жон, постраждавши, слідом за Тобою був приве­дений до Нього.

Другий канон померлим. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Воду пройшовши як сушу і єгипетського зла уник­нувши, Ізраїль взивав: Визволителю і Богу нашому спі­ваймо.

Мученики всі, уподібнившися смертю смерті Хри­стовій і Його чесним стражданням, одержали боже­ственне і блаженне життя.

Простивши гріхи молодості, раніше спочилих рабів Твоїх, Христе Спасе, приєднай до обраних Твоїх.

Слава… Славу і радість, яку одержали ті, що при­дбали священні оселі, Многомилостивий, подай ба­гато і рабам Твоїм, яких Ти прийняв.

І нині… Ти зачала Слово Отче, яке в Тобі, Всенепорочна, з’єдналося іпостассю з плоттю, зруйнувало пекло божественною силою.

Пісня 3

Ірмос: Ти, що утвердив на початку небеса і землю засну­вав на водах великих, утверди мене на Твоє славослов’я, Господи.

Твердим духом відкинувши мерзотні жертви, ви, страстотерпці, стали чистою жертвою Слова, Який Сам приніс Себе в жертву.

Божественні ученики, ви були проповідниками Слова, Який оновив світ, застарілий у всяких при­страстях.

Благодать Всесвятого Духа раніше діяла через про­років, в останні часи наповнила божественними да­рами посників.

Слава… Приєднай, Боже, до собору святих тих, хто у вірі відійшов із життя, і сотвори їх жителями раю заради невимовної милості.

І нині… Ісус і Господь, Який ніколи не вміщається, не тісно оселився в освяченій утробі Твоїй, Пречиста Діво всехвальна.

Інший.

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Сотворителю, ти мене утверди в любові Твоїй, кінцеве ба­жання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Очистившись від давнього праотцівського падін­ня хрещенням і новим народженням, струмками ж крові своєї окропившись, блаженні мученики, нині царюєте з Христом.

Ти, що з волі Своєї як мертвий був покладений у гріб і воскресив тих, що жили у гробах, вчини в осе­лях праведних Твоїх тих, кого благозволив прийня­ти від нас.

Слава… Умолений божественним благосердям при­родної Твоєї благості, Владико, подай прощення гріхів рабам Твоїм, Спасе, і упокой.

І нині… Той, хто воплотився із Твоєї утроби і став Людиною, особливо будучи єдиним Чоловіколюбцем, спасає людей від врат смертних, Богомати Пречиста, єдина всехвальна.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, таїнство Твого провидіння, зро­зумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Пройшовши шлях страждання, богоблаженні стра­ждальці, ви теплотою духовною спалили земну оману.

Ти, Господи, світло прославив преподобних Твоїх і святителів; їхніми святими молитвами сподоби мене бути спільником слави Твоєї.

Натхнення Божественного Духа, що просвітило пророків, дарувало жонам силу знищувати хитання ворогів.

Слава… Будучи умоленим, сподоби торжествува­ти разом з усіма святими тих, кого Ти прийняв, рабів Твоїх, в оселях святих Твоїх.

І нині… Творця божественного закону Ти народи­ла, перевершивши закон природи, Всенепорочна, щоб оновити людське єство, яке згрішило.

Інший.

Ірмос: Ти моя кріпкість, Господи, Ти моя і сила, Ти мій Бог, Ти моє радування, не залишивши лона Отчого, Ти нашу убогість відвідав; тому з пророком Авакумом взиваю до Тебе: силі Твоїй слава, Чоловіколюбче.

Щоб побачити Твою славу, Владико, і сподобити­ся на небесах світлосяйної Твоєї світлості, боже­ственні мученики перетерпіли всякі види мук, оспі­вуючи Тебе, Христе: силі Твоїй слава, Чоловіколюбче.

Багато осель у Тебе, Спасе, які роздаються усім за достоїнством, за мірою чеснот; Щедрий, сподоби осе­литися в них тих, які з вірою побожно спочили і взи­вають до Тебе: силі Твоїй слава, Чоловіколюбче.

Слава… Рівною з нами людиною явився Ти, без­смертний, і рівну з нами смерть перетерпів Ти і пока­зав путь життя; Його ж сподоби, як Чоловіколюбець, спочилих, подаючи їм прощення гріхів, як Владика, і вчини їх спільниками світла.

І нині… Ти, Безневісна, вірних похвала, Ти заступ­ниця, Ти і пристановище християн: стіна і захист; Ти, Всенепорочна, приносиш моління до Спаса Тво­го і спасаєш від бід тих, хто з вірою і любов’ю спові­дує Тебе Богородицею чистою.

Пісня 5

Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і си­лою Твоєю великою, Твій мир подай нам, Чоловіколюбче.

Перетерпівши тілесні рани, божественні мучени­ки, заради цього ви зціляєте завжди наші рани і де­монам завдаєте ран.

Святі Божі святителі, моліть Христа зі всіма препо­добними дарувати нам прощення гріхів.

Плоть ранами і подвигами виснаживши, Чоловіколюбче, преподобні жони сподобилися очікуваного блага.

Слава… Смертю Твоєю, безсмертний, Ти смерть знищив; упокой, Чоловіколюбче, вірних рабів Твоїх, спочилих у надії на життя.

І нині… Пречиста, Ти знищила засудження пра­отців, народивши плоттю Ісуса, єдиного Господа, Який усіх виправдав.

Інший.

Ірмос: Навіщо Ти мене відкинув від лиця Твого, Світло незаходиме, і покрила мене, окаянного, чужорідна темря­ва; але наверни мене і до світла заповідей направи путі мої, молюся.

Сподоби, єдиний Чоловіколюбче, невимовної Твоєї слави і несказанного Твого блаженства в оселях свя­тих, де лунає величний голос святкуючих, спочилих, які прийшли до безстрашного життя, і ущедри.

Де чини ангельські, де радуються собори святих, на лоні Авраама осели, Спасе, рабів Твоїх і благозволи стати їм сміливо перед страшним і божественним Твоїм престолом, як Благоутробний.

Слава… Ти явився нашим очищенням, правдою ж і визволенням, і Твоїми ранами вилікував наші немочі; Ти як Щедрий і Благий сподоби спочилих рай­ської насолоди.

І нині… Милостиво Ти, Милостивий, прийняв убо­гість людства; прикрашаючи всевишньо світлістю божественної слави, Ти прийняв від дівочого лона одухотворену словесну плоть і нею знищив смерть.

Пісня 6

Ірмос: Очисти мене, Спасе, бо многі беззаконня мої, і з глибини гріха виведи, молюся; до Тебе бо взиваю: почуй мене, Боже спасіння мого.

Ранами вашими чесними, святі мученики, ви зці­ляєте недуги і завжди очищаєте гноїння тіла і зав­даєте ран множеству демонів.

Преподобних лик, святителів же собор і святих жон божественне зібрання, мужньо постраждавши, на небесах успадкували насолодження.

Посники, умертвивши плоть, одержали життя; свя­тителі премудрі добре пасли стадо Христове і після кончини сподобилися безсмертної слави.

Слава… Слове, Ти є життя живих і спокій помер­лих; рабів Твоїх, яких Ти преставив божественним Твоїм повелінням, осели на лоні Авраама, угодника Твого.

І нині… Оселилося в Тобі, Чиста, Отче сяяння і безплотною зорею Свого Божества розігнало темря­ву багатобожжя і світ просвітило.

Інший. Ірмос той самий.

Святі мученики Твої, Спасе, великі муки перетер­піли, будучи уранені Твоєю любов’ю, бажаючи Твоєї споконвічної слави і солодкого Твого причастя.

Черево ворога Ти, Спасе, розідрав смертю, і всіх ув’язнених, які були в ньому, Ти воскресив і життя дарував; його ж сподоби спочилих.

Слава… Визволи, Спасе, від сліз і зітхання рабів Твоїх, сущих у пеклі; бо Ти, як єдиний Благосердний, витер усяку сльозу з усякого лиця тих, хто вірно бла­гословляє Тебе.

І нині… Той, Хто за природою Творець, у Твоєму лоні утворюється; повнота Божества убожіє, Всенепорочна, Єдиний безсмертний за спасіння всіх поми­рає смертю.

Кондак: Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а жит­тя безкінечне.

Ікос: Ти єдиний Безсмертний, що створив і впоряд­кував людину, ми ж земні, з землі створені і в ту саму землю повернемося, бо так звелів Той, Хто створив мене і сказав мені: земля єси і в землю повернешся. Туди ж і всі ми, люди, підемо, з надгробними ридан­нями співаючи пісню: алилуя.

Пісня 7

Ірмос: Юнаки побожні у Вавилоні ідолу золотому не по­клонилися, але посеред печі вогняної, зрошені, пісню співа­ли, промовляючи: прославлений отців і наш Боже, благо­словенний Ти.

Зруйнувавши оплот злочестя вашим священним зв’язанням, всехвальні мученики, розірвіть ланцю­ги моїх гріхів і спасіть мене, страстотерпці, що взи­ваю: прославлений отців і наш Боже, благословен­ний Ти.

Хмарами святої вашої крові, премудрі святителі, ви погасили вогонь єресей, і полум’ям спалили кукіль нечестя і омани, і душі вірних просвітили.

Посники, стриманістю умертвивши плоть, живуть і після смерті; лик пророків і преподобних і зібрання святих жон, постраждавши, прославилися; їхніми молитвами, Христе, визволи нас від бід.

Слава… Всі душі спочилих у надії на життя упо­кой, Христе, простивши їхні гріхи, вчинені в житті, заради великого Твого благоутробія, єдиний милос­тивий, Спасе, отців Боже, благословенний Ти.

І нині… Ти, Пречиста, прийняла в утробу Слово втілене; Його моли, Чиста, очистити мої гріхи душі і тіла, що з чистою вірою до Тебе вдаюся.

Інший.

Ірмос: Побожні юнаки в печі, вогняне полум’я подолав­ши, співали: благословляйте, діла Господні, Господа.

Храми ідольські зруйнували, страждаючи, і себе створили храмами Божественної Тройці, страсто­терпці Господні, ангелів співрозмовники.

Священики Твої, Христе, одягнувшись у правду, нині радуються з преподобними, сущими від віку, ясно дивлячись на Твою божественну доброту.

Святими молитвами пророків Твоїх, і жон приснославних, і сущих від віку праведників даруй, Сло­ве, милості Твої світові Твоєму.

Благословімо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа. Правосудний, коли Ти судитимеш тих, кого Ти прийняв від нас, збережи їх незасудженими, простив­ши їхні гріхи, Владико.

Богородичний: Явившись, Діво, віджени від моєї душі темні хмари, бо ти народила Сонце правди.

Інший.

Ірмос: Музичні інструменти злагоджено грали, безліч людей поклонялися ідолу в Деїрі, три юнаки не підкорили­ся, Господа оспівували і славословили по всі віки.

Земні подвиги пройшовши, істинні мученики при­йняли небесні вінці, безперестанно взиваючи до Тебе: Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Зійшовши у рів пекельний, тих, що були в гробах, Ти воскресив живоначальною рукою і подав рабам Твоїм, які раніше спочили у вірі, спокій, Щедрий.

Слава… Як джерело життя споконвічного, як по­тік солодкості, сподоби рабів Твоїх, побожно до Тебе преставлених, оспівувати і прославляти Тебе по всі віки.

І нині… Маріє Діво Богородице, що народила тілес­но Бога Спаса людям, спасай тих, хто з вірою оспівує Твоє Різдво і прославляє по всі віки.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Тебе, безневісну Матір Бога Вишнього, незбагнен­но народившу словом воістину Бога, вищу за пречисті не­бесні сили, невмовкним славослов’ям величаємо.

Стояли мученики на неправедному судилищі і всю неправду засудили благодаттю Христовою; і тих, кого вона тримала, визволили і вінці правди прийняли.

Усі первосвятителі і пастирі блаженні, ви явилися керманичами Церкви, направляючи весь корабель побожно на виконання Божих заповідей; заради цьо­го шануємо вас як окормителів.

Собор пророків і преподобних благає Тебе, і зібран­ня жон, які світло постраждали і засяяли в навчанні, Чоловіколюбче, молить тебе дарувати нам щедроти Твої.

Слава… Шани і слави вічної, якої сподобилися всі святі Христові, вчини спільниками, Милостивий, рабів Твоїх, які у вірі відійшли від суєтного життя, молитвами святих Твоїх.

І нині… Ти, яка носила на руках Своїх Того, Хто наповнює благом, сповни наші благання, рабів Твоїх, і наші путі до Бога виправ, укріплюючи у побожно­му житті.

Інший.

Ірмос: Устрашилися всі від вістки про невимовне Боже сходження, що Вишній волею зіходить аж до плоті, щоб від дівочої утроби стати людиною; тому Пречисту Богороди­цю, вірні, величаємо.

Мученики Христові, маючи непереможну і нездо­ланну кріпкість, принизили безбожне повеління му­чителів і явно сподобилися Небесного Царства, про­свіщені троїчною зорею, достохвальні.

Зруйнувалося гірке пекло, бо Ти, Чоловіколюбче, зруйнував його і воскресив тих, що спали там від ві­ку; але і нині як Благий і Благоутробний сподоби Тво­го невечірнього світла тих, що прийшли до Тебе.

Слава… Весь ти, Спасе, солодкість, весь Ти жадан­ня, і любов воістину ненаситна, весь Ти доброта неви­мовна; перейшовших до Тебе благозволи насолоджу­ватися Твоєю красою і сподоби Твоєї благословенної доброти.

І нині… Спаси мене, Мати Божа, народивша Хрис­та Спаса мого, Бога і Людину, у двох природах, а не в іпостасях, єдиносущного з Отцем, із Тебе ж первород­ного всього творіння; Його ж у двох природах вели­чаємо.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний та звичайні псалми.

На хвалітех стихири мученичі. Глас 8

Великий подвиг ваш, святі страстотерпці: ви муж­ньо перетерпіли муки беззаконних, і Христа сповіда­ли перед царями, і, перейшовши від земного життя, знову дієте чудесами у світі, і немічних зціляєте від їхніх пристрастей, благаючи спастися душам нашим.

Мученики Христові непереможні, перемігши ома­ну силою хресною, ви насолоджуєтесь благодаттю вічного життя; погроз мучителів ви не убоялися, уранені муками веселилися; і нині кров ваша стала зцілен­ням душ наших, моліться спастися душам нашим.

У броню віри одягнувшись добре і хресним зна­менням озброївшись, ви стали воїнами сильними в добрі; мучителям мужньо протистояли і диявольсь­ку оману знищили, стали переможцями і вінців спо­добилися; моліться завжди за нас, щоб спастися нам.

Померлим: Безмежна мука для тих, хто живе блуд­но: скрегіт зубів і плач безутішний, геєна вогняна і темрява безпросвітна, і черва невсипуча, сльози не­діючі і суд немилостивий. Заради цього раніше кон­чини взиваймо, промовляючи: Владико Христе, тих, кого Ти обрав, з обраними Твоїми упокой.

Слава, і нині… богородичний: Я, Діво Пресвята Бо­городице, до покрову Твого звертаюся, знаю, що знай­ду в Тобі спасіння, бо Ти, Чиста, можеш мені допо­могти.

На стиховні стихири. Глас 8

Ти підписав мені царське визволення, червоним кольором пальці Твої скривавив, Владико, і обагрив Твоєю кров’ю; тому з вірою Тебе молимо: до первородних Твоїх причисли і сподоби радості праведників Твоїх тих, хто перейшов до Тебе, Благоутробний.

Стих: Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, Господи.

Священнодіяв Ти як людина, заколений був як агнець, приношення Ти приніс Отцю, визволяючи людину із тління; спочилих же, як Чоловіколюбець, учини з тими, хто живе у країні живих, де витікають потоки солодкості, де виточуються джерела спокон­вічності.

Стих: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Глибиною Твоєї невимовної мудрості Ти покла­даєш край життя, і передбачаєш майбутнє, і до іншо­го життя переселяєш рабів Твоїх; тих, кого Ти прий­няв, учини на водах упокоєння, у світлості святих, Господи, де голос радування і хваління.

Стих: І пам’ять їх з роду в рід.

Слове невидимий, єдиносущний Отцю, і Духу єдинообразний, заради мене Ти явився у плоті; як Ми­лостивий і Чоловіколюбець, тих, хто відійшов від зем­ного життя, просвіти, Живоначальний, величчю Твоєю і красою доброти.

Слава, і нині… богородичний: Як зачавша безна­чальне Слово Бога Отця, моли старанно з матерньою Твоєю сміливістю, Богородице, вчинити рабів Твоїх, де безперестанне торжество праведних, які веселять­ся і прославляють Тебе, де світлість вічна і солодкий голос святкуючих.

Тропар, єктенія і відпуст.

У суботу на літургії Блаженні. Глас 8

Пом’яни нас, Христе, Спасе світу, як Ти пом’янув розбійника на хресті; і сподоби всіх, єдиний Щедрий, Небесного Твого Царства.

До всіх болістей кріпко прилучившися, страстотерпці, ви вашими ранами уранили безліч бісів бо­жественною благодаттю.

Преподобні Христові, божественні святителі, собор пророків і всіх праведних святих одержали небесну спадщину; їх же достойно ублажаймо.

Усіх з вірою від життя цього преставлених, Боже, учини в країні праведних і покажи раю спадкоємця­ми, які велично оспівують Тебе, Боже.

Слава… Спів приношу Тобі, Тройце Пресвята, кінечний; тих, кого Ти преставив у вірі від землі, спо­доби осель святих і мене, блудного, помилуй.

І нині… богородичний: Народивша Того, Хто є спов­ненням усього доброго, сповни наші моління, Діво, благаючи прощення наших гріхів, і просвіщення, і великої милості.

Кінець восьмого гласу.


Глас 8. П’ятниця | Зміст | Додатки до Октоїха


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору