«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 6. П’ятниця

У п’ятницю на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні хресні. Глас 6

Нині сповнилося пророче слово: ось ми поклоняє­мося на місці, де стояли Твої ноги, Господи; і, древа спасіння споживши, одержали визволення від гріхов­них пристрастей молитвами Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Стих: Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Як тільки було поставлене древо хреста Твого, Христе, захиталися основи смерті, Господи; того, кого пожерло пекло, відпустило з тремтінням; показав Ти нам спасіння, Святий, і прославляємо Тебе, Сину Божий, помилуй нас.

Слава, і нині… богородичний: Єдина непорочна Агниця, Богородице Діво, бачачи на хресті з волі Своєї розп’ятого Того, Хто із кровей Твоїх чистих воплотився, Отроковиця з гіркими сльозами взивала: Сину Мій незлобливий, оспівую Твоє страшне провидіння.

Після 2-ї кафизми сідальні хресні. Глас 6

Хрест Твій, Господи, освятився; ним бо бувають зцілення хворим у гріхах; заради цього припадаємо до Тебе: помилуй нас.

Стих: Бог же, Цар наш раніше віку, вчинив спасіння по­серед землі.

Господи, засудили юдеї на смерть Тебе, життя всіх; ті, що Червоне море перейшли ударом жезла, до хре­ста Тебе прицвяхували; ті, що із каменя мед спожи­вали, жовч тобі принесли; але Ти з волі Своєї пере­терпів, щоб нас визволити від неволі ворожої; Госпо­ди, слава Тобі.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Стоячи біля хре­ста, Діва і Мати, бачачи безстрасно незбагненно втіле­ного, зі сльозами взивала: не терплю дивитися на Тебе мертвого, розіп’ятого, що подає дихання всьому живому на землі, о Сину і Боже Мій!

Після 3-ї кафизми сідальні. Глас 6

Хресте, демонів гонителю, лікарю недужих, кріпкість і охоронитель вірних, воістину похвала право­славних, утвердження Церкви Христової, будь нам щитом, стіною і охоронителем, древо благословенне.

На древі хреснім заради милосердя і милості піднісся, і в ребра списом був проколений, Ти розі­драв гріхів люте рукописання, як всесильний Бог; тому оспівуємо побожно Твоє невимовне провидіння, Слове.

Мученичий: Світило праведних постійне, бо святі Тобою просвіщаються і завжди сяють, як світила, погасивши свічник нечестивих; їхніми молитвами, Спасе наш, Ти просвіти світильник мій, Господи, і спаси мене.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Всесвята Бого­родице, під час життя мого не залишай мене, людському заступництву не доручай мене, але Сама заступи і помилуй мене.

Канон чесному і животворчому хресту. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Хвилею морською Того, Хто покрив у давнині гонителя-мучителя, під землею поховали спасенних отро­ки, але ми, як отроковиці, Господеві співаймо, славно бо прославився.

Стражданнями Твоїми чесними Ти вшанував без­чесне людське єство; тому шануючи Тебе зі страхом, величаємо державу Твою і вірно прославляємо: слав­но бо прославився.

Кров’ю Твоєю, Слове, неправедне пролиття крові Ти зупинив і очистив людське єство від злобної сквер­ни, Всесильний; тому спасенні прославляємо держа­ву Твою.

Мученичий: Достославне мучеників протистояння воістину перемогло звіра кровопивцю; вогняне єство підкорила росою божественна благодать, сильну бурю багатобожжя зупинила.

Мученичий: Хмарами крові ви висушили дощ омани, і хмари зцілень проливаєте світові, і полум’я безбожжя розганяєте; тому ублажаємо вас, мученики.

Богородичний: Безневісна Отроковиця, бачачи Тебе, Прекрасного добротою, що не мав під час страждань ні вигляду, ні доброти, як Мати виголошувала і з лю­бов’ю прославляла Тебе.

Інший канон до Пресвятої Богородиці. Глас 6 Ірмос той самий.

Пречиста Діво, благодатна Маріє славна, радості причина, співців Твоїх облагодить божественною бла­годаттю, щоб ми співали Тобі подячну пісню.

О таїнство Твоє, Богомати! Ти стала Владичицею творіння; Того, на Кого не насмілюються дивитися воїнства ангелів, Ти носила на Своїх руках; тому Тебе ублажаємо.

Рід людський весь був засуджений на тління смер­тне через споживу плоду древа; Тобою ж визволився, бо Ти народила життя нетлінне.

Пісня 3

Ірмос: Тебе, що на водах повісив землю недержиму, тво­ріння побачивши на Лобному висячим, жахом великим здригнулося, нема святого, крім Тебе, взиваючи.

Тебе, що на водах повісив усю землю недержиму, побачивши розп’ятим на хресті і в ребра проколеним, сонце затьмарилося, знаючи Тебе, Господи, як просвіщення всіх.

Уранюється Твоїми цвяхами, Довготерпеливий, той, що в раю в давнині уранив Адама як злодій, і, уранившись, навіки перебуває незціленим; вірні ж знайшли зцілення усіх ран.

Мученичий: Чини ангельські дивувалися, коли по­бачили стадо мучеників розтрощеними за Агнця, що приніс Себе в жертву; як тілесні перемагають неви­димого ворога, приймаючи вінці перемоги.

Мученичий: Одягнені силою і кріпкістю єдиного Всемогутнього, святі мученики з ворогом боролися, і його неміцну подолали силу, і прийняли від Бога вінці.

Богородичний: Ти, коли побачила народженого То­бою проколеного списом, уранилася серцем, Пречи­ста і Всенепорочна, і, дивуючись, промовляла: чим Тобі відплатило, Сину, зібрання беззаконне?

Інший. Ірмос той самий.

Улесливістю спокусив мене ворог у давнині бажан­ням обоження, вигнав із Едема і на землю кинув; але Христос ущедрив мене, із Твого, Богомати, лона прийнявши плоть, І відтворив.

Як провіщав у давнині пророк Єзекиїль, Ти, От­роковице, явилася вратами життя, через які прой­шов єдиний Господь втілений і залишив зачинени­ми, Чиста, як Всевишній.

Розрішалася давня клятва засудження, Богомати, Твоїм заступництвом: явився бо до Тебе Господь і щед­ро подав усім благословення як Благий, Пречиста.

Пісня 4

Ірмос: Божественні Твої страждання на хресті передбачив­ши, Авакум ужахнувся, взиваючи: Ти розсік державу силь­ного, Благий, зійшовши до сущих у пеклі, як Всесильний.

Нестримано простягнуті руки до древнього плоду Ти, Господи, відійняв, віддавши себе в жертву і став­ши мертвим, бажаючи спасти; із ребер виточуєш про­щення зв’язаним гріхами.

Ти, Всеблагий, перетерпів страждання, щоб виз­волити нас від безсловесних пристрастей; жовчі спо­жив Ти, Владико, щоб виточити мені божественну солодкість; умертвився, щоб дарувати мені життя.

Мученичий: Вогонь божественної любові носячи в розумній душі, полум’я беззаконних ви погасили і яви­лися світильниками світлими, Христові страстотерпці.

Мученичий: Божественні друзі Царя всіх, ви відлу­чили себе від плотської дружби, спрямувавши себе на всякі муки, і перемогли, увінчавшись славою.

Богородичний: Без болістей породила Тебе, і як Я бачу Тебе нині причасним до страждань? Як Ти тер­пиш це? — взивала Діва. Сину безначальний, славлю Твоє довготерпіння.

Інший. Ірмос той самий.

Ти, Пречиста, явилася єдиною обраною із усіх родів, що засяяла чеснотами, нескверна Чиста; про­світи Твоєю світлістю тих, що оспівують Тебе.

Діво, Ти плоттю народила Бога із чесних Твоїх кровей, Мати Чиста, Спаса, Який визволяє від гріхів лютих усіх, що оспівують Тебе, богоблагодатна От­роковице.

Священнодіє божественному Твоєму Різдву без­плотних єство, Богородице Чиста, і зібрання людей оспівує Тебе; Твоїм сяянням нас просвіти.

Пісня 5

Ірмос: Зранку молюся Тобі, що заради милосердя прини­зив Себе, не змінившись, і до страждань безстрасно схилив­ся; Слове Божий, мир подай мені впалому, Чоловіколюбче.

Мертвим виглядаєш Ти на Лобному місці, умерт­вивши пекло стражданнями плоті твоєї; ні вигляду, ні доброти Ти, Христе, не мав розп’ятим, бажаючи зробити мене добрим, Чоловіколюбче.

Адама першого бажаючи прицвяхувати, приятеля пристрастей, Ти, Христе, прицвяхувався цвяхами і списом був проколений, заборонивши вогняній зброї, щоб не заборонити вхід рабам Твоїм.

Мученичий: Ідучи по слідах страждань Владики, собори мучеників на древі розпинаються, і руки їхні відсікаються, і ногами направляються божественно на путь чесних страждань.

Мученичий: Довершеним розумом, Христові муче­ники, ви сміливо подолали піднесення гордого розу­му, остаточно смирившись, уподібнившись Тому, Хто всіх возніс смиренним серцем.

Богородичний: Ти, Діво, виросла із кореня Єссеєвого і, як квітку, вирощуєш Сотворителя світу, Який висушив паростки безбожжя божественним садом хреста, який прийняв Його у плоті.

Інший. Ірмос той самий.

Ліствиця явилася образно Якову, що досягла до небес, прообразувавши воістину особливе Різдво Твоє, Богоневісто; через Тебе воістину з нами жив Бог схо­дженням божественним і дарував життя людям.

Визволившись Тобою, Богородице, від печалі праматерньої, ми наповнилися утіхою, бо Ти народила всім веселість і всесвітню радість; тому, Преславна, збережи від бід Твоїми молитвами Твоїх піснеспівців.

Тайну пізнав боговидець Мойсей через Твій про­образ, побачивши купину, що не згорала у вогні, Діво Всенепорочна; в Тобі бо Сотворитель оселився і не обпалив Тебе, вищу за все творіння, Богоневісна.

Пісня 6

Ірмос: Узятий був, але не був утриманий у грудях кито­вих Іона: Твій бо носив образ, страждаючого і похованого; як із чертога із звіра вийшов; запросили ж сторожу ті, що охоронялисуєтне і хибне, залишивши милість цю.

У давнині Яків, перемінивши руки, прообразував хрест, благословляючи синів; тому, зійшовши на ньо­го, Ти, Вишній, звільняєш від клятви людський рід і подаєш нині благословення тим, хто Тебеблагословляє, Єдиний благословенний і Сотворителю благий.

Прообразуючи Твої страждання, Слове, великий Мойсей підніс у давнині змія на древо, визволяючи від отруйних зміїних укусів тих, що дивилися на ньо­го; бо коли Тебе, Владико, розіп’яли, всі вірні позба­вилися богомерзотного зміїного пошкодження.

Мученичий: Наче в іншому страждаючому тілі, в давнині божественні і чесні страстотерпці стражда­ли, передбачаючи вічну нагороду і радування; їхніми молитвами, Христе щедрий, визволи від спокус, і гріхів, і недолі тих, що оспівують тебе.

Мученичий: Потоки омани зупинили ви струмка­ми вашої крові, чесні і божественні страстотерпці, і явилися воістину джерелами, що виточують вірним воду богопізнання; їхнімимолитвами, Спасе світу, пролий усім дощ відпущення, і життя, і очищення гріхів, і велику милість.

Богородичний: Першого Пастиря і Владику бачачи розіп’ятим на древі, Агниця плакала і, як Мати, взи­вала: що це за нове таїнство, Сину? Як, будучи без­смертним істотою, Ти прийняв смерть, бажаючи виз­волити із тління людей?

Інший. Ірмос той самий.

Прообрази, що в законі, і провіщання пророків являли Тебе, Богородице, що має народити Визволи­теля світу і Благодійника всього творіння, багатора­зово і різноманітно благодіявшого вірою і любов’ю прославляючих Тебе, Владичице Чиста.

Тих, що відсторонилися в давнині через оману чоловіковбивці ворога від первозданної божественної райської їжі, Ти, єдина Богородице, знову ввела в рай, народивши Спаса Господа, Який перетерпів роз­п’яття і погребіння Божественною владою.

Той, Хто Божественною волею і Своєю творчою силою усе привів із небуття до буття, Чиста, вийшов із Твого лона і Бог і Людина; і тих, що раніше були у темряві невідання, осяяв світлим сяянням божествен­ним, Владичице Чиста.

Пісня 7

Ірмос: Невимовне чудо: Ти, що в печі визволив препо­добних юнаків із полум’я, у гробі мертвий бездиханний погрібаєшся на спасіння нас, що співаємо: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Коли Тебе зібрання єврейське засудило на хрест, земля, побачивши, вжахнулася, сонце світло своє схо­вало, а сущі у темряві світло побачили, співаючи: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Ганьбу перетерпів Ти, Спасе, Тебе били тростиною, і терням увінчали як Царя з волі Твоєї, Христе Боже, на спасіння нас, що співаємо: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Мученичий: Зв’язуєтесь ви, всехвальні мученики, і всю диявольську оману руйнуєте; терпите муки і смерть неправедну, бажаючи життя небесного, взи­ваєте: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Мученичий: Ставши посеред полум’я, всехвальні мученики оману спалили явно і не обпалилися, зро­шені божественною благодаттю; взиваєте, співаючи: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Богородичний: Розпинаєшся з волі Своєї, безначаль­ний Сину, Богородиця взивала, дивлячись на Тебе, душею нині занурюючись у печаль; помираєш Ти, подаючи життя тим, що співають: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Інший. Ірмос той самий.

Тебе, Богомати, прикрашену, що маєш величну красу, зажадав Твій Син і Господь на спасіння нас, що оспівують Тебе: плід Твій, Чиста, благословенний.

Тебе, Пречиста, паросток посеред терня знайшов Владика і наповнив нас духовними пахощами Твоєї благодатної краси, що взиваємо до Нього у звору­шенні: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Пророки бачили всі Твої божественні знамення Твого божественного Різдва і славно взивали, Чиста: Бог прийде від Діви, щоб спасти тих, що взивають: Визволителю Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Вжахнися від страху, небо, і нехай захитаються ос­нови землі: ось бо серед мертвих з’являється Той, Хто в виш­ніх живе і у малому гробі як подорожній приймається: Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, про­славляйте по всі віки.

П’єш чашу, Христе, яку зажадав Ти у хресних стра­жданнях, виточуючи для мене із живоносних ребер джерела прощення гріхів заради від ребра померло­му; оспівую Тебе, взиваючи: священики, благослов­ляйте, люди, прославляйте по всі віки.

Коли Тебе, Ісусе, беззаконні люди засудили на роз­п’яття посеред розбійників, Життєдавче Господи, за­колихалася земля, і всі зі страхом співали: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, про­славляйте по всі віки.

Мученичий: Чесною перед Богом явилася ваша смерть, страстотерпці; бо, перетерпівши багато стра­ждань, ви стали спільниками з чесними страждання­ми Христовими, взиваючи єдинодушно: юнаки, бла­гословляйте, священики, оспівуйте, люди, прослав­ляйте по всі віки.

Мученичий: Воістину неземна ваша зброя в опол­ченні на ворогів, мученики: надія ж, віра й істина, якими ви залучилися до Бога, з’єдналися з ангельсь­кими силами, взиваючи до Владики: священики, благословляйте, люди, прославляйте по всі віки.

Богородичний: Вишній Сину Безначальний, терпиш обплювання, ганьбу і хрест, тростиною Тебе глумли­во били, Богородиця взивала: славлю Твоє довготер­піння; Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Інший. Ірмос той самий.

Божественний Даниїл передбачив Тебе як нерозсічену гору: бо із Тебе, Отроковице, відсікся камінь — Христос: Єдиний без руки людської; Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, про­славляйте по всі віки.

Піснями завжди прославляють Різдво Твоє, Чиста, небесні воїнства і Тебе, Отроковице, разом з нами ра­дісно оспівують як Богоматір; її ж, юнаки, благослов­ляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Зорями світла Твого сотвори світлосяйними тих, що нині визнають Тебе, Маріє, істинною Богороди­цею, Чиста; бо Ти стала оселею світла, Діво; вірою оспівуємо Тебе: радуйся, благословенна і препрославлена по всі віки.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа… з поклонами.

Пісня 9

Ірмос: Не ридай за Мною, Мати, бачачи у гробі Сина, Якого в утробі безсіменно зачала; воскресну бо і прославлюся, і вознесу зі славою нескінченною як Бог тих, що з вірою і любов’юТебе величають.

Щоб визволити із тління того, хто через солодку споживу зітлів, як Благий Ти зволив розіп’ястися, плоттю умертвитися; оспівуємо безперестанно, Ісусе, велике благосердя і силу Твою.

Як Ти перетерпів болісті, на хресті розіп’ятий, поз­бавивши мене лютих болістей, Спасе? Як вінчаєшся терням Ти, що попалив усе терня пристрастей? Як напився оцту Ти, що розкрив нам чашу веселості?

Мученичий: Утиснені всі, і у в’язниці посаджені, і люто розсічені на частини тіла, страстотерпці, і на колесах жорстоко вас розтягали, і на споживу звірам давали, але від Владики Христа ви не зреклися.

Мученичий: Більше за сонячне сяйво сяє всесвітла і благознаменна пам’ять страстотерпців, і завжди просвіщає побожні душі, і відганяє темряву пристра­стей, і демонський морок глибокий розсіює.

Богородичний: Ти носиш Того, Хто носить усе, і три­маєш на руках як немовля Того, Хто визволив нас від руки супротивника ворога, Пречиста Владичи­це, і дивишся на піднесеного на древі хреснім, Який із ями злоби мене визволив.

Інший. Ірмос той самий.

Радості і життя вічного явилася Ти надприродно причиною, Богородице Чиста, народивши Спаса всіх, Який відняв з лиця землі усяку сльозу і подав усім радість.

Співаючи, Твій праотець Давид прорік, назнаменувавши Тебе ковчегом; і стамною божественної ман­ни назвав Тебе Мойсей, Богородице; бо Ти єдина вмістила Того, Хто завжди сущий у лоні Отця; тому Тебе, Богородице, піснями прославляємо.

Як воістину вища за все творіння, бо Ти народила Бога плоттю; тому ми маємо Тебе Заступницею, Вла­дичице, і надію відому, і стіну міцну, бо Тобою споді­ваємося спасіння одержати.

Далі: Достойно є… Єктенія і світильний та інше.

На стиховні стихири хресні. Глас 6

На хрест маємо уповання і ним хвалимося, взива­ючи: Чоловіколюбче Господи, знищи гординю тих, що не сповідують Тебе Богом і Людиною.

Стих: Наповни нас уранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Ті, що хрестом ограждаються, ворогу противлять­ся, не боячись його підступів, ні ловіння; бо він як гордий знищений і переможений силою розіп’ятого на древі Христа.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Господи, пам’ять святих Твоїх усе тво­ріння святкує: небеса радуються з ангелами, і земля веселиться з людьми; їхніми молитвами помилуй нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Прицвяхувався Ти як людина на хресті, і умертвився, і у гробі був покладений, як смертний; але як Бог у славі, Мати Діво Чиста, знову воскресну на третій день.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й, псалми звичайні та інше івідпуст.

В п’ятницю блаженні, глас 6

Пом’яни мене, Боже Спасе мій, коли прийдеш у Царстві Твоїм, і спаси мене як Чоловіколюбець.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо ваше є Царство Не­бесне.

Простягнувши руки на хресті, Христе Боже наш, Ти обійняв усі народи, що оспівують Твоє благоутробіє.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Прицвяхувався Ти на хресті з волі Своєї і жало гордого зовсім знищив Твоєю, Христе, силою.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Перетерпівши муки, страстотерпці, ви сподобилися райської насолоди, за світ безперестанно благаючи.

Слава…Від усякої муки визволи нас, Отче, і Сину, і співпрестольний Душе, рабів Твоїх, Господи.

І нині… Дивлячись на Тебе, розіп’ятого на хресті, Діва зітхала, плачучи, зі сльозами; Її ж молитвами спаси нас, Господи.

У п’ятницю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири святим мученикам, і святителям, і преподобним. Глас 6

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Йдучи по стопах Христових страждань, усе зібран­ня мучеників мужньо подвизалося великими подви­гами, і Його перед нечестивими мучителями і безза­конними царями Богом проповідували, і великі муки перетерпіли, сподіваючись прийняти почесті небесні; їх же нині бачать і радуються, і стоять перед Госпо­дом з усіма силами безплотними.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Стадо богообране, ви, святі пастирі, були подібні до Першого Пастиря, зберегли неушкодженими до кінця божественні скарбниці благочестя, відігнавши диких вовків; паству свою в небесну огорожу добре ввели, де, нині знаходячись, поминаєте любов’ю тих, хто про­славляє вас, і Христу сміливо моліться за душі наші.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Преподобно поживши, всі преподобні отці бісів перемогли і пристрасті, що мучать совість, погасили; розпалення мужньо перетерпіли, блаженні, і нині радуєтеся з небесними силами, бо ви в житті у плоті уподібнилися безплотним; з ними ж моліть Христа, Преблагого Бога, визволитися від гріховних падінь тим, що вас шанують.

Інші стихири. Глас 6

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Мученичий: Мученики Твої, Господи не відрекли­ся від Тебе і не відступили від заповідей Твоїх; їхніми молитвами помилуй нас.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

І знову той самий мученичий.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Страстотерпці мученики, небесні громадяни, на землі постраждавши, великі муки перетерпіли; їхніми молитвами, Господи, і благаннями усіх нас збережи.

Слава, і нині… богородичний: Хто Тебе не ублажить, Пресвята Діво? Хто не прославить Твоє пречисте Різдво? Син бо Єдинородний, що одвічно від Отця возсіяв, Той самий від Тебе Чистої невимовно тілом на­родився; за природою бувши Богом, Він заради нас за природою Людиною став; не на дві особи Він поді­ляється, а у двох незлитних природах визнається. Його ж моли, Чиста і Всеблаженна, спастися душам нашим.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня.

На стиховні стихири мученичі. Глас 6

Страстотерпці заради Тебе, Христе, великі муки перетерпіли і вінці прийняли на небесах; нехай мо­ляться за душі наші.

Хрест Твій, Господи, був для мучеників неперемож­ною зброєю; бачачи смерть, що наближалася, і пе­редбачаючи майбутнє життя, укріплювалися упован­ням на Тебе; їхніми молитвами помилуй нас.

Померлим: Початком моїм і складом було Твоє твор­че повеління: бо Ти благозволив сотворити мене жи­вим із невидимого і видимого єства, із землі тіло со­творив, душу ж мені дав Твоїм божественним і животворчим подихом; тому, Спасе, рабів Твоїх упо­кой у країні живих і в оселях праведних.

Слава, і нині… богородичний: Молитвами народив­шої Тебе, Христе, і мучеників Твоїх, і апостолів, і про­років, і святителів, преподобних і праведних, і всіх святих спочилих рабів Твоїх упокой.

У п’ятницю на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Помічник і покровитель був мені на спасіння, Цей є Бог мій, і прославлю Його, Бога Отця мого, і вознесу Його, славно бо прославився.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Не відкинь мене, Блага, не зроби мене мерзотним, не зневаж мене, що до Твого милосердя тепло звер­таюся, Чиста; але дай мені насититися від Тебе бла­годаттю.

Богородице блага, скорботних заступнице, прий­ми моє від душі стогнання і визволи мене від усіх без­межних гріхів, які я люто вчинив.

Слава… До Тебе припадаю, Блага, скорботних за­ступнице: визволи із вогню вічного, і темряви, і бе­зодні мене, що все життя прожив у гріху.

І нині… Горе мені! Як я ублагаю Тебе, Визволите­лю, Ісусе мій, бо безмежно згрішив? Заступницю при­ношу Тобі, що народила Тебе, Чисту, помилуй і спаси мене.

Пісня 3

Ірмос: Утверди, Господи, на камені заповідей Твоїх сер­це моє, що похитнулося, бо Ти єдиний святий і Господь.

Припадаю до Тебе, Мати Слова, прийми мене щед­ротами Твоїми і подай мені, благаючому, прощення гріхів теплими твоїми молитвами.

Помилуй мене, Владичице, помилуй і визволи від усякого лукавства, і озлоблення бісів, і вічної муки.

Слава… Вгамуй, Владичице, пристрастей моїх гірке пияцтво і подай мені тверезість божественного покаяння і спасительне навернення.

І нині… Господа і Вседержителя всього невимовно на­родивши, Богородице, ублагай Його спасти стадо Твоє.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про пришестя Твоє, Господи, — і убо­явся, бо Ти хочеш від Діви народитися і людям явитися, і про­мовив: почув слух Твій -і убоявся; слава силі Твоїй, Господи.

Рани душі моєї не перестають пити чашу сласто­любства і додають мені струп’я хвороб, і перебуваю я нечуттєвим і невилікуваним; помилуй мене, Бого­родице, і зціли, і спаси мене молитвами Твоїми.

Темрява гріховна покрила душу мою, Богородице, як вночі ходжу я при світлі, не знаючи Христових заповідей; народивша світло божественне, помилуй мене і просвіти, молюся.

Слава… Слово Бога живого зійшло в утробу Твою, Мати Діво, і прийняло від пречистих Твоїх кровей всю мою змішану природу, приходить у єдиній Іпо­стасями з двома природами; Його ж моли спастися душам нашим.

І нині… Тілесні похоті старанно пройшов я, і всі насолоджений, і розтлив себе всього, осквернився і став мерзотним; Пречиста Богородице, помилуй і спаси мене милосердям Твоїм.

Пісня 5

Ірмос: 3 ночі молюся, Чоловіколюбче, просвіти і наста­нови мене на повеління Твої і навчи мене, Спасе, творити волю Твою.

Вогонь геєнський розпалив собі, роблячи неподоб­ства, і накликав гнів Божий: допоможи мені, Пречи­ста, і не залиш мене.

Прощення гріхів завжди прошу, але не перестаю чинити беззаконня і Тебе, Пречиста, засмучувати; очищення вірних, ущедри мене.

Слава… Того, Кого Ти народила із кровей Твоїх, Чиста, досконалу Людину і істинного Бога — Ісуса, моли Його позбавитися нам вогню вічного.

І нині… Двері непроходимі, Пречиста, молюся, відкрий мені двері істинного покаяння і покажи мені стежки покаяння, бо Ти є усіх наставниця.

Пісня 6

Ірмос: Взиваю всім серцем моїм до щедрого Бога, і по­чуй мене у пеклі підземному, і виведи із тління життя моє.

Хвилі скверних помислів потопляють мене нині, але Ти, Владичице, настанови мене до тихого при­становища покаяння істинного Твоїм милосердям.

Надію, і стіну незбориму, і міцну заступницю при­дбали Тебе, Діво, визволяємося від гріхів, і лютих при­страстей, і всякої шкоди.

Слава… Припадаю до Тебе, Діво Чиста, і взиваю з плачем, Богородице: визволи мою окаянну душу від майбутнього суду і вогню вічного.

І нині… Ти, Пречиста, є кріпкість немічних душ Твоїми молитвами; тому мене, хворого душею, не зневаж, а зціли.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 6

Заради милосердя щедрот Твоїх, Христе, зійшов Ти на землю і від Діви воплотився, все освятив, що на землі, і на небеса всіх закликав; тому, уповаючи на Тебе, ніколи не погрішимо, але визволяємося, Тобою охоронювані.

Пісня 7

Ірмос: Згрішили, чинили беззаконня і неправду перед Тобою; не зберегли і не сотворили того, що Ти заповідав нам, але не відкинь нас до кінця, отців Боже.

Коли душа моя окаянна буде розлучатися з тілом, і не буде визволяючого її, ні утішителя її, тоді предстань, Владичице, і визволи мене від бісівської злоби.

Припадаю до Тебе і приношу теплі краплі сліз: знаю Твоє чоловіколюбство, знаю довготерпіння і незлоб­ливість; Ти помилуй мене нині, Чиста, прости і спа­си мене.

Слава… Помилуй, Діво, пристрасну і окаянну душу мою, подивись на засмучення пристрастями, поди­вись і на постійне розпалювання плоті і подай мені спасительну допомогу і визволення.

І нині… Отцю Єдиносущний, співбезначальний Син і Слово прийняв від Тебе плоть повну, розумну і одухотворену незмінну, як Сам знає; і єство наше оно­вив у ній на краще, Діво Чиста.

Пісня 8

Ірмос: Його ж воїнства небесні славлять, і тремтять хе­рувими і серафими, все, що дише, і творіння, оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Не розумію, думаючи про діяння мої, і жахаюся страшного судилища і Судді: яку відповідь тоді дам, окаянний, Владиці світу; будь мені заступницею.

Не відкинь мене Сама, Владичице, від лиця Тво­го, коли дивлюсь я на Твій образ; але будь до мене милостивою і переміни теперішнє моє осудження.

Слава… Невісто Божа, Маріє безневісна, визволи мене від усякого лукавого пошкодження, взиваю до Тебе, раб Твій, на майбутньому суді предстань преді мною, єдина християн заступнице.

І нині… Щоб обожити людей, Син Твій, Владичи­це, явився із Тебе довершеною Людиною; Його ж моли, щоб я зовсім очистився, і покажи мене спільни­ком Його божественного Царства.

Пісня 9

Ірмос: Ти, що «радуйся» прийняла від ангела і народила Сотворителя Твого, Діво, спаси тих, що Тебе величають.

Ти, єдина Чиста, є заступницею людей; Ти є стіна ступницею за мене, смиренного, щоб Твоїми молит­вами Він помилував мене, окаянного.

Діла ночі я вчинив, і ніч мук хоче покрити мене нині, дійсно суєтного, і прийняти всяке томління пе­кельне; але Ти, що народила Суддю і Бога, Діво Чис­та, визволи мене від усякої муки.

Слава… Час життя мого прожив у гріхах, і набли­жаюся до дверей пекла, і весь неготовим іду туди; допоможи мені, блага Богородице, на Тебе бо покла­даю надію.

І нині… Боголюбива Владичице, ангелів прикра­са, мучеників слава; з ними помолися знайти нам милість і прощення боргів і змогти всім закінчити добре наше життя.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 6. Четвер | Зміст | Глас 6. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору