«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 5. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні покаянні. Глас 5

Суддя сидить, і ангели стоять перед Ним, сурма сурмить, і полум’я горить; що робитимеш, душе моя, коли поведуть тебе на суд? Тоді бо гріхи твої вияв­ляться і тайні діяння викриються; тому раніше кінця взивай до Судді: Боже, очисти мене і спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене у лютості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

Усі пильнуймо, і Христа зустрінемо з множеством єлея і свічами світлими, щоб сподобитися ввійти все­редину чертога; бо хто опиниться поза дверима, да­ремно буде взивати до Бога: помилуй мене.

Слава, і нині… богородичний: Дивне таїнство Діви, світові явилося спасіння: бо із Неї народився безмужньо і у плоті явився без тління: усіх радість, Господи, слава Тобі.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 5

Коли відкриються діла твої, о душе моя, безліч ангелів буде стояти перед Суддею: яку відповідь у соромі отримаєш? Якщо раніше кінця не взиватимеш зі сльозами: згрішив, благий Господи, помилуй мене!

Стих: Господи, не викривай мене у лютості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

На постелі лежу безлічі гріхів, обкрадений надією на спасіння моє; бо сон лінивства мого готує душі моїй муку; але Ти, Боже, що народився від Діви, підніми мене на Твоє оспівування, щоб я прославляв Тебе.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Мученичий: Чудеса святих Твоїх мучеників Ти, Христе, дарував нам як нерушиму стіну; їхніми мо­литвами вірних людей Твоїх утверди, як єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Слава, і нині… богородичний: Швидкий Твій покров, і поміч, і милість покажи на рабі Твоєму; і вгамуй, Чиста, хвилі суєтних помислів, і упалу душу мою підніми, Богородице: знаю бо, знаю, Діво, що Ти мо­жеш усе, що хочеш.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 5

У глибину гріха опустився я, і хвилювання відчаю охоплює мене; але попередь, Христе, як Всесильний, Керманичу всіх, і приведи до тихого пристановища безстрастя, молитвами Твого Предтечі, заради мило­сердя, Спасе, і спаси мене.

Єлизавета звільнилася від неплідності, Діва ж зно­ву дівою залишилася, коли після гласа Гавриїла за­чала в утробі; але заграв в утробі той, кого в утробі дівочій передбачив Предтеча Іоан, Бога і Владику, що для спасіння нашого втілювався.

Слава, і нині… богородичний: Ти є квітка божествен­на, що зацвіла від кореня, ковчег і світильник, ручка золота, свята трапеза, яка носить хліб життя — Сина

Твого і Бога; благай Його зі святим Предтечею ущедрити і спасти тих, що сповідують Тебе Богородицею.

Канон. Творіння преподобного Йосифа. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Землю, яка ніколи не бачила сонця і ніколи не сяяла; безодню, яку не бачила нагою широта небесна, Ізраїль пройшов як по суші, Господи, і вивів Ти його на гору Твоєї святині, що хвалив і співав пісню перемоги.

Даруй мені, Спасе, очищення вчинених мною гріхів і послаби раніше, ніж я відійду звідси; очисти від великого гноїння, Господи, що очищав прокаже­них; і сподоби мене стати перед Тобою без пороку, коли Ти прийдеш судити живих і мертвих.

Гноїння, яке лежить на очах душі моєї і перешко­джає мені бачити проміння Твоє, яке Ти, Сонце незаходиме, вилив, явившись на землі; очисти, Спасе, це гноїння і подавай споглядати світло благодаті Твоєї, благоутробний Господи.

Мученичий: Будучи пильними охоронителями пове­лінь Христових, блаженні страстотерпці, приспіть усю ворожу злобу; тому мене, обтяженого сном гріховним, молюся, підніміть до божественного пильнування.

Мученичий: Страждаючи плоттю від ворога борителя, ви, мученики, перемогли його зброєю хреста і течею крові потопили; і вінці переможні прийняли від Бога, співаючи переможну пісню.

Богородичний: Визволи мене від злих звичаїв, Пре­чиста Діво, утверди на камені заповідей мене; що хитаюся від підступів давнього запинателя, Владичице, і сподоби мене догодити Христу, щоб я добре співав переможну пісню.

Другий канон Іоану Предтечі.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Житіє чисте, життя ж неземне показав ти, Предте­че, у земному тілі; тому молимо тебе, вчини нас по­дібними, що вірою тебе ублажаємо.

Безодню благосердя — Христа занурив ти в річко­вих струмках; Його моли, Предтече, висушити безо­дню зол моїх і просвітити мої помисли, молюся.

Предтече Спасів, причину мого покаяння вибла­гай і подай мені зворушення, що омиває сморід гріхов­ний, благай Чоловіколюбця, молюся тобі.

Богородичний: Ти народила невимовно і безболісно Того, Якого Отець нетлінно народжує раніше віків, Преславна Владичице; Його ж моли спасти від ушко­дження всіх, що звертаються до Тебе.

Пісня 3

Ірмос: Утверди серце моє, що рухається хвилями жи­тейськими, і направи до тихого пристановища, як Бог. .

Покаятися Тобі Богу обіцяю, і знову грішу, що бу­де? Як явлюся, коли судитимеш землю?

Моління Господеві принесімо, зітхаючи; пролиймо сльози, які очищають скверни, щоб визволитися там.

Мученичий: Законопорушники, ви засудили на смерть тих, хто любить життя, і уранили перемож­них мучеників, які сповідували Христа.

Мученичий: Собори мучеників приєдналися до со­борів святих ангелів, будучи рівноангельними бла­годаттю Божественного Духа.

Богородичний: Покаяння врата відкрий мені нині, Брата Світла, Діво; входи ж пристрастей зачини сми­ренної моєї душі.

Інший.

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Виточуючи зцілення тим, хто завжди з вірою при­ходить до твого храму, чудний Предтече, зціли при­страсті мого серця, благаю тебе, які виросли разом зі мною, окаянним, від неуважності, всебагатий.

Зітхаю, завжди охоплений риданням, думаючи про Твоє непідкупне судилище, єдиний праведний Суд­дя; на ньому ж, молитвами Хрестителя Твого, збере­жи мене неосудженим, Господи Боже мій.

Нового і Старого завітів був ти, славний Предте­че, заступником, божественним заступництвом; мене, застарілого у безлічі гріхів, онови покаянням, взиваю до тебе, щоб я шанував тебе похвалами.

Богородичний: Свята Діво Мати, єдина Всенепорочна, визволи нас від гріховних пороків; просвіти наші помисли, серця освяти і визволи всіх нас від вічного засудження, молимось.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, слух про Тебе — і убоявся; зрозумів провидіння Твоє — і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Слова Твої, Господи, що просвіщають, я зневажив, сотворив діла темні і боюся тамтешнього страшного Твого судилища.

Вітрилами божественного страху направимо ду­шевний корабель і досягнемо пристановища пока­яння, уникнувши гріховних хвилювань.

Мученичий: Ви, мученики, накрапляючи солод­кість, явилися божественними горами і раєм богонасадженим, який має древо життя — Господа.

Мученичий: Стрілами терпіння і очікування ви, святі мученики, перестріляли борителів бісів і вінці слави прийняли.

Богородичний: Пречиста Владичице, Ти є заступни­цею грішників і божественним виправленням для тих, що падають, бо Ти Бога народила; тому Тебе прославляємо.

Інший.

Ірмос: На хресті Твоє божественне страждання передба­чивши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як все­сильний.

У Небесному Царстві оселився ти, як істинний воїн Царя Христа, Хрестителю; того моли безперестанно ущедрити людей, що шанують тебе.

Освятив тебе в утробі Господь, передбачаючи бла­городство твого серця, блаженний Іоане; Його ж моли освятити всіх нас, молимось.

Мертвим ти благовістував пришестя Того, Хто умертвляється заради нас; Його моли, Предтече, ожи­вити мене, умертвленого гріхами, і спасти мене.

Богородичний: Помилуй мене, єдина Всенепорочна, що невимовно народила милостивого Бога заради великої благості, і позбав вічної муки.

Пісня 5

Ірмос: Окаянну мою душу, що бореться вночі з безліччю пристрастей, попередивши, ущедри і засяй духовне сонце в мені світлої денної зірки, щоб розділити ніч від світла.

Від діл нема мені спасіння, бо я, окаянний, багато згрішив на землі і жахаюся страшного Твого судили­ща, коли Ти захочеш судити, Боже, порушників Твоїх заповідей.

Яким я був нерозумним? Як я затьмарився, творя­чи гріховні діла? Як я не розумів страху Твого, Хрис­те? До землі схилився і уподібнився безсловесним тва­ринам; але наверни мене, Боже всього творіння.

Мученичий: Хмара мучеників розігнала хмару гірких мук, і осяяла день істинного розуму, і зруйну­вала темряву багатобожжя, і досягла до світла незаходимого.

Мученичий: Освяти розум мій молитвами святих мучеників Твоїх, Христе, молюся; і яви мене просвіщенним і причасником вічної слави, щоб я про­славляв Тебе, Спасе, співаючи.

Богородичний: Ти, Діво Мати, народила нам Бога невимовним словом, що дає всім многогрішним по­каяння, Твоїм благим заступництвом, пристанови­ще вірним і покров.

Інший.

Ірмос: До Тебе, що у світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Тебе, Предтече, народила неплідна утроба, вчини благоплідними твоїми словами благодітними тих, що мають серця, неплідними добрими ділами; тому тебе ублажаємо.

Зацвів ти в пустелі як благодухмяна лілея, присноблаженний; тому взиваю до тебе: Предтече, відже­ни від душі моєї всяку злосморідну злобу.

Ти, премудрий, став посеред закону і благодаті, тому взиваю: ущедри мене, Предтече, переможеного гріховним законом і окаянно бідуючого.

Богородичний: Ти, Пречиста, непроходимі врата, відкрий мені врата покаяння, благаючи для мене божественні входи і тамтешній спокій.

Пісня 6

Ірмос: Як визволив Ти, Господи, пророка від звіра, і мене виведи із глибини гріховних пристрастей, молюся, щоб я старанно полюбив храм Твій святий.

Ось час навернення, а я лежу завжди навзнак, охоп­лений многою нечутливістю; ущедри мене, Слове, просвітивши затьмарення серця мого.

Мене, стогнучого, як колись митаря, ущедри, благоутробний Христе, і як блудницю сподоби мене про­ливати сльози, щоб і я омив скверну безлічі моїх гріхів.

Мученичий: Великомученики Христові, визволіть мене дуже грішного від великого полум’я, що в геєні, яке чекає мене, щоб і я завжди прославляв вашу па­м’ять.

Мученичий: Подвизалися добре і світло увінчали­ся Твої страстотерпці живоначальною Твоєю рукою, Боже і Господи; їх святими молитвами спаси всіх людей Твоїх.

Богородичний: Богорадування тінь освячення, чес­ний ковчег, світильник божественного світла, трапе­за хліба життя, одухотворена палата Слове, покажи мене храмом Духа.

Інший.

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління визволи мене, як милосердний.

Невимовним промінням сяючи, Предтече Христів, дієвою твоєю молитвою просвіщай серця тих, хто побожно хвалить тебе.

Мене, охопленого сном лінивства, Предтече Хрис­тів, просвітивши благодаттю, підніми твоєю божест­венною волею.

Від усякої скорботи супротивної визволи, блажен­ний, нас, що придбали тебе, божественного заступ­ника і молитовника до Владики.

Богородичний: Буря гріховна засмучує мене, Бого­родице Пречиста; поспіши визволити мене, приво­дили до пристановища покаяння, Всенепорочна.

Пісня 7

Ірмос: Вогонь погасила молитва юнаків; зрошена піч, проповідниця чуда, не обпалила і не спалила піснеспівців Бога отців наших.

Беззаконня мої і неправди мої, безліч гріхів про­сти, Христе, і прийдешньої муки позбав мене, заради множества Твоїх щедрот, Боже.

Як блудний нині я прожив багатство, яке прийняв, і від голоду знемагаю, позбавившись божественної їжі; прийми мене, Спасе, що каюся, і спаси мене.

Мученичий: Мертвим зробили воюючого ворога, многими муками умертвляючи тіло, досточудні Гос­подні мученики; тому ми, вірні, побожно оспівуємо вас.

Мученичий: Бісівські полчища і множество мучи­телів ви, мученики, уранили борінням, терпінням же і мужністю; нині ж перейшли до життя істинного.

Богородичний: Пристановищем спасительним яви­лася всім, Пречиста, втихомирюючи бурю пристрас­тей, і до тиші всіх приводиш, Богородице Чиста, тих, що на землі смиренні.

Інший.

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, по­крив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благо­словен сси.

Словами благаємо Тебе, Слове, що Предтечею по­вернув голос батькові: розірви сіті наших гріхів.

Сонце многосвітле, засяй мені спасительне сяян­ня покаяння і визволи мене із темряви пристрастей, що засмучують затьмарене моє серце.

Неплідну душу придбав я і серце бездійне; Хрестите­лю Христів, неплідної божественне народження, моли безперестанно, щоб я вирощував плоди покаяння.

Рівного Отцю Сина славимо, і Духа Святого, Тройцю нероздільну побожно оспівуємо: Боже, благосло­венний Ти.

Богородичний: Немовля народила Ти, Всенепорочна, Христа, Який звершив оновлення нас, що заста­ріли в давніх гріхах.

Пісня 8

Ірмос: Ангелів лик, людей собор, Царя і Сотворителя всіх, священики, оспівуйте, левіти, благословляйте, люди, прославляйте по всі віки.

Ось засмерділи і згнили рани душі моєї, Христе, і я ніяк не смирився і не перестраждав; ліками пока­яння, Спасе, вилікуй мене.

Лукавий змій лестощами украв мене і наповнив злом; зітхаючи, взиваю: не відкинь мене, Слове, за­судженого і смиренного.

Мученичий: Всехвальні мученики, ви не ухилили­ся від кращого стояння; ворогів же хреста, які зашкодити вам намагалися, знищили і до кінця пере­могли, премудрі.

Мученичий: Вас, прехвальні Господні мученики, ні вогонь, ні меч, ні звірі, ні голод, ні розтрощення тіл на колесах, ні муки не могли розлучити від Христа Чоловіколюбця.

Богородичний: Ангелів похвала і людей спасіння, поручителькою будь мені, Мати Божа; щоб я навер­нувся і прийняв прощення вчинених раніше гріхів, свідомих і несвідомих.

Інший.

Ірмос: Тебе, Вседержителя, у печі юнаки, склавши все­світній хор, співали: всі діла Господа оспівуйте і прославляй­те по всі віки.

Зібрання людей струмками Йорданськими оми­ваєш, великий Предтече, проповідуючи покаяння; тому взиваю до тебе: висуши струмок моїх пристрас­тей, посилаючи мені джерельця сліз.

Тремти вся, душе, помишляючи про судилище Все­держителя, взиваючи: Щедрий, заради Хрестителя Твого, ущедри і спаси мене і визволи від мук.

Нечисті уста і осквернений язик рухаю я на мо­литву до тебе, святий Предтече; поспіши і допоможи мені, що коливаюся безперестанно всякими підсту­пами лукавого.

Троїчний: Пошли нам дощ прощення гріхів, Отче, і Сину, і Душе, Тройце єдиносущна, щоб, одержавши спасіння, ми прославляли Тебе по всі віки.

Богородичний: Піднесла Ти нас високим Твоїм Різдвом від рову падіння, Богорадувана; тому Тебе голосами вдячними і вірою оспівуємо, Діво, по всі віки.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа Моя Господа… і поклін.

Пісня 9

Ірмос: Бо створив Тобі велич Всемогутній, явивши Тебе Діву після Різдва, як народившу безмужньо Свого Творця; тому Тебе, Богородице, величаємо.

Щоб я величав твоє довготерпіння, Ісусе, довготерпи і ще мене, і не посічи мене, як безплідну смоківни­цю, взиваю до Тебе: щоб я приніс Тобі плоди покаяння.

Який страшний Ти, єдиний державний і Всесиль­ний! І хто протистоїть Твоїй страшній погрозі, коли Ти захочеш Сам сидіти на суді? Збережи мене на ньо­му незасудженим.

Мученичий: Страстотерпці Господні, ви вашими божественними болістями визволяєте від тілесних хвороб; тому зціліть душі моєї люті пристрасті, як мудрі лікарі.

Мученичий: Ваша рака мощей сяє краще за соняч­не проміння, зорю божественної благодаті, і просвіщає серця, і осяює душі тих, що з вірою прославляють вас, страстотерпці.

Богородичний: Світловидною хмарою, що приво­дить нових людей у землю обітовану, воістину явилася Ти, Богоблагодатна, і вратами, що вводять до життя; тому Тебе, Богородице, величаємо.

Інший.

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і народила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

Ось велич твого храму, як небо являється на землі, Предтече Христів, у якому ти просвіщаєш божествен­ними зорями всіх, хто до нього приходить, і нині кож­ного дня в ньому тебе ублажають.

Будучи щирим другом Владики, ти, Хрестителю, укріпи мене любити Його постійно добрим правом і цуратися згубних пристрастей, що тягнуть мене до загибелі.

Ти не був тростиною, що супротивними вітрами коливається, премудрий, але нашим божественним утвердженням і непохитним укріпленням Церкви, яку твоїми молитвами зберігай незборимою, вгамо­вуючи всякі спокуси.

Пришестя Сотворителя біля дверей: чому ти не оплакуєш себе, окаянна душе, живучи недбайливою? Піднімись і взивай до Господа: пощади мене, Спасе, молитвами Предтечі, як Чоловіколюбець.

Богородичний: Світлоносною колісницею Сонця воістину явилася Ти, що засяяло із Твого, Всенепорочна Чиста, лона і зруйнувало люту темряву ома­ни; тому достойно Тебе вірою ублажаємо.

Далі: Достойно є… і поклін, мала єктенія, світильний і звичайні псалми.

На стиховні стихири покаянні. Глас 5

Безліч гріхів моїх зневаж, Господи, що від Діви народився, і всі беззаконня мої очисти, подаючи мені думку навернення, як єдиний Чоловіколюбець; мо­люся: помилуй мене.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зра­діємо та звеселимося. Звесели нас у всі дні наші: за ті дні, коли Ти смиряв нас, за літа, коли ми бачили зло. І поди­вись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Горе мені! Кому уподібнився я? Неплідній смоків­ниці, і боюся прокляття з посіченням; але, небесний виноградарю, Христе Боже, заледенілу мою душу покажи плодоносною, і як блудного сина прийми мене, і помилуй мене.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Страстотерпці Твої, Господи, чинам ангельським подібні, бо як безплотні перетерпіли муки і, однодуш­не маючи уповання, обіцяними благами насолоджу­ються; їхніми молитвами, Христе Боже, даруй світові мир і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… богородичний: Обрадувана, Твоїми молитвами заступись і виблагай душам нашим ве­ликі щедроти і очищення безлічі гріхів, молимось.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія, час 1-й, звичайні псалми та інше і відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 5

Розбійник на хресті увірував у Тебе, Христе, як Бога, сповідав Тебе, чистим серцем взиваючи: пом’я­ни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо ваше є Царство Не­бесне.

Як виправдав Ти, Христе, блудницю, що плакала від усієї душі, так і мене, Владико, що у відчаї, визво­ли від усякої муки, Благий молюся.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я — Мене ради.

Предтечу Христового, що приготував путі благі, ублажімо одностайно Іоана, щоб його божественни­ми молитвами визволитися від гріхів.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Мученичий: Ви, мученики, що щирою душею ви­пили чашу Христову, визволіть нас, святі, від кала­мутних гріхів і недугів дощем божественних ваших молитов.

Слава… троїчний: Неосяжний Боже, Всесильна Тройце і Єдинице, молитвами Предтечі Твого спаси мене, визволяючи від темряви і вогню, що чекають мене.

І нині… богородичний: Завжди лукавими ділами осквернений, молю Тебе, Діво, нескверну Матір Вла­дики: очисти мене від усякої скверни, Владичице.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 5

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення е.

Коли Ти вознісся як агнець на хресті і возношення лукавого скинув; заколовши Себе, кров’ю Своєю Ти освятив землю; і, проколений списом, Ти повелів, Христе, повернути назад полум’яну зброю, і відкри­ти мені вхід до раю, і насолоджуватись безбоязно дре­вом життя. Тому, спасенний Твоїми стражданнями, взиваю до Тебе, радіючи: слава Твоєму божествен­ному хресту, яким ми визволилися від клятви дав­ньої і прийняли через древо благословення і велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Бажаючи визволити людей від хвороб і ганьби, Преблагий Господи Спасе мій, Ти перетерпів ганеб­не розп’яття і жовч споживаєш, незлобливий, нашу злобну гіркоту віднімаєш; уранився Ти, Слове, через проколення ребра, рани душі моєї зціляєш, Владико; тому й оспівуємо Твоє славне благовоління; і, поклоняючись, шануємо спис, і губку, і тростину, якими Ти дарував світові Твоєму мир і велику милість.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Як Тебе, Ісусе, єврейський беззаконний натовп за­судив на розп’яття на хресті, не пощадивши Тебе щедрого; Діва, плачучи, тоді віщала, коли побачила на хресті піднесеного, Якого безболісно народила із утроби: що Тобі вчинило беззаконне зборище, Сину Мій улюблений, Сину Мій жаданий? Поспіши і спа­си тих, хто вірою прославляє Твоє розп’яття і Мене, як Ти обіцяв, величає, як єдиний Всеблагий.

Інші стихири Богородиці, глас той самий.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Бажаючи відійняти простягнуту руку первоздан­ного Адама для всіх всеболісну, Чоловіколюбче, як Сотворитель Адама, прицвяхувався цвяхами, без­грішний Христе, і списом Твої божественні ребра уранив заради нас, повеліваєш полум’яній зброї, Слове, не заперечувати вхід рабам Твоїм. Тому, прославля­ючи Тебе, оспівуємо державу Твою і хрест Твій ша­нуємо і оспівуємо, Чоловіколюбче, яким усяке єство знайшло безболісне насліддя і велику милість.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Агниця, побачивши Свого Агнця, на заколення веденого, спішно йшла за Ним, так взиваючи до Ньо­го: куди йдеш, Сину Мій найсолодший, Христе? За­ради чого, Довготерпеливий, Ти без лінощів ідеш цією дорогою, Ісусе найжаданіший? Безгрішний і многомилостивий Господи, дай Мені слово, рабі Твоїй, Сину Мій улюблений, не зневаж Мене, мовчачи, дивно на­родившу Тебе; Боже Життєдавче, даруй світові вели­ку милість.

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його пе­ребуває повік.

Ти воістину є престол херувимський, вищий за все творіння: в Тебе бо, Чиста, оселилося Божественне Слово, бажаючи оновити наш образ; і з Тебе вийшов плотоносцем, як Благоутробний; хрест і страждання заради нас прийняв і воскресіння як Бог дарував. Тому до Тебе, як примирившої наше засуджене єство, Сотворителю дякуючи, взиваємо: подай нам прощен­ня гріхів і милість Твоїми молитвами.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Заради нашого визволення велику ціну — пречисту кров Твою благозволив дати, тому, бачачи тебе розіп’ятим, Мати Твоя, ридаючи і волосся Своє терзаючи, промовля­ла: Сину, Агнче всенепорочний, бажаючи світ визво­лити чесною Твоєю кров’ю, від очей Моїх як зайшов Ти, Сонце незаходиме, яке всім подає просвіщення, і мир, і велику милість.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Сподоби, Госпо­ди, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 5

Господи, колись, за пророка Мойсея, тільки явлений прообраз хреста Твого перемагав ворогів Твоїх; нині

ж, маючи самий хрест Твій, помочі просимо: укріпи Церкву Твою заради великої милості, Чоловіколюбче.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Хрест Твій, Христе, хоч і є видимим древом за при­родою, але божественною одягнено силою; і, чуттєво явлене світові, духовно чудо творить наше спасіння; йому ж поклоняючись, славимо Тебе, Спасе, поми­луй нас.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від ба­гатих та зневаги від гордих.

Мученичий: Моліть за нас, святі мученики, щоб ми визволилися від беззаконь наших; вам бо дана бла­годать молитися за нас.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Сприйнявши весь мій образ, Сотворитель і Бог одягнувся, бажаю­чи оновити раніше впалий образ Адама; на хрест піднісся волею як винний; і нині простягнув руки, зціляючи руки, які в давнину простягнулися до пло­ду дерева. Його ж бачачи, Пречиста виголошувала: що це за невимовне Твоє довготерпіння, Сину Мій? Не можу терпіти, бачачи Тебе на хресті розіп’ятого, що рукою утримує всі краї землі.

Далі: Нині відпускаєш раба Твого, Владико… Трисвяте по Отче наш… Тропар святому. Слава, і нині… богородичний на глас тропаря, єктенія і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 5

Пісня 1

Ірмос: Коня і вершника у море Червоне, долаючи ворога силою могутньою, скинув Христос, Ізраїля ж спас, що пе­реможну пісню співав.

Прийми, Богородице, рабів Твоїх молитви, що з вірою приносяться Тобі з глибини серця; і принеси їх Сину Твоєму, щоб Він подав прощення гріхів.

Як воістину суща Богородиця, збагачуючи земнородних і дверима спасіння до життя вводячи, Діво Богомати, не переставай завжди благати за тих, хто молиться Тобі.

Слава… Нині схилившись до благань співців Твоїх, як державна у спасінні поміч, молитвами Твоїми виз­воли від бід, Владичице, і збережи неушкодженими тих, хто шанує Тебе.

І нині… Попередивши незабаром і заступаючи теп­ло, Пресвята Діво, змилосердившись, позбав нас лютої недолі, що охоплює нас, і визволи від печалі.

Пісня 3

Ірмос: На нічому поставив Ти землю повелінням Своїм і повісив її, щоб непорушно стояла на непорушному, Христе, камені заповідей Твоїх, Церкву Твою утверди, єдиний бла­гий і Чоловіколюбець.

Пильною божественною молитвою, Мати Божа, осяй світлом Твоїм темну хмару мого серця і покажи мене сином дня, просвіченого чеснотами, Світловодителько душ наших.

Завжди бажаючи оспівувати Тебе достойно, не ро­зуміємо, однак, як можна приносити похвалу із уст недостойних, яку прийми благопоблажливо, і послу­хай благання тих, що з вірою моляться Тобі.

Слава… Являючи доброплідними неплідні душі і заледеніле очищаючи Твоєю молитвою, і мою душу покажи, Богородице, такою, що дає плід віри і життя нескверне.

І нині… Ти, що всю землю тримаєш рукою, як Ти обіймаєшся матернім лоном? Молоком годується від грудей Той, Хто насичує все живе благоволінням; і багатий дарами убожіє, втілившись.

Пісня 4

Ірмос: На хресті Твоє божественне страждання передбачив­ши, Авакум, ужахнувшися, взивав: Ти, Милосердний, владу сильних знищив, зійшовши до сущих у пеклі, як всесильний.

Знаючи Тебе єдиною заступницею перед Богом, що винним прощає борги, Пречиста, шануємо Тебе по­хвалами і піснями.

Церквою Тебе показав, Діво Всенепорочна, Бог, що оселився в Тобі; Його ж завжди благай зберегти неушкодженими рабів Твоїх.

Слава… Благання почуй убогих, що уповають на Тебе, Богородице, і поспіши визволити нас від бід матерньою Твоєю сміливістю.

І нині… У скорботах солодка утіха, і в напастях поміч, і в бідах заступницю придбали ми, Мати Божа, і всякого озлоблення позбавляємось.

Пісня 5

Ірмос: До Тебе, що в світло, як у ризу, зодягнувся, зранку молюся і взиваю: душу мою затьмарену просвіти, Христе, як єдиний милосердний.

Ти, що Першоначального в літо породила, в опи­саній плоті, воістину природою неописаного, Його моли безперестанно за рабів Твоїх.

Ти швидко наближаєшся до сущих у недолі, завжди допомагаючи, і направляєш до спасіння, Пречиста, тих, що закликають Тебе у спокусах.

Слава… Милостивого єством явила Ти молитва­ми милосердного Бога; подай рабам Твоїм мирне життя і гріхів прощення, Всенепорочна.

І нині… Вугілля, що його побачив Ісая, Ти, наро­дивши, спали мої речі гріховні, Всенепорочна, і про­світи мене, молюся.

Пісня 6

Ірмос: Смертоносною бурею схвильоване море пристра­стей утихомир, Владико Христе, і від тління визволи мене, як милосердний.

Нас, умертвлених гріховними пристрастями, Вла­дичице, піднявши, оживи Твоїми молитвами, бо Ти народила Того, Хто знищив тління.

Ти правдиве наше уповання, і незборима стіна на ворогів, і надійна допомога, Владичице, тому ми не боїмося наклепів на нас.

Слава… Захищай завжди земнородних у хворобах, Чиста, і лютими ворогами ослаблених Твоїх служи­телів неушкодженими збережи.

І нині… Душу мою, затьмарену хмарою помислів, що надходять від наклепів людиновбивці — біса, про­світи, Богоневісто.

Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 5

Хрестом Сина Твого, Богоблагодатна, ідольську оману всю знищено і кріпкість демонів подолано; заради цього ми, вірні, достойно Тебе завжди оспі­вуємо і благословляємо і, сповідуючи Тебе істинною Богородицею, величаємо.

Пісня 7

Ірмос: Преславний отців Господь полум’я погасив, по­крив росою юнаків, що одностайно співали: Боже, благо­словен єси.

Прийми прохання вірних Твоїх рабів, Владичице, і визволи від напастей, і від скорбот спаси тих, хто з вірою співає: Боже, благословенний Ти.

Ти, що народила нам Бога Благодійника, Його моли матерніми молитвами, Чиста, ущедрити тих, що Тебе прославляють.

Слава… Заступницю непереможну і основу непо­хитну придбавши Тебе і Твоїм одягнувшись покро­вом, Владичице, перемагаємо підступи воюючих про­ти нас.

І нині… Подивись на смирення Твого раба, Влади­чице, і визволи від вічного вогню мене, що безпере­станно співаю: Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Тебе, Вседержителя, у печі юнаки, склавши все­світній хор, співали: всі діла Господа оспівуйте і прослав­ляйте по всі віки.

Словами разом і думками похвалу Тобі складаю­чи, вірні, взиваємо: Господа оспівуйте і прославляй­те Його повіки.

Через Твою доброту Соломон назвав Тебе ближ­ньою Бога, як найближчу до Нього; матерньою сміли­вістю, Діво, сущих у світі визволяй.

Слава… Тебе після Бога маючи упованням на спа­сіння в напастях, вірні, взиваємо: всі діла Господні, Господа оспівуйте і прославляйте Його повіки.

І нині… Прийми пісню від недостойних уст, Діво Преславна, що взивають до Тебе: радуйся лікуван­ню хворих тілом і спасінню душ, сущих у відчаї.

Пісня 9

Ірмос: Ісає, радій! Діва мала в утробі і народила Сина Еммануїла, Бога й людину, Схід — ім’я Йому; Його велича­ючи, Діву ублажаємо.

До Тебе проливаємо нашу молитву в болістях: по­милуй нас, грішних, щоб ми не осоромилися в день випробування, що Тебе, Всемилосердну Богородицю, закликаємо.

Земне єство родинно не зневаж, Владичице Чиста, але будь помічницею в бідах, у печалях укріпляючи і визволяючи усіх нужденних; бо на Тебе уповаємо, щоб спастися нам.

Слава… Боже, почуй нині молитву людей Твоїх і позбав нас ворожого ушкодження: ось ми приводи­мо Тобі істинне очищення — Тебе народившу, Яку любов’ю ублажаємо.

І нині… Під державу кріпкості Твоєї, Владичице, вдаємося всі земнородні, благаючи милості й щедрот Твоїх; виливши їх на нас, усіх нас освяти.

Далі: Достойно є… і поклін. Трисвяте по Отче наш… Тропар та інше звичайне і відпуст.


Глас 5. Понеділок | Зміст | Глас 5. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору