«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 4. Вівторок

У вівторок на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні покаянні. Глас 4

Смиренну мою душу відвідай, Господи, яка все життя прожила в гріхах; як блудницю прийми й мене і спаси мене.

Стих: Господи, не викривай мене в люті Твоїй і не карай мене гнівом Твоїм.

Перепливаючи безодню теперішнього життя, думаю про безодню моїх гріхів і, не маючи керманича думок, взиваю до Тебе Петровим гласом: спаси мене, Христе Боже, спаси мене, як Чоловіколюбець.

Слава, і нині… Богородичний: Як воістину суща Богородиця, благаючи зі сміливістю як Мати Сина Твого і Бога нашого, збережи місто, яке особливо вдається до покрову Твого, і в Тобі має державу, і до Тебе звертається, як до пристановища і стіни і як до єдиної Заступниці роду християнського.

Після 2-ї кафизми сідальний. Глас 4

Мороком пристрастей і житейськими насолодами я затьмарив розум душі моєї, який не приходить до зворушливості; але ущедри, Спасе, і мене окаянного, і дай мені помисли зворушення, щоб і я раніше кінця взивав до Твого благосердя, Господи: Христе Спасе мій, спаси мене, безнадійного і недостойного.

Стих: Господи, не викривай мене в люті Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм.

Незабаром ввійдемо у невісник Христів, щоб усім почути блаженний глас Христа Бога нашого: прийдіть, хто любить небесну славу, щоб бути причасниками разом з мудрими дівами, просвітивши світильники наші вірою.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Страстотерпці Твої, Христе Боже наш, озброївшись хрестом, перемогли біснування началозлобного ворога, і засяяли як світила, настановлюючи земнородних, і подають зцілення тим, хто просить з вірою; їхніми молитвами спаси душі наші.

Слава, і нині… Богородичний: Слово Отче, Христа Бога нашого, що із Тебе воплотився, Богородице Діво, ми пізнали, єдина Чиста, єдина благословенна; тому, безперестанно Тебе оспівуючи, величаємо.

Після 3-ї кафизми сідальний. Глас 4

Душе, покайся раніше кончини твоєї, суд непідкупний для грішників, взивай до Господа зворушливим серцем: згрішив свідомо і несвідомо, Щедрий, молитвами Хрестителя Твого ущедри і спаси мене.

Горлиця пустелелюбна, святий Хрестителю, проповіднику покаяння, що показав усім Христа, Який став людиною, ти є заступником усіх грішників і всім, хто знаходиться в бурі, постійним помічником; його молитвами, Христе, спаси світ Твій.

Слава, і нині… Богородичний: Ти, Пречиста, оновила божественним Різдвом Твоїм зітліле у пристрастях умертвлене земнородних єство і піднесла всіх від смерті до нетлінного життя; тому Тебе достойно всі ублажаємо, Діво препрославлена, як Ти прорекла.

Канон покаянний до Господа нашого Ісуса Христа
і Його святих мучеників.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Ти уранив Єгипет і потопив у морі фараона мучителя, людей же спас від неволі, які співали Мойсеєву пісню перемоги, бо Він прославився.

Мене, що таємно роблю діла темряви, Господи, не викривай явно і не осором мене перед усіма; але просвіти світлом щирого покаяння, Спасе, і спаси мене.

Гріхи до гріхів завжди приєдную, Владико, я, блудний, і ніколи не відчуваю страху Твого, Господи; тому раніше кінця спаси і ущедри мене.

Мученичий: Щитом побожності прикриваючись, тримаючи хрест, як зброю, святі мученики, ви вийшли на війну з ворогом і його перемогли, славні.

Мученичий: Ви, божественні мученики, не убоялися кровопивців левів, ні меча, що розсікає, ні варіння у котлах, виривання нігтів, роздирання, ні болісних мук.

Богородичний: Ти, Пречиста, явилася ковчегом, позолоченим Духом Божественним, який носив не скрижалі закону, але Христа Господа, Якого закон і пророки у давнині провістили.

Другий канон святому і чесному Іоану Предтечі.

Творіння преподобного Йосифа. Глас 4

Ірмос: Колісниці міцні, Народжений від Діви, потопи у глибині безстрастя тричасну душу, молюся; щоб, як на тимпані, в умертвленім тілі я співав Тобі пісню перемоги.

Ти, як велика зірка, йшов перед Сонцем і просвітив землю твоєю світлістю, Хрестителю; тому взиваю до тебе: просвіти моє серце, осліплене безліччю гріхів темряви.

Ти колись, блаженний, розв’язав пута неплідства своїм народженням; тому молюся тобі: покажи плодовитою твоїми молитвами безплідну душу мою, запустілу пристрастями, щоб вона приносила плоди благих чеснот.

Ти приготував путі Визволителю, йдучи силою пророка Іллі, приснославний Хрестителю; до Нього

ж направ душу мою, визволяючи її від усяких спокус і полум’я пристрастей молитвами твоїми.

Богородичний: Хмаро світла, розжени темні і люті хмари моєї душі Твоїм світлим заступництвом; щоб я побачив зорю, що із Тебе засяяла, і прийняв світлом Світло незаходиме.

Пісня 3

Ірмос: Ти утверджуєш грім і твориш дух; утверди мене, Господи, щоб я оспівував Тебе істинно і творив волю Твою; бо немає святого, крім Тебе, Боже наш.

Ти, Христе, просвітив очі сліпців; просвіти очі мої, затьмарені насолодами і житейськими печалями, які ніяк не хочуть дивитися на Твоє провидіння.

Ось час, душе моя, відійди від гріхів, які ти вчинила, і до Владики Визволителя взивай зі страхом: покаяння двері відкрий мені, Христе.

Мученичий: Відігнаний був Веліар божественними подвигами страстотерпців, і ми бачимо його потоптаним ними, мертвим і недіючим, який у давнині хвалився.

Мученичий: Святих собор завершив мученичий подвиг, і тисячі бісів, які в помислах, божественною силою воістину посік і одержав славу.

Богородичний: Ти, Пресвята Богородице, визволила від печалі праотців і нам дарувала радість, народивши Життєдавця і Визволителя; Його ж тепло благай спасти душі наші.

Інший.

Ірмос: Лук сильних ослабів, немічні ж опоясалися силою; заради цього утвердилося в Господі моє серце.

Ти, блаженний, всякі чесноти виконав, усяку ж злобу в серці своєму зненавидів і людям показав путь покаяння.

Ти явився великим Предтечею втіленого Слова, заради цього молюся Тобі: визволи мене від безсловесних пристрастей, настановляючи мене на путь безстрастя.

Ще живучи в тілі, ти, Предтече, показав життя безплотних; укріпи і нас, богоносний, уподібнитися Йому твоїми молитвами, молимось.

Богородичний: Світ Тобою був помилуваний, який став нечистим заради злочинів, Мати Діво; тому оспівуємо Тебе в піснях, достойно Тебе ублажаючи.

Пісня 4

Ірмос: Почув слух Твій, Боже, і убоявся; пізнав діла Твої і вжахнувся, Господи: бо Твоїм хвалінням наповнена земля.

Я був нагим від чеснот і одягненим злобою, і тому наповнився соромом; Ісусе Чоловіколюбче, просвіти мене божественною ризою.

Перепливаючи води житейського моря, Слове, через лінивство утопаю в біді тілесних насолод; направ мене на путь покаяння.

Мученичий: Воістину очистивши терпінням весь гній гріха божественною силою, мужні мученики, спасіння всім подаєте вашими молитвами.

Мученичий: Ви, страстотерпці, валялися по землі, як каміння, але до кінця подолали міцну оману і досягли небесного града; їхніми молитвами, Господи, спаси нас.

Богородичний: Тебе, спасіння, у всякий час і на всякому місці закликаю: не зневаж мене, Всенепорочна, бо Ти народила Бога, Визволителя і Спаса мого. Інший.

Ірмос: Заради любові до образа Твого, Щедрий, Ти на хресті був піднесений, і народи зніяковіли; Ти бо, Чоловіколюбче, кріпкість моя і хваління.

Знаємо тебе, славний Предтече, як горлицю, яка словами істини сповіщає світові істинну весну, тому тебе завжди ублажаємо.

Старого і Нового завітів проповідник, Предтече, твоїми молитвами онови всього мене, якого сокрушив лукавий оманою.

Ти, що оселився в пустелі непорочним житієм, Предтече, божественними твоїми молитвами онови мій розум, спустошений всякими провинами.

Богородичний: Твій Син, Діво, є нашим очищенням і визволенням; Його ж благай спасти душі тих, хто у зворушливості ублажає Тебе.

Пісня 5

Ірмос: Засяй мені, Господи, світло Твоїх повелінь, бо до Тебе зранку молиться дух мій і оспівує Тебе, бо Ти є Бог наш, і до Тебе звертаємося, Царю миру.

В безнадійності проходить життя тлінне, лукавий затьмарює оманою кожного дня; Ісусе щедрий, настанови мене на світло покаяння і життя.

Піднеслося серце моє підступами змія і упало великим падінням; Ти, Ісусе, виправлення упалих, підніми і спаси мене заради великих щедрот Твоїх.

Мученичий: Ви, блаженні, краплями крові погасили багатобожжя ніч омани, і хмарами зцілень завжди погашаєте полум’я пристрастей, страждальці Спасові.

Мученичий: Силою божественною ви, мученики, були непохитними, коли стояли на судилищі, і ваші нігті виривали, і голови відсікали, і ви терпіли безліч лютих мук.

Богородичний: Засяй мені, Владичице, зорю Твоєї милості, що перебуваю в мороку моїх гріхів, Діво, і настанови мене на світло покаяння, Пречиста, щоб я вірою Тебе оспівував.

Інший.

Ірмос: Просвіщення Твоє, Господи, подай нам, і з темряви гріхів визволи нас, Благий, і даруй нам Твій мир.

Вихованець пустелі, Предтече, росою молитов твоїх збережи мене неушкодженим від спустошливого вугілля, розпаленого пристрастями.

Твоєю, всеблаженний Іоане, святою правицею охрещується Божественна Правиця Отця, Яка спасає нас від руки лукавого твоїм священним заступництвом.

Весь світ має тебе, Предтече, пристановищем, і державним покровом, і великою стіною; визволи нас твоїми молитвами від усяких тяжких обставин.

Богородичний: Тебе, доброту Яковову, полюбив Бог, Діво Отроковице, Який прикрашає Тобою всіх, затьмарених гріхом у давнині.

Пісня 6

Ірмос: Безоднею моїх житейських діянь зійшов я в пекло, але як Іона із кита взиваю: виведи мене із глибини гріха, молюся, Сину Божий і Слове.

Дріманням байдужості обтяжив я, окаянний, душу і гріховним сном умертвився; піднеси мене, Господи, до світла покаяння і Твоїм милосердям спаси мене.

Як упав я, окаянний? Як віддалився я від Преблагого Бога? Як я не відчуваю того страшного суду, на якому маю судитися? Творче мій, ущедри мене.

Мученичий: Ви, пресвітлі страстотерпці, воістину явилися сопілкою, що завжди сповіщає спасительний спів, і насолоджує серця вірних, і відганяє до кінця пияцтво омани.

Мученичий: Мученики Христові, ви перевершили межу людського єства божественною допомогою Творця; перетерпівши болісті мук, ви раділи, як у чужих тілах.

Богородичний: Всесвята Діво, заступнице і покров вірних, явися і визволи мене від майбутнього покарання і страшного суду в час судний, щоб я з вірою завжди оспівував Тебе.

Інший.

Ірмос: Зійшов я у глибину морську, і потопила мене буря многих гріхів; але як Бог виведи із глибини життя моє, Многомилостивий.

Стояв ти, Предтече, і хрестив Владику в потоці ріки, Який взяв гріхи світу; Його не переставай благати, Хрестителю, ущедрити душі наші.

Проповідником покаяння явився ти, в якому збережи, Предтече, моє серце, осквернене шкідливими гріхами, яке не має навернення.

Ти, блаженний Іоане, проголосив у пустелях непроходимих душам про пришестя Слова; тому кожна церква ублажає тебе невмовкними голосами.

Богородичний: Образи закону звершилися Твоїм страшним. Різдвом, Богоневісто; їх же здійснення ми нині бачачи, Владичице, достойно Тебе шануємо.

Пісня 7

Ірмос: Ідолу золотому юнаки Авраамові не поклонилися, випробовуючись, як золото в горнилі, в печі вогняній, і як у чертозі світлому, радіючи, співали: благословенний Боже отців наших.

Юним отроком явився ти, Христе, бажаючи визволити світ від давнього засудження, як благосердний; тому взиваю до Тебе: мене, застарілого в гріхах, нині онови, Щедрий, і спаси мене, що співаю: благословенний Бог отців наших.

Ти колись спас Манасію, який покаявся, і ущедрив блудницю, яка плакала, і розбійника виправдав словом, який багато і тяжко згрішив перед Тобою; і мене, Спасе, прийми, що взиваю: благословенний Бог отців наших.

Мученичий: Страшна буря багатобожжя охопила вселенну; ви, страстотерпці, зробили корабель благочестя, керовані Христом, допливли до пристановища життя і взиваєте: благословенний Бог отців наших.

Мученичий: Будучи явно просвічені і випробувані в муках, як золото в горнилі, страстотерпці, ви явилися печаттю страждань Христових; у скарбницях небесних нині перебуваєте для утвердження многих.

Богородичний: Спаса і Бога, Визволителя і Владику Ти, Пречиста, народила плоттю; Йому завжди молися, Владичице, щоб, отримавши прощення многих і тяжких гріхів, ми прославляли Його незбагненні щедроти.

Інший.

Ірмос: Авраамові юнаки колись у Вавилоні подолали полум’я печі, піснями взиваючи: отців наших Боже, благословенний Ти.

Ти, пророче Іоане, явився більшим за всіх народжених; визволи мене із великого полум’я і вічної темряви великою твоєю молитвою, бо я дуже згрішив перед Богом, щоб я ублажав тебе.

Я став неплідною смоківницею і боюся відсічення; утверди мене заступництвом твоїм, Предтече Спасів, і сотвори плодовитим, щоб я ублажав тебе.

Втихомир усяку ворожу бурш, яка проти тих, що з вірою звертаються до тебе, теплими твоїми молитвами до Визволителя всіх, Предтече Іоане.

Богородичний: Від нападу лукавого і від неволі бісівської збережи рабів Твоїх, Діво, які душею і устами завжди Тебе славлять.

Пісня 8

Ірмос: У вогняному полум’ї стоять перед Тобою херувими і серафими, Господи; і все творіння співає Тобі пісню величну: оспівуйте, благословляйте і прославляйте, люди, Христа, єдиного Сотворителя, по всі віки.

Не перебував я у страху Твоєму, не послухав заповідей Твоїх і не виконував ніколи волі Твоєї; що буде зі мною, окаянним? Чоловіколюбче, ущедри мене з благості, Спасе, і не відкинь мене.

Сотворителю доброго, взиваю до Тебе: серпом страху Твого зріж під корінь весь терен помислів душі моєї окаянної, і сподоби мене вирощувати плоди покаяння, Христе, спасительний колосок.

Мученичий: Мученики утиснені многими муками, розширені благодаттю, але звузили путі ворога, сповнені проваллям, і нині настановляють нас на путь Божу у вірі і любові.

Мученичий: Через ваше терпіння і страждання, святі мученики, лукавий попав у біду, упав у глибину і лежить безумний, всіма осміяний; ви ж прикрашаєтеся вінцями перемоги.

Богородичний: Утроба Твоя, Всенепорочна, явилася стогом чесної стодоли, що має в собі пшеницю життя, яка годує всіх; тому Тебе, як причину всього доброго, вірні достойно величаємо.

Інший.

Ірмос: Визволителю всіх всесильний, Ти, зійшовши, зросив посеред полум’я побожних юнаків і навчив співати: всі діла, благословляйте, оспівуйте Господа.

Мене, охопленого сном безнадійності, затьмареного мороком злоби, виправи, Предтече, світлою твоєю молитвою і дай мені благопристойно ходити як удень у доброчинності.

Буря спокус оточує мене, і хвиля пристрастей засмучує мене; подай мені руку, Предтече, і приведи до пристановища покаяння корабель душі моєї молитвами твоїми.

Того, Хто взяв на Себе гріхи світу, ти хрестив у водах ріки; висуши, блаженний Іоане Предтече, безодню гріхів моїх струмками молитов твоїх.

Ти, Предтече, бачив Духа Святого і чув голос Отця, Який свідчив про Ісуса, Якого ти невимовно хрестив; Його ж благай спасти нас.

Богородичний: Ти, як джерело нашого оновлення, онови мене всього, приниженого підступами змія, щоб я вірою і любов’ю Тебе ублажав, Богородице Діво Всенепорочна.

Далі співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа…

Пісня 9

Ірмос: Ти, що сотворив державу силою Твоєю, скинув сильних із престолів і підніс смиренних, Бог Ізраїлів; у них же відвідав схід з висоти і направив нас на путь миру.

Ось відкрився чертог таємничий, і мудрі діви, прикрасивши світильники свої єлеєм чеснот, входять радісні, відкинувши сон безнадійності. О душе, ввійди з Христом, маючи світильник.

Як блудниця, я тримаю ноги Твої мислено і сльозами омиваю їх, Слове; омий мене, Спасе, від нечистих пристрастей; віра твоя спасла тебе, скажи і мені, щоб я нескінченно оспівував Твоє милосердя.

Мученичий: Веселим серцем і радісною душею живуть мученики на небесах, завжди маючи рани Христові як величну красу; і для нас благають миру, і визволення від бід, і прощення гріхів.

Мученичий: Освячується кожне місто, яке має ваші мощі, божественні страстотерпці, як другий ковчег, який в Ізраїлі визволяв від бід; радуються небесні сили з чесними ангелами, прийнявши ваші душі, блаженні.

Богородичний: Боголюбива Діво, що народила боголюбивого Бога, взиваю до Тебе: ублажи окаянну мою душу, озлоблену лютими пристрастями і підступами лукавих бісів, щоб я з вірою оспівував Тебе, надію всіх.

Інший.

Ірмос: Єва недугом непослуху оселила клятву, Ти ж, Діво Богородице, народженням утроби Твоєї зацвіла світові благословення; тому Тебе всі величаємо.

Кріпкість моя і спів Христос Господь; Його ж благай, блаженний Предтече, укріпити мене проти пристрастей, і проти всяких підступів бісівських, і допоможи виконувати божественну волю, щоб я завжди з любов’ю ублажав тебе.

Ти явився як прекрасна горлиця і солодкоголоса ластовиця, божественний Предтече, яка сповіщає про весну божественну — Христа; Його ж благай визволити мене від зими душетлінної і бурі гріховної, молюся тобі.

Загравши в утробі матері, ти сповістив про Того, Хто засяяв від Діви; Його моли умертвити мої плотські пристрасті, які умертвляють мене, і наповнити радістю серце моє, щоб я оспівував тебе, божественний Предтече.

Суд буде немилостивим для тих, що не творять милостиню, дивись і розумій: єлей придбай, що просвіщає твій світильник, і зберігай його непогасним; бо наближається Жених, пильнуй, щоб ти зберігав непогашеною волю.

Богородичний: Народивши боголюбивого Бога, боголюбива Богородице, Його моли визволити мене від усякого гріха, і до Нього нехай сотворить серце, наповнене любов’ю, яке ненавидить плотські солодкі пристрасті, щоб я в піснях величав Тебе.

Далі: Достойно є… Єктенія, світильний і псалми звичайні.

На стиховні стихири покаянні. Глас 4

Омий мене сльозами моїми, Спасе, бо я осквернився многими гріхами; тому припадаю до Тебе: згрішив, Боже, помилуй мене.

Стих: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимося. Звесели нас в усі дні наші: за ті дні, коли Ти смирив нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої, і навчи синів їх.

Ягня я є словесного Твого стада і до Тебе вдаюся, Пастиря Доброго, знайди мене заблудлого, Боже, і помилуй мене.

Стих: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ, і в ділах рук наших допомагай нам.

Мученичий: Ви, святі мученики, були співпричасниками ангелів, мужньо проповідуючи Христа на судилищі, бо все, що у світі прекрасне, залишили, як не суще, віру ж як тверду надію сповідали; тому й оману відігнавши, виточуєте вірним дари зцілень, безперестанно благаючи спастися душам нашим.

Слава, і нині… Богородичний: Від усіх бід рабів Твоїх оберігай, благословенна Богородице, щоб ми Тебе славили, надію душ наших.

Далі: Благо є сповідатися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар і єктенія. Потім час 1-й, псалми звичайні та інше і відпуст.

У вівторок блаженні. Глас 4

Деревом Адам був виселений із раю, древом же хресним розбійник оселився в раю; один, споживши, відкинув заповідь Творця; другий же співрозп’ятий Бога сповідав утаємниченого; пом’яни мене, взиваючи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне. Ти, що прийняв плач Петра і сльози блудниці, Слове, і митаря, що тільки зітхнув, Ти, Христе, ущедрив, як благосердний; і мене, що припадаю і прошу прощення гріхів, помилуй, Господи преблагий, і визволи від вічної муки.

Стих: Блаженні, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Ти, що розрішив пута неплідства, великий Предтече, розріши неплідність смиренного серця мого і сподоби приносити доброчинні діла твоїм заступництвом, через які прийматиму їжу невичерпну, взиваючи до Христа: пом’яни мене, Спасе, коли прийдеш у Царстві Твоїм.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Всеславні святі мученики, вас сокрушали муками і давали на споживу звірам, сікли мечами і кидали в глибину морську, вогнем палили і гострим знаряддям стругали тіло, і ви, мудрі, не зреклися Бога; у Нього ж виблагайте нам мир, і просвіщення, і велику милість.

Слава… Отця, і Сина, і Святого Духа всі вірні єдинодушно молимо, достойно славословити єдине Божество у трьох Іпостасях, що не змішується, просте, нероздільне і незмінне, Ним же визволяємося від вогняних мук.

І нині… Співбезначального Отцю і Святому Духу співпрестольного Ти прийняла в утробу і народила незбагненно і невимовно, що став Людиною, заради благодіяння людству, Маріє Богоневісто, вмістилище просторе Бога нашого; Його моли тепло спастися рабам Твоїм.

У вівторок на вечірні

На Господи, взиваю… стихири хресні. Глас 4

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Коли Тебе, Владико, розіп’яли на хресті, і списом прокололи, і пальці окривавили, Ти, благий, підписав нам визволення і розірвав рукописання праотця Адама, визволив людський рід; заради цього оспівуємо Тебе, Щедрий, незбагненну Твою благість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Оспівуємо Твої страждання, Владико Ісусе, хрест, спис і тростину, губку і цвяхи, побиття, багряницю і вінець із терну, обплювання ж і ганьбу, які перетерпів Ти з волі Своєї; величаю Твоє незлобиве довготерпіння, Життєдавче, і вірою славословлю Тебе, Чоловіколюбче.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Хресту Твоєму чесному поклоняємось, Преблагий, любов’ю цілуємо і славимо Твоє незбагненне зішестя, безмежну милість, і невимовні щедроти, і багату благість, заради якої Ти спас людське єство, що знаходилося у темряві гріхів; слава, Христе, Твоєму розп’яттю.

Далі із Мінеї стихири святому, якщо є; якщо ж немає в Мінеї, інші стихири Богородиці, глас той самий.

Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Коли побачила Тебе на хресті розіп’ятого, Господи, Агниця Твоя і Мати дивувалася; що це за видіння, взивала, Сину улюблений? Це Тобі віддає непокірне зібрання беззаконних, які насолоджувалися многими Твоїми чудесами; але слава невимовному Твоєму приниженню, Владико.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Коли побачила Тебе на древі Агнця і Пастиря, Агниця, народивша Тебе, ридала і як Мати до Тебе віщала: Сину улюблений, як Ти розіп’явся на древі хреснім, Довготерпеливий? Як Твої, Слове, руки і ноги прицвяхували беззаконні і пролили кров Твою, Владико?

Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Як побачила Тебе, Господи, Діва і Мати Твоя на хресті розіп’ятого, дивувалася і промовляла: що Тобі вчинили ті, що насолоджувалися великими Твоїми дарами, Владико? Але молюся, не залиши Мене єдину в світі, а поспіши воскреснути, воскрешаючи з Собою праотця.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Не оплакуй Мене, Мати, бачачи розіп’ятим на древі Твого Сина і Бога, Який повісив землю на водах ні на чому і все творіння сотворив; бо воскресну і прославлюся, і пекельне царство сокрушу силою, і знищу його силу, і захованих визволю від його злодійства, як благосердний, і до Отця Мого приведу, як Чоловіколюбець.

Далі: Світло тихе… Прокимен дня. Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні стихири хресні. Глас 4

Зброю непереможну, Христе, хрест Твій Ти нам дав; і ним перемагаємо підступи лукавого.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Завжди маючи хрест Твій, Христе, на поміч, сіті ворожі легко потопчуємо.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих і зневаги від гордих.

Маючи сміливість перед Спасом, святі мученики, моліть безперестанно за нас, грішних, благаючи прощення гріхів і душам нашим велику милість.

Слава, і нині… хрестобогородичний: Пречиста, побачивши розіп’ятого Христа Чоловіколюбця і в ребра списом проколотого, плачучи взивала: що це, Сину Мій? Чим Тобі віддячили люди безблагодатні за все, що Ти сотворив їм доброго, і поспішаєш зробити Мене бездітною, Улюблений? Дивуюся, Благосердний, Твоєму добровільному розп’яттю.

Далі: Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст.

У вівторок на повечір’ї

Канон до Пресвятої Богородиці. Глас 4

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері, і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Народивши без сімені безмужньо Божу премудрість і силу, Пренепорочна, Христа плоттю, Ти придбала Різдвом Твоїм державу кріпкості і божественну велич, Богородице.

О, незбагненне Різдво Твоє, через яке збагатилося безліч земнородних нетлінням, і нині достойно ублажає Тебе, заступницю оновлення.

Слава… Зціли, Діво, раба Твого, болящого душею і тілом, Твоїм осіненням; бо знаємо Тебе як заступницю сущих у печалі, Яка народила наше спасіння.

І нині… Простягни мені руку спасіння, що опускаюся в безодню скорбот і бурю безмежних бід, і виведи мене, Владичице, із глибини зла.

Пісня 3

Ірмос: Богородице, живоносне і достойне джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Всюди Ти, Діво, виточуєш струмки зцілень болящим; бо Тебе показав джерелом милосердя, Владичице, Той, Хто є Господом милості, Який незбагненно народився із Тебе.

Ти, Діво Мати, була прекрасним чертогом Слова і надприродно божественною невістою; тому відкрий мені милість Твою і щедроти, і приведи до спасіння.

Слава… Умертвилася вся сила моя від безлічі безмежних гріхів; я у відчаї від многих скорбот; допоможи мені, Владичице, бо Ти народила життя і є утіхою для тих, хто плаче.

І нині… Помилуй, єдина Мати, помилуй і ущедри душу мою окаянну, яку потопляють лукаві біси і пристрасті, і раніше часу смерті моєї змилосердься і очисти її.

Пісня 4

Ірмос: Недослідиму Божу раду про втілення Тебе Вишнього від Діви, пророк Авакум побачивши, взивав: слава силі Твоїй, Господи.

Тебе, Богородицю сущу від кореня і з лона царського, благозволив Цар усіх і вчинив вищою за херувимів і серафимів, весь оселившись у Тобі.

Заради людського нечестя Сотворитель воплотився, народившись від Тебе, і показав Тебе істинною заступницею християн; тому до Твого покрову вдаємося, Чиста.

Слава… Покровом, захистом і пристановищем будь для мене, Діво, раба Твого, і зціли мене від безмежного зла, щоб я оспівував Тебе: слава невимовному Різдву Твоєму.

І нині… Не розумію, і плачу, і стогну від пристрасних моїх помислів, і Тебе благаю: визволи мене від моїх хвороб, бо Ти є джерело милості, і подай мені божественне зворушення.

Пісня 5

Ірмос: Здивувалось усе Божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Ти, Діво, завжди виточуєш усім воду зцілень, як хмара одухотворена Царя Христа; тому благаю Тебе старанно: пошли мені болящому росу зцілення.

Не переставай благати, Богоневісто Діво, Спаса і Владику, Якого Ти народила, щоб Він визволив від скорбот і хвороб, і дарував мені нетлінну радість, простивши мої гріхи.

Слава… Ти, Пречиста, моє уповання, і спасіння, і похвала, тому звертаюся до Твого покрову: не погордуй мною, поглинутим нині многими хворобами і скорботами, але попередь і спаси мене.

І нині… Гроно спіле, як Ти висиш на древі? Сонце слави, як Ти розіп’явся, затьмаривши світло сонця в стражданнях Твоїх? Спасе, народивша Тебе Агниця взивала до Тебе як Мати.

Пісня 6

Ірмос: Опустився я у глибину морську, і буря многих гріхів потопила мене; але як Бог визволи життя моє із глибини, Многомилостивий.

Образ раба прийняв від Тебе, Діво, Цар усіх і Бог наш, і показав Тебе, Богородице, вищою за херувимів і страшних серафимів.

Ти єдина народила Боже життя, Яке дає всім життя; сподоби мене спасіння сущого у відчаї і припини повстання моїх пристрастей.

Слава… Подай Твою поміч і визволи мене від бід і скорбот, визволяючи мене від напастей і гріхів моїх, бо Ти народила визволення всіх.

І нині… Тобою, Діво, хвалимось, і Тобою від лютих бід визволяємось; надіючись на Тебе, не боїмося злочестивих варварів, оспівуючи Тебе.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Сідальний, глас 4

Діво Всенепорочна, Мати Христа Бога, зброя пройшла Твою пресвяту душу, коли Ти бачила розп’ятим з волі Своєї Сина і Бога Твого; Його ж не переставай благати, щоб Він дарував нам прощення гріхів.

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословенний Ти.

Висохла, як глина, пристрастями вся кріпкість моя, і ось я наблизився до пекла; попередь, Мати Божа, і визволи від згубних пут і від печалі рукою милості Твоєї.

Розривається серце моє різноманітною злобою, і життя моє роздирається множеством гріхів і хвороб моїх, але визволи мене, Пречиста, від обох, бо Ти народила нам Життя.

Слава… Сподоби мене, Діво Пречиста, як блага, Царства Христового, Всещедрого, і хвороб душетлінних надходження, Твоїми молитвами, Благословенна.

І нині… Загострилися болісті ран моїх від безмежних моїх гріхів, які ведуть мене до смерті душевної і тілесної; але вирви мене, Владичице, як сильна, зі всяких скорбот і недугів.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне; тоді провіщане, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати: всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Терноносні пристрасті придбав я, і їхнім жалом проколотий, тому знаходжуся у відчаї, зв’язаний путами і напастями, Пречиста Мати Христа Бога; від них же визволяючи, подай мені прощення всіх гріхів молитвами Твоїми.

Будучи світильником трисонячного світла, Богородице, зорею Твого благосердя відніми темряву моїх гріхів, подаючи визволення від тяжких недугів, що вірою оспівую і прославляю пречисте Твоє Різдво.

Слава… Весь оселився в утробі Твоїй і невимовно воплотився споконвічний Бог, Приснодіво, вчинивши Тебе заступницею світові і загальною поміччю; тому благаю Тебе визволити мене від лютих пристрастей і гріховних пут.

І нині… В час кончини моєї, Діво, визволи мене від руки бісівської, і осудження, і відповіді страшної, і митарств гірких, і князя лукавого, і вогню вічного. Богомати.

Пісня 9

Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться Духом просвічений; нехай радується безплотних ангелів собор, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

Рід земний був піднесений Різдвом Твоїм, назвавши синами через божественне втілення, і радуються небесні ангели і земнородні, достойно оспівуючи Тебе, Пречиста, як сущу Матір Бога нашого і всьому світові пристановище.

Весь обтяжений моїми гріхами, безмежними ранами і хворобами, закликаю Тебе, Владичице, на поміч і заступництво, які подай мені, визволяючи від усіх тяжких бід і скорбот.

Слава… Спів з піснями і похвалою з любов’ю нині приношу від болісної душі Тобі, що народила Христа Бога плоттю; Його ж благість прийнявши, сповни всі мої прохання, Богородице, і Твоїми молитвами збережи.

І нині… Просвіти, Пречиста Богородице, очі душі моєї, щоб не спіткала мене гріховна темрява і не покрила мене глибина відчаю; але Сама мене спаси і окорми, вірних Заступнице неосоромлена.

Далі: Достойно є… поклін до землі. Трисвяте по Отче наш… тропарі та інше звичайне і відпуст.


Глас 4. Понеділок | Зміст | Глас 4. Середа


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору